Tüp bebekte kabizlik, sakincalari ve çözümleri???

NilKoksal

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2008
245
10
Yıllardır kabızlık sorunu yaşarım, ilk tüp bebek denememde (haziranda idi) biraz hareketsizlik ve uzun süre tuvalette kalamamadan kaynaklanan durumlar iyice üst seviyeye ulaşmıştı kabızlığım ve sonrasında makatta tıkanma oldu ve inanılmaz bir ağrı ve kanamayla acile zor attım kendimi, transferimin 4.günüydü. Dört kişi tuttu cerrah müdahele etti. Nasıl bir acı ve ıkınma siz tahmin edin artık. Şimdi ikinci tüp bebek yolvuluğuna çıktık fakat çok korkuyorum yine aynı şey olursa diye?
Şimdi sizlere birinci sorum, kabızlığın tüp bebekte sakıncaları nelerdir? ve ikincisi, bu kabızlığa kesin çözümü bilenleriniz varmı? varsa paylaşırsanız çok sevinirim.:1no2:

öncelikle geçmiş olsun.benimde aşılamadan sonra olmuştu kabızlık.bende zorlamıyordum kendimi tuvaletimi yaparken bişi olacak korkusuyla.karnım patlayacak seviyeye gelmişti.doktorumu aradım ve bitkisel bir şurup verdi.iyi gelmişti.

Yıllardır kabızlık sorunu yaşarım, ilk tüp bebek denememde (haziranda idi) biraz hareketsizlik ve uzun süre tuvalette kalamamadan kaynaklanan durumlar iyice üst seviyeye ulaşmıştı kabızlığım ve sonrasında makatta tıkanma oldu ve inanılmaz bir ağrı ve kanamayla acile zor attım kendimi, transferimin 4.günüydü. Dört kişi tuttu cerrah müdahele etti. Nasıl bir acı ve ıkınma siz tahmin edin artık. Şimdi ikinci tüp bebek yolvuluğuna çıktık fakat çok korkuyorum yine aynı şey olursa diye?
Şimdi sizlere birinci sorum, kabızlığın tüp bebekte sakıncaları nelerdir? ve ikincisi, bu kabızlığa kesin çözümü bilenleriniz varmı? varsa paylaşırsanız çok sevinirim.:1no2:[/QUOTE

transferden sonra önemli olan embriyoların rahim duvarına tutunmaları yanlış bilmiyorsam. bu yüzden estrofem gibi ilaçları kullanıyoruz. rahim duvarını kalınlaştırıyor bu tip ilaçlar. Kabızlığın sakıncası ise ıkınma sırasında embriyoların yerinden olması sanırım. Benim transferimini 4. günü. bol sıvı tüketmemi, beyaz ekmek yememi söylediler. Biliyorum seninki sürekli bi problem ama. posalı yiyeceklerden kaçınmak, kayısı yemek iyi gelir. Ha bi de gebeliği bir zararı olup olmadığını bilmiyorum ama sinameki diye bir ot var kabızlığa iyi gelen. En azından transferden sonraki kritik dönemde bunlara dikkat edebilirsin. fakat otu uzmanına danışmadan kullanmamanı öneririm. Belki bunlar bildiğin şeylerdir ama yine bi faydam olursa diye düşündüm. Allah hepimizin gönlüne göre versin.

bende de var maalesef sürekli kabızlık. transferden sonra özellikle yattığım dönemde annem evde meyve suyu yapmıştı onu içtim üzerine de 1 bardak süt içince bağırsakları epey boşalttı. şimdi yine dikkat ediyorum kabız olmamaya, sabahları aç karnına 3-4 tane kuru kayısı yiyorum sonuç belli olduğundan beri biraz daha düzene girdi sanki. aldığın gıdalara dikkat et, lifli beslen. Allah yardımcın olsun, inşallah bu kez hayırlı haberi alırsın.

