Sulu ultrason konusunda yardım

iwy7

hayat seni seviyorum
Kayıtlı Üye
3 Temmuz 2008
1.115
471
Merhaba arkadaşlar;
Yaklaşık 10 gün önce hsg (rahim filmi) çektirdim. Filmde rahimin tam ortasında siyah bir bölge var, yani ilaç dolmamış o bölgeye...Doktorum o bölgede yapışıklık olabilceğini söyledi, diğer adet bitiminde sulu ultrasonda bakalım dedi.
Bilgisi olanlara sorularım şunlar:
- Sulu ultrason acı veren bir işlem mi, rahim filmi gibi mi?
- Rahimde yapışıklık sorunu yaşayan arkadaşlar sizin filmlerinizde böyle miydi?
- Rahimde yapışıklık olanların adet göremediği yada çok az gördüğünü okudum buralarda ama benim adetlerim gayet normal aranızda böyle olan var mı?
- Film çekilmesi esnasındaki kasılmadan dolayı yapışık gibi çıkmış olabilir mi sizce?
- Ben 1,5 yıl önce düşük yapmıştım ondan sonra olmuş olabilir dedi dr böyle bir durum yaşayan var mı?

Çok sorduğum için kızmayın lütfen yardımcı olan herkese teşekkürler şimdiden

Benim de hsg(rahim filmi) den sonra yapışıklıktan şüphelendiler.Kürtajdan ve düşkten sonra olabiliyormuş.Benim adetler miktar olarak az ve iki gün sürüyor.
Yapışıklık için bu bildiğim kadarıyla en önemli bulgu.Bana histeroskopi yapılacak dediler.Hist. rahim ağzından anestezi ile giriliyor yapışıklıklar düzeltiliyor.Hist.yapılmadan önce klomen ve çatlatma iğnesi ile iki ay deneme yapılacak olmazsa hist. mecburen yapılacak.Sulu ultrason daha çok teşhis için uygulanıyor, tedavi için histreoskopi yapıyorlar.Sulu ultrasonu ben de araştırmıştım ama benim gittiğim doktorlar önermedi.Doktorunuza güvenin bence.Doktorunuz devlet hast. mi özel mi?Benim doktor özelde belki özel hast. doktorlar zaman kaybetmemek için sulu ultrason önermiyor.Aslında ben de hist. den önce sulu ultrason çektirmek istiyorum.Rahim filmi çok acı veriyor ama sulu ult. o kadar acılı bir işlem değil sanırım.Gelişmeleri buradan paylaşalım sizinle.

Merhaba arkadaşlar;
Yaklaşık 10 gün önce hsg (rahim filmi) çektirdim. Filmde rahimin tam ortasında siyah bir bölge var, yani ilaç dolmamış o bölgeye...Doktorum o bölgede yapışıklık olabilceğini söyledi, diğer adet bitiminde sulu ultrasonda bakalım dedi.
- Rahimde yapışıklık olanların adet göremediği yada çok az gördüğünü okudum buralarda ama benim adetlerim gayet normal aranızda böyle olan var mı?
- Film çekilmesi esnasındaki kasılmadan dolayı yapışık gibi çıkmış olabilir mi sizce?
- Ben 1,5 yıl önce düşük yapmıştım ondan sonra olmuş olabilir dedi dr böyle bir durum yaşayan var mı?

canım sana kısaca sulu ultrasonu anlatayım.ince uzun bi balon var onu rahim aboynunda içeriye yerleştirip içine sıvı ile doldurup şişiriyolar daha çok polip teşhisi için kullanılan bi yöntem drum öyle demişti bana ama bence onunla zaman kaybetme yapışıklık varsa zaten histereskopi ve laparoskopiyle açıyolar.drunla konuş ve histereskopi yapılmasını talep et bence boşuna ağrı çekme

Benim de hsg(rahim filmi) den sonra yapışıklıktan şüphelendiler.Kürtajdan ve düşkten sonra olabiliyormuş.Benim adetler miktar olarak az ve iki gün sürüyor.
Yapışıklık için bu bildiğim kadarıyla en önemli bulgu.Bana histeroskopi yapılacak dediler.Hist. rahim ağzından anestezi ile giriliyor yapışıklıklar düzeltiliyor.Hist.yapılmadan önce klomen ve çatlatma iğnesi ile iki ay deneme yapılacak olmazsa hist. mecburen yapılacak.Sulu ultrason daha çok teşhis için uygulanıyor, tedavi için histreoskopi yapıyorlar.Sulu ultrasonu ben de araştırmıştım ama benim gittiğim doktorlar önermedi.Doktorunuza güvenin bence.Doktorunuz devlet hast. mi özel mi?Benim doktor özelde belki özel hast. doktorlar zaman kaybetmemek için sulu ultrason önermiyor.Aslında ben de hist. den önce sulu ultrason çektirmek istiyorum.Rahim filmi çok acı veriyor ama sulu ult. o kadar acılı bir işlem değil sanırım.Gelişmeleri buradan paylaşalım sizinle.

