Menopoz Erken menopoz ve yüksek fsh li arkadaşlarım lütfen KAPLICAYA GİDİN......

Menopoz nedir ? Belirtileri ve menopoz süreci hakkında paylaşımlar

zumrutyesili

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Ocak 2011
36
1
34 Yaşındayım.3,5 yıl önce adet düzensizliği sorunuyla yüksek fsh ve erken menopoz teşhisi konuldu.Yumurta üretemediğim için Tüp bebek bile yapılmadı. Doktor doktor gezdik.1,5 seneden beri Konusunda iyi olduğunu öğrendiğim bir Merkeze gidiyorum.

Bir akrabamız akıl verdi, bu kadar uğraşacağına Bir Kaplıcaya gidip, suyunda otur.Kaplıcalarda hamile kalan çokmuş.Neyse 2 gün kaplıcada kaldık.İnanırmısınız 3.gün adet oldum.Hemen fsh değerini ölçtürdüm 26 idi.Doktor bir dahaki ay yumurta üreteceksin dedi.pek inanamadım.çünkü fsh her zamanki gibi yüksekti.
Bir sonraki ay gerçekten bir adet kaliteli yumurta ürettim.döllendi.Embriyo oluştu.ama ne yazıkki tutunamadı.Ama bu bile bir MUCİZE.Yani yumurta üretmek...Allahın izniyle belki yine üretebilirim.Sonra tüp bebek yaparlar.Hayırlısıyla..
Lütfen sizde şifalı sular kaplıcaya gidin.Çünkü bu derdi çeken bilir.

ben ankaradayım
ancak internetten baktığımda bir çok kaplıca gördüm
sen hangisine gitmiştin kardeşim?
birde şu anda durumun nedir? bilgi verirsen sevinirim.

ben ankaradayım
ancak internetten baktığımda bir çok kaplıca gördüm
sen hangisine gitmiştin kardeşim?
birde şu anda durumun nedir? bilgi verirsen sevinirim.

canım anlattığım gibi 3,5 yıldır adet düzensizliği+yumurtam oluşmuyordu.Erken menepoz ve yüksek fsh teşhisi koydular.Ankaradaki ayaş beypazarı arasında 2 tane kaplıca+içmeceler var.ayaş spa,beyter gibi.
Aralık 2010 da 1 tane kaliteli yumurtam oluştu.döllendi.Embriyo oluştu.2 hafta kanamam da olmadı. Herhangi bir sorun çıkmayınca tamam bu iş oldu dedik.16.gün çok sancılı kanamam oldu parça attım.Embriyo tutunamadı.Yıkıldık.....çok umutlanmıştık...hayal kırıklığı oldu...

doktora gittim.seni en az 3 ay dinlendireceğiz herhangi bir ilaç kullanmıyacaksın dedi. 3 ay sonra yumurtan varsa psikolojik olarakta hazır olursan tüp bebek yapacağız dedi.
Ben de boş durmayım diye, hem adet göreyim hem de kalite yumurtam oluşsun diye ayda bir kez kaplıcaya gidiyorum. Kaplıcaya Adetimi söksün diye adetimin 24 ve 25.günleri gidiyorum.Bitkisel kürler de yapmaya başladım.
Bakalım Allah neyi gösterecek... Bol dua, sabır ve tevekkül etmeye çalışıyorum.

Bana 27 yaşında, yani 9 yıl önce erken menepoz teşhisi kondu. Tedavi gördüm, çok dr a gittim, adet görmeye başladım. 5 yıl kadar normaldi..

Sonra 4 sene önce babamı kaybettim, son adetimi ozaman gördüm, birdahada olmadı. Çalışıyorum, izin sıkıntısı yüzünden doktorada gidemedim. Çünki tahlil tetkik ultrason vs. çok bu olayda bilirsiniz. Sık sık izin istemek zorunda kalacağım diye gitmedim. Çok yalnış olduğunu biliyorum ama nasip olursa bu yıl başlamayı düşünüyorum, yıllık iznimde yani. neyse

kaplıcaya gitsem acaba bendede işe yararmı?

Sana hayırlısından ve sağlıklısından, uzun ömürlü bir evlat dilerim. Rabbim inşallah banada nasip eder. Ben bu durumu nasıl açıklarım diye korkumdan evlenme tekliflerini bile direk red ediyorum. Kafamda bir sürü şey dönüyor.

Ben İzmir'deyim burnumun dibinde kaplıca otelleri var...

Aslında geçtiğimiz yaz kaplıca havuzuna gitmiştim, