Eşimle anlaşamıyoruz

ooooooo senin kocanda kendine müslüman..... aile konusunu bir kenara bırak,, diretecegin tek konu sen annemlere gelirsen ben gelirim, herşey senin elinde....
ayrıca annesinini yanına gitmesi babasının olmamasıymıs falan filam... geçsin bunu... eşine deki sen annenlere baban yok diye gidiyorsun, bende babam var diye annemlere gidiyorum, babam hayatta ve yaşarken kıymetini bilmeye çalışıyoruum

inanınki aynı şeyleri söylüyorum.babam öldüğü zaman mutlu mu olacaksın diyorum.benden büyük bir kız kardeşim ve ilköğretim çağında erkek kardeşim var o daha çok küçük.sonuçta insna çocuğunu görmek istemez mi.ben nişanlıyken her hafta sonu bir günümü ayırıyordum.annem diyordu şimdi gidiyorsun ama eşin yollayacak mı diye.şimdi ailemle geçiremediğim vakitlere yanıyorum...Rabbim anne babama uzun ömürler versin inşalallah

ooooooo senin kocanda kendine müslüman..... aile konusunu bir kenara bırak,, diretecegin tek konu sen annemlere gelirsen ben gelirim, herşey senin elinde....
ayrıca annesinini yanına gitmesi babasının olmamasıymıs falan filam... geçsin bunu... eşine deki sen annenlere baban yok diye gidiyorsun, bende babam var diye annemlere gidiyorum, babam hayatta ve yaşarken kıymetini bilmeye çalışıyoruum

inanınki aynı şeyleri söylüyorum.babam öldüğü zaman mutlu mu olacaksın diyorum.benden büyük bir kız kardeşim ve ilköğretim çağında erkek kardeşim var o daha çok küçük.sonuçta insna çocuğunu görmek istemez mi.ben nişanlıyken her hafta sonu bir günümü ayırıyordum.annem diyordu şimdi gidiyorsun ama eşin yollayacak mı diye.şimdi ailemle geçiremediğim vakitlere yanıyorum...Rabbim anne babama uzun ömürler versin inşalallah

Benim için aileme saygı, sevgi bana gösterilen saygı ve sevgiyle eşdeğerdir. aileme saygısı, sevgisi olmayanın bana da olmayacağını düşünürüm.

Erkekleri sanırım birazda biz kadınlar yapıyoruz böyle. En başta bu düşüncelerini söylediğide "ne münasebet onlar benim ailem, ben gider gelirim karışamazsın, sen benim aileme nasıl davranırsan bende senin ailene aynen öyle davranırım...." demeyi bilmemiz gerekiyor.

Bir çok erkek ben bu kızı gelin aldım artık ben ne istersem o olacak diye düşünüyor kim neyi aldı Allah aşkına sevdik, evlendik, yuva kurduk kimse kimseyi almadı kendine.....

Uzun lafın kısası "aileme saygısızlığı kabul edemem......"

Ailene soguk davranması bir saygı göstergesi degildir. Aksine artık onunda anne,babası oldugundan yakın davranması gerekir. Ama anlamadıgım neden kendinize daha cok vakit ayırıp,ailelerinizi biraz geri plandan tutmuyorsunuz? Biraz yakın olun ki ailenize olan bu sogukluk,sizede olmasın.

yakında oluyorum ama kendini ailem kadar düşünmediğimi iddaa ediyor.oysaki her istediğini yapmaya çalışıyorum.zaman zaman ben de sesimi yükseltiyorum çünkü bunları haketmiyorum.sürekli çok kötü örnekler verrek ben şöyle olsaydım,böyle olsaydım,şükretmelisin diyor.

eşiniz kendi yaptıgı saçma sapan hareketlere, düşüncelerine bir kılıf bulupta kızım olursa 4 ayda gelsin demesi hiç hoş değil... sizde o sıra öyle söyledigi zaman ben 4 ayda bir değil, allah izin verirse ben her fırsatta görmeyi isterim, ve kızımın bana engelleyen bi damadında alnını karışlarım.. ben yıllarca emek verip büyütecem elin adamı benim kızımı yönetecek, yanıma gelmesine şafak saydrtacak,, hiç öyle olamaz efendim diyin...
ama bu konusmayı yapınca kavga değilde normal bir zamanda o bahsi açarsa konusun... zaten laf nereye gidecegini biliyor

Son düzenleme:
bir TÜRKİYEM klasiğini yaşıyorsun.