Benim adetlerim gayet normal aslında ama eskiden 6 gün sürdüğü olurdu 3-4 gün sürüyor, az olmuyor yoğun oluyor.
Yapışıklıktan şüphelendiler diyorsun buna kesin bir tanı koymanın yolu yokmu acaba benimkide kesin yapışık demedi öyle gibi dedi. Senin filmin nasıl yani kendin baktığında rahim içinde siyah bölge var mı? Benim rahmin tam ortasında küçük siyah bir bölge var.
Devlet hastanesine gidiyorum canım ve pek detaylı bir konuşma imkanı olmuyor dr la bilirsin. Ben zaten 3 aşılama 3 tüp bebek denedim hastaneyede tetkiklerimi yenilemek amaçlı gittim. Tetkiklerim yapılsın tedavi için iyi bir merkeze gideceğim.
Bana daha önceden ofishistereskopi yapıldı tanısal amaçlıydı sanırım bu seferkinde yapışıklıkta açılacak o anda.
Ne diyosun yani hiç çekilmeyim mi sulu ultrasonu??? haftaya bi gidip söyleyim hastanedeki başka bir dr a göstereyim filmimi eğer yaparlarsa histereskopi oluyum direk.
teşekkür ederim canım evet haberleşelim burdan. Şimdiden geçmiş olsun sana da.

canım sana kısaca sulu ultrasonu anlatayım.ince uzun bi balon var onu rahim aboynunda içeriye yerleştirip içine sıvı ile doldurup şişiriyolar daha çok polip teşhisi için kullanılan bi yöntem drum öyle demişti bana ama bence onunla zaman kaybetme yapışıklık varsa zaten histereskopi ve laparoskopiyle açıyolar.drunla konuş ve histereskopi yapılmasını talep et bence boşuna ağrı çekme

Offf yani bu da yine ağrılı bişey di mi ?? Değil deselerde kesin öyledir...tahmin edebiliyorum.
O zaman onu çekmeyim bari dediğin gibi. yalnız merak ettiğim şu, bana daha önce ofishistereskopi yapıldı ama lokal anestezi ile. Ama bana kalırsa lokal falan değildi gayet canlı canlıydı mahvolmuştum... yapışıklık açmak için genel anestezi ile yaparlar değil mi? Sana yapıldıysa biraz bahsedermisin canım

Offf yani bu da yine ağrılı bişey di mi ?? Değil deselerde kesin öyledir...tahmin edebiliyorum.
O zaman onu çekmeyim bari dediğin gibi. yalnız merak ettiğim şu, bana daha önce ofishistereskopi yapıldı ama lokal anestezi ile. Ama bana kalırsa lokal falan değildi gayet canlı canlıydı mahvolmuştum... yapışıklık açmak için genel anestezi ile yaparlar değil mi? Sana yapıldıysa biraz bahsedermisin canım

canım ben hem histereskopi hemde sulu ultrason çekildim ama sulu ultrasonu boşuna çekilmişim.sen kesinlikle histereskopi yaptır zaten kamerayla ne var ne yok görüyolar sulu ultrason çok gereksiz onu çekilirkende rahim boynuna iğne yapıp uyuşturuyolar yani ağrılı bi işlem bide balona sıvı verdikçe ağrı artıyor.histereskopiyide genel anesteziyle yaptılar hiçbişey hissetmedim.sadece narkozdan uyanınca miden bulanıyo o kadar kesinlikle drundan histereskopi talep et benim drum özeldi 250tl için canımı yaktı polip var dedi 250tlda kürtaj için aldı ama patolojiden polip olmadığı yazıyodu yani 3-5kuruş için canımı yaktılar.drlara güvenim kalmadı git bi devlet hastanesine yaptır histereskopiyi

sağol canım senden bilgi almam çok iyi oldu yoksa gidip körü körüne yaptıracaktım. En son rahim filminden sonra hiç birşeye dayanacak gücüm kalmadı ve iyice korkak oldum. Gereksiz yere bizim canımızı yakmaktan ne anlıyorlar ki...Zaten filmide devlet hastanesinde çekilmiştim önümüzdeki hafta gidip bi konuşuyum, histereskopiyi genel anesteziyle yapıp yapmadıklarını öğreniyim, lokalle olamam çünkü. Özelde kaç verdin canım histereskopiye 250 mi?

