Bebek Beslenmesi Pirinç Unu

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

selcanefe

herşey güzel olsun
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2007
493
32
kızlar pirinç unu gaz yapar mı dün gece yatmadan oğluma pirinç unu yaptım muhallebi gibi gece 3de uyandı çığlık çığlığa bu saat oldu hala gaz bitmedi bi yardım edin bide dün sabah karışık meyve püres yedirdim o mu yaptı ayıramıyorum yavrum çıldırıyor şimdi banyo yaptırıp yatırdım umarım çok uyur ve gazsız uyanır napıyım yardım edin nolur uyanınca çok ağlıyor:çok üzgünüm:

Kaç ay kaç gün oldu tam?Ben de başlamayı düşünüyorum da tereddütteyim.
Hangi meyvenin püresiydi?Pirinç unu yapmış olabilir bence.(Tahmin sadece,bilmiyorum normalde)

3buçuk canım 4ün içindeyiz hazır meyve püresi aldım karışık olanı pirinç ununa annem gaz yapmaz dedi ben devam maması koymadan yptım bilmiyodum ondan mı dokundu acaba bunu aaştırıyorum

Canım pirinç unu yapmıştır.Üstelik muhallebi gibi yaptım diyorsun.Bebeğin ayına göre katı yiyecek sayılır,midesi kaldıramaz bence.Birkaç ay sonra verilir diye biliyorum ben,sakın bir daha verme derim.Sevgilerimle...

ÖRNEK BESLENME REHBERİ

Aylar
Besin Cinsleri
Öğünler ve Besin Miktarları
Hazırlama

0-4 Ay
Anne sütü
Bebek acıktıkça, istediği kadar verilmelidir.Doktorunuz öneriyorsa D vitamini verilmelidir.
Hazırlama sorunu yoktur.

Anne sütünün verilemediği durumlarda doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda hazır mama kullanabilirsiniz.

4.Ay
Anne sütü
Bebek acıktıkça, istediği kadar verilmelidir.

Hazır Bebek Maması
Anne Sütünün verilemediği durumlarda 180-210 ml hazır mama verilebilir.
Mama kutusu üzerindeki talimatlara uygun olarak

Meyve Suyu
Mevsimine göre suyu sıkılarak verilen meyveler 1-2 hafta sonra meyve püresi olarak verilmelid
Meyveler yıkanıp, kabukları soyulduktan sonra rendelenerek püre haline getirilir.Meyve suyu, pürenin tülbent ile süzülmesiyle elde edilir.

Sebze Çorbası
1-2 tatlı kaşığından başlanarak yavaş yavaş artırılarak verilir.Öğlen menüsü 12:00-13:00 olarak planlanabilir.
4 su bardağı su, 2 orta boy havuç,1 orta boy patates konarak ağzı kapalı olarak pişirilir.Pişen karışım tel süzgeçten geçirilerek içine 1 tatlı kaşığı irmik veya pirinç ilave edilir ve bir miktar daha pişirilir.Bebek bu karışıma alıştıktan sonra diğer mevsim sebzeleri de eklenebilir.

5.Ay
Anne sütü
Bebek acıktıkça,istediği kadar verilmelidir.
Hazırlama sorunu yoktur.

Hazır Mama
Günde iki öğün 210-250 ml hazır mama verilmelidir.
Mama kutusu üzerindeki talimatlara uygun olarak hazırlanır.

Meyve Püresi
Mevsim meyvelerinden biriyle hazırlanmış püre mamalar verilebilir.

Sebze Püresi
Öğün mevsim sebzelerinden hazırlanmış mama verilebilir.Öğlen menüsü 12:00-13:00 olarak planlanabilir.
evde kolaylıkla hazırlanabilir.

Yoğurt/Devam sütü ile hazırlanan Ballı-8 Tahıllı Kaşık Mama
İkindi öğününde verilir (saat: 15:30-16:30).1-2 tatlı kaşığı ile başlanıp zamanla artırılabilir.
Değişik besin değeri olan hazır mamalardan kolaylıkla hazırlanabilir.

