Erkek İnfertilitesi Kök Hücre İle Çocuk Sahibi Olmayı Bekleyenler

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
Arkadaşlar eşi azospermi olanlar topiğinde ebana rumuzlu arkadaşımız 4 yıl önce memorialda bilekten hücre alınan bir çiftin bebek sahibi olduğunu iddia ediyor. Bu çok ciddi bir şey ben inanamadım sizlerden bilgisi olan var mı?

Arkadaşlar eşi azospermi olanlar topiğinde ebana rumuzlu arkadaşımız 4 yıl önce memorialda bilekten hücre alınan bir çiftin bebek sahibi olduğunu iddia ediyor. Bu çok ciddi bir şey ben inanamadım sizlerden bilgisi olan var mı?

Ne diyecegimi sasirdim.Aslında bunu iddaa eden kişilerde olmuştu daha önce nerde yapıldı bılmıyorum ama araştırmak lazım.Türkiye'de yasak oldugu için zaten bilgi vermezler.Ama bire bir görüştüğümüz bu konuyla ilgilenen doktorlara sormak lazım mesela Kaan Aydos bu konuyu takip ediyor her maile cevap veriyor nerdeyse ama bu konunun gerçek payı varmıdır yokmudur bire bir görüşmek lazım.

Merhaba arkadaslar uzun zaman oldu buraya yazmayali tam umutlarim bitmisken baska bir forumda bir arkadasin doktoruylu yaptigi konusmalarin paylastigi yaziyi buraya tasimak istiyorum insallah en kisa zamanda kok hucreyle herkes cocuk sahip olabilir.
''KÖK HÜCRE KONUSUNA GİRDİ. BU KONUDA ÇALIŞMALARIN ALT ZEMİNİNİN TAMAMEN HAZIR OLDUĞUNU GELİNEBİLECEK SON NOKTADA OLUNDUĞUNU ŞUAN BU KONUDA UZMAN BİR HEYETİN SAĞLIK BAKANLIĞI İLE GÖRÜŞMEDE OLDUĞUNU SÖYLEDİ.BİZ ARALIK AYINDA KÖK HÜCRE ÇALIŞMALARINA İZİN VERİLECEĞİNİ BEKLİYORDUK OLMADI AMA ŞUBAT AYINDA BUNU İNSANLAR ÜZERİNDE DENENMESİNE ÇOK BÜYÜK İHTİMALLE İZİN VERİLECEĞİNİ HATTA TÜRKİYEDEN ÖNCE KIBRIS,AZERBAYCAN VE BİRKAÇ ÜLKE İSMİ ONLARDA KABUL EDİLEBİCEĞİNİ SÖYLEDİ.ÇALIŞMANINDA İNSANIN KENDİ HÜCRESİNİ 10LARA 100 LERE VE 10000 KÖK HÜCRELERİNE AYIRIP TESTİSLERE VERECEKLERMİŞ VE 6 İLA 9 AY İÇİNDE SONUCUNA ULAŞACAKLARINI SÖYLEDİ.BAŞARI ŞANSI KONUSUNDA İSE DAHA ÖNCE HİÇ DENENMEDİĞİ İÇİN BİR YÜZDE VEREMEYECEĞİNİ AMA AZOSPERMLİ HASTALAR İÇİN YAPILABİLECEK SON ŞEYİN BU OLDUĞUNU SÖYLEDİ.''

Hadi hayirlisi :emir_bebek::emir_bebek::emir_bebek:

Erkek kısırlığının en önemli nedenlerinden biri, ejakulatta sperm çıkışının olmayışıdır. Eğer kanallarda bir tıkanıklık yoksa ya da hormonlar eksik değilse, mikroTESE yöntemiyle bir grup erkekte tedavi şansı bulunmaktadır. Gelgelelim, mikroTESE ile de gelişmiş sperm hücresi bulunamayan olgularda yapacak fazla bir şey kalmamakta. İşte, İngiltere’de Newcastle Üniversitesinde yapılan araştırmalar neticesinde, dünyada ilk kez kök hücrelerden sperm hücresi üretilmesi başarıldı!

“Stemm Cells and Development” dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçları, 8 Temmuz tarihinde bir basın bülteni ile de halka duyuruldu.

Buna göre, vücudun herhangi bir hücresi alınarak, çekirdeği çıkarılmakta ve kadının çekirdeği önceden çıkarılmış yumurtası içerisine enjekte edilmekte. Uygun besiyeri ortamında bu hücre embriyoyu oluşturmakta. Blastosist evresine geldiğinde bu embriyonun hücreleri ayrıştırılır ve retinoik asit (A vitamini) içeren bir sıvıyla muamele edilirler. İşte bu hücrelerden bazıları ileride spermi oluşturacak hücrelerdir. Daha sonra araştırıcılar, lazer eşliğinde, FACSTM (Fluorescence-activated cell sorting) cihazı ile bu öncül sperm hücrelerini ayrıt edebildiler. Elde edilen hücreler uygun şartlarda bekletildiklerinde, mayoz bölünmesini tamamlamış, tam anlamıyla olgun sperm hücreleri haline gelmişlerdi. Zaten aynı araştırmacılar, bu yöntemi daha önce hayvanlar üzerinde denemiş ve başarılı sonuçlar elde etmişlerdi. Şimdi ise yöntem ilk kez insanda denendi.

