Hipotiroid Hastalarının Zayıflama deneyimleri

saol emelcim..benim tsh seviyem hamile kaldığımda çok düşüktü..7.00 idi...kadın doğumcum çok şaşırmıştı normalde hamile kalamaman lazım demişti ama endokronologa gittiğimde o bana bu seviyenin normal olduğunu hamile olmasaydım ilaca bile başlamaıyacağımızı beni sadece takibe alacağını söylemişti..yani ne hamile kalmama engel bi durum varmış nede bebeğime bişey olurmuş..ama ne olur ne olmaz diye bana euthyrox diye bi ilaç verdi her sabah 25mg yutuyordum..hamileliğim boyunca ve doğumdan sonrada yuttum..ne bebeğimde nede bende bi sorun olmadı..en son tsh seviyem 0,06 ya düşünce ben salak gibi ilacı bıraktım..nasıl olsa çok düşmüş diye..3 ay kadar yutmadım ve 1 ay önce tsh seviyemi ölçtürdüm 12,00 çıktı..şok oldum ve çok üzüldüm..şimdi tekrar ilaca başladım ama yine 25mg alıyorum..dr ada gitmedim kızacak diye:) bakalım eylül sonu tekrar ölçtürecem..inşallah normala düşmüştürde ilacın dozajını arttırmak zorunda kalmam...yani benim yaşadıklarım bunlardı ama bundan sonrası için tekrar hamile kalmak ve bebeğimin sağlıklı olup olamıyacağı konusunda dr a hiç soru sormadım bak...bunu söylediğin iyi oldu..eylül sonu bi tsh testi yaptırıp bi gideyim dr a ve bi sorayım bakalım ne diyecek..ya ben bu hastalığın hayatımı bu kadar etkileyebileceğini hiç düşünmemiştim..meğer ne kadar önemliymiş şu tiroit denen hormonlar..:)))) ben sana öğrenirsem bi bilgi veririm canm..kendine iyi bak ..öptüm..

ya kızlar mrb bukadar bu hastalıktan olduğunu bilmiyodum valla.şidi beb2yıl önce test yapmıştım tsh ım 4-5 arası çıktı dr olabilir zen dedi.sonra bende inandım dr a ağustos ayında gebelik öncesi muayeneye gittim tsh 7.93 çıktı dr belki test yanklış dedi bi daha yaptık aynı.buarada hemende gebe kaldım neyse antikorlrada bakılınca anlaşıldı haşimato çıktı..idi günde 100 mg euthrox kullanıyom 3 hafta sonra bidaha test yap demişti artik yapcazda kızlar ben bu 2 senede 10 kilo aldım ve nedenini doğum kontrol ilacına bağladım şimdi anlıyomki bu hastalık kiloda yapıyo.....allahtan çok zayıftım şimdi iyi oldum ama kızlar doğumdan sonra kilo alırmıyım çok dersiniz ilacada başladım tedavi görmem k,ilo almamı engellermi acebe lütfen bilgilendirinkızlar

merhaba bende 3 ay once hem hipotiroit hem hasimato oldugumu ogrendim gunde 1.5 euthyrox kullaniyorum zayiflamam icinde glucophage kullaniyorum dr.um prof.dr. cumali aktolun cok sikintiliyim bu yuzden cocugumda olmuyor. 2 sagda 2 solda noduller var. tiroit bezim stresten dolayi asiri hasar gormus tsh m yuksek glucophage ise yaradi birden aldigim 12 kilonun 3 ayda 8 kg sini verdim

cibali83 e tabiki dr kontrolunde aliyorum ilaclarimdan memnunum. pahali oldugu dogru 550 ytl maas aliyorum ilk kontrolde tam 2500 lira ucret odedik. bizde cocuk olmama durumu oldugu icin artik gozden cikarmistik her kontrole gitmem 1 maasim. ama daha ne zamana kdr karsilicaz bilmiyorum asla teforun gununu kacirmamalisin 1 gun kacirdiysan 2. gun sabah aksam almalisin bnm bildigim bu