gelin olacak bayanın soyu sopu belli olmalı, ailesi düğüne derneğe yardımcı olmalı.
evlenene kadar bu böyle...

erkek tarafında evlendikten sonra soyadı değişti, ailesi değişti anlayışı var.
kız ailesini, ailesini de kızını unutmalı...

bütün özel günler erkeğin ailesiyle beraber kutlanmalı. bayram, yılbaşı, anneler-babalar günü, doğumgünü gibi...kızın ailesine ise hatır için bir telefon açılabilir belki...

bu konuda kavgalar sürer gider. kız ailesi sabır eder, anlayış gösterir, sineye çeker. erkeğin ailesi de keyfini sürer... (istisnalar kaideyi bozmaz)

gidip gelmemek, sohbet etmemek saygı değildir. evliliğinizin ilk yıllarından başlayarak seni buna alıştırmaya, kabul ettirmeye çalışıyor.

gelecekte çocuğun olduğu zamansa, yuvam bozulmasın diyerek ailene gidip gelemeyeceksin.

senin ailen böylece 25 sene bakıp büyüttükleri evlatlarının hayrını görmemiş olacaklar.

Allah yardımcın olsun. Eşine vicdan versin.
benim tavsiyem;
sulh ile etmeli tekdir,
tekdir ile uslanmayanın hakkı, kötektir.

yani o senin aileni 1 kez arıyorsa sende 1 kez ara.
1 kez gidiyorsa senin ailene sende 1 kez git.
o surat asıyorsa sende as. sebebini sorduklarında "aynı kocam gibi davranıyorum" dersin.

çünkü sözle uyarmışsın, anlatmaya çalışmışsın anlamamış. birde hareketle dene...

eşinizin kendi yaptıgı saçma sapan hareketlere, kendi düşüncelere bir kılıf bulupta kızım olursa 4 ayda gelmesin demesi hiç hoş değil... sizde o sıra öyle söyledigi zaman ben 4 ayda bir değil, allah izin verirse ben her fırsatta görmeyi isterim, ve kızımın bana engelleyen bi damadında alnını karışlarım.. ben yıllarca emek verip büyütecem elin adamı benim kızımı yönetecek, yanıma gelmesine şafak saydrtacak,, hiç öyle olamaz efendim diyin...
ama bu konusmayı yapınca kavga değilde normal bir zamanda o bahsi açarsa konusun... zaten laf nereye gidecegini biliyor

kendi çevresi de farkında zaten olanlarların.senin çocuğun olduğunda görürüz diyorlar,kayınvalidemi bırakmıyorlarki görümcelerimde kalsın diye neymiş oğullarına kalacakmış o kadın hiç mi kızıyla vakit geçirmeyecek anlayacağınız tek bana değil ailesine karşı da böyle.kendi ablalalrına da gitmez öyle fazla

Tek kelime ile cok sacma ve cok yanlis bir düsünce yapisi...........

Acaba evlenmeden önce bu konulari ileride sorun olabilecegini yansitan hic bir belirti vermedi mi diye düsündüm yazinizi okuyunca..Ben evlenmeden önce esimle bu konuyu konustum cünkü sizin yasadiklariniza benzer sorunu olan kadin sayisi bir hayli fazla.. Esime dedim ailem söz konusu olunca akan sular durur benim icin ve senin icin de öyle olmali...Ikimiz de birbirimizin ailelerine cok saygili ve sevgili davraniriz..

Ailem benim herseyim, iki hafta sonra kardeslerim bize bir hafta kalmaya gelecekler ( bu arada ben yurtdisindayim), kardeslerimin enisteye sor da öyle gelelim demesi beni COK ÜZERDI. Düsüncesi bile kötü...
Aksine esim neler yapalim diye simdiden planlar kuruyor...

Bence ya cok erken evlendiniz tam tanimadan askin akimina kapildiniz, ya esiniz degisti ve bu durumlari tahmin edemediniz bilemiyorum ama ben dayanamazdim.....

Aile gibi YAR olmaz insana..

kendi çevresi de farkında zaten olanlarların.senin çocuğun olduğunda görürüz diyorlar,kayınvalidemi bırakmıyorlarki görümcelerimde kalsın diye neymiş oğullarına kalacakmış o kadın hiç mi kızıyla vakit geçirmeyecek anlayacağınız tek bana değil ailesine karşı da böyle.kendi ablalalrına da gitmez öyle fazla
valla kendi düşüncelerini size empoze etmeyecegini bilmesi gerekir..... aranızdaki tek sorun bu mu, acaba başka konuların acısını bu şekilde size baskı yaparak mı çıkarıyor

Tek kelime ile cok sacma ve cok yanlis bir düsünce yapisi...........

