Börekler yarımca-resimli(çiğ börek benzeri)

PrensesPeri

yepyeni bir yaşam :)
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2007
8.603
583
39
nasıl birşey oldugunu tarif edebilmek için çiğ börek yazdım.benziyor da.çiğ börek kagıt gibi oluyor nerdeyse bunun hamuru ona nazaran biraz daha kalın açılıyor..başka adı varmıdır bilmem bizdeki ismi yarımca :)

iç malzememizi hazırlayalım.kıymalısına bayılırım ben bugun peynirli yaptım.

1 paket kabartma tozu
varsa yarım su bardagı kadar yogurt suyu yoksa 1 dolu kaşık yogurdu yarım su bardagı su ile açalım
1 su bardağı su
tuz
aldıgı kadar un

yogurt suyumuzu yada açılmış yogurdumuzu kabımıza alıyoruz.
üzerine diğer malzemelerimizide koyup(verdiğim malzeme 2 kişi için tam geliyor) kulak memesi kıvamında ele yapışmayacak bir hamur elde ediyoruz.
bezelere bölük tabak büyüklüğünde açıyoruz içine harcımızı göz kararı koyup ay şeklinde kapatıyoruz.
zamanımız varsa 15-20 dk üzerine örtü örtüp bekletiyoruz.
kızmış yagda nar gibi kızana kadar kızartıyoruz.
afiyet olsun.

2. sayfaya içi kıymalı yarımcalarımıda ekledim :KK66:

Son düzenleme:
22052011770.jpg

buda içi.kaşar beyaz peynir ve lor peynirli yarımcalarım :KK9: birini yerken diğerinide bu şekilde açıp hazırlamanızı tavsiye ederim.değilse sıcagından yemek zor oluyor:KK9:

22052011773.jpg

eline sağlık çok güzel görünüyor.ama malesef ben rejimdeyim yoksa kalkar yapardm valla.tarifi aldım yapıcam muhakkak.

eline sağlık çok güzel görünüyor.ama malesef ben rejimdeyim yoksa kalkar yapardm valla.tarifi aldım yapıcam muhakkak.

bende diyetteyim güya.bu hafta boşverdim biraz :KK17: bir öğle vakti yaparsan ve üzerine de spor yaparsan erir gider :KK9: gerçekten çok lezzetli oluyor.tavsiye ederim:KK16:

ellerıne sağlık çok güzel görünüyor hamur işlerıne de bayılırım
cnm tarıften kaç adet çıkıyor mıktarını ona göre ayarlamak ıstıyorum az olursa ıkı katı yaparım dıe düşündüm:KK56::KK56:

ellerıne sağlık çok güzel görünüyor hamur işlerıne de bayılırım
cnm tarıften kaç adet çıkıyor mıktarını ona göre ayarlamak ıstıyorum az olursa ıkı katı yaparım dıe düşündüm:KK56::KK56:

teşekkürler canım :KK16:

hamuru 10 a böldüm.2 kişi fazlasıyla doyuyor.kaç kişilik yapacaksan ona göre çogaltabilirsin ölçüleri :KK34:

ellerine sağlık canım nefis görünüyo,benim annem de bunun içine patates ve parça etle yapardı,offffff sabah sabah canım mı çekti ne:KK71::KK71::KK71:

bunun kıymalısını da yapmak istiyorum ama kıyma harcı nasıl hazırlanacak ve kıymayı önceden pişirecekmiyim bilemedim.
yardımcı olur musunuz?

Son düzenleme:
ellerine sağlık canım nefis görünüyo,benim annem de bunun içine patates ve parça etle yapardı,offffff sabah sabah canım mı çekti ne:KK71::KK71::KK71:

aa patatesli ve parça etli de farklı olabilir.benimde aklımda olsun teşekkürler :KK16:

En yakın zamanda denicem canım, ellerine sağlık...

teşekkürler canım :KK16:sizlerde yapıp begenirseniz ne mutlu bana

herkes çayını alsın ellerine sağlık canım çok lezzetli görünüyo bi de yaparsak tamam :KK56::KK56::KK56:
http://www.cagglar.com/wp-content/uploads/2009/08/cay_ayvalik.jpg

teşekkür ederim :KK16: keşke imkan olsa hemen sizlede ikram edebilsem :KK16:ohhh tavşan kanı çayımızda gelmiş :KK62:

bunun kıymalısını da yapmak istiyorum ama kıyma harcı nasıl hazırlanacak ve kıymayı önceden pişirecekmiyim bilemedim.
yardımcı olur musunuz?

canım kıymayı pişirmiyorsun.300-400 gr kıyma yeter bu ölçü için.kıymanın içine kıyılmış maydonoz baharatlarını atıyoruz ve sogan dogruyoruz.sogan çok yakışıyor bunun içine.göz kararı içine koyup kaşıgın tersiyle hafifçe bastırıp yayıyoruz.kızarınca içindeki ette pişmiş oluyor :KK34:

Son düzenleme:
:KK56::KK56:
işyerinde olmasam üşenmem hemen yapar yerdim o kadar canım istedi:)
ellerine sağlık arkadaşım :KK71:

bizde diyetteyiz ama haftada bir defa muhakkak hamur işi yaparız nabalım seviyoruz. benimde çok yaptığım bir hamurdur yarımca.ben normal yoğurt katmadan hamur yaparım genelde

bizde diyetteyiz ama haftada bir defa muhakkak hamur işi yaparız nabalım seviyoruz. benimde çok yaptığım bir hamurdur yarımca.ben normal yoğurt katmadan hamur yaparım genelde

bende öyle çok seviyorum hamur işini.eşimide alıştırdım :KK9:

annemden ben yogurt suyu ile öğrendim.puf puf oluyor.çok güzel kabarıyor.koymayınca da kabarıyormu :44: öyle hiç denemedim

ben bu yarimcadan beypazarinda yemistim ama o gozleme gibiydi. oraya has demislerdi. hayatimda yedigim en guzel seylerden biriydi, bol soganliydi ic malzemesi, olsa da yesek:KK56: ellerine saglik bu arada

Merhaba canım...
Dün köydeyken babaannem yaptı yarımcalardan...
Ama bizimkiler seninkilere nazaran daha küçük oldular...
İç harcını beyaz peynir, lor peyniri ve kaşar peynirini karıştırarak yaptık...
Beğendik canım, tarifin için teşekkürler...

Merhaba canım...
Dün köydeyken babaannem yaptı yarımcalardan...
Ama bizimkiler seninkilere nazaran daha küçük oldular...
İç harcını beyaz peynir, lor peyniri ve kaşar peynirini karıştırarak yaptık...
Beğendik canım, tarifin için teşekkürler...

begenmenize sevindim canım :KK16: afiyet şeker olsun :KK16:

X