Amniyosentez yaptıranlar...

ccaaddee

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2009
187
1
slm arkadaşlar geçen yıl down sendorumlu bir bebeğim oldu ve vefat etti.ardan geçen 1 yıl gibi bir süre içinde suan 10+3 günlük hamileyim 2 li ve 3 lü testleri yaptırmana gerek yok dedi doktorum ve direk amniyosentez istedi ve ben şimdi çok korkuyorummmm nerdee yaptırdınz sonuçları ne kadar süre içinde geldi bunları öğrenmek istiyorum bide nasıl bir işlem acı veriyomu?:Saruboceq:inaşşah benimde sonuçlarım temiz çıkar allahımmm

öncelikle başın sağolsun ve yeni bebeğin hayırlı olsun.amniyosentez çok az can acıtan bi işlem.küçük bi ısırık gibi acı vermiyo ki ben iğneden çook korkarım.2 gün sonra fish denen sonuçları çıkıyo yani ön sonuç gibi diyebiliriz.3 hafta sonra falan da kesin sonuç çıkmıştı.zaten o fish sonucunda çıkan genelde doğru oluyo yanılma payı azmış.inşallah temiz çıkar canım sağlıkla alırsın bebeğini kucağına.

öncelikle başın sağolsun ve yeni bebeğin hayırlı olsun.amniyosentez çok az can acıtan bi işlem.küçük bi ısırık gibi acı vermiyo ki ben iğneden çook korkarım.2 gün sonra fish denen sonuçları çıkıyo yani ön sonuç gibi diyebiliriz.3 hafta sonra falan da kesin sonuç çıkmıştı.zaten o fish sonucunda çıkan genelde doğru oluyo yanılma payı azmış.inşallah temiz çıkar canım sağlıkla alırsın bebeğini kucağına.[/QUOTEsaol cnm peki sen nerde yaptırdınnn

ben daha yaptırmadım ama drum uclu testın cok rısk tasıdıgını ve amnıyos. yaptırmamaı onerdı. detaylı ultrason dedıklerı bır cıhaz var ondan baktır benım salı gıunu ona bakılacak. 10 haftalık daha bellı olmaz senınkı amnıyosentezı 4 ayda yaptırılıyor dıye bılıyorum ben. yaptırrısamda bakırkoy acıbademde yaptıracagım. sen allaha sıgın bol bol dua et allahım ınsallah hepımıze elıyuzu duzgun evlatlar nasıp etsın.

ben geçen hafta yaptırdım

ankarada yaptırdım.çok kısa sürdü.önce ultrasonda kontrol ediyorlar bebeğin yerini.bebekten uzakta kesenin yeri belirleniyor.kalemle minik bir nokta koyuluyoır.kıl iğne dedikleri çok ince bir iğneyle önce uyuşturuyorlar sonra ultrasondan bakarak başka bir iğneyle giriş yapıyorlar.hiç acı hissetmiyorsun yani ben hiç birşey hissetmedim.bir kaç saniye içindede iğneyi çıkarıyor yaklaşık 10 cc sıvı alıyor.işlem bitincede ultrasonda bebeğinizin kalp atışlarını size gösteriyorlar bak o iyi merak etme diye :KK1:

benim yaptırdığım hastanede bu işlemin sonuçlandırılacağı labaratuvar olmadığından başka bir labaratuvara götürdük kutu içerisinde şırıngayı.eğer aranızda kan uyuşmazlığınız varsa (bizde vardı) 72 saat içerisinde bir iğne olman gerekiyor ben 4. saatinde o iğneyi oldum

daha sonra istirahat veriyor doktor 3 gün yatıyorsun evde yani yatmak derken kendini fazla yormuyorsun.bir kaç hafta dikkat ediyorsun kendine yani yorulmayacaksın ağır kaldırmayacaksın yani genel hamilelikte dikkat ettiğimiz şeyler

kendinizi üzmeyin kolay bir işlem herşeyin bir riski vardır sağlıklı hamileliklerde bile doğumda bile risk vardır.Allah herşeyin hayırlısını versin içinizi ferah tutun derim ben

