Mutfak Püf Noktaları Mayal hamur neden kabarmaz

Yaren

KÖPÜKCAN'ın aşçısı :))
Kayıtlı Üye
8 Ocak 2009
1.160
12
ya kızlar ben mayalı hamur yapınca bitürlü kabarmıyorsenağlama her yolu denedim hatta fırını ısıttım sonra kapattım ve hamuru içine koyup öyle mayalanmasını bekledim yok kabarmıyor:sm_confused: delircem yaa nolur bilgilerinizi esirgemeyinyerimseniben

dr.oetker maya dene .. hamuru beklet poğaça yapacaksan tepside üzeri yumurta sürülü ılık fırında ayrıca beklet kesin kabarır .. bir de kullandığın yoğurt süt yumurta oda sıcaklığında olsun cnm.. benim bildiklerim bunlar .

canım mayayı bir kaba koy üzerine 1 yemek kaşığı şeker koy koyduğun suda sıcak ama eli çok yakmıcak su çok sıcak olunca olmuyo sonra üzerini kapat maya köpük köpük olsun ondan sonra tüm malzemeyi koyup hamurunu yap hamuru nemli bezle ört ve sıcak biryerde 2 saat beklet süper kabarır cnm

hamuru mümkün oldugunca cıvık yap nerdeyse eline bulasacak sekilde ozaman kabarır

canlarım az önce droetker mayayla yapıym dedim süt ve su ılıktı fırını ısıttım içinde 1 saat beklettim sonra yumurta sürmek için çıkardım kabarıktı pişince yine incecik oldu off yaaa

acaba yumurta sürüp öylemi mayalandırmalıydım poğaça hem sert hemde incecik oldu:kızgın:

dr.oetker maya dene .. hamuru beklet poğaça yapacaksan tepside üzeri yumurta sürülü ılık fırında ayrıca beklet kesin kabarır .. bir de kullandığın yoğurt süt yumurta oda sıcaklığında olsun cnm.. benim bildiklerim bunlar .

canım teşekkür ederim benim hatam hamuru çıkarıp öyle yumurta sürmem oldu galiba

canım mayayı bir kaba koy üzerine 1 yemek kaşığı şeker koy koyduğun suda sıcak ama eli çok yakmıcak su çok sıcak olunca olmuyo sonra üzerini kapat maya köpük köpük olsun ondan sonra tüm malzemeyi koyup hamurunu yap hamuru nemli bezle ört ve sıcak biryerde 2 saat beklet süper kabarır cnm

saol canım deniycem inşallah kabarıra.s

mayalı hamurun kabarması için hamurun ele yapışan baya cıvık şekilde hazırlanması gerek. içine tuz ve biraz şeker koyarsanız mayalanması hızlanır lezzeti artar..
örneğin kuru mayayla hamur yapacaksak:
1 yumurta 2 kaşık yoğurt, 1 çay bardağı süt,1 çay bardağı sıvıyağ,1,5 çay bardağı sıcak su.tuz,toz şeker.

2-3 bardak kadar un, mahlep, kurumaya.

sıvı malzemeler çırpılır. kuru malzemeler eleyerek sıvı malzemelere aklenir. yumuşak bir hamur elde edene kadar un eklenip yoğurulur..30 dk kadar dinlendirilir. iç malzemesi eklenip şekil verilir. tepside 20-30 dk mayalanır. üzerine yumurta sarısı susam çöerekotu serpilip önce ılık fırına konur 5- dk sonra fırının ısısı yükseltilir..

ben hamuru böyle yapyorum muhteşem oluyor. aynı hamurla açmada yapılabilir. hiç kabarmadığını hatırlamıyorum. özellikle dr otker kullanıyorum..
emin ol sonuç mükemmel...yerimseniben

Son düzenleyen: Moderatör:
zor şekil vereceğin kadar cıvık yapma canım.dediğim tarifi uygula bana teşekkür edeceksin cokacimcoook

canım belkide kullandığın mayanın tarihi falan geçmiştir bide benim annem mayanın içine azıcık şeker koyuyo daha iyi kabartıomuş ben hiç denemedim kabarıo benimkile ama sen bi de biraz tozşeker koy belki faydası olur bi de canım suyun ılık olsun çok sıcak suda mayalanmıo

hepinize çok teşekkür edeyorum arkadaşlar önerilerinizi deniycem :)

canım mayanın azlığı çokluğuda çok etkili ben çok koyarım 1 saat sürmez hamur taşar. Dilerim güzel mayalılar yaparsın.

Instant maya kullanıyorum ben çokda memnunum.
Eskiden yaş maya kullanırdım yarım paket maya hamuru iki katı yapardı, ama burdaki önemli nokta kullanacağın malzemenin ılıktan biraz daha sıcak olması ve ele yapışıp yapışmamak arasında bir kıvam olması. Sonrada sıcaklığı muhafaza etmen önemli. Ben kalın bir battaniyeyle sarıp sıcak bir yere koyuyorum acelem varsa 2 saat yoksa 3 saat bekliyorum çok güzel oluyor.

Bir bardak sıcak suya (elini yakmayacak derecede) 2 tatlı kaşığı şeker ve 2 tatlı kaşığı maya koyuyorum karıştırıyorum 5 dakikaya bardaktan taşıyor...sonra hamuru yoğuruyorum hava almıycak şekilde kapatıyorum hamurun üzerini sofra bezine sarıyorum sobanın yanına koyuyorum 2 saate kalmaz hamur taşıyor zaten...

bende ınstant maya kuru maya yaş maya hepsini denedim olmadı ama bidahaki deneyimim yumurtayı sürüp öyle sıcak fırında bekletcem inşallah başarırım

X