Trabzon HASIR TAKI SETI Sevenler buraya!!!

belkide ama sorduğum yer saraf değildi onun için öyle demiştim ama çok güzeller ya 5,500 bilezikse ben takımını düşünemiyorum bile:KK52::KK53::KK53:
benimki 14 ayar mesela, 10bin civarı tutmuştu takımı. Kuzenimin eşinin 22 ayar, 16bine almışlardı, şimdi 18-20bini bulmuştur heralde :26:
Tabi bileziğin ve gerdanlığın sıra sayısına da bağlı bu fiyatlar:KK34:
evet gerçekten çok güzeller :KK31::nazar:

ben de aldırdım valla cocukluk hayalimdi,oldu cok sükğr benim ki tam set yüzüğüne kadar,kolyesi dısında cok kullanıslı,bir kac gece"misafirliteyken" bileziğiyle yattığımolmustu bişecikler olmadı..cok severek takıyorm ama cok pahalı 20bin falan..

Kizlar bende bu modeli secmistim. Annemler takti, aceba standart modelinimi alsam, yoksa bunu set olarakmi tamamlasam..
Kararsiz kaldim..

$DSC00369.jpg

Ha birde yuzugu bana ne kadara mal olur,pek anlamam altinin gramindan parasindan felan.
Ama onuda bu yaz kendim almak istiyorum para biriktirip..

bende çok seviyorum hasır takımı. nişanlıyım bizde 4 ay önce aldık üçlü seti 17 sıra bileziği. bizim akrabalardan biri hasır olmadan merdivenden aşağı inmem derdi :)) biran önce temmuz gelsin istiyorum hasır setimi takiim diye :)

Kizlar bende bu modeli secmistim. Annemler takti, aceba standart modelinimi alsam, yoksa bunu set olarakmi tamamlasam..
Kararsiz kaldim..

Eki Görüntüle 379675
canım standart model derken neyi kastettiğini anlamadım ben:26:

güle güle kullanın inşallah fiyatını sorabilir miyim acaba?
teşekkür ederim.. kasımda aldık biz, 10bin civarıydı sanırım, ama 14 ayar benimki.. 22 ayarları 15-20 binlerde..

bende çok seviyorum hasır takımı. nişanlıyım bizde 4 ay önce aldık üçlü seti 17 sıra bileziği. bizim akrabalardan biri hasır olmadan merdivenden aşağı inmem derdi :)) biran önce temmuz gelsin istiyorum hasır setimi takiim diye :)
hayırlı olsun, güle güle kullan :KK34:

Bunlari kastetmistim. Benimkinin ortasi baya farkli.
Eki Görüntüle 386064

Eki Görüntüle 386065
yani cnm alınmış alınmıştır, seninkinin yüzüğü gerdanlığı fln varsa onlardan alıp takımı tamamlayabilirsin... ama tercih senin.
Gerçi ben her zaman şu 2. fotodaki klasik modelden yanayımdır.. o zaman nie sen ondan almadın kendine diceksin belki ama, annem kayınvalidem, nişanlım fln taşlıyı daha çok beğendikleri için onu aldım:KK1:

Son düzenleme:
yani cnm alınmış alınmıştır, seninkinin yüzüğü gerdanlığı fln varsa onlardan alıp takımı tamamlayabilirsin... ama tercih senin.
Gerçi ben her zaman şu 2. fotodaki klasik modelden yanayımdır.. o zaman nie sen ondan almadın kendine diceksin belki ama, annem kayınvalidem, nişanlım fln taşlıyı daha çok beğendikleri için onu aldım:KK1:

Aldigim yerde takimi seneyede tamamlanir denmisti,
galiba birde yuzugunu alirim.
Gerdanligi kapali oldugum icin taksamda kimse gormez.
Daha farkli bir sette alabilirim.
Neyse bakak gorek :KK1:

TRABZON HASIR SET ve TAKILAR HAKKINDA

ANADAN KIZA HASIR SANATI

Örme tekniğiyle şeritler haline getirilen zincirler el ele verip kadınların gerdanlarını süslüyor. Adını aldığı Trabzon'da eskiden kadın mesleği olduğu için ' anadan kıza hasır sanatı ' olarak anılan Trabzon burmaları, kalın oluşu ve zengin duruşu ile altın tutkunlarını cezbediyor.

Anadolu'da kuyumculuk babadan oğula aktarılan bir meslek. Ancak bu gelenek Trabzon'da değişiyor. Kadınların saç örer gibi yaptıkları bilezik, kolye, küpe ve yüzüklere erkek eli en son, sadece kilit ve kaynak aşamasında değiyor. Yörede atölye ve evlerde yaklaşık 2 bin 500 ev hanımı tarafından örülerek yapılıyor bu güzel takılar. Daha sonra yurt içine hatta ABD'den uzakdoğu'ya kadar pek çok ülkeye ihraç ediliyor.Olgun duruşu, telkari tekniğiyle süslenmiş kilit kemerleri ve kolları sarmalayan bilezikleriyle zengin bir görünüm sergileyen burmalar, turistlerin olduğu kadar düğün alışverişi için kuyumcuları dolaşan ailelerin de ilgi odağı. El işi Trabzon Hasır Setleri zenginliğin ve gösterişin simgesi.

NASIL YAPILIR?