Son düzenleme:
bu arada fiyatlarıda yazayımda tam olsun

ben ankarada özel bir hastanede yaptırdım

amniyosentez 800 lira (özel sağlık sigortası %100 karşıladı doğum bütçesinden karşılanıyormuş)
özel labaratuvarda test sonuçları 194 lira
kan uyuşmazlığımz olduğu için yapılan iğne 160 lira(onuda devlet hastanesinde yazdırırsanız sigorta karşılıyor)

konu dışı özür dilerim ama çok merak ettim sormadan geçemeyeceğim. benimde şuan downlu bi bebeğim var. 5 aylık. siz nasıl kaybettiniz bebeğinizi? kalbinde bi sorunmu vardı? ne kadarlıktı? tekrar başınız sağolsun. allah sağlıkla bebeğinizi kucağınıza almayı nasip etsin.

konu dışı özür dilerim ama çok merak ettim sormadan geçemeyeceğim. benimde şuan downlu bi bebeğim var. 5 aylık. siz nasıl kaybettiniz bebeğinizi? kalbinde bi sorunmu vardı? ne kadarlıktı? tekrar başınız sağolsun. allah sağlıkla bebeğinizi kucağınıza almayı nasip etsin.

tatlım endısenı anlayabılıyorum acaba BENIMKIDEMI dıye dusunebılırsın ama ıcını rahat tut hepsı aynı olmayabılıyo benım ablamın kızıda ıkı yasına gırecek yakında herseyı cok olmasada gayet ıyı kendını ıfade debılıyo sadece konusması bıraz az ama okula gıdıyo ogretmenlerı onunda uzerıne dusup duzeltecez dıyo ....obur arkadasa allah sabırlar versın yenıbebegınıde saglıcakla kucagına almayı nasıp etsın ınsallah

önemli değil cnm erken doğum yaptım.bebeğim 8 aylık 1.700 gr doğdu ve 6 gün kuvezde kaldı.ciğreleri kanama yaptı o sebeple kaybettim bebeğimi..

arkadaşlar ilginiz için çok teşekür ederim bende cerrahpaşada yaptırcam büyük bi ihtimal 700 liraymış...inş sonuçlar güzel çıkar tek dileğim bebeğimi sağlıklı bir şekilde kucağıma alabilmek...allahım bu duyguyu herkese yaşatsın...

