Kolanın içeriği bu kadar da kötü olamazdı =((

berrin.y

.............
Kayıtlı Üye
12 Eylül 2009
291
0
Coca Cola Icme-me-ye Tamam mi? Devam mi?
Yazan: Fatih Şimşek - Zuzum11 February 2008Geçenlerde e-mail adresime bir slayt geldi. İlk önce paylaşmak istemedim ama içim de rahat etmedi. Doğruluğundan emin değilim. Ama mahkeme kararından bahsediyor ve tarih veriyor. Gösterdiği delilleri ve anlatılanları bir de siz öğrenin istedim. Yorum size ait. İster inanın, ister inanmayın.

Türkiye’de hatta, dünyada ilk kez *15 Eylül 2006* günü Coca-Cola’ya karşı, içeriğini açıklaması için Antalya Tüketici Mahkemesinde dava açıldı…

Açılan davada, merkezi Atlanta’da olan ve *1886* yılında Eczacı Dr. John S.Pemberton tarafından faaliyete geçen Coca-Cola, 120 yıllık geçmişi ile *”dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklamam”* dediği sırını açıklayacak mıydı? 19 Mart 2007 tarihinde açılan davanın 3. duruşması yapıldı.

Sıkı durun şimdi. Bu *”dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklamam”* denilen gizli sır açıklandı ama Türkiye’deki ve dünyadaki çoğu basın-yayın organları çok fazla ciddiye almadı.”O büyük bir kuruluş, uğraşılmaz” anlayışı, davanın nedenlerini mercek altına alınmasına engel oldu.

Ne de olsa Coca-Cola’nın büyük oranda reklam bütçesi vardı. İstedikleri her türden *değerler* ile oyun oynayacaklar. Ayıbı kendileri yapacak, fakat siz yalnızca tüketici olacaksınız. Sesinizi çıkartmayacaksınız. Soru sormayacaksınız.

İşte Coca-Cola’nın gizli sırrı.

Coca-Cola özütü diye gizli tutulan formül aslında bir böcek çeşidinin (Cochineal) ezilmesi ile elde edilen sıvıdır. Cochineal; Kanarya adalarında ve Meksika’da yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir. Kaktüs bitkisine kene gibi yapışarak hayatını sürdürür. Kaktüsteki böcek larvaları Cochineal böceği için özel tarlalar kurulur. Aşağıdaki Bir Cochineal böceği tarlasıdır. Bu böcekler ve larvaları, Meksikalı köylüler tarafından toplanır….. Ezilmiş bir Cochineal böceği ve suyu çıkarılmış bir sürü böcek. Bu böceğinin dişilerinden veya yumurtalarından çıkartılan bir boya pigmentine Karmin denir Pazarlama aşamasındaki cochineal. Cochineal kurutulmuş hali… Kuru üzüm gibi demi, ama bu böcek kurusu!!! Köylüler tarafından kurutulmuş ve dövülmüş Cochineal Köylüler;kendi ihtiyaçları için Aztekler’den kalma klasik yöntemlerle, böceğin özütünden dünyanın en güzel renklerinden biri olan, “carmine” i üretirler. Aztekler ve Latinler, böcekten elde edilen bu boyayı, ip boyamada kullandılar. Ve ezilerek suyunun çıkarılmış hali. İşte bütün kolaların özütü bu. Markası önemli mi?

Önce Hindistan Yüksek Mahkemesi, Cola’nın sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklanması yönünde bir adım attı. Arkasından Letonya’da ilköğretim okullarında Coca-Cola ve Pepsi yasaklandı. İngiltere ve Ukrania’da bazı okullarda yasaklandı.

Ülkemizde de özel olarak İstanbul Gösteri Sanatları Merkezinde de yasaklandı

Bugun e posta kutuma dusen yine coca cola ile alakali bir mesaji yayinliyorum.

Kola İçtikten Sonraki Süreçler
İlk 10 dakika:
10 çay kaşığı şeker vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı kadar). Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.
20 dakika:
Kan şekerinizde ani bir yükselme olur, yüksek miktarda insulin patlamasına neden olur. Karaciğeriniz vücudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir. Bu sadece bir kaç dakika içinde olur
40 dakika:
Kafein emilimi tamamlanır. Göz Bebekleriniz büyür, kan basıncınız yükselir, karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar. Beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.
45 dakika:
Beyninizde dopamin salgısı artar. Bu tıpkı eroinin vücuta yaptığı tepkimelere benzer.
60 dakika:
Kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı). Bu da vücutta depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinko’nun da beraberce dışarı atılması demek.
Bir süre sonra şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız, kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz. Vücudunuzda kola ile aldığınız bütün su tekrar dışarı atıldığı için susuzluğunuzu tekrar hissedeceksiniz. Şeker ihtiyacını takiben, kafein isteği de başlayacak (sigaradaki gibi) (bu olay butun cola’larda gecerlidir.)

Son haber

Piyasaya çıktığı ilk günden beri içerisindeki katkı maddelerini bir sır gibi saklayan Coca Cola firmasının sırrı sonunda çözüldü. Yapılan araştırmalarda Coca-Cola’nın içerisinde E211 (Sodyum Benzoat) maddesinin bulunduğu saptanmış, firma uzun süre bu iddialara karşı sessiz kalmıştı. Sodyum Benzoat maddesi siroz, parkinson gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor, hiperaktivite bozukluğuna neden oluyor ve DNA’ya zarar veriyor.