Eritme ocaklarında eritilen altın, çubuk halde kalıba dökülüyor. Çubuk döküm, üzerinde genişten dara doğru delikleri olan çelik silindir haddeden geçirilerek inceltiliyor. İnceltme işlemi, telkari sanatında olduğu gibi, burma ustalarını da zorluyor. 31-32 mikrona kadar incelen altın teller, özel penslerle ilmek ilmek örülüyor. Örülen teller zincir haline gelince, birbirine bağlanıyor ve takılar kalınlaşıyor. Burmaları oluşturan zincirler en az beş, en fazla yirmibir sıra trabzon takı olabiliyor. Takıların fiyatları da kalınlığına göre artıyor.

NEREDE BULABİLİRİM ?

Günümüzde yeniden moda olan, sosyeteden de pek çok hanımın kollarını süsleyen Trabzon burması pek çok kuyumcu vitrinini süslüyor. Ancak en bol çeşit, markakuyumcu.com 'da. Pırlantalı Trabzon Hasır Set ve Takı için bizimle irtibata geçerek özel siparişinizi oluşturabilir veya dilediğiniz markanın size sunulan çeşitlerinden satın alabilirsiniz.

Kaynak: Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Arkeolog Altan Türe

Copyright © 2012 | markakuyumcu.com

22 AYAR : TRABZON TAKILAR : Kategori : markaKuyumcu.com

TRABZON HASIR SET ve TAKILAR HAKKINDA

ANADAN KIZA HASIR SANATI

Örme tekniğiyle şeritler haline getirilen zincirler el ele verip kadınların gerdanlarını süslüyor. Adını aldığı Trabzon'da eskiden kadın mesleği olduğu için ' anadan kıza hasır sanatı ' olarak anılan Trabzon burmaları, kalın oluşu ve zengin duruşu ile altın tutkunlarını cezbediyor.

Anadolu'da kuyumculuk babadan oğula aktarılan bir meslek. Ancak bu gelenek Trabzon'da değişiyor. Kadınların saç örer gibi yaptıkları bilezik, kolye, küpe ve yüzüklere erkek eli en son, sadece kilit ve kaynak aşamasında değiyor. Yörede atölye ve evlerde yaklaşık 2 bin 500 ev hanımı tarafından örülerek yapılıyor bu güzel takılar. Daha sonra yurt içine hatta ABD'den uzakdoğu'ya kadar pek çok ülkeye ihraç ediliyor.Olgun duruşu, telkari tekniğiyle süslenmiş kilit kemerleri ve kolları sarmalayan bilezikleriyle zengin bir görünüm sergileyen burmalar, turistlerin olduğu kadar düğün alışverişi için kuyumcuları dolaşan ailelerin de ilgi odağı. El işi Trabzon Hasır Setleri zenginliğin ve gösterişin simgesi.

NASIL YAPILIR?

Eritme ocaklarında eritilen altın, çubuk halde kalıba dökülüyor. Çubuk döküm, üzerinde genişten dara doğru delikleri olan çelik silindir haddeden geçirilerek inceltiliyor. İnceltme işlemi, telkari sanatında olduğu gibi, burma ustalarını da zorluyor. 31-32 mikrona kadar incelen altın teller, özel penslerle ilmek ilmek örülüyor. Örülen teller zincir haline gelince, birbirine bağlanıyor ve takılar kalınlaşıyor. Burmaları oluşturan zincirler en az beş, en fazla yirmibir sıra trabzon takı olabiliyor. Takıların fiyatları da kalınlığına göre artıyor.

NEREDE BULABİLİRİM ?

Günümüzde yeniden moda olan, sosyeteden de pek çok hanımın kollarını süsleyen Trabzon burması pek çok kuyumcu vitrinini süslüyor. Ancak en bol çeşit, markakuyumcu.com 'da. Pırlantalı Trabzon Hasır Set ve Takı için bizimle irtibata geçerek özel siparişinizi oluşturabilir veya dilediğiniz markanın size sunulan çeşitlerinden satın alabilirsiniz.

Kaynak: Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Arkeolog Altan Türe

Copyright © 2012 | markakuyumcu.com
22 AYAR : TRABZON TAKILAR : Kategori : markaKuyumcu.com

Kizlarrr ben sözlenicemmm, ve alyanslara bakarken hasir seti gözüme carpti, cok severimde :kedi: kaynanam alicak sanirim dügüne....
hasir seti olanlar ekleyebilirmiii? hangileri güzel neler var hangi cesitlerr? paylasalim lütfen.. ve kullanislimi, memnunmusunuz?

benim beyendigim bu istee opuyorumnanaktan

opuyorumnanaktanopuyorumnanaktanopuyorumnanaktan

fiyatı ne kadar acaba? bayıldım :KK16:

$IMG_0856.jpg kızlar sonunda ıstedıgım setı aldım rabbım guzel gunlerde takmayı nasıp etsın darıs ısteyen herkese nasıp olsun cok gezdık baktık sonunda bu modele karar verdık 68 gr 5 sıra kolyesı 13 sıra bıleklıgı var bıleklık buyuk geldıgı ıcın bıraz kucultuldu kapalıcarsıdan aldık 14 ayar 4800 tl:nazar:

Ben tarbzon pek sevmiyorum ama bu model gercekten güzelmiş bide kendi kelepçemi begenerek aldım oda tarbzon

ben severım vallahı esım dugunumde bana da almıstı 157 gr benımkı de dugunden sonra hıc takmadım ama sevıyorum :KK52:

X