Hayatımda herşeyin düzenli gittiği bir dönemde bir 3’lü tarama sonrası ısrarla cinsiyet sorduğum bir doktordan ilk tokat gibi cevabı almıştım “ 3’lü tarama testiniz sıkıntılı” Sonraki söylenenleri hayal meyal hatırlıyorum, Dr. Sami Ulus Beştepe Turgut özal Ankara polikliniğindeyim bu arada.Afp değerim 5,96 herşeyim yüksek, tavanlardayım. Nöral tüp defekti olabilir bu değer ondan yükseliyor genelde felan diyor doktor beyim, ama terim bilmediğimden halk ağızı açıklıyor, çocuğunuzun sırtı kapanmamış olabilir ya da kafatası vs vs diyor. Kafamdan akan o kaynar suyun altında yanıyorum, cevap verecek gücüm yok. Hemen ayrıntılı ultrason istemeliyiz ve kesin sonuç istiyorsanız amniyosentez yaptırmalısınız dedi. Bende o an yapılabilecek bişey olduğunu düşündüğümden tamam tamam yapalım diyorum hızlıca. Yaptırmak istiyorsanız eşinizin onayı gerek ve yaptırdıktan sonra düşük riski de var vs vs diyince bir silkelendim. Sağlam kafayla ertesi gün bir tavsiyeyle Etimed Hastanesinde Alptekin hocaya gittim. 3lü taramamı görünce bıyık altı güldü, bu ne ya felan diyor Ben bu arada son adet tarihimi bilmediğimi açıklıyorum, ona göre her haftanın değerinin bir öncekinden daha farklı olduğunu, Sat ın çok önemli olduğundan bahsetti. Ultrasonunda yaklaşık yarım saat incelemenin ardından çocuğun sırtında veya herhangi bir yerinde bir açıklık olmadığından bahsetti. Sadece, karın boşluğunda bir parlama gözüktüğünü, bunun bir hipojenik bağırsak olabilirliğinden bahsetti. Bu parlaklık tek başına hiçbişey olabileceği gibi 3 lü testime göre down vs olabilme ihtimalini yükselttiğini söyledi. Bu arada bir 3 lü tarama testi daha yaptırdık kendisine, bu sefer değerlerim 4,06 ya düşmüştü fakat yine istenilen 2,5 altı değildi. Amniyosentez önerdi. Düşük değerinin 1/200 oranını felan açıklayınca eşimle konuşup yaptırmaya karar verdim. Bu arada piyasa o kadar kötü işler hiç iyi gitmiyor, Eşimin parasal sıkıntısı var 2 gün içinde yaptırabilmek için Etlik Zübeyde Hanım hastanesine başvurdum. Başvurduğumun ertesi günü öğlen 1:30 a sıra geldi, kurbanlık koyun gibi masaya yattım. Tabii gitmeden önce bir dünya yorum okumuşum bilgim tavan, hareket etmemeliyim aman çocuk hareket etmesin diye kuru ekmek yiyerek gittim. Dünyanın en düşüncesiz, işini yeni öğrendiğini düşündüğüm uzman sanırım doktoruna denk geldim. Ama odadaki diğer 5 doktordan da güç alarak gözümü kapadım. Karnımın tamamına tentürdiyot mu neyse onu sürdü hemşire, daha sonra kenara atiyim derken 2 bacak aramdan dizlerime doğru yuvarlanan gazlı bezdeki kırmızı tentürdiyot bütün üstümü kana bulamış gibi oldu :/Özür mözür diliyorlar ama umrumda değil, ay bunlar bu işi nasıl becerecekler derdindeyim ben de. Gülüyorum hahaha hihihi sırf gıcık kapmasınlar benden diye, “sağlık olsun tek iyi geçsin de çöpe bile atarım” diyorum. Ay makinede geçer bu leke felan diyorlar, o an sanki çok umrumda :/