Yeni yöntemi geliştiren araştırmacılar, artık ejakulatında sperm çıkmayan ve testislerinde de sperm hücresi bulunamayan erkeklerin bundan böyle çocuk sahibi olma şanslarının belirdiğini söylemekteler. Her ne kadar henüz bu yeni sperm hücreleri kullanılarak bir bebeğin dünyaya geldiği gösterilmemiş olsa da, elde edilen sperm hücresinin her yönüyle buna yeterli olduğu önerilmekte.

Araştırıcılar, laboratuarda elde edilen bu sperm hücresine “IVD sperm” adını takmışlar, yani “In Vitro Derived sperm”, Türkçe’ye çevirirsek: “Laboratuar Spermi”. IVD spermin de her erkek gibi XY kromozomu bulunmakta ve bölündüğü zaman kız ya da erkek çocuk yapabilmekte.

Ancak hatırlatmakta fayda var; henüz dünyada hiçbir ülke kök hücre ile insanda klinik çalışma yapılmasına izin vermedi. O nedenle henüz böyle bir spermin çocuk yapıp yapmayacağı kesinleşmiş de değil. Şimdi hepimiz, dünyanın bir ülkesinden gelecek sevinçli bir haberi beklemekteyiz. Eğer laboratuar spermi ile sağlıklı bir çocuğun dünyaya geldiği anlaşılırsa, bu yöntemin pratik kullanıma geçmesi de çok hızlı olacaktır. Henüz ortada bir bebek yok, ama umutlar çok arttı.

(Kaan Aydos'un sitesinden alıntıdır.)

Bu harika bir haber nerdesiniz kizlar kimse beklemiyormu kokhucreyle cocuk sahibi olmayi benden baska ?

Son düzenleme:
canım bizde bekliyoruz inşallah bian önce geçerler faaliyetede bizler gibi yüzlerce binlerce insanın umutları boşa gitmez.benim eşimde azosperm ve m.tese olucak çok zor bi ihtimalle canlı sperm bulma ihtimalleri yüzde 10 şans verdi doktorlar.bende eşimi zar zor ameliyata ikna ettim.bundanda bişey çıkmazsa tek çaremiz kökhücre ye kalıyo maalesef..

canım bizde bekliyoruz inşallah bian önce geçerler faaliyetede bizler gibi yüzlerce binlerce insanın umutları boşa gitmez.benim eşimde azosperm ve m.tese olucak çok zor bi ihtimalle canlı sperm bulma ihtimalleri yüzde 10 şans verdi doktorlar.bende eşimi zar zor ameliyata ikna ettim.bundanda bişey çıkmazsa tek çaremiz kökhücre ye kalıyo maalesef..

canım ne zaman m. tese olucak eşin.

Arkadaşlar biz başka forumda bu konuya dikkat çekmek için birşeyler yapmaya başladık sizlerdende yardım istiyoruz.Hepimizin ortak derdi değilmi zaten bu illet azosperm Alta yazacagım yazıyı lütfen bu mail ve faks adreslerıne yollayalım.

Sağlık Bakanı Prof.Dr.Recep Akdağ'ın özel kalem müdürü
Dr.Ercan Şimşek
Faks. 431 48 79
recepakdag@akparti.org.tr

ankara@saglik.gov.tr
istanbul@saglik.gov.tr

yukseksagliksurasi@saglik.gov.tr
+90 (312) 458-3530 faks

Sayın İlğilinin Dikkatine
Doğuştan yada sonradan çeşitli sebeplerle azosperm olan,tüp bebek yöntemiyle başarılı olamayan,tek ve son çareleri kök hücre olan,kendi kanından canından bir evlat sahibi olmak için önerilen sperm bankalarını red eden,çaresizlikle bir umut sesini duyurmaya çalışan,evlat sahibi olma özlemiyle dolu binlerce aileden biriyiz.Azosperm denen bu hastalık nedeni ile çocuk sahibi olamıyoruz.
Araştırmalarımızdan ve basından edindiğimiz bilgilerle Kök Hücre yöntemi ile bu tür hastaların çocuk sahibi olma konusunda bir çok ülkede araştırmaların yapıldığını hatta sperm ve yumurta hücresi üretildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Türkiye'nin infertilite ve Tıpta bir çok ülkeden çok ileri seviyelerde olduğu aşıkar. Başka hastalıkların tedavisinde de kullanılmaya başlanan Kök hücrenin,bir hastalık olan Azosperm'de ve erken yaşta yumurta rezervi azalmış hatta menepoza girmiş insanlar için büyük bir umut olduğu kesin.

