Ortopedi Skolyoz Hastalığı..Paylaşım alanı

selam canım benım amelıyat olmadan once doktoruma en cok sordugum sorulardan bırıne degınmıssın :) ılk hamılelıgın nasıl gectı doktorum bana skolyoz hastalarına 1den fazla cocuk onermıyoruz demıstı 1taneyıde sezeryan oluomus sanırım senınde sezeryan oldu hamılelık boyunca cok zorlandınmı ..

Selam soruyu bana sormamisin gerci ama canim cevap vermek istedim ameliyat olmus birisi olarak, benim dikislerim sirttan baslayip karnimdan kasiga dogru geldigi icin doktor hamilelikte sadece fazla kilo alma demisti bende 9 kg aldim sadece ama cok güzel bir hamilelik gecirdim allaha sükür ve normal dogum yaptim ,sadece son anda cocugu vakumla cektiler ama o benim gücsüz kalmamdan dolayi oldu ameliyatla alakasi yoktu 10 saat sancidan sonra bitkin oldugum icin, bana doktor ikinci ve ücüncü cocugumuda normal dogurabilecegimi söyledi, bir sorun yok yani , allah biranönce kucagina almayi nasip etsin

bnmde minimal skolyoz ve kifozum var ağrılarım oluyor sabit bir işle uğraştığımda ağır taşıyınca falan onun dışında bir sorun yok Allah'tan

ben de 14-15 yaşlarımda anne bak yamuğum ben deyip duruyordum. annem de dik dur yok bi şeyin diye geçiştirdi hep doktora götürmedi. 17 yaşımda bi gün okuldan kaçtım kendim gittim ortopediden sıra aldım ve film çekimine bile gerek kalmadan skolyoz olduğumu söyledi doktor. annem çok üzüldü ağladı ama geçmiş ola 2 yılım boşa gitti. ondan sonra izmir dokuz eylül üni. hastanesinde prof dr emin alıcı ya gittim. topuk altına destek kullandım birkaç yıl. düzelme oldu ama tam değil tabiki. şu an bir tedavi görmüyorum. ameliyat olacak kadar ciddi bir eğiklik yok. sadece görüntü bozukluğu sırt ağrısı denge kaybı var. ama yine de bir bayan için üzücü bir durum. keşke annem ilk dediğimde doktora götürseydi o 2 yıl tam gelişme dönemimdi. hala çok üzülürüm mafoldumben

ergenlik döneminde kızı olan anneler lütfen kızınız için birkaç dakika ayırın ona hazırolda durmasını söyleyin ve vücudu simetrik mi omzunda kalçasında sağa sola kayma var mı bir bakın. bunu kıyafetsiz olarak yaparsanız daha kolay farkedersiniz. ya da bunu okuyan genç kızlar aynanın soyunun aynanın karşısına geçin dik durun ve kendinizi inceleyin. asla hafife alınmayacak bir rahatsızlık.

orta okul + lise dönemimde her 3ayda bir doktora gidip röntgen çekildim skolyozum var diye...ilerleme olmadığı için ameliyat olmadım.sadece bu hastalığa bakan Emin ALICI'ya giderdim ben.9 eylül üniversitesinde.sonra da oranın rektörü oldu galiba... gerçekten muhteşem bir doktordur.benim de sırtımda belli bir eğiklik yok ama nadiren nefes alırken ağrım oluyor,sıkışıyor gibi oluyorum :teselli: geçmiş olsun kızlar

he bu arada ben de doğum olayını sormuştum ilk olarak.doğum yaparsam ilerler mi demiştim.az bi ilerleme olabilir demişti doktorum... henüz bekarım o yüzden o konuyla ilgilenmedim. bi de normal boyumuzda değiliz,bana eğer ameliyat olursam (gerek görülmediği için olmadım) 10 cm daha uzun olacağımı söylemişlerdi.

Ben sinir olmaya başladım biraz da canım sıkıldı filmimi görünce. Önceden yamukluğumun sebebini bilmediğimden kıyafetlerle kapatırdm ama şuan nedeni bildiğim için sinir oluyorum giydiğim kıyafetin biyeri eğri durunca sinirlerim oyunuyor.