Acaba evlenmeden önce bu konulari ileride sorun olabilecegini yansitan hic bir belirti vermedi mi diye düsündüm yazinizi okuyunca..Ben evlenmeden önce esimle bu konuyu konustum cünkü sizin yasadiklariniza benzer sorunu olan kadin sayisi bir hayli fazla.. Esime dedim ailem söz konusu olunca akan sular durur benim icin ve senin icin de öyle olmali...Ikimiz de birbirimizin ailelerine cok saygili ve sevgili davraniriz..

Ailem benim herseyim, iki hafta sonra kardeslerim bize bir hafta kalmaya gelecekler ( bu arada ben yurtdisindayim), kardeslerimin enisteye sor da öyle gelelim demesi beni COK ÜZERDI. Düsüncesi bile kötü...
Aksine esim neler yapalim diye simdiden planlar kuruyor...

Bence ya cok erken evlendiniz tam tanimadan askin akimina kapildiniz, ya esiniz degisti ve bu durumlari tahmin edemediniz bilemiyorum ama ben dayanamazdim.....

Aile gibi YAR olmaz insana..

daha öncede dediğim gibi çok aile düşkünü değilimdir ama bir evlat olarak buna ihtiyacım var annemin bana ihtiyacı var.evet bunları konuştuk evlenmeden önce ama bu kadarını tahmin etmemiştim.aileme yaptığı bir saygısızlığı da yok ama soğuk durması beni çok üzüyor.benim eniştem hiç öyle değildir.giderdik kalırdık,onlar bizde kalırdı.güle oynaya geçerdi günlerimiz.bende öyle olmasını istiyordum.hiç bir kötü niyetim yoktu aslında, o şekilde davrandığında kendinin kılıbık olacağını düşünüyor.benim ailem olduğu kadar onunda ailesi değil mi.biz artık biz olduk.ben nasılsam onunda öyle olması gerekmiyor mu?ama yaptığım gelinliğimi beğenmiyor.hep daha fazlasını bekliyor.hep kendimden taviz vermemi bekliyor.çünkü onun yaşadığı çevredeki kadınlar böyle.benim çıkşlarımı yersiz buluyor

valla kendi düşüncelerini size empoze etmeyecegini bilmesi gerekir..... aranızdaki tek sorun bu mu, acaba başka konuların acısını bu şekilde size baskı yaparak mı çıkarıyor

başka konu yok birbirimizi çok seviyoruz ama beni kendine benzetmeye çalışyıor.bu durumdan haklı olarak çok rahatsız oluyorum bende.sonuçta ayrı bir kişiliğim ve sen benimle bu şelilde evlendin,değiştirmeye hakkın yok diyorum.ama islamda kadın kocasından izinsiz hiç bir şey yapamadığı için onun arkasına sığınarak bütün hakkını kullanmaya çalışıyor.dışarda bir çevrede görseniz çok modern,çağdaş diyebileceğiniz bir kişi.ama çok saplantılı

Esiniz müslümanligi kendine göre yontuyor.gercekte müslümanlikta kadinin ilesini hafta bir kere görme hakki ve müsdesi verilmis..maalesef müslümanligin bir kac erkegin eline birekmislar böyle olmus.müslümanligin ilk sarti adaletli olmaktir.

başka konu yok birbirimizi çok seviyoruz ama beni kendine benzetmeye çalışyıor.bu durumdan haklı olarak çok rahatsız oluyorum bende.sonuçta ayrı bir kişiliğim ve sen benimle bu şelilde evlendin,değiştirmeye hakkın yok diyorum.ama islamda kadın kocasından izinsiz hiç bir şey yapamadığı için onun arkasına sığınarak bütün hakkını kullanmaya çalışıyor.dışarda bir çevrede görseniz çok modern,çağdaş diyebileceğiniz bir kişi.ama çok saplantılı
sende onun silahıyla onu vurmaya çalış.. madem islam dininden bahsediyor...
islamda ana baba hakkı konusuna girin... ana babanızın her zaman gönüllerini hoş tutun,gidin görün hayır dualarını alın, ana baba hakkı ödenmez diyor... bu kadar islamla ilgili bilgin varsa bunu niye görmezden geliyorsun diye sorabilirsin..

