Bebek Beslenmesi 5 aylık oğluma sebze çorbası tarifi verirmisiniz kızlar ???

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

tilsim_23

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Şubat 2008
63
1
kızlar oğlum 5 ayını bitirmek üzere 15 gündür sadece patates havuç brokoli veriyorum vede irmik yada pirinç katıyorum ama sırasıyla diğer sebzelerde katılıyormuş onu nasıl yapıcam bilemedim patates+havuç+brokoliye hep + + artımı katıcam?? vede neler katılıyor ilk başta?? maydonoz,ıspanak vs.. neler katmam lazım lütfen yardımcı olun oğlum sıkıldı çünkü aynı çorbayı içmekten :) vede tavuk suyu çorbası yada tarhana vermelimiyim daha erkenmi??

slm aynı sorun bizdede var cnm.bende,oğlumda patates,havuç ikilisinden sıkıldık.doğrumu yapıyorum bilmiyorum ama ben arada tarhana çorbası veriyorum.tavuk suyu çorba hiç vermedim.kemik suyu kaynatıp buzluk kalıplarına koydum.çorbalarına bir kalıp koyuveriyorum.tam olarak bebeğin ne kadarlık.bizim 5.ayımızın bitmesine 5 gün kaldı.büyüyo bu afacanlar

cnm benimde oğlum tam olarak 4,5 aylık bizim 5. ayımızın bitmesine daha 12 gün var.8 eylül doğumlu bebeğim.ewet dediğin gibi büyüyorlar gerçekten :))... ben brokolide katıyorum çok faydalı hemde severek yiyor sende dene istersen. tarhanamız hazır annem daha yazdan ona özel yaptı ama vermiyorum daha erken mi onuda bilmiyorum işte arkadaşlardan yardımcı olan olursa sevinicem sen veriyormusun? bende kemik suyu katsammı çorbalarına sen ne zmana başladın katmaya???

Kızlar, 1 yaşından evvel kesinlikle verilmemesi gereken sebzeler; domates, bamya, patlıcan. Sadece mevsim sebzelerini kullanın. Kemik suyunu da önermiyor doktorlar bilginiz olsun.Bir dilim balkabağı koyabilirsiiz, karnıbaharı önce haşlayıp sonra kleyebilirsiniz. Tarhana biraz ağır bi çorba 5. a için erken. Ne yazıkki ek besinler için uygunsuz bi mevsimdeyiz... Yaz olsa seçenek çok olurdu.

bizim doktorumuz ıspanak,karnıbahar,brokoli gibi sebzeleri 6.ayda vermeye başla demişti.gaz yapıyomuş.6.aydan sonra hem bulgur,mercimekte koyabilirmişiz.ama kavanoz mamalarında 4.aydan itibaren olanlarda brokolide var.zararı olmaz heralde.kemik suyu kullanıyorum,zararını görmedik ama faydalımı onuda bilmiyorum.tarhananında bir zararı olmadı.annem bana 40ım çıkmadan yedirmiş,çok şükür sapasağlamım.

zorla 2 ay emzirebildim süt vermiş olsaydım zaten çorba vermezdim.
çorba verdiğim için tarif istedim yorum değil.........................

cn mekim annelerinde 2009ekim annelerinde ek gıdalar die konu açtım orda var tarif cnm umarım yer sever bende 4aylık kızım ama sütüm yetmiyo meyve püresi sebzeli püre ve pirinc. l,i muhaallebi ve yogurt veriyom doktor ver dedi kilo kaybı var çünkü
http://www.kadinlarkulubu.com/ekim-anneleri/343164-ek-gidalarin-hazirlanisi.html

bak canım patates her seferinde kesinlikle koy doyurucu olması için
yeni denediğin sebzeleri önceleriyle karıştırma yani patates havuç hep koy ama brokoli koyma denemediğin bi sebze koy alerji yapıp yapmadığını anlayabilirisin uyumlu sebzeler koyki çocuğun damak tadı gelişsin
mesela patates havuç karnıbahar pirinç
patates havuç kereviz pirin veya irmik diye git kolay geldin tatlım

cn mekim annelerinde 2009ekim annelerinde ek gıdalar die konu açtım orda var tarif cnm umarım yer sever bende 4aylık kızım ama sütüm yetmiyo meyve püresi sebzeli püre ve pirinc. l,i muhaallebi ve yogurt veriyom doktor ver dedi kilo kaybı var çünkü

teşekkür ederim canım hemen bakıcam

bak canım patates her seferinde kesinlikle koy doyurucu olması için
yeni denediğin sebzeleri önceleriyle karıştırma yani patates havuç hep koy ama brokoli koyma denemediğin bi sebze koy alerji yapıp yapmadığını anlayabilirisin uyumlu sebzeler koyki çocuğun damak tadı gelişsin
mesela patates havuç karnıbahar pirinç
patates havuç kereviz pirin veya irmik diye git kolay geldin tatlım

çok sağol canım bilgin için. kerevizde vericem onu bilmiyordum...

arkadaşlar birşey soracağım
6 aylık oğluma öğlen yarım çay bardağı sebze püresi veriyorum.
fazlasını yemiyor (yeni başladık 1 hafta oluyor püreye)
arkasından 10 dk sonra bebek sütünü veriyorum 120 cc
doymayacağını düşünerek...
doğrumu yapıyorum????
siz sebzeden sonra ne veriyorsunuz??
yeni başlayan anneler....

canım valla doktora sorcam bende cuma günü aylık kontrolümüz var.
bende öyle yapıyorum içiyorda çok güzel çorbadan sonra muhallebiden sonra veriyorum 90cc yada
120cc çokta güzel içiyor bakalım doktor ne diycek

cuma bizimde kontrolümüz var..
bende soracağım ...
yoğurt ve kahvaltıyıda ...

ağzına sağlık canım...biz bilmiyoruz sanki ilk 6 ay sadece anne sütü verildiğini...yetmiyorsa napıcaksın...

ağzına sağlık canım...biz bilmiyoruz sanki ilk 6 ay sadece anne sütü verildiğini...yetmiyorsa napıcaksın...

tam damarıma basılan bir konu hiç sakin kalamıyorum bu konuda neler yaptım emmedi işte sağıp verdim buskurdu,aç bıraktım5-6 saat kaç kere hemde gene emmedi morardı saatlerce mama verdim ne yapayım açmı bırakıcam çocuğu ben istemezmiydim en az bari 6 ayılığa kadar emzirmek. bende 4 aylıktan beri ek gıdaya geçtim çoba tarifi arıyorum :)

X