6.Ay
Anne sütü
Bebek aldığı sürece verilmelidir.

Hazır mama
Günde iki öğün, toplam 500 ml hazır mama verilmelidir.
Mama kutusu üzerindeki talimatlara uygun olarak hazırlanmalıdır.

Meyve Püresi
1 öğün verilmelidir
(saat: 10.00).

Sebze Püresi
1 öğün verilmelidir
(saat: 12.00-13.00).

Yoğurt/Devam Sütü ile hazırlanan Ballı-8 Tahıllı Kaşık Maması
1 öğün verilmelidir (saat: 16.00).
Hazır mama hazırlaması kolay ve oldukça besleyicidir.

Muhallebi/Sütlü pirinçli Hazır Püre Mama
Gece yatmadan önce verilmelidir.Akşam saat: 20.00
DİKKAT:Muhallebi hazırlarken bebekler için hazırlanmış biberon maması içeren özel bebek pirinç unu kullanmayı unutmayınız.
Bir su bardağı su, 2-3 tatlı kaşığı Pirinç Unu ile karıştırılarak iyice pişirilir.

7.Ay
Anne sütü
Bebek aldığı sürece verilmelidir.

Kahvaltı
1 öğün verilmelidir (saat: 06.00-07.00).
DİKKAT:Bisküvi bebekler için özel hazırlanmış,demir,omega 3 yağları ile zenginleştirilmiş bebe bisküvisi olmalıdır.
Akşamdan tuzu alınması amacıyla bekletilmiş beyaz peynir + 1/8 haşlanmış yumurta sarısı (giderek artırılır),reçel veya pekmez,5-6 adet bebe bisküvisi önceden hazırlanmış mamanın içine ezilerek ilave edilir.

Meyve Püresi
1 öğün verilmelidir (saat: 10.00).
Sütlü Elmalı Muzlu Hazır Püre Mamalar sağlıklı bir tercih olabilir.

Sebze Püresi
1 öğün kıyma ilave edilmiş şekilde verilmelidir (saat: 12.00-13.00).
İçerisine 3 kez çekilmiş, 1 yemek kaşığı kıyma ilave edilmelidir.

Yoğurt/Sütlü Hazır Mama
1 öğün verilmelidir (saat: 16.00).
Hazır Mamalar sağlıklı bir tercih olabilir.

Muhallebi/Sütlü Pirinç Hazır Püre Mama
Gece yatmadan önce verilmelidir.Akşam saat: 20.00
DİKKAT:Muhallebi hazırlarken bebekler için hazırlanmış biberon maması içeren özel bebek pirinç unu kullanmayı unutmayınız.
Bir su bardağı su, 2-3 tatlı kaşığı Pirinç Unu ile karıştırılarak iyice pişirilir.V

Hazır Mama
Günde toplam 500 ml hazır mama verilmelidir.250 ml kahvaltı öğününde verilebilir.
Mama kutusu üzerindeki talimatlara uygun olarak hazırlanmalıdır

Re: pirinç unumu nişastamı??
Bebeklerde pirinç ununu sindirebilecek salgılar 4. aydan sonra oluşmaya başlamaktadır.
Pirinç unu, besin değeri açısından son derece zengindir. Özellikle içerdiği protein ve karbonhidrat nedeniyle, enerji veren bir üründür. Ayrıca, vitaminle desteklenmiş pirinç ununun içinde B1 vitamini, B2 vitamini, PP vitamini ve Demir bulunmaktadır. Bebeklerin gelişimine katkıda bulunduğu gibi, evde hazırladığınız tatlılara hem lezzet hem de sağlık katar. Besleyici özelliğinin yanı sıra, gluten içermemesinden ötürü alerji yapma riski son derece düşüktür ve bu yüzden pirinç unu anneler için vazgeçilmezdir. Doktorlar her bebeğin en az 4-6 ay anne sütü ile beslenmesini daha sonra ise dengeli bir şekilde karma beslenmeye geçmesini önerir. İşte bu sırada, yani muhallebi ve kaşık mamaları hazırlarken pirinç unundan faydalanılır . Oğluşumda 1 hafta sonra 3. ayı dolduracak.Sen pirinç unundan bahsedince merak edip araştırdım,sakın ha 4.ay dolmadan bir daha verme yeğenime,öptüm sizi.

