buzluğumdaki et eridi ve kokusu gitmiyor,çaresini bilen var mı?

meltem44

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Kasım 2008
638
37
Kızlar tatildeydim ve dün geldim biz yokken 1hafta elektrikler kesilmiş ve buzluğumdaki bütün etler erimiş kanı akmış öyle kötü kokuyorki anlatamam. Dünden beri yapmadığım kalmadı bir tane domestos bitirdim, karbonatlı ve limonlu suyla sildim, sirke döktüm, kahve koydum ama olmadı,servis çağırdık, her koku gider ama et kokusu mümkün değil dediler,sizin bildiğiniz bir yöntem varmı?:gitme:

sirke falan kokuyu alı derler hani balık pişirince falan bir deneyin isterseniz

cifle silseniz bide, başka bişeyle silince koku yapıyorda cif hiç koku bırakmıyor,

canımcım benimde başıma geldi aynısı öncelikle benim yaptıklarımı anlatayım öncelikle her dolabın kapağın çıkan bir parça var onu çıkar onun altında bir plastikten tepsi gibi bişey varmış bu eriyen etlerin suyu oraya indiğinden orda biriktiğinden gitmez öncelikle onu bol detarjanlı suyla limonlu cifle yıka balkonda havalandır sonra mümkünse dolabını balkon veya pencere önünde 1-2 gün uzun saatler havalandır sonra bir limonu ortadan ikiye kes limonla deepfrezin heryerini sil sonra hiç durulamadan yine bırak havalansın sonrada limonlu cifle sil ve durula koku azalıcaktır geriye kalan bir miktar kokuda zamanla gidiyor benim buzdolabının hiç bi kokusu yok şükür gitti. eşim ilk başta verelim yenisini alalım ben bu kokan dolaptan bişi yemem demişti ama ben inatlla temizledim ve başardım yoksa yazık bi buzdolabı bisürü para yani...

Kızlar tatildeydim ve dün geldim biz yokken 1hafta elektrikler kesilmiş ve buzluğumdaki bütün etler erimiş kanı akmış öyle kötü kokuyorki anlatamam. Dünden beri yapmadığım kalmadı bir tane domestos bitirdim, karbonatlı ve limonlu suyla sildim, sirke döktüm, kahve koydum ama olmadı,servis çağırdık, her koku gider ama et kokusu mümkün değil dediler,sizin bildiğiniz bir yöntem varmı?:gitme:

Servisin sökülebilen parçaları sökmesi lazımdı. Bir kez de o şekilde temizleyip havalandırdıktan sonra mangal kömürü koyun dolabınızın içine, kötü kokuları alır. Ama temizlenebilen tüm parçalar temizlendiyse tabi ki.

Canım dolapta Hem buzluk hem sebzelik falan komple ne var ne yok indir boşalt hatta o hafta pazar yapma iki gün boş dursun. Beyaz kalıp sabunla bide çamaşır sodasıyla sil aynı anda.Benim dolabım da şu an kahve var bardakta duruyor öyle kokudan 1 sene sonra anca kurtuldum illallah etmiştim buzdolabımı değiştiricektim.Buzlukta etlerin varsa bi komşuna falan ver onlarda dursun bi kaç gün.Bide dolabının derecesi de önemli ben -18 4 yaptım sizin ki nasıl .

canımcım benimde başıma geldi aynısı öncelikle benim yaptıklarımı anlatayım öncelikle her dolabın kapağın çıkan bir parça var onu çıkar onun altında bir plastikten tepsi gibi bişey varmış bu eriyen etlerin suyu oraya indiğinden orda biriktiğinden gitmez öncelikle onu bol detarjanlı suyla limonlu cifle yıka balkonda havalandır sonra mümkünse dolabını balkon veya pencere önünde 1-2 gün uzun saatler havalandır sonra bir limonu ortadan ikiye kes limonla deepfrezin heryerini sil sonra hiç durulamadan yine bırak havalansın sonrada limonlu cifle sil ve durula koku azalıcaktır geriye kalan bir miktar kokuda zamanla gidiyor benim buzdolabının hiç bi kokusu yok şükür gitti. eşim ilk başta verelim yenisini alalım ben bu kokan dolaptan bişi yemem demişti ama ben inatlla temizledim ve başardım yoksa yazık bi buzdolabı bisürü para yani...
O tepsi falan ben de yoktu hepsin de oluor mu acaba...

Öncelikle herkese teşekkür ederim, söylediğiniz herşeyi denedim bir beyaz sabun kalmıştı şimdi onu da deneyeceğim, dolabımın derecesi 18-6
Bahsettiğiniz tepsiden benim dolabımda da vardı çıkardım limonla ovdum, çamaşır suyuna yatırdım koku gitti
Dolapta da az kaldı ama buzluk hala kokuyor, şimdilik boş bıraktım

15 günlü . İzin donusu eve bir geldik sigortaa atmış kurban etleri curumus kanları akmış. O gece sabaha kadar temizledi ssabahındada kokudan zehirlendim.tum eve sinmiş o koku.Servis cağırdık.keşke siz hic ellemeseydiniz biz temizleseydik iişimiz daha kolay olurdu dediler.alıp goturduler dolabı.temizleyip getireceklermis. Bakalımo iiğrenç koku tamamen geçecek mi.ancak yaşayan bilir bu durumu

Bizim apartmanda birileri tatile gitmişlerdi giderken de buzdolabının fişini çekmişler, tüm Apartmanı sarmıştı koku ve ceset olabilir diye polis kapıyı kırmıştı:KK70: iyi başınıza böyle bi şey gelmedi.

• Buzdolabındaki sökülüp takılacak olan parçaları ve iç kısımlarını karbonatlı su ile siliniz. Karbonatlı su buzdolabında oluşan kötü kokulara karsı çok iyi gelir.
  • Kötü koku hala devam ediyorsa, çalış vaziyette olan dolabın içerisine ağzı açık süt, mangal kömürü, çay posası ve pirinçli Türk kahvesi koyunuz. Yaklaşık 5-6 saat beklettikten sonra çıkarın.
  • Hala mı kötü koku geçmedi? Üsteki işlemler ise yaramadıysa artık elimize tornavida almaktan başka çare kalmadı. Buzdolabının elektriğini kesin, genelde arka tarafta bulunan fazla suların biriktiği alanı açmalıyız. Buradaki su toplanma bölgesindeki birikmiş suyu temizleyin.canım bunu buldum dene ınsallah gecer

forum donanım sitesinde biri oldukça detaylı anlatmıştı çıkan bir parça varmış onu temizlemeden geçmiyormuş onu bir google dan bulmaya çalışın derim

X