al benden de o kadar canım yaaa.valla benim de canım dün cok sıkıldı.dün babalar günüydü biliyosunuz.dedim hadi babaları arayalım.kendi babasını aradık düğündelermiş galiba sonra konusalım dedi babası eşimde babalar gününü kutlamak için aramıstık neyse baba sonra ararım seni dedi babası da slm söyle dedi galiba as derken benden de cok selam söyle dedim.neyse sonra telefonu ben aldım babamı aradım konustuk ettik eşime vercektim ki slm söyle dedi konuşmadı.çok kırıldım.benim babamla aram iyi değildir ama bu onu baglamazki ben nasıl senin hatrın için ailene iyiysem sende öyle olacaksın değilmi ama yok.. dedim ben senin ailenle görüşüyorum sen neden görüşmüyosun? sende slm söyledin bende slm söyledim dedi.bende tamam dedim bundan sonra bende görüşmem senin ailenle olur biter dedim o zaman da' sen zararlı cıkarsın 'dedi bana yaa.nasıl ağlamak istedim o an.sanki ben ona muhtacmısım sanki ben onun kölesiymişim gibi cok ezik hissettim.cevap vermedim kalktım gittim yanından.kandil günü de onun ailesini aradık.benim ailem aranmadı.böyle şeyleri yaşıyoruz ama çözümü nedir bilmiyorum.bende bundan sonra mesafe koycam ailesiyle arama.gerekmedikce aramıycam halbuki fırsat buldukca arar annesiyle filan konusurdum hal hatır sorardım.iylikle kimseye yaranılmıyor bu devirde onu cok iyi anladım

al benden de o kadar canım yaaa.valla benim de canım dün cok sıkıldı.dün babalar günüydü biliyosunuz.dedim hadi babaları arayalım.kendi babasını aradık düğündelermiş galiba sonra konusalım dedi babası eşimde babalar gününü kutlamak için aramıstık neyse baba sonra ararım seni dedi babası da slm söyle dedi galiba as derken benden de cok selam söyle dedim.neyse sonra telefonu ben aldım babamı aradım konustuk ettik eşime vercektim ki slm söyle dedi konuşmadı.çok kırıldım.benim babamla aram iyi değildir ama bu onu baglamazki ben nasıl senin hatrın için ailene iyiysem sende öyle olacaksın değilmi ama yok.. dedim ben senin ailenle görüşüyorum sen neden görüşmüyosun? sende slm söyledin bende slm söyledim dedi.bende tamam dedim bundan sonra bende görüşmem senin ailenle olur biter dedim o zaman da' sen zararlı cıkarsın 'dedi bana yaa.nasıl ağlamak istedim o an.sanki ben ona muhtacmısım sanki ben onun kölesiymişim gibi cok ezik hissettim.cevap vermedim kalktım gittim yanından.kandil günü de onun ailesini aradık.benim ailem aranmadı.böyle şeyleri yaşıyoruz ama çözümü nedir bilmiyorum.bende bundan sonra mesafe koycam ailesiyle arama.gerekmedikce aramıycam halbuki fırsat buldukca arar annesiyle filan konusurdum hal hatır sorardım.iylikle kimseye yaranılmıyor bu devirde onu cok iyi anladım

bilmiyorum ne yapacağımı içimden hiç bir şey yapmak gelmiyor..çok canım acıyor nolur dua edin ben herkes mutlu olsun istiyorum.çok bunaldım çok sıkıldım ağlıyorum şu anda bu sebepten yuva yıkmak istemiyorum çözüm için bir şeyler üretmem lazım baskın bir kişiliğim yok.şu anda ağlıyorum.ben bunlar olsun diye okumadım,dirsek çürütmedim aileme bile bu kadar hizmet etmemişken bunlar çok canımı yakıyor.

sende onun silahıyla onu vurmaya çalış.. madem islam dininden bahsediyor...
islamda ana baba hakkı konusuna girin... ana babanızın her zaman gönüllerini hoş tutun,gidin görün hayır dualarını alın, ana baba hakkı ödenmez diyor... bu kadar islamla ilgili bilgin varsa bunu niye görmezden geliyorsun diye sorabilirsin..

onun için değişen birşey yok.kendi çapında fetva verip konuşuyor.

bir TÜRKİYEM klasiğini yaşıyorsun.

gelin olacak bayanın soyu sopu belli olmalı, ailesi düğüne derneğe yardımcı olmalı.
evlenene kadar bu böyle...