Neyse velhasıl incele incele nerden girsem ordan mı girsem, sanırım üstleri bi tanesi şurası iyi işte felan diyor ben ve çocuk kaskatı kesilmişiz. Nefes dahi almıyorum o derece. Neyse hiç yapıyorum felan bile demeden iğneyi daldırıverdi. Öyle korkunç bir acı değil acı bile denmez hatta, sadece gerginliğimden herşeyi uçta yaşadığımı düşünüyorum o ara. Bu arada iğnenin ucundan becerik yoksunu hemşire sıvıyı çekiyor ama ben bakamıyorum tabi. 10 oldu ee gelmiyor su çek çek diyor biri de 15 oldu 18 oldu tamamdır dediler hoop çıkardılar. Bu beceriksizler yaptıysa herkes yapar diye düşünüyorum o konuda biraz rahatlayabilirsiniz ey ahali. Bu arada kalp atışını da gösterdi bir sorun yok gibisine. Ben gitmeden önce bir ansiklopedi bilgi okuduğumdan hemen sıvının rengini sordum, “sıvının rengi nasıl sizce dedim, demez olaydım “ sen nerden biliyosun” dedi “internetten” dedim, “biraz koyu gibi ama ne bekliyorsun değerlerin yüksek” tarzı bişey söyledi bozularak. Ben bunu senelerdir okuyorum bu hatun internetten okuyup gelmiş mi dedi artık neye bozuluyosa. Neyse ağzımda bir dolu küfür yuttum ve dışarı attım kendimi. 2 gün hemen hemen tuvalet hariç hiç kalkmadım diyebilirim, bir de allaha çok şükür oğlum var 4 yaşında onu babannesine gönderdik. Deli gibi yatıyorum korkudan. 2. Günün sonunda sıkılmaya ve normal hayatıma yavaştan dönmeye başladım. 3 günü atlatınca da derin bir nefes aldım. Bu arada bugün bir aptallık daha edip tekrar o ilk gittiğim sami ulus a gittim, ayrıntılı ultrason için verdikleri günümdeydim, bağırsağında ve karaciğerinde parlaklık, kalbinde büyüklük, ve 2 hafta gelişimde gerilik denildi. Karnım kaskatı, yarı ölü halde eşimin iş yerine gittim. Bir kaç saat sonra amniyosentez sonucumu sormak için zübeyde hanımı aradım. Sonucunuz çıktı gelip alabilirsiniz dediler, uçarak gittik. İlk sonucum bugün 18 gün sonra geldi ve TEMİZ :) İlk sonucun temiz olmasının öneminin büyük olduğunu söylediler. Allaha çok şükür ben 2. sinin de iyi geleceğini düşünüyorum. Ama kafamdaki soruları bir de onlara sordum, doktor bir parlaklığın olduğunu fakat bunun sadece bağırsakta olduğunu karaciğerinde birşey görmediğini söyledi. Raporuma göre kalp büyüklüğü için de hemen çocuk kardiyolojisine gönderildim. Orda da doktor Kalbinin boyutunun normal olduğunu ama çok hızlı attığını kendimi çok gerdiğim için olabileceğini söyleyince gözlerimden mutluluktan yaşlar boşaldı. Belki duyduğu benim kalbimdir bilmiyorum o an resmen ağzımda atıyordu. Öbürünün bütün söylediklerini çürüttüklerinden bir de bizde ayrıntılıya gel dediler ama gitmemeye karar verdim. Bu gerginlik bu sancılı bekleyiş bana yeter diye düşünüyorum şuan. Rutin kontrollerime gidip normal bir hamilelik süreci geçirmek istiyorum. Bunu sizinle paylaşmak istedim çünkü gerçekten doktorlar ruhsuz, düşüncesiz ve beceriksiz(çoğu). Birinin dediği birini tutmuyor, ağlayan siz oluyorsunuz. Onlar ben kapıdan çıkarken meyve kestiler mesela. Kendinize bunu yapmalarına izin vermeyin. Allah izin verirse aminyosentez sonucumun sonraki sonucunu ( yaklaşık 15 gün sonra) öğrenip artık bir teste girmeyi düşünmüyorum. Amniyosentez en önemlisi arkadaşlar. Yaptırmaktan korkmayın. Benim bugün yüzümü güldüren diğer herşeyi yok sayan tek dayanağım bu:) Büyük bir şişme havuz, salonda suda doğurmayı düşünüyorum o derece tiksindim hastanelerden:) Umarım bu mesajı okuyan arkadaşım, sağlıkla kucağımıza alalım bebeklerimizi, sevgiler

Merhaba, nerdeyse 1 yıl sonra yeniden yazmak istedim, üstteki yorum benim.👐🏻 Bebeğim şimdi 7 aylık allaha çok şükür gayet sağlıklı. Bana bunu yaşatan doktorlar hala aklımda, onları unutmadım. Siz siz olun kahve molasına erken gitmek için sizi başından atan doktorlara bel bağlamayın. Allah çok büyük. Yer gök dua. Gerçekten. Namaz kılmayı bile bilmiyordum, doğumuma 1 haftaya kadar aralıksız kıldım. Allahım bana Aren’imi bağışladı. Çok şükür. Sadece size söylemek istedim. Hoşçakalın.

X