Merhaba,

Bende maalesef 3 ay önce hipo olduğumu öğrendim daha doğrusu hipo olduğumu düşündüm kan tahlili dahliyede randevu derken tam tersi dedi bana doktor yani hypertiroid mişim.Nasıl olur dedim kilo veremiyorum (ozaman 2 ay önce doğum yapmıştım) ve fulltime emzirdiğim halde.Bekleyelim dedi doktor ve bana herzamanki gibi demir kapsulleri verildi 2 ay boyunca içmem için onlar bittikten sonra adet günlerimde ömür boyu içecekmişim demir eksikliğine bağlı anemi olduğumu söyledi.İki ay sonra tekrar kan tahlili ve bu sefer tam tersi çıktı yani hipo tefor verdi 3 gün çeyrek içtim 3 gün yarım ve şimdi hergün yarım ve çeyrek yani 1 değil.Ne kadar fayda ediyor bilmiyorum ama kendimi hala aynı yorgun ve bitkin hissediyorum.Bir ay sonra tekrar tahlil yapılacaktı yani önümüzdeki günler gideceğim bakalım ne oldu.Geçen TSH 14.2 idi ne kadar ciddi olduğunu bilmiyorum ama arkadaşların yazılarını okuduğum zaman ve içtikleri teforun dozları baya yüksek.Ben daha tam 1 tefor bile içmiyorum kilom hala aynı zayıflatır demişti doktor.Yemem içmem normal pastalar börekler çörekler yiyen biri degilim abur cuburum yok sayılır sebze ağırlıklı ev yemekleri pişiriyorum yani oldukça sağlıklı cünkü 2 oğluşum daha var.

Kendimi çoğu zaman BERBAT hissediyorum sabahları uyandığım zaman ayaklarım çok acıyor sanki kemiklerime çivi çakmışlar boyum 1.68 ve tam 83.5 kiloyum (85 idim birkac hafta önce) hamile kalmadan önce yani haziran 2006 da sigarayı bıraktım durup dururken gerçi bırakmayı çok istiyordum ama sadece istemekle kalıyordu sonra iki oğluşumu düşündüm ve bir günde bıraktım kilo almaktan korktuğum icin hep kayısı yedim aklıma sigara geldikçe kayısı yedim.65 kilo idim bırakmadan önce sonra 3 kilo aldım ahhhhhhhhhh ahhhhh kendimi ne kadar kilolu sanıyordum o 68 kilo ile şimdi bana tığ gibi geliyor.

İki ay sonra istemiyerek hamile kaldım 5 haftalık iken aldırmak istedim kürtajdan korktum ve ramazana denk geldiği için her kafadan bir ses çıktı yok günah aldırma falan filan.Doğumum maalesef sezeryenle oldu diger doğumlarım Hollandada olmuştu ve beklenen tarihden 3 hafta geç doğum yaptım yani 43 haftaya kadar beni beklettiler ve her iki doğumum suni sancıyla gerçekleşmişti.Bu sefer de öyle olacaktı gecikiyordu ve rizikoya girmek istemediler sezeryen dediler.Oysa Hollandada sezeryen çok ciddi ve zor ve rizikolu bir ameliyat olarak görülür hatta orda ikizler ve ters gelen bebekler bile normal doğumla dünyaya gelirler.

Bir oğlumuz daha oldu dünya tatlısı oda iyi ki olmuş hepsini çok seviyorum.Ama ne olduysa sezeryenden sonra oldu galiba ne bileyim peş peşe doğum yaptığım halde kilolar kendiliginden gitmişti ama bu sefer öylece kaldı.Bebeğim 6 aylık olacak ve hala sadece anne sütü veriyorum ve adet görmedim henüz bu da emzirdiğimden olsa gerek.Fakat nedense tüylenmem azaldı doğumdan beri aynı bacaklarımı jiletle alamama rağmen kaç hafta çıkmıyor çıksa da tek tük.

Ne olacağım böyle bilmiyorum eski halimi cok özlüyorum çok ama çok hareketli bir insan iken hantal ve çabuk yorulan biri oldum ruh halim de değisşti sanki.Kilo vermem şart ama gitmiyor gitmek zorunda iki ciddi bel fitğım var alınan her kilo etkiliyor oysa önceden bu kadar acı hissetmezdim.

Acaba düzelecekmiyim?

Kafanızı ağrıttıysam af ola ama biraz içimi döktüm sanki...

selamlar

sevgili bahars mralini bozma ayni sikayetler butun hipotoroit hastalarinda var. ben 5 ay once ogrendim.o gunden olene kadar disardan tiroit hormonu almak zorundayim.ayrica senin cocuklarin olmus bak.ama benim bu yuzden cocugumda olmuyo. ama bunalim cok yuksek herseyi cok kafama takiyorum.uzuluyorum uzulunce carpinti yapiyo.

icini dokmek konusunda haklisin keske gecici bisey olsaydi ilaclari icince duzelseydi ama maalesef! tiroit hormonunun yani sira folik asit ,demir hapi ,selenyum,b12 vitamini bide glucophage diye bi ilac var pkolularda kullaniliyo.doktorunla konusup glucophage i denesen kilo verme konusunda gercekten ise yariyo