erkek tarafında evlendikten sonra soyadı değişti, ailesi değişti anlayışı var.
kız ailesini, ailesini de kızını unutmalı...

bütün özel günler erkeğin ailesiyle beraber kutlanmalı. bayram, yılbaşı, anneler-babalar günü, doğumgünü gibi...kızın ailesine ise hatır için bir telefon açılabilir belki...

bu konuda kavgalar sürer gider. kız ailesi sabır eder, anlayış gösterir, sineye çeker. erkeğin ailesi de keyfini sürer... (istisnalar kaideyi bozmaz)

gidip gelmemek, sohbet etmemek saygı değildir. evliliğinizin ilk yıllarından başlayarak seni buna alıştırmaya, kabul ettirmeye çalışıyor.

gelecekte çocuğun olduğu zamansa, yuvam bozulmasın diyerek ailene gidip gelemeyeceksin.

senin ailen böylece 25 sene bakıp büyüttükleri evlatlarının hayrını görmemiş olacaklar.

Allah yardımcın olsun. Eşine vicdan versin.
benim tavsiyem;
sulh ile etmeli tekdir,
tekdir ile uslanmayanın hakkı, kötektir.

yani o senin aileni 1 kez arıyorsa sende 1 kez ara.
1 kez gidiyorsa senin ailene sende 1 kez git.
o surat asıyorsa sende as. sebebini sorduklarında "aynı kocam gibi davranıyorum" dersin.

çünkü sözle uyarmışsın, anlatmaya çalışmışsın anlamamış. birde hareketle dene...

işte budur parmak basmışsın türkiyenin durumu budur. bende sen gibi davranıcam sen aramassan bende aramam muhabbetinde de yine gelinler zararlı cıkıyormus zararımız nasıl olcaksa artık :KK37:

bilmiyorum ne yapacağımı içimden hiç bir şey yapmak gelmiyor..çok canım acıyor nolur dua edin ben herkes mutlu olsun istiyorum.çok bunaldım çok sıkıldım ağlıyorum şu anda bu sebepten yuva yıkmak istemiyorum çözüm için bir şeyler üretmem lazım baskın bir kişiliğim yok.şu anda ağlıyorum.ben bunlar olsun diye okumadım,dirsek çürütmedim aileme bile bu kadar hizmet etmemişken bunlar çok canımı yakıyor.
ağlama canım. zaten bu zaman kadar ağlayıpta bir çözüm üretememişssiniz.... bu işi iyice bir enine boyuna konuşun... eşinde haddini bilsin azcık.. evlilikte ne kadın ne erkek için çaldıgım düdük olmamalı... seni böyle kabul edecek... rest çektinmi hiç, kavgalarınız sadece etmekle mi kalıyor,çözümü bulamadan konuyu o anlık kapatıyormusunuz,
bu adam iyilikçe söylemekten anlamıyor galiba..???

Son düzenleme:
Evliliklerde ''senin ailen, benim ailem '' söz konusu olduğunda çatırdamalar oluşuyor hiç istisnasız.

Bunun önüne geçmeniz gerekiyor.Bunun üzerinden konuşmalar yapmalısınız.
O gitmiyorsa gitmiyordur, zorlamayın.
Zorlamalara karşıyım.Nasıl ki siz gitmek istemediğinizde sizi zorlaması hoş değilse buda hoş değil..İçinden gelmiyorsa gelmesi işe yaramaz.
Sizin gitmenize karışması sıkıcı bir durum.Eşinizin yaptığı tam bir adaletsizlik.
Ergen çocuklar gibi davranıyor belli ki.
...
Ailenizin bu düşüncelerini ne olursa olsun eşinize söylemeyin.
Kendisini gereğinden fazla önemseyecektir ve bunu yapmaya devam edecektir.

Eğer islami düşünceleri varsa onu bu konuda aydınlatın.Bu yaptığının islami olarak yanlış olduğunu ve yasaklandığını anlatın.

Bir kadın anne babasını görmek isterse çok çok uzak olsa bile o eş bu ihtiyacı karşılamak zorundadır.

Eğer değilse zayıf olduğu noktaları bulun ve o yönden anlatmaya çalışın..
Sabredin ve kavga etmemeye çalışın. Senin ailen benim ailem mevzusunu eşiniz yapıyorsa siz yapmayın ve her fırsatta bunun yanlış ve kırıcı olduğunu dile getirin.

X