Ben sinir olmaya başladım biraz da canım sıkıldı filmimi görünce. Önceden yamukluğumun sebebini bilmediğimden kıyafetlerle kapatırdm ama şuan nedeni bildiğim için sinir oluyorum giydiğim kıyafetin biyeri eğri durunca sinirlerim oyunuyor.
benim de yazın giydiğim askılı badiler bi süre sonra dönüyor vücudumda.özellikle yüzücü model badilerde kötü duruyor sırtım.ama yapıcak bi şey yok kuzum.sinir ,çözüm değil a.s. ağrımız , kamburluğumuz olmasın.önemli olan oboshayallersmile

he bu arada ben de doğum olayını sormuştum ilk olarak.doğum yaparsam ilerler mi demiştim.az bi ilerleme olabilir demişti doktorum... henüz bekarım o yüzden o konuyla ilgilenmedim. bi de normal boyumuzda değiliz,bana eğer ameliyat olursam (gerek görülmediği için olmadım) 10 cm daha uzun olacağımı söylemişlerdi.

ben ameliyat oldum ama uzamadim ?? ameliyat oldugumda 20-21 yaslarindaydim ondan dolayi diye düsünüyorum benimde sirtim dar kiyafetlerle ameliyata ragmen cok iyi durmuyor bi terslik oldugu belli yani

bayanlar ben de hamilelikteki sorunlarınızı(ağrı vb.) ve sonrasındaki sıkıntılarınızı merak ediyorum. durumu kötüleşen düşük yapan oldu mu? özellikle az eğikliği olanlar ameliyat olmayanlar ne gibi sorunlarla karşılaştılar? ben de ameliyata gerek olmadığı için skolyozumla yaşamaya alıştım. ama hamilelik konusunda içim pek rahat değil. eğer sorun yaşayacaksam çocuksuz kalmayı tercih ederim. ve bunu şimdiden kanıksamak hayatımı ona göre yönlendirmek istiyorum.

Selam soruyu bana sormamisin gerci ama canim cevap vermek istedim ameliyat olmus birisi olarak, benim dikislerim sirttan baslayip karnimdan kasiga dogru geldigi icin doktor hamilelikte sadece fazla kilo alma demisti bende 9 kg aldim sadece ama cok güzel bir hamilelik gecirdim allaha sükür ve normal dogum yaptim ,sadece son anda cocugu vakumla cektiler ama o benim gücsüz kalmamdan dolayi oldu ameliyatla alakasi yoktu 10 saat sancidan sonra bitkin oldugum icin, bana doktor ikinci ve ücüncü cocugumuda normal dogurabilecegimi söyledi, bir sorun yok yani , allah biranönce kucagina almayi nasip etsin

canım benım yeni gordum cevabını cok tesekkür ederim cevabın ve iyi dileklerin icin..

ben ameliyat oldum ama uzamadim ?? ameliyat oldugumda 20-21 yaslarindaydim ondan dolayi diye düsünüyorum benimde sirtim dar kiyafetlerle ameliyata ragmen cok iyi durmuyor bi terslik oldugu belli yani

bilemiyorum canım
doktorum öyle demişti bana
ben ameliyat olmadım

doğum yapalı 2 sene oldu ve benim 2 senedir dinmek bilmeyen agrılarım var resmem kaburgalarım acıyor batıyor.doktora gittim kaslarını güclendirmen gerekiyor dedi..plates yada yüzmeyi önerdi.acıkcası doktrun tavsiyelerinede pek uyamadım..aranızda varmı benim gibi sorun yasayan...ilac ve jellerde asla iyi gelmiyor :S

ben tam2 buçuk aydır istisnasız egzersiz yapıyorum canım çıkıyor hatta çoğu zaman ağlayarak yatıyorum ama pes etmeyeceğim vücudum buna alıştığında artık ağır gelmeyecek. En zoru mesleğim oluyor zaten öğretmen olduğum için sabah 7de yola çıkıp akşam 4 e kadar tüm günü ayakta ders anlatmakla koşturmakla geçiriyorum eve kendimi zor atıyorum ama sporumu aksatmıyorum derecemin ilerlemesine tahammülüm yok sınırdayım belimin sağında 35 derece skolyozum var.haziran sonunda yeniden film çekilecek umarım egzersizler fayda ediyordur. Hergün 30 dkika koşu bandında koşuyorum kondisyon bisikltide ldım 20 dk da bisiklet sürüyorm kalan 10 dkda doktorun verdiği bel egzersizlerini yapıyorum.

ben bir şey soracağım..bendede 20 derece eğiklik var.ama doktor gelişim durunca ilerlemez dedi..kızlar ilerleme riski var mı ?