saol canım annemlr ver dedi bende verdim
pki ama başka mamayı da mı kabul etmeyecek oğluşum kilosu düşük olduğu için takviye yapmam lazım

saol canım annemlr ver dedi bende verdim
pki ama başka mamayı da mı kabul etmeyecek oğluşum kilosu düşük olduğu için takviye yapmam lazım

Ben ilk kızımda sütüm gelmiyor diye ilk haftadan sma kullanmıştım.Anne sütüne en yakın mama oymuş.Zar zor 4 ay emzirebildim,çabuk bıraktı mama yüzünden.Dün tatlı yemiştim süt yaptı.Sen de süt artırıcı olarak tatlı(ben tulumba yemiştim)tahin helva deretu yiyebilirsin.Birde petibör büskivinin de süt yaptığını keşfettim.Mamayı da vereceksen kaşıkla ver,emmeyi de bırakmasın.Benim oğluşum da kakasını üç dört günde bir yapıyor.Doktor fitil verdi.Fitil kullanmadan yapmıyor.Hep fitil mi kullanacağım

merhaba arkadaşlar bende yeni üye oldum benimde 5 aylık bi kızım var acaba günde 2 kez pirinç unu versem bişi olurmu dersiniz benim kızım doymuyorda

merhaba arkadaşlar bende yeni üye oldum benimde 5 aylık bi kızım var acaba günde 2 kez pirinç unu versem bişi olurmu dersiniz benim kızım doymuyorda

cnm doktoruna danış istersen o daha iyi yönlendirir seni..benim bebeğimde 5 aylıkken ek gıdalara başlamıştık
doktorumuz günde 1 kahve fincanı yoğurt (giderek arttırırlacak)
1 öğün milupa pirinçli muhallebi (4 aydan sonraki bebekler için olan)
yatmadan öncede yine bebeğin ayına uygun olan gece tahılı önermişti

3buçuk canım 4ün içindeyiz hazır meyve püresi aldım karışık olanı pirinç ununa annem gaz yapmaz dedi ben devam maması koymadan yptım bilmiyodum ondan mı dokundu acaba bunu aaştırıyorum

canım bencede çok erken prinçunu yemesi için 6.aya girmesi beklenmeli,karnı aç kalıyorsa milupanın maması var pre veya aptamil 1 kullansan daha iyi olur,diğer markalarda var ama ben milupayı tercih ederim,bu dönemde bebişlerde kabızlık gaz şikayetleri çok oluyor bide üstüne katı gıdayla beslenince çok rahatsız eder...a.s:nazar:

merhaba hanımlar bende yeni üye oldum,bebegim 6 aylık,fakat pirinç unu mamasını asla yemiyor,yesede 2 dak sonra kusuyor,gece 5-6 kez kalkıyorum emzirmeye,bana tavsiye edeceginiz bişey varmıı??? zorla vermemek gerek bi kçgün sonra yine denemen lazım..

canım benım kuzenım dr benım bebeğimde 4-5 gun kakasını yapmıyordu bır kac kez fıtıl bende kullandım sonra bana kızdı hemen fıtıl verme dedı en fazla 5 gun bekle dedı bebek tam doymadığından bagırsakları dolmadığından kakasını yapmıyordur dedı bekle dedı bekledım bu arada sureklı alttan gaz cıkarıyordu poposuna masaj yap dedı ayaklarına ılerı gerı karın hareketı yaptır dedı karnını sıcak tut dedı bunları denedım ve oğluşum kakasını yaptı fıtıl verırsen alısır bırde bebekelr ıkınmayı bılmıomus ıkınmayı ogrenene kadar masajla falan ıdare et eğer baştan berı kakasını yamıyorsa bağırsaklarına ultrasyon cektır fıtıle alıştırma bebışı

