Bebek Beslenmesi Bır bakarmısınız tek tek kahvaltıı!!!

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

sadem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Eylül 2010
74
0
merhabalar arkadaslar benım 10 aylık bır oglum var,kahvaltımızı genelde klasık bulamac halınde yıyoruz ama artık herhalde kendısınde bundan sıkılımıs olucakkı gunden gune tabakta artan yemek mıktarı fazlalasıyor.bız normal kahvaltı ederken daha ıstahlı gıbı.sımdı benım sormak ıstedıgım dırek bu tane tane kahvaltı menusune gecsek ne kadar yemesı lazımkı besınler doysun onu kestıremedıgım ıcın baslamaya cesaret edemıyorum tecrubesı olanlar neler yedırıyorsunuz ve ne kadar yedırıyosunuz :emir_bebek:

Bebekten bebeğe değişir benim oğlum 13 aylık ne kadar isterse o kadar veriyorum.Daha doğrusu şöyle 1 yumurta sarısı(gün aşırı),tuzsuz beyaz peynir,bir dolu çay kaşığı kadar fındık-badem-ceviz toz şeklinde üçünden biri,1-2 tuzsuz zeytin ve ekmek.Bunların yanında da bir bardak süt.Yumurtanın ve fındık-ceviz-bademin miktarı değişmiyor peynir ekmek daha yemek isterse veriyorum.Yumurtayı haşlanmış sevmediği için çok az yağda omlet yapıyorum.İçine peynir ya da dereotu katabilirsin.Labneli ekmeği çok sever yumurta olmadığı günler öyle veririm.Arada bir ev yapımı az şekerli reçel.Tahin pekmez verdim hiç sevmedi.Zaten şekerli şeyler vermek taraftarı değilim ama tahin pekmez faydalı diye denemek istedim.Bir de kahvaltının üstüne bir parça kuru kayısı.1 kuru kayısıyı gün içinde veriyorum hem bağırsaklarını yumuşatıyor hem de faydalı. Zaten çok fazla seçeneğin yok kahvaltı için.

Son düzenleme:
Bebekten bebeğe değişir benim oğlum 13 aylık ne kadar isterse o kadar veriyorum.Daha doğrusu şöyle 1 yumurta sarısı(gün aşırı),tuzsuz beyaz peynir,bir dolu çay kaşığı kadar fındık-badem-ceviz toz şeklinde üçünden biri,1-2 tuzsuz zeytin ve ekmek.Bunların yanında da bir bardak süt.Yumurtanın ve fındık-ceviz-bademin miktarı değişmiyor peynir ekmek daha yemek isterse veriyorum.Yumurtayı haşlanmış sevmediği için çok az yağda omlet yapıyorum.İçine peynir ya da dereotu katabilirsin.Labneli ekmeği çok sever yumurta olmadığı günler öyle veririm.Arada bir ev yapımı az şekerli reçel.Tahin pekmez verdim hiç sevmedi.Zaten şekerli şeyler vermek taraftarı değilim ama tahin pekmez faydalı diye denemek istedim.Bir de kahvaltının üstüne bir parça kuru kayısı.1 kuru kayısıyı gün içinde veriyorum hem bağırsaklarını yumuşatıyor hem de faydalı. Zaten çok fazla seçeneğin yok kahvaltı için.

canım benim bebeğim 10 aylık bende tek tek vermek istiyorum mesela cevizi normalde bulamaç olan kahvaltıya karıştırıyoruz ya tek nasıl veriyorsun herhangi bir şeyin içine mi katıyorsun zytini nasıl yediriyorsun eline mi veriyorsun ezerek mi biraz daha yardımcı olabilir misin yedirme konusunda.

canım benim bebeğim 10 aylık bende tek tek vermek istiyorum mesela cevizi normalde bulamaç olan kahvaltıya karıştırıyoruz ya tek nasıl veriyorsun herhangi bir şeyin içine mi katıyorsun zytini nasıl yediriyorsun eline mi veriyorsun ezerek mi biraz daha yardımcı olabilir misin yedirme konusunda.

Toz halinde olduğu için peynire katıyorum.Daha doğrusu minik bir lokma ekmeği toz halindeki cevizin üstüne bastırınca zaten onlar ekmeğe yapışıyo üstüne de azıcık peynir koyuyorum arada kaynıyo.Labneyle daha kolay oluyo.Arada azıcık iri parça kaldıysa oğlum bir türlü yutmuyo ağzında evirip çevirip oyalanıyo tükürmez çünkü.Zeytini çekirdeği çıkarıp ikiye bölüyorum.8 dişi olduğu için çiğneye çiğneye yiyo.Pek ezerek bişey vermiyorum.Sen de eğer dişleri varsa alıştırma ezerek yedirmeye.Zaten zamanla neyi nasıl yiyebildiğini çözüyosun.Bir de bizim doktorumuz eline yiyecek birşey verme konusunda çok katı kesinlikle hiçbir şey vermiyor.Sadece eti cicibebe o da ağızda eriyor diye.Tek lokmalık şeyler veriyorum tabi de öyle kemirsin diye ekmek kabuğu falan vermiyorum.

ıste bebegın bır kac dısı cıkmıs olsa benımkı daha bırıncıyı cıkartıyor o yuzden cesaret edemıyorum ama ıstıyorumda.verdıgım zamanda mesela ekmek dıyelım cok cok mınık yanı onunla kahvaltı aksama kadar surer ne bılım

Benim oğlumun hiç dişi yok henüz..bazen pütürlü yiyor bazen pütürsüz yemek istiyoir..
hiç üstüne varmıyorum, bazen sadece emerek akşam ediyor,yemek istemiyor..
gazı mı var,kakası mı,uykusu mu var,aç mı derken akşam oluyo valla..
bazen hiç besleyemediğimi düşünüyorum,eşim kafayı yediğimi düşünüyor..:KK53::KK53:

bizimkininde iki düşü var ikisi yolda 9 aylık oğlum ama pütürlü şeyler yediremiyorum rondadan geçiyorum hem böylemi geçecek yaaaa :KK43:

Pütürsüze alışırlarsa uzuuunca bir süre öyle gider.2 arkadaşım var ikisinin de çocukları 2,5 yaşına kadar püre yedi.Bence mutlaka pütürlüye alıştırmaya çalışın.Sizlere zor.Doktora danışın yani üstüne gidilmeli mi yoksa oluruna mı bırakılmalı diye.

ewett ebiliyorum elitimin oğlu öyle kaç yaşına kadar hep öle yedi daha halen pütürlü yerken öğürüp kusar ama nasıl başlıcam bilmiyorum çünkü oğlumda en ufacık bi pütürde öğürüp kusuyor :KK43:

X