Arkadaşlar ben de de hipotiroid var, tsh 7 civarında bi de solda 4mm nodülüm var, yaklaşık 1,5 aydır sabahları 1 tane levotiron kullanıyorum..kilo alımı bende de var, yazdan beri yaklaşık 6-7 kilo aldım, ama benim asıl derdim sabah yorgunluğum çok fazla acaba bu da mı tiroidden kaynaklanıyor, hep yorgunum hep halsizim, sabah kalkmak istemyorum, bütün gün başım ağrıyor..bi de glucophage şeker ilacı değil mi, tek başına kilo vermek çin kullanılması doğru mudur?

sabah yorgunlugu bendede var kalkip ise gitmek olum gibi geliyo. glucophage a gelince zayiflamak icin kullanmak ne kadar dogru bilemiyorum ama bi yan etkisini gormedim.baslarda bulanti yapiyo ama kullandikca gecti.ama glucophageyi (850 mg) artik birakicam gunde 150 mg euthyrox dan 1.5 iciyorum. cok agir geliyo midem agriyo ve acayip carpinti yapiyo ya bide cok cok uzulunce sanki ertesi gun kalktigimda bogazim sismis gibi geliyo sizdede boyle bisey oluyomu?

Benim annem şeker hastası, glucophage ı ilk kullanmaya başladığında çok kilo vermişti, ishal oluyordu sürekli, ondan sordum yani doktor kontrolüne kullandıysan bir sorun olmaz, bana da ilk gittigim doktor euthrox vermşti, 8 ay kullandım, şimdi gittiğim doktor levotiron verdi, kullanıyoruz bakalım.

Merhaba arkadaşlar,

Beni bıraksalar da yataktan çıkmasam dediğim cok oluyor.Sabah kalkmak ölüm benim için belimden mi böbreklerden mi bilmiyorum iki bel fıtığı da varya bende.Ama içimden bir ses böbreklerimde bir enayilik olabilir gibi diyor.Hipotiroid hastalığının bir sebebi de böbreklerde sorun olabilmesi imiş.Benim dahliye uzmanı bakacak tefor etkisini göstermedi ise böbreklere de bakacağını söyledi böbrek üstü bezeler mi ne.

Biz 3 sene önce Hollandadan döndük denemek için ama birkaç ay sonra Hollandaya geri döneceğiz orada da cok hiper ve hipo hastalar var okuduğum forumlarda doktorun verdigi tiroid ilaçların dozlarınla oynama yapıyorlar bu çok tehlikeli degil mi?Ben her sabah o minicik hapı bıçakla kırıyorum fenalık geliyor şeytan bir teforu yut diyor ama yapmam.Yarın randevum var bakalım ne olacak.

Sevgili Nix ömür boyu kullanmamız gerekiyor demişsin tiroid ilaçlarını.Biz şimdi hiç iyi olamıyacakmıyız yani o ilacı ömür boyu içecekmiyiz?Bildiğim kadarı ile tiroid hormonları uzun süre kullanıldığı zaman böbreklere ve karaciğere zarar veriyormuş.Yani biz uzun ömürlü olmayacakmıyız?Ameliyat ile tiroidleri aldırsak yine ilaç içmek zorunda kalacağız.Biz NE OLACAĞIZ?

Hamile iken bile yerinde duramıyan biriyken ne hale geldim kendime yediremiyorum.

Birde Nix senin kilo problemin var mıydı o glucophageyi sana doktor ne için verdi?Acaba emziren anneler kullanabiliyormu?
Çok sordum degil mi...

Hem Nix yaşın daha genç inşallah kısa bir zamanda sen de anne olursun ümidini asla yitirme.

Boğaz ağrısına gelince benim de her zaman değil ama ağrı oluyor ve şikinlik hep var yani boğazımda gitmeyen bir düğmük gibi sanki yutkununca da basınç yapıyor.ben yazmaya unuttum ama sezeryen ameliyatı olduğum zaman kordonlarım da bağlandı doğum uzmanına üstüne basa basa sormuştum ilerde herhangi bir hormon değişikliği ya da erken menapoz gibi sorunlarla karşılaşırmıyım diye.Kesinlikle hayır dedi daha önce adet düzensizliği hiç olmadı 28 günde oluyordu.Şimdi emziriyorum ve 6 ay birşey yok sütten de kesmek istemiyorum bebeğimi.Neyse herşeyin hayırlısı...