canım valla benımkı 2 bucuk aylık bende verıyorum pırınc ununu sütle yapıyorum cok katı verme bıberonun ağzını azcık ac bıberondan gecek kadarayla yap benım bebışıme hiç gaz yapmadı hemde doydu kıloda aldırdı annelerımız bızlerı neyle buyuttu dedemın dediği gibi önceden mamamı vardı ben aptamil kullanıyordum yemeyınce pirinc mamasına döndüm sütüm benimde yok genede emziriyorum ama gaz olayı ondan değildir bence benimki daha küçük ama bebişime öle bişi olmadı yatırıken yüz üstü yatır bide biraz sulu yap yarım bardak su yarım bardak süt koy mamasına

her bebeğin metabolizması farklıdır canım sadece devam maması vermeyi dene canım.
benim kızım 14 aylık bende bazen pirinçunuyla muhallebi yapıyorum biberondan geçecek şekilde ve her defasında kızıma gaz yapıyor ve uyuyacagı yerde dahada sıkıntı yaşıyor bende pirinçununu beslenmemizden çıkardım.

merhaba arkadaşlar ben bişey soracam.benim bebegim 6.ayın içinde ve alt dişi cıkıyo bu normal mi???erken degilmi????

3,5 aylık cocuga meyve puresı verılmez kı 4 aydan baslar kesın meyve puresı uapmıstır agır gelmıstır.

merhaba arkadaşlar ben bişey soracam.benim bebegim 6.ayın içinde ve alt dişi cıkıyo bu normal mi???erken degilmi????

dişi cıkma aşaması bayaa uzun suruyor kasınma salya kısmı benımkınde bır aydan uzun sure devam edıyo o yuzden bence daha cıkmaz ama 6. ay cıkması da anormal degıl dişli dogan cocuklar bıle var bı tek meme verırken zorluk yapar ısırır cunkı :)

canım valla benımkı 2 bucuk aylık bende verıyorum pırınc ununu sütle yapıyorum cok katı verme bıberonun ağzını azcık ac bıberondan gecek kadarayla yap benım bebışıme hiç gaz yapmadı hemde doydu kıloda aldırdı annelerımız bızlerı neyle buyuttu dedemın dediği gibi önceden mamamı vardı ben aptamil kullanıyordum yemeyınce pirinc mamasına döndüm sütüm benimde yok genede emziriyorum ama gaz olayı ondan değildir bence benimki daha küçük ama bebişime öle bişi olmadı yatırıken yüz üstü yatır bide biraz sulu yap yarım bardak su yarım bardak süt koy mamasına

ben 6 aydan once hayatta sut vermem alerjı olabılır ayrıca gaz yapar bu rıskı almam. buyuklerımız evet bızlerı buyutmus ama cok zekı, vucut yapısı duzgun ve saglıklı mıyız.30lu yasları gecınce hepımızde unutlkanlık sısmanlama vs baslıyor
yeni neslın daha uzun boylu ve daha zeki olmasının sebebı bu tur uygulamaların azaltılması ve toplumun bılınclenmesıdır. sureklı pırınc unu yemenın saglıklı olması dıe bısey yok bu hergun pılav yıyen bır ınsanın beslenmesı gıbıdır kı sadece sısmanlatır baska da bı ıse yaramaz.l

merhaba hanımlar bende yeni üye oldum,bebegim 6 aylık,fakat pirinç unu mamasını asla yemiyor,yesede 2 dak sonra kusuyor,gece 5-6 kez kalkıyorum emzirmeye,bana tavsiye edeceginiz bişey varmıı??? zorla vermemek gerek bi kçgün sonra yine denemen lazım..

e devam maması falan ver yatmadan once nıye emzırıyosun kı anlayamadım 6 aylık olmus artık :S

X