Siz devlet büyüklerimizden ricamız Kök Hücre ile bebek sahibi olma yönteminin Türkiye'de daha ileri boyutlarda araştırılıp faaliyete geçirilmesidir.
Gereken izinlerin verilmesinde göstereceğiniz hassasiyet ile, umutsuz bir topluluk halinde tek umudunu kök hücre ile sperm elde etmeye bağlayan bizleri ihya edersiniz.
Bu konuda hassasiyetinizi ve umutlarımıza ışık olmanızı rica ediyoruz.
Saygılarımızla...
Azosperm mağdurları

canım ne zaman m. tese olucak eşin.

zcu arkadaşım çarşamba günü ameliyat oldu.sonuç sperme rastlanmadı.moralim çok bozuk olduğu için giremedim nete.gerçekten berbat durumdayız Allah bizim durumumuzda olan herkese sabır versin

Arkadaşlar biz başka forumda bu konuya dikkat çekmek için birşeyler yapmaya başladık sizlerdende yardım istiyoruz.Hepimizin ortak derdi değilmi zaten bu illet azosperm Alta yazacagım yazıyı lütfen bu mail ve faks adreslerıne yollayalım.

Sağlık Bakanı Prof.Dr.Recep Akdağ'ın özel kalem müdürü
Dr.Ercan Şimşek
Faks. 431 48 79
recepakdag@akparti.org.tr

ankara@saglik.gov.tr
istanbul@saglik.gov.tr

+90 (312) 458-3530 faks

Sayın İlğilinin Dikkatine
Doğuştan yada sonradan çeşitli sebeplerle azosperm olan,tüp bebek yöntemiyle başarılı olamayan,tek ve son çareleri kök hücre olan,kendi kanından canından bir evlat sahibi olmak için önerilen sperm bankalarını red eden,çaresizlikle bir umut sesini duyurmaya çalışan,evlat sahibi olma özlemiyle dolu binlerce aileden biriyiz.Azosperm denen bu hastalık nedeni ile çocuk sahibi olamıyoruz.
Araştırmalarımızdan ve basından edindiğimiz bilgilerle Kök Hücre yöntemi ile bu tür hastaların çocuk sahibi olma konusunda bir çok ülkede araştırmaların yapıldığını hatta sperm ve yumurta hücresi üretildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Türkiye'nin infertilite ve Tıpta bir çok ülkeden çok ileri seviyelerde olduğu aşıkar. Başka hastalıkların tedavisinde de kullanılmaya başlanan Kök hücrenin,bir hastalık olan Azosperm'de ve erken yaşta yumurta rezervi azalmış hatta menepoza girmiş insanlar için büyük bir umut olduğu kesin.

Siz devlet büyüklerimizden ricamız Kök Hücre ile bebek sahibi olma yönteminin Türkiye'de daha ileri boyutlarda araştırılıp faaliyete geçirilmesidir.
Gereken izinlerin verilmesinde göstereceğiniz hassasiyet ile, umutsuz bir topluluk halinde tek umudunu kök hücre ile sperm elde etmeye bağlayan bizleri ihya edersiniz.
Bu konuda hassasiyetinizi ve umutlarımıza ışık olmanızı rica ediyoruz.
Saygılarımızla...
Azosperm mağdurları

saftirik arkadaşım yazdığın yere mail attım sağol.siz hangi forumdasınız?

bende buraya çalışmalarımızı yazayım dedim sen yazmışsın eline yüreğine sağlık arkadaşım inşallah birşeylerin başlamasına yardımcı oluruz.en baştaki konuyada yazdım burayı sonradan gördüm :KK34:DİĞER SİTEDEN ARKADAŞIN DOKTORLA KONUŞAN SEVGİLER:KK42:...NİKTE SÜPER BU ARADA:KK34:

hadi arkadaşlar hep beraber elele verelim bizi bize değil bilmeyenlerede anlatalım..

evet arkadaşlar ben de e mail yolladım söylediğinizadresler.inş en kısa zamanda bu çalışmalara izin verilir ve bu çalışmalar hız kazanır.Alaah hepimizin dualarını kabul eylesin

Arkadaşlar bu konuyu es geçmeyelim bakın bugün ögrendiğimiz çok güzel bir haberi sizlerle paylaşmak isterim. kök hücreyle kobaydan bir bebek doğmuş hemden bunu yapan türkiyede bir merkez şuanda tek gerekli olan şey bakanlığın yüksek sağlık şurasının bunu onaylaması kaldı Hadi lütfen mail faks yada telefonlara asılalım .
+90 (312) 458-3530 faks

Bayanlar ankarada ankalıfe tüp bebek merkezi ile konuştum kök hücre uygulaması çıkmış kobay olarak dogumlarda gerçekleşmiş yanlız sağlık bakanlığından daha onay çıkmamış en kısa sürede çıkacakmış öncelikle doktor ilaç tedavisi başlatıp onay çıktıktan sonra kök hücre uygulaması yapıcaklarmış. sizde bir konuşun bana böyle söylediler . Fox Tv den izleyip aramıştım.
Burada takip edelim

inşallah biran evvel izin çıkar

Son düzenleme:
inşallah çıkar arkadaşlar tüp bebeğe başlamadn bir an önce çıksada eşlerimiz mikrotese olmaktan kurtulsa belgin bizde gidip görüşsek mi şu ankalaifeyle eşinle konuş bakalım onlar bize bugün için randevu vermişlerdi gidemedik belki haftaya gideriz

X