hipotiroit yumurtalik islevlerinde bozukluk yapabiliyo mesela bnm cocugum olmuyo 5 aydir ilac kullaniyorum ama tik yok cok istiyorum bi bebegimin olmasini :KK43:

seevgili bahars bana dr um kendini bi seker hastasi gibi dusun nasil onlar omur boyu ilac icmek ve kontrol altinda tutmak zorundaysa sende oylesin dedi ben hasimato hastasiyim nodullerim alinsada bana bi faydasi olmicak cunku tiroit bezim hasarli ve kotu huylu antikorlarim cok yuksek. vucuduma iyot girmesi yasak balik, butun lahana cesitleri, iyotlu tuzla yapilmis hicbiseyi yememem lazim.kiloya gelince bu hastalik bana 12 kilo aldirdi seker manyagi olmustum karnim hic doymuyodu 12 de oglen yemegi yiyorum 2 de acikiyorum doymak diye bi kavram kalmamisti.tabi bukadar yiyip metabolizma da yavas calisinca kilo almamak kacinilmaz. cok diet yaptim ama banamisin demedi tabi ozaman hasimato oldugumu bilmiyodum.

istanbuldaki arkadaslar doktorlarinizin ismini yazarmisiniz? bnm ki prof. dr. cumali aktolun ama degistirmek istiyorum cunku batiricak beni cok masrafli

ya bana bi liste verdi sayin cumali aktolun tiro-center den oksuruk suruplari bazi multivitaminler iyotlu hersey sac boyasi yasak ama dedimya iste bnm kotu huylu antikorlarim cok yuksek onleri dusurmek icin yapiyoruz bunu.yani benim tiroit antikorlari kafayi yemis bir bicimde birbirlerine saldirip olduruyolarmis buda hormon eksikligine sebep oluyomus

Nix,sen bunların hepsini 5 ay önce mi öğrendin?Çok karışık ve de ne kadar çok yasaklar koymuş doktorun.Tabi senin sağlığın için hepsi ama insanın da canından bezdiriyor değil mi?Ben Kocaelinde yaşıyorum ve özel Konak hastanesine gittim İzmitte daha öncede başka doktora falan görünmedim.Kan testlerinden sonra 2 ay bekletti beni ilaç falan yazmadı.İki ay sonra tsh. 14.1 çıkınca tefor verdi ama yavaş yavaş doz yükseltildi basamak basamak öyle huraaaaa sabah 1 akşam 1 tefor yok 3 gün çeyrek 3 gün sonra yarım 3 gün sonra çeyrek ve yarım bir ay devam et dedi ve dün gittim tsh: 1.28 yani çok iyi dedi yine aynı şekilde devam edecekmisim 6 ay sonra tekrar gideceğim daha sonra yılda bir miş.xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx tıkla sol tarafta doktorlarımız bölümünde dahiliye de benim doktor Burçak hanım var email de gönderebiliyorsun kendisine. glucophage ilacı da sordum dün maalesef emziren anneler için uygun değil ama emzirme dönemi bitince kullanabilirsin sabah 1 akşam 1 dedi.Varya artık kiloyu miloyu da geçtim iyileşmek istiyorum.

Arkadaşlar bir soru: Sağlıklı bir insanın tsh kaç oluyor?

Hepimize geçmiş olsun dileklerimle...

Son düzenleyen: Moderatör:
gercekten 5 ay once ogrendım daha once cevremdekı ınsanlar bogzımdakı sıslık dolayısıyla uyrdı ama onemsemedım bnm annemde 2 teyzemde ve ananemdede var bırazda ırsi galıba hele o selenyum hapının kokusunu duysanız ıgrencccc selenyum hapı kullanıyorum cunku hasımato sebeolerınden bırı selenyum eksıklıgı

Bende de ne olduysa doğumdan sonra oldu yani 6 ay önce sayılır.Anlamadığım şey doğumdan 2 ay sonra kilo veremediğim için bir tuhaflık hissetmiştim çok yorgundum ve ve müthiş sinir.Kendi kendime koydum sayılır bu tanıyı gerçi ben internette okuya hipo olabildiğimi düşündüm önce kan testi yaptırdık tiroid için derhal doktora görünmem tavsiye edildi Ben bilmiş bilmiş hio olduğumu beklerken hiper olduğumu duydum tam tersi dedi doktor çok hızlı çalışıyor dedi.Ben şok çünkü gram kilo vermiyordum ki millet erir biterken.Doğumdan sonra şaşırırmış tiroidler meğer şimdi iyimiş ama hala gram veremiyorum.

Nix sen şimdi tefor kullanmıyorsun ozaman değil mi?

Emel sen nasıl verdin okadar kiloyu? ve ne kadar zamanda?
Sen de tefor kullanıyormusun kullanıyorsan dozun ne?

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler xxx

sevgili bahars ben hic tefor kullanmadim euthyrox diye bi ilac var onu kullaniyorum tefordan bi farki yokki ikiside yapay tiroit hormonu canim. zaten bu dunyada hersey yapay biz kendi hormonumuzu bile uretemiyoruz cok gicik bi durum.

kiloyu filan dusunmuyorum sagligimin duzelmesinide bi bebek icin istiyorum. saglikli bi bebegim olsun omur boyu ilac icmeye raziyim

X