KÜFLENMEYİ ÖNLÜYOR

Genel olarak gazlı içeceklerin birçoğunda bulunan ve küflenmeyi önleyen bu maddenin C vitaminiyle karşılaşınca kansorejene dönüştüğü belirtildi. Coca Cola firması ilk olarak Diet Colalar’dan bu maddeyi çıkartacaklarını ve yıl sonuna kadar tamamen kullanımdan kaldıracaklarını açıkladı. Firma sözcüsü bu maddeyi kullanmayı bırakacaklarını açıklasa da Sodyum Benzoat’ın yerini tutacak başka bir bileşen bulamadıklarını da itiraf etti.

Ayrıca bu firmada 23 yıl çalışan biriyle yapılan bir röportaja göre;kola için toplanan meyan kökleri araçlarla birlikte tonlarca toplandığı için meyan köküyle beslenen başta fareler olmak üzere canlılar köke yapışıp kola yapım aşamasında temizlenmiyorlarmış,ve onlar da meyan kökleriyle birlikte parçalanarak kolanın içeriğine karışıyorlarmış ve firma bu pislikleri temizlemek için birçok kimyasal madde kullanıomuş ve bu maddeler de çok zararlı olp tamamen kanserojenlermiş.ayrıca bu adam hayatı boyunca ağzına kola vurmamış bunları gördükten sonra.şuan piyasada bulunan bütün kola türlerinin içeriği buymuş,marka farketmio hepsi aynı yanii içerik bakımından.....

Aynen öyle imiş.Araya fareler bile karışıyorlarmış.Ben artık cola içmiyorum neredeyse 2 ay oldu.Az bir süre ama olsun zararın neresinden dönsem kardır.Sonuçta çok sık içen bir insan da değildim.Ömrüm boyu bir daha cola içmemem dileğiylekaydirigubbakcemile3

evet bunu duymuştum ama inanın kızlar insanın elinde değil ben tam bir bağımlıyım sabah gözümü açar açmaz içerim günde 2 ,5 litre bırakamıyorum içmediğimde elim ayağım titriyo bende biliyorum çok kötü olduğunu ama elde değil su içmeyeli belki kaç ay oldu kola yüzünden:eek:lmaz:

Kendine yazık etme tatlım,ileride çıkar acısı yoksa.yawaş yawaş bırakmaya çalış bence,biliorum kolay değil ama bir nevi sigara gibi bişe bu...

evet canım birkere deniyeyim dedim akşam aldırmadım eşime meyve suyu içtim inan sabahı sabah ettim dilim damağım kurudu gerçekten elimde değil sigara içenleri anlıyorum o yüzden

Ayrıca bu firmada 23 yıl çalışan biriyle yapılan bir röportaja göre;kola için toplanan meyan kökleri araçlarla birlikte tonlarca toplandığı için meyan köküyle beslenen başta fareler olmak üzere canlılar köke yapışıp kola yapım aşamasında temizlenmiyorlarmış,ve onlar da meyan kökleriyle birlikte parçalanarak kolanın içeriğine karışıyorlarmış ve firma bu pislikleri temizlemek için birçok kimyasal madde kullanıomuş ve bu maddeler de çok zararlı olp tamamen kanserojenlermiş.ayrıca bu adam hayatı boyunca ağzına kola vurmamış bunları gördükten sonra.şuan piyasada bulunan bütün kola türlerinin içeriği buymuş,marka farketmio hepsi aynı yanii içerik bakımından.....

çok iğrenç benneyaptımki

evet bunu duymuştum ama inanın kızlar insanın elinde değil ben tam bir bağımlıyım sabah gözümü açar açmaz içerim günde 2 ,5 litre bırakamıyorum içmediğimde elim ayağım titriyo bende biliyorum çok kötü olduğunu ama elde değil su içmeyeli belki kaç ay oldu kola yüzünden:eek:lmaz:

evet canım birkere deniyeyim dedim akşam aldırmadım eşime meyve suyu içtim inan sabahı sabah ettim dilim damağım kurudu gerçekten elimde değil sigara içenleri anlıyorum o yüzden

ölene kadar böcek kanı ve fare kanı mı içeçeksin

bunu düşün

ayrıca sen içersen çocuklarında içer... onlara da o pis şeyi nasıl içirirsinakannehir

O kadar olabilir mi cidden?akannehir

Ben de tam bir bagımlıyımfisfisfis
Sabahları okulda bile ilk isim kola alıp icmek olurbilmiyorumkismile
Ama bunları duyduktan sonra da bırakmamak salaklık olur heralde.

daha önce okumuştum çok içen birisi değildim ama 2 senedir hamileliğimden buyana hiç içmiyorum bile bile içmemek lazım daha neler neler var aslında bu kolayla ilgili

bende biliodum bunu.belkide 1 yıl önce öğrenmiştim...
yaklaşık 4-5 ay hiç içmedim...sonra bi gün cnm fena çekti..bi yudum aldım benneyaptımki
bazen dışarda fln içiyorum, hani bi yere gittiğimde yada dışarda yediğimde ama eve almıorum artık.
kendimi frenlemeye çalışıorum :mymeka:

X