Günlük Sakızı ve faranjit, boğaz ağrısı

ben 5 gündür kullanıyorum.Emiyorum şeker gibi.İlk başta zor oluyodu tadı acı olduğundan.Ama zamanla alışıyor insan tadına.Bir zararı olmadı bende şimdilik.Sankim işe yarıyofisfisfis iltihabın azaldığını hissediyorum ama inşallah tamamen geçer.Bekliyorum:kahve:

cüvcüv canım günlük sakzına ait bilgieri okuduğumda yeni farkettim ağızdan alınmamalı diyo nasıl yaniii............Seher yeli kafaya yeni dank etti.

Ak günlük sakızı kara günlük sakızı aynı şeyler mi biz aktardan bişey aldık ama anladım hangisi .Cüvcüv bilgilendirirsen sevinirim.

Ben o bilgiyi internetten buldum ayrıca yazının sonunda
• Mide ve onikiparmakbağırsağı ülserlerinde yara iyileştirici niteliğinden yararlanılır. Bunun için günlük yağı sulandırılıp içine bal ya da şeker katılarak tatlandırılıp içilir. yazıyor. İçilir diyorsa nasıl ağızdan alınmamalı yazıda bir hata var sanırım.

Aldığım aktarda ise bir kitaptan okuduk böyle bir uyarı yazmıyordu.Ben kullandım faydasını gördüm.Ak günlük olmalı ki rengi beyaz bu sakızların.Okuduğum diğer bilgilerde de ağızdan alınmamalı gibi bir bilgiye rastlamadım.

................................................................................................
Peygamber Efendimiz (S.A.V.) “Evlerinizi Akgünlük ve Kekikle tütsülendiriniz.” Buyurmustur. (Hadis-i Serif, E. Nuaym, 109/9)
“Günlük yemeye devam et. 0, kalbi kuvvetlendirir. Unutkanligi giderir.” Hz. Ali (r.a)

IÇINDEKILER Zamk
Organik asitler
Uçan yag

YAN TESIRI: Normalde bilinen herhangi bir yan tesiri yoktur.

SIFASI:
1) Mide ülseri, gastrit: 300 gr. Günlük ögütülüp 1 kg. Balla macun yapilip aç karnina 1 er çay-seker kasigi yenmeye devam edilir.
2) Öksürük: 200 gr. Günlük, 100 gr. Çam sakizi ögütülüp 1 kg. Balla macun yapilarak yenmeye devam edilir. Günlük çignenmeye devam edilir. Günlük mangala (köze) atilip buhari teneffüs (tütsülenir) edilir.
3) Nefes darligi: 200 gr. günlük, 100 gr. Sinir otuyla beraber ögütülüp balla macun yapilip yenmeye devam edilir. Günlük sakizi çignenmeye devam edilir. Günlükle tütsülenilir.
4) Ses kisikligi: Günlük çignenmeye devam edilir, günlük tütsüsü yapilir. Havuç pirisilip yedirilir.
5) Unutkanlik: Günlük, kuru üzümle beraber çignenip yenmeye devam edilir. (Günde 21 adet kuru üzüm, 3-5adetgünlük.)
6) Yara, iltihap: Günlük, toz yapilip yaralara ve iltihapl 1 yerlere ekilir. Veya günlük toz yapilip balla karistirilarak yaralara baglanir.
7) Vücuda kuvvet verici: Günlük, ögütülüp kuvvet macunlarina katilirsa, macunun tesiri artar.
8) Ishal: Günlük, ögütülüp soguk bal serbetine katilip, içilmeye devam edilir.
9)Idrarsöktürücü: Günlük, ögütülüp ilik bal serbetine katilip aç karnina günde 3 kere içilmeye devam edilir.

Kaynak : Tabiat Eczanesi

Tamam canım sağol ya cüvcüv.Kullanıyorum ama kafama takıldı birşeyler.Şimdi içime sindi sağol.Bende bir kitap var günlük ile hiçbir yan tesiri yok diye faydası çokmuş.Kullanıyorum bana bişey olmadığına göre:bbo:rahatça kullabilirsin seher yeli.test edildi onaylandı.Sabırla bekliyorum iyileşmeyi.:kahve:

Bende de faranjit var. Boğaz ağrısı ve ateş değil ama sürekli geniz akıntısı oluyor ve midemi bulandırıyor. Sizce buna da iyi gelir mi?Ben de denemek istiyorum geniz akıntısı olupta kesilen var mı?Ya da bunun için kullanan?

Gulba canım bende de faranjit var.boğazım hem ağrıyo hem de dediğin gibi sürekli bir geniz akıntısı var geçmiyor.Günlük sakızı 1 haftadır kullanıyorum azaldı gibi ama daha akıntı var.15 günün dolmasını bekliyorum. İnşallah geçerse sonucu size bildiririm.Sabırla bekliyorum.....

