Kist patlaması

duckweed

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Ekim 2011
27
8
Aranızda daha önce kisti patlamış kimse var mı? Belirtileri neler,kist çeperi dışarı atılıyor mu? Bilgisi olan varsa yardım lütfen,çok korkuyorum.
:KK58:

Aranızda daha önce kisti patlamış kimse var mı? Belirtileri neler,kist çeperi dışarı atılıyor mu? Bilgisi olan varsa yardım lütfen,çok korkuyorum.

arkadaşm bnm yaklaşık 3 ay önce kist patlamam olmuştu çok ağrılı bir süreç çok geçmiş olsun canım. belirti olarak şiddetli sancı batma tarzında oluyo hareketn kesiliyo tamamen. gece saat 1 gibi hastaneye kaldırılmıştım acil olark ben tahmn bile etmedim kist patladığını doktorum muayene yaptı allttan ultrasyonla baktı tahlil yaptı orda belli oldu kist patladığı. ağrısı 4-5 gün kdr sürdü. ondan snra herşey nrmale dönüyo zaten cnm korkulacak bişey yok hamile kalmak istiyorsan hamile kalmana da engel olan bir durum değil kist patlaması. kist çemberi dışarı falan atılmıyo cnm atldıysa da bn anlamadm muayenede de doktrm bişey söylemedi. içerinin temzlenmesi için ilç da vermedi kist patladktn 3-4 gün snra adet gördüm adetimin 4. günü muayeneye gittim tekrar alttan ultrasyn yaptı içerisi temzlenmişti. adetle patlayan kist içindeki sıvı dışarı atılıyo. korma canım hepimizn hkkında hyrlısı olr işnlh.

Teşekkür ederim yagmur_gulu , adetim normalden 3 gün önce geldi (daha doğrusu ben öyle sanmışım) normalde de kist yüzünden adetlerim çok sancılı oluyor biraz da üşüttüm herhalde diye ağrıyı da önemsemedim.Ama bugün kanamam ve ağrım birden kesilip pedimde tavuğun boyun derisine benzer birşey görünce panikledim. Yarın doktora gidene kadar kendi kendimi yerdim artık. Bu şekilde ani sancılı kanama ve o tavuk derisi benzeri şey daha önce iki kere daha oldu hepsi de adetimden 3-4 gün önceydi kist patlamasından şüphelendim ama periyodik muayene oluyorum diye üstünde durmamıştım bu sefer fena panikledim.Doktora hemen gitmekle sabahı beklemek arasında kararsızdım.Anlattıkların içime su serpti çok saol.:KK71:

Teşekkür ederim yagmur_gulu , adetim normalden 3 gün önce geldi (daha doğrusu ben öyle sanmışım) normalde de kist yüzünden adetlerim çok sancılı oluyor biraz da üşüttüm herhalde diye ağrıyı da önemsemedim.Ama bugün kanamam ve ağrım birden kesilip pedimde tavuğun boyun derisine benzer birşey görünce panikledim. Yarın doktora gidene kadar kendi kendimi yerdim artık. Bu şekilde ani sancılı kanama ve o tavuk derisi benzeri şey daha önce iki kere daha oldu hepsi de adetimden 3-4 gün önceydi kist patlamasından şüphelendim ama periyodik muayene oluyorum diye üstünde durmamıştım bu sefer fena panikledim.Doktora hemen gitmekle sabahı beklemek arasında kararsızdım.Anlattıkların içime su serpti çok saol.:KK71:

canım kist patlamasının sancısı dayanılacak gibi bişey değil. ama doktora gitmeyi ihmal etme sakın o gelenşeyn ne oldugunu blmiyorum bnde öyle bişey olmıştı. adetlerm düznsizdi buda kist olduğunun belrtisi zaten kıllanma faln vs.
umarm kötü bişey çıkmaz cnm gelen parça beyaz renktemy mi ? hani adtle berabr geldiyse normldr dicm o bnde de oluyo bazn.