azıcık olsa da ihtimal var canım 25 derece skolyoz olduğunu öğrenen 26 yaşındaki tanıdğıma da ilelemez dendi o da kalile almadı 32 yaşına geldiğinde derecesi 45e ulaştı ameliyat oldu. Çok dikkat etmen lazım

canım çok teşekkür ediyorum cevapladığın için..
gelişmemin yeni durduğu sırada doktor 10 derece demişti egzersiz hareketleri vermişti 13-14 yaşlarında olmalıyım..ilerlemez dediği için yapmamıştım bide çocuğum pek de önemsememeiştim..şimdi 20 derece 22 yaşındayım yine ilerlemez dedi doktor ama korkuyorum yine de
pilatese başlayacağım şimdilik bu adımı atıyorum evde egzersizden sıkılıyorum yapmıyoru bıraklıyorumÇok üzgünüm çoook

canım çok teşekkür ediyorum cevapladığın için..
gelişmemin yeni durduğu sırada doktor 10 derece demişti egzersiz hareketleri vermişti 13-14 yaşlarında olmalıyım..ilerlemez dediği için yapmamıştım bide çocuğum pek de önemsememeiştim..şimdi 20 derece 22 yaşındayım yine ilerlemez dedi doktor ama korkuyorum yine de
pilatese başlayacağım şimdilik bu adımı atıyorum evde egzersizden sıkılıyorum yapmıyoru bıraklıyorumÇok üzgünüm çoook

canım tamam da benimde 30 derece skolyozum var ve plates konusunda doktorum izin vermedi. uzman bu işi bilen bi skolyoz uzmanı trf. yaptırılması gerekiyormuş platesin. yoksa daha kötü sonuçlarla karşılaşabilirsin. eğime ve yönüne göre hareketler değişiyormuş ve her harekete izin yokmuş. kafana göre yapamzsın.ben tam 4 aydır istisnasız hergün egzersiz yapıyorum çetele bile tutuyorum her gün kaç dakika spor yaptığıma dair. ama bi bakımdan şanslıyım kondisyonu aletim vardı saolsun nişanlım uygun fiyata koşu bandı ayarladı 20şer dakikadan 40 dk egzersiz yapıyorum bitincede bir sopa buldum kendime uzunca, onu enseme koyup bel egzerszleri yapıyorum. bakalım yakında bir daha gidicem röntgene derecem tekrar ölçülecek umarım ilerleme yoktur

yazılarınızı takip ettim başından beri öncelikle, geçmiş olsun tüm skolyoz hastalarına...bende bir zmnlar sizlerin çektiği sıkıntıları çektim üstelik çocuk yaşta karşılaştım bu durumda ergenlik çağına yeni girdiğim dönemlerde ortaya çıktı,ilk olarak denizdeyken babam farketti bir omzumun diğerinden düşük olduğunu hiç vakit kaybetmeden o gün doktora gittik 15 derecelik bi eğrilik olduğunu söylendi henüz başında olduğum için bana da sizler gibi yoğun egzersiz vermişlerdi, sonra korse kullandım yaklaşık bir 4-5 ay...benim en büyük dezavantajım bunun ergenlik çağında ortaya çıkması çünkü boy uzamasıyla birlikte eğitim açısıda her geçen gün artıyordu...ne kdr sporlada engel olmaya çalışsak olan eğrliği düzeltemiyorsunuz sadece ilerlememesi için bi derece önüne geçebiliyorsnz 14 yaşındayken 43 dereceye ulaştığında ameliyat oldum ozmnlar çok karşı çıkmıştm istememiştim ama şimdi olduğum için şükrediyorum,bel ağrıları,nefes alma zorlukları ortadan kalktı ve boyumda uzadı :)) şimdi gayet sağlıklıyım 23 yaşındaym ve nişanlıyım,nişanlım bu konuda bna hiç sorun yaşatmadı ben anlatana kdr da bir soru bile sormadı sırtındaki çizginin sebebi nedir die :) bu bakımdan çok şanslıydım çünkü ona anlatmaktan hep çekinirdim ilk zmnlar :)
ameliyattan korkan arkadaşlar için söylüyorum zor bir süreç ama inanın rahat ediyorsunuz ileride doğabilicek sıkıntıları yaşamaktansa baştan önüne geçmek daha ii die düşünüyorm
hepinize geçmiş olsn soruları olan lara merak ettiği şeyler hakkında yardımcı olurum
hoşçakalınn

X