Gulba canım bende de faranjit var.boğazım hem ağrıyo hem de dediğin gibi sürekli bir geniz akıntısı var geçmiyor.Günlük sakızı 1 haftadır kullanıyorum azaldı gibi ama daha akıntı var.15 günün dolmasını bekliyorum. İnşallah geçerse sonucu size bildiririm.Sabırla bekliyorum.....

Çok teşekkürler yanıtın için. Ben de haftasonu alıp deniyim. Ama sonuçları paylaşalım

gulba canım ben 10 gün kullandım.tamamen geçmedi ama baya faydasını gördüm.tamamen niye geçmedi bilmiyorum.İnşallah seninki tamamen geçer......

Ben dün akşam itibariyle kullanmaya başladım. Çok acı ama dayanıcam. Haber veririm.

Günlük sakızı kullanmaya başlayalı 5 gün oluyor. Tadına alıştım. Nefes alışımı düzeltti. Sanki daha rahat nefes alıyorum. Viks yutmuşum gibi:) Annem de kullandı 1-2 kez o da boğazında bir rahatlama hissettiğini söyledi. Geniz akıntım devam ediyor. Ama iltihabı söktüğü için mi yoksa faranjitimi geçirmediği için mi bilmiyorum. 10 gün sonra daha net birşeyler yazabilirim. Umarım geçer.

Kendi denediğim ve sonuç aldığım bir yöntemi paylaşmak isterim.
Ciddi şekilde kronik faranjit rahatsızlığım vardı.Ne zaman saçım ıslak kalsa ne zaman soğuk içsem boğazım hemen ağrımaya başlar sesim kısılır hatta ateşlenirdim sonunda antibiyotik kullanmak zorunda kalırdım.Bir tanıdığım bana bir formül söyledi ve artık ne olursa olsun asla boğazım ağrımıyor.

Formül şu:
Aktardan "Günlük sakızı" alıyorsunuz.Günlük ağacı çamgillerden bir ağaç olup sakızı da çam sakızı gibi.
Bu sakızları gün içinde aklınıza geldikçe ağzınızda eritiyorsunuz acı bir suyu çıkıyor o suyu yutuyorsunuz.Ve bir hafta 15 gün buna devam edin devam ettikçe nasıl oradaki iltihabın söküldüğünü göreceksiniz.İyi yanı ise artık tekrar etmemesi oraya yerleşmiş rahatsızlıktan kurtulmuş oluyorsunuz.
Günlük sakızının 100 gr. ı 1-2 ytl arası oldukça fazla oluyor zaten bütün aile kullanabilirsiniz.
a.s.canım sagol ben ve annem kış geldimi bizde geniz akıntısı faranjit hiç bitmez. kaloriferin üzerine koyduğumuz suyla içerek rahatlamaya çalışırız . hiç duymamıştım bu sakızı anneme müjde vermeliyim aktardan en kısa zamanda alıcam . :dance:

cüvcüv bugun basladım bende günlük sakızına bakalım sonuç ne olacak ama tadı bir tuhaf ya ne acıyo diyosunuz kızlar acı degilde tadı tuzu yok tadsız bırsey bu ya acaba bana yanlış birseymi verdiler ( nasıl anlatarım sekli iri ufaklı limon tuzuna benzer birsey) birsey ufff ya

cüvcüv bugun basladım bende günlük sakızına bakalım sonuç ne olacak ama tadı bir tuhaf ya ne acıyo diyosunuz kızlar acı degilde tadı tuzu yok tadsız bırsey bu ya acaba bana yanlış birseymi verdiler ( nasıl anlatarım sekli iri ufaklı limon tuzuna benzer birsey) birsey ufff ya

Evet canım, şekli öyle.Tadı da hani fındık bozuktur da acı bir tadı vardır genizde dilde kalan, onun gibi. Biber acısı gibi değil yani, acı fındık...

Evet canım, şekli öyle.Tadı da hani fındık bozuktur da acı bir tadı vardır genizde dilde kalan, onun gibi. Biber acısı gibi değil yani, acı fındık...

ewet aynen oyle zorla cigniyorum valla saglık için denıyecegım ama

Bu arada, çocukların kullanması konusunda doktora danılan ya da tecrübesi olan var mı?

Bilemiyorum gerçekten günlük sakızının etkisi mi ama dondurma yediğimde bile boğazım şişmedi ilk defa ki ben bir yudum normal sıcaklıktaki suyla bile boğazı şişen biriyim:)

kıslar bu günlüğü bende tütsü yapıp pamuğa kızımın göğsüne koyuyodum öksürdüğü zamanlar.yendiğini ilk kez duydum.demek yeniyomuşda

canım bu konuyu yeni okudum benimde faranjitim var dediğin sakızı denicem sanki boğaz çevremde bişeyler dolaşıyo deli olcam kulağım felen inanılmaz ağrıyo sürekli deil ara ara sendede bu sorunlar oluyomuydu şimdiki durumun nasıl baya iyileşme oldumu sakızdan sonra cvbını bekliyorum

off yaa yine boğazım ağrımaya yanmaya kurumaya başladı ne olacak böyle yaa
bu sakızı denemeyi düşünüyorum kesinlikle

X