Benim gittiğim hastane ofis hist. pataloji ile beraber 800 e maloluyor.Cerrahi hist olursa rakam 3000 e kadar çıkıyor.Genel anestezi ile yapılıyor.Dün çatlatma iğnesi oldum adete kadar büyük bekleyiş başladı.
Bu ay tutmazsa önümüzdeki ay da klomen+çatlatma iğnesi deneyeceğim.Olmazsa mecburen hist.
Ama rakam çok yüksek tabi mecbur kalınınca bulunur ama ben de devlete gideblirim.Avcılar devlet hast.den bi doktorun muayenehanesine gitmiştim hist. burada yaparım demişti ama bilmiyorm doktorlara güvenim de kalmadı..Sen sulu ultrason yaptırmadan başka bir doktora daha görün cnm.Boşuna acı çekme yeniden.

sağol canım senden bilgi almam çok iyi oldu yoksa gidip körü körüne yaptıracaktım. En son rahim filminden sonra hiç birşeye dayanacak gücüm kalmadı ve iyice korkak oldum. Gereksiz yere bizim canımızı yakmaktan ne anlıyorlar ki...Zaten filmide devlet hastanesinde çekilmiştim önümüzdeki hafta gidip bi konuşuyum, histereskopiyi genel anesteziyle yapıp yapmadıklarını öğreniyim, lokalle olamam çünkü. Özelde kaç verdin canım histereskopiye 250 mi?

canım ben histereskopiyi kadın doğum hastanesinde yaptırdım ssklı yani ücret ödemedim histereskopiyi zaten genel anestezi altında yapıyolar canım korkulacak bişey yok

bende sulu ultrason yaptırdım .ağrı eşiğim çok çok düşük olmasına rağmen kesinlikle acı falan hissetmedim kızlar ya yapmayın.
normal muayeneden ne farkı vardı sulu ultrasonun...
sulu yaptırın bakalım bişey varsa şayet ondan sonra gidip histeroskopi yaptırın bence

bende sulu ultrason yaptırdım .ağrı eşiğim çok çok düşük olmasına rağmen kesinlikle acı falan hissetmedim kızlar ya yapmayın.
normal muayeneden ne farkı vardı sulu ultrasonun...
sulu yaptırın bakalım bişey varsa şayet ondan sonra gidip histeroskopi yaptırın bence
merhaba bana önce histeroskop yapıldı sonra rahim filmi istendi şimdide onun için gün aldım ama çok korkuyorum.

Ben hiç bişey anlamadım...
cok acılı bi işlem mi bu sulu ultrason.. yoksa normal vajinal muayene gibi basit mi?
Varmı yaptırıp ta bu iletiyi okuyup cevaplayacak bi arkadşaımm acaba ??

merhaba sanırım bana uygulandı bu işlem.dr.bana rahimde yapışıklık varmı yokmu ona bakacağız demişti.balon şişireceğiz falan dedi.önce rahim filmi çekmişti.kanallar açıktı.ama işte( para almak için) bütün tetkikleri uygulayalım sonra tedaviye başlarız dedi.ben nerden bileyim öle berbat ağrılı bi işlem olacağını.öldüm öldüm dirildim onlar ilacı verdikçe.uyuşturma falanda yapmadı özeldi ama...rahim filminde bana göre neredeyse hiç ağrı yaşanmıyor.ama bunda yaşadığım ağrıyı unutamıyorum.onlar ilacı verdikçe kasıklarım patlayacaktı sanki.adet sancısının bin katı gibi.doğum sancısı gibi...yeter artık diye bağırdım en sonunda ..sonra ağrı kesici iğne yapalım dedi dr.istemem dedim çıktım o çıkış.bidaha gitmemiştim o dr.a....

Son düzenleme:
ayyy çok korkunçççççç
allah yardımcınız olsun kızlar....

Ben hiç bişey anlamadım...
cok acılı bi işlem mi bu sulu ultrason.. yoksa normal vajinal muayene gibi basit mi?
Varmı yaptırıp ta bu iletiyi okuyup cevaplayacak bi arkadşaımm acaba ??

Sulu ultrason muayene pozisyonunda yapılıyor ve HSG kadar bir acı veriyor.Acıdan daha çok basınç hissi rahatsız eden.Ağrı eğişim düşüktür benim ve ben bile çok rahatsız olmadım için rahat olsun.Teşhis için gerçekten gerekli o nedenle mutlaka yaptırın derim.