canım benimde ara ara bu sıkıntım olurdu.ama tedaviye başlayınca çok sıkıntı oldu.8-9 gün kabızlığı yaşadım doktorumun verdiği bi şurup var onu çok az kullandınm.sonra beslenme düzenimle baya yoluna girdi.Her sabah aç karnına armut yiyorum(ben kayısı yiyemiyorumda)sonra üstüne bol su.ve her gün kahvaltımda bir domates salatalık biber doğrayıp üstüne zeytinyağı döküyorum,zeytinyağını bol tutmaya çalışıyorum tatlansın diye üstüne beyaz peynir serpiyorum.bide internette okumuştum şalgam suyu içiyorum.En azından ilk baştaki kadar kabız olmuyorum.birde yemeklerimde mümkün olduğunca zeytin yağı kullanıyorum,tavada yumurtaya bile zeytinyağı koyuyorum.Aradada atıştırmalık göbek marul yiyorum.Ama bunlar işe yaramadığında o günlük şurubumu içiyorum.inşallah çözersin sende bu sorununu çünkü çok kötü kabızlığı yaşamak.

Şimdi sizlere birinci sorum, kabızlığın tüp bebekte sakıncaları nelerdir? ve ikincisi, bu kabızlığa kesin çözümü bilenleriniz varmı? varsa paylaşırsanız çok sevinirim.:1no2:

Canım ben transferden sonra hergün aç karnına kayısı kompostosu yiyordum. Ben de çekerdim o sorunu, ama iyi gelmişti o zaman.

Canım ben transferden sonra hergün aç karnına kayısı kompostosu yiyordum. Ben de çekerdim o sorunu, ama iyi gelmişti o zaman.

dediklerinizin hepsini uyguladım ama maalesef sonuçsuz kaldım hep.Ben bu yüzden 2005 de ameliyat da olmuştum iyice kronikleşti artık, ne kayısı ne suyu maalesef.bakalım inşallah canlarım.Kabızlık sorununun bebeğin tutunmasına engel oluyormuş duyduğum kadarıyla ama????

dediklerinizin hepsini uyguladım ama maalesef sonuçsuz kaldım hep.Ben bu yüzden 2005 de ameliyat da olmuştum iyice kronikleşti artık, ne kayısı ne suyu maalesef.bakalım inşallah canlarım.Kabızlık sorununun bebeğin tutunmasına engel oluyormuş duyduğum kadarıyla ama????

geçmiş olsun canım aynı sorun bendede var ve kendimi bildim bileli sürekli bu konuda uğraşırım. 1. tüp bebek te bende senin gibi 8. gün iyice sıkıştım ve dr mu aradığımda kayısı kompostosu incir önerdi sinamiki gibi bitkileri içmememi söyledi ve şu durumda ilaç vermekte istemiyorum dsedi sıvı ve posalı beslenmeye özen göstermemi önerdi ama 8. gün dayanamadım rezeneden form çaya kadar her şeyi denedim ve malesef zorlanarak boşaltabildim. 2. denemede daha dikkatli davrandım sabahları ve akşamları yatmadan atvia yedim ve ekmeği sadece sabahları 1 dilim ve kepekli tükettim öğlen ve akşam yemeklerimi sebze salata ve çorba tükettim hamur işi plav makarna hiç tüketmedim ve daha rahat atlattım.

geçmiş olsun canım aynı sorun bendede var ve kendimi bildim bileli sürekli bu konuda uğraşırım. 1. tüp bebek te bende senin gibi 8. gün iyice sıkıştım ve dr mu aradığımda kayısı kompostosu incir önerdi sinamiki gibi bitkileri içmememi söyledi ve şu durumda ilaç vermekte istemiyorum dsedi sıvı ve posalı beslenmeye özen göstermemi önerdi ama 8. gün dayanamadım rezeneden form çaya kadar her şeyi denedim ve malesef zorlanarak boşaltabildim. 2. denemede daha dikkatli davrandım sabahları ve akşamları yatmadan atvia yedim ve ekmeği sadece sabahları 1 dilim ve kepekli tükettim öğlen ve akşam yemeklerimi sebze salata ve çorba tükettim hamur işi plav makarna hiç tüketmedim ve daha rahat atlattım.