3 tane çikolata kistim vardı, biri karın zarına yapışık.Her ay bıçak saplanır cinsten sancılarım oluyor iğne ilaç idare ediyordum.Anlayacağın ağrısı benim için neredeyse rutindi. Adetlerim saat gibi düzenli çok sancılı (kimi zaman bacaklarıma vuran ağrılar) ve şiddetli kanamam oluyor genelde.Böyle Birşey bahsettiğim diğer iki olay dışında hiç olmamıştı.Üçü de yoğun hareket sonrası adetime 3-4 gün kala oldu.Bir de öncekileri hatırlamıyorum ama bu sefer kanamada önceki bir hafta su tüketimim hiç artmadığı halde tuvalet ihtiyacım günde 2 seferden 15-16 sefere çıktı. Bulduğum parça grimsi pembe renkte dediğim gibi haşlanmış tavuk drisi kıvamında ondan biraz daha kalın ve bir tarafında ucu kanlı bir et çıkıntısı olan kese gibi bişeydi. Sabah doktora götürmek için sakladım.Çok mu abartıyorum acaba?

Yazdıklarımı şöyle bi okudum da,iyiden iyiye iğrenç , içinizi kaldırdım gece gece kendi derdime düşüp . Kusura bakmayın lütfen.

canım ben bu sene doktor çıkacam kısmet olursa kadın doğumcu değilim ama pratisyen bir hekim olarak sana şunu söyleyeyim şiddetli karın ağrısı iğne batması gibi kaşıntı kusma ve buna bağlı olarak gelişen bayılma süreci görürüz hasta bu şikayetlerle gelir lökositlere bakılması gerekir.bazen ayaktan tedavi edilir korkulacak bi durum varmı dersen hastadan hastaya değişir...

Teşekkür ederim verdiğin bilgiler için drderin. Şiddetli ağrı , bıçak batması gibi bir sancı ateş ve bulantım oldu ama hiç biri her ay olandan dikkat çekecek kadar fazla değildi. Rutin iğnemi oldum, m.. isimli çok bilinen ağrı kesicimi aldım , ilacı ağrı dayanılmaz hale gelene kadar almıyordum normalde de bu seferde ağrı başladıktan yarım gün sonra kullandım ağrı kesicileri.Ağrı yarım saat kadar sonra kesildi. Kanama da , bir kaç saat şiddetli sonra azar azar, yaklaşık bir gün sürdü ve durdu. Kanamanın durmasını takip eden 2 saat içinde de kisti çeperin buldum. Bu sabah da ilk iş doktora gittim. Bulduğum şeyi onaylattım,kist çeperiymiş. Ha onu bulup saklayıp kendisine götürmem doktoru biraz şaşırttı o ayrı :)
Kistlerimden biri (daha fazla büyürse alınması gerekebileceğini söylemişlerdi) patlamış şu an için acil müdahale gerektirecek bir durum olmadığını, (bugün itibariyle regl olmam gerekiyor takvimime göre) reglim bittikten bir kaç gün sonra muayeneye gelmemi söylediler , ağrı kesici önerdiler (hala ara ara ani batma hissi ile gelen acı oluyor) kullandığım ilaç ve daha önceki doktorumun yazdığı iğnenin yeterli olacağına kanaat ettiler , dinlenmemi tavsiye edip gönderdiler :)

Bir de ek bilgi: Eğer kist patladığında onu besleyen damar da patlarsa tehlikeli olabiliyormuş ve acil müdahale gerekiyormuş, siz benim yaptığım hatayı yapıp beklemeyin böyle bişey olursa hemen gidin doktora. Çok fırça yedim bugün doktordan çok :)))

Hepinize teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler ve destek için :79:

Teşekkür ederim verdiğin bilgiler için drderin. Şiddetli ağrı , bıçak batması gibi bir sancı ateş ve bulantım oldu ama hiç biri her ay olandan dikkat çekecek kadar fazla değildi. Rutin iğnemi oldum, m.. isimli çok bilinen ağrı kesicimi aldım , ilacı ağrı dayanılmaz hale gelene kadar almıyordum normalde de bu seferde ağrı başladıktan yarım gün sonra kullandım ağrı kesicileri.Ağrı yarım saat kadar sonra kesildi. Kanama da , bir kaç saat şiddetli sonra azar azar, yaklaşık bir gün sürdü ve durdu. Kanamanın durmasını takip eden 2 saat içinde de kisti çeperin buldum. Bu sabah da ilk iş doktora gittim. Bulduğum şeyi onaylattım,kist çeperiymiş. Ha onu bulup saklayıp kendisine götürmem doktoru biraz şaşırttı o ayrı :)
Kistlerimden biri (daha fazla büyürse alınması gerekebileceğini söylemişlerdi) patlamış şu an için acil müdahale gerektirecek bir durum olmadığını, (bugün itibariyle regl olmam gerekiyor takvimime göre) reglim bittikten bir kaç gün sonra muayeneye gelmemi söylediler , ağrı kesici önerdiler (hala ara ara ani batma hissi ile gelen acı oluyor) kullandığım ilaç ve daha önceki doktorumun yazdığı iğnenin yeterli olacağına kanaat ettiler , dinlenmemi tavsiye edip gönderdiler :)

Bir de ek bilgi: Eğer kist patladığında onu besleyen damar da patlarsa tehlikeli olabiliyormuş ve acil müdahale gerekiyormuş, siz benim yaptığım hatayı yapıp beklemeyin böyle bişey olursa hemen gidin doktora. Çok fırça yedim bugün doktordan çok :)))

Hepinize teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler ve destek için :79:

çok geçmiş olsun canım kist patlamasının sancısı 4-5 gün kadr sürüyo malesff :KK43:

Bencede gitt ihmal etme
Doktora gittim kist patlamamis dedi. Onunda ne oldugunu anlamadi patoloji ye gonderdik bakalim sonuc ne olacak. Arkadaşıma soyledim evli bendede oluyor dedi zar gibi parca o yumurta parcalaniyor dedi. Endise etme normal dedi. Eee madem parca yumurta parcalanmasi doktor bunu anlayamadi mi.

Doktora gittim kist patlamamis dedi. Onunda ne oldugunu anlamadi patoloji ye gonderdik bakalim sonuc ne olacak. Arkadaşıma soyledim evli bendede oluyor dedi zar gibi parca o yumurta parcalaniyor dedi. Endise etme normal dedi. Eee madem parca yumurta parcalanmasi doktor bunu anlayamadi mi.
Evlimizin sen evliye en deseydin doktoruna çatı muane den anlardı. Bence bendede oldu list dedi cuvutt artı dedi

Kimse kalmamış ama benim de sorunum var sol kasıgimda 5 cm kist vardı kanamalı şekilde çatladı tam yumurtlama günümde doktoru aradım sıkıntı yok dedi sonra başka doktora gittim kist göremedi neyse sorum su siz bu olaydan sonra normal gününüz de mi adet oldunuz ?? 2 gün sonra olmam lazim ama hic belirti yok hafif kaşık ağrısı dışında çocuk için de uğraşıyorum acaba diyorum çocuk olabilir mi ki bu ay

Kimse kalmamış ama benim de sorunum var sol kasıgimda 5 cm kist vardı kanamalı şekilde çatladı tam yumurtlama günümde doktoru aradım sıkıntı yok dedi sonra başka doktora gittim kist göremedi neyse sorum su siz bu olaydan sonra normal gününüz de mi adet oldunuz ?? 2 gün sonra olmam lazim ama hic belirti yok hafif kaşık ağrısı dışında çocuk için de uğraşıyorum acaba diyorum çocuk olabilir mi ki bu ay
Canım benim biliyorum coooook uzun zaman gecti ama merak ettim ayni seyler benimde basima geldi de sen adet oldun mu?kac gun sonra oldun ?

X