merhaba sanırım bana uygulandı bu işlem.dr.bana rahimde yapışıklık varmı yokmu ona bakacağız demişti.balon şişireceğiz falan dedi.önce rahim filmi çekmişti.kanallar açıktı.ama işte( para almak için) bütün tetkikleri uygulayalım sonra tedaviye başlarız dedi.ben nerden bileyim öle berbat ağrılı bi işlem olacağını.öldüm öldüm dirildim onlar ilacı verdikçe.uyuşturma falanda yapmadı özeldi ama...rahim filminde bana göre neredeyse hiç ağrı yaşanmıyor.ama bunda yaşadığım ağrıyı unutamıyorum.onlar ilacı verdikçe kasıklarım patlayacaktı sanki.adet sancısının bin katı gibi.doğum sancısı gibi...yeter artık diye bağırdım en sonunda ..sonra ağrı kesici iğne yapalım dedi dr.istemem dedim çıktım o çıkış.bidaha gitmemiştim o dr.a....
umarım sulu ultrason değildir dediğin bu işlem diyeceğim arkadaşım ama... balon falan şişirildi dedin.. baktığım heryerde sulu ultrasonla ilgili bu balon şişirme işlemi var... Gözüm korktu yazdıklarından... HSg yi anestezliyle yapıyolar benim gittiğim hastanede umarım bunuda anestezi ile yaparlar :KK43:((

Sulu ultrason muayene pozisyonunda yapılıyor ve HSG kadar bir acı veriyor.Acıdan daha çok basınç hissi rahatsız eden.Ağrı eğişim düşüktür benim ve ben bile çok rahatsız olmadım için rahat olsun.Teşhis için gerçekten gerekli o nedenle mutlaka yaptırın derim.
Oyaz ın yazdığından sonra iyi geldi senin yadıkların Bleu...
Ağrı eşiğine göre değişiyor demekki acı hissi...
HSG yi anestezi ile yaptıklarına göre bunu da anestezi ile yapma ihtimalleri yüksek demek ki....
ben işlem bitince girip yazarım nasıl oldugunu sizlere...
umarım kolay gecer demekten başka bir temennim yok şimdilik.... bilmiyorumkismile

umarım sulu ultrason değildir dediğin bu işlem diyeceğim arkadaşım ama... balon falan şişirildi dedin.. baktığım heryerde sulu ultrasonla ilgili bu balon şişirme işlemi var... Gözüm korktu yazdıklarından... HSg yi anestezliyle yapıyolar benim gittiğim hastanede umarım bunuda anestezi ile yaparlar :KK43:((

Oyaz ın yazdığından sonra iyi geldi senin yadıkların Bleu...
Ağrı eşiğine göre değişiyor demekki acı hissi...
HSG yi anestezi ile yaptıklarına göre bunu da anestezi ile yapma ihtimalleri yüksek demek ki....
ben işlem bitince girip yazarım nasıl oldugunu sizlere...
umarım kolay gecer demekten başka bir temennim yok şimdilik.... bilmiyorumkismile

Evet yaptırdıktan sonra nasıl geçtiğini sen de yazarsan yaptıracak arkadaşlara faydamız olur.Her dr. da yapmıyor bu işlemi, aslında hsg nin dışında sulu ultrasonun da yapılması gerekli.Şimdiden geçmiş olsun arkadaşım..

Teşekkür ederim Bleu...
ama sanıyorum bana HSG yapılmayacak... yapılacaksa da sulu ultrasondan sonradır..
bilemiyorum nasıl bir yol izlediklerini...
ama yazarım buraya inşALLAH... dediğin gibi yaptıcaak olanlara bilig olur...

sulu ultrason tarihim gecti arkadaşlar...
hss imiş tıppi adı.. ama yapmaktan vazgecti dr.. daha iyi diye histeroskopiye yönlendirildim sonradan... ama öğrendiğime göre tüpler acıkmı diye yapılan ve sadece normal muayene kadar acı veren basit bir işlem.. tüplere sıvı yollanıyor,ultrasonla gecip gecmediğine baklıyormuş... yaptıracak olanlar telaşlanmasın sakın... HSS diye aratırsanız cıkıyor zaten..

Merhaba arkadaşlar;

öncelikle geçmiş olsun..bende çeşitli araştımalar yaptım tedavim başlarken..doğru kararı alabilmek adına çok dr gezdim..2 tüp bebek hastanesi,1 doçent,normal dr lar,devlet hast.dr ları vb vb...öğrendiğim ve genel olarak söylenen şu oldu(hatta bu sitede de dr a sordum saolsun cvp ladı sorumu)..sulu ultrasonu dr lar önermiyolar ve etik bulmuyolar..kesin de göstermiyormuş zaten..en kesini HSG..ayrıca sulu ultrason da ağrılı bi işlemmiş..bende araştırırken ağrısızsa bunu yaptırıyım bare demiştim ama aynı ağrı bi farkı yok HSG ile..rahim filmi daha net tabii ki..
rahimde yapışıklıkla adet düzensizliğinin alakası var mı bilmiyorum ama benim adetlerim genelde 2 aydan önce olmazdı..bu ay ilk defa 28 günde adet oldum..geçen ay rahim filmi çektirdim..tek tüpüm tıkalı idi işlem sırasında açıldı basınçla..
bi diğer sorunuz da kasılmadan tüpler tıkalı olabiliyo..bunu bende çok kez okudum..
tekrar geçmiş olsun..

X