ebrizm canım şuan hamilemisin? activya için doktorun yeme diye birşey dedimi? zararı olabilirmi acaba? ben ürktüğüm için onu kullanamadım nedense o dönemde. allah yardımcımız olsun inşallah.

günde bir tane ac karnına sarımsagı catalla delip sıcak suyla yutun
bir cok kronik kabızlık ceken insan bunun faydasını gördügünü söylüyor ve bunu bir iki hafta düzenli yapın biraz koku oluyor ama o rahatsızlıktan daha iyi bence
bunu kardesim ve halamın kızı uyguladı ikiside ilac yardımı olmadan lavoboya gidemiyorlardı faydası oldu doktorada sorur sarımsağın insallah bir zararı olmaz bebislerinize
ve sizlerde kucaklarınıza alırsınız hayırlısıyla evlatlarınızı

bende kabız olurum ve micro yaptırdım çok şükür tuttu o dönemde çok kayısı yedim üstüne su içtim meyve yedim bol bol sebze yedim çok şükür iyiydi birde şimdi kırmızı erik çıktı hatta mürdüm eriği o çok ishal yapıyor ondan al. 8 haftalık hamileyim bu ara bıraktım kabız oldum yine ama kayısı yiyorum düzeliyor dr una söyle ona göre ilaç verir bişeyler tavsiye eder.

canım kayısı filan çözmüyorsa sorununu bence prof.dr.ibrahim saraçoğlu nun sitesine bir bak derim...adam bitkilerle mucize yaratıyor...soyadını doğru yazmışımdır inşallah...yine de beslenmene dikkat sabahları aç karnına su iç...bence kahvaltı sonrası sigaradan birkaç fırt çekmekte barsakları çalıuştırıyor...eğer sigara kullanmıyorsan normalde kesinlikle bundan sonuç alırsın...en azından tahlilin yapılana kadar 10 gün denemiş olursun...tabi fosur fosur iç demedim yanlış anlaşılmasın..1-2 fırt...

sigara kullanmaz olurmuyum ama transferden sonra içmedim sonucu alana kadar tabi. ibrahim saraçoğlunun sitesinde portakal ağacı yaprağından bahsediyor. ama nereden bulucam ben portakal ağacını ???? fisfisfis saol canım. bakalım uğraşıcam biraz.

tüp bebek ve aşılama yaptırıp kabızlık çeken arkadaşlara tavsiyem DUPHALAC bitkisel şurup yemeklerden yarım saat önce alıyorsun bol bol su ve sebze bunları yaparsanız hiç bir problem olmuyor arkadaşlar doktorunuzun vermesi gerekior du aslında ben hiçbir şey söylemeden doktorum verdi ve nsl beslenmeliym anlattı sigara çay kahve alkol aktarlarda satılan otlar yeşil çay yasak su süt ve ayran içebilirsin demişti.

Slm kızlar bende yeni tüp bebek yaptırdım ama bu kabızlık yüzünden sona erdi hatta gece wcde uyuya kaldım biraz o derece sancı ağrı çok zorladım ve o aptal kabızlık yüzünden bebişlerim gitti diye düşünüyorum çok sinir oldum herkese booolll şanslarrr öpüldünüz :)
merak edenler için şimdide adet olmayı bekliyorum aşılama yapcaklar ücretsiz sadece ilaçlardan alcaklarmış tüp bebekde 3700 tl oldu :KK43:

Slm kızlar bende yeni tüp bebek yaptırdım ama bu kabızlık yüzünden sona erdi hatta gece wcde uyuya kaldım biraz o derece sancı ağrı çok zorladım ve o aptal kabızlık yüzünden bebişlerim gitti diye düşünüyorum çok sinir oldum herkese booolll şanslarrr öpüldünüz :)
merak edenler için şimdide adet olmayı bekliyorum aşılama yapcaklar ücretsiz sadece ilaçlardan alcaklarmış tüp bebekde 3700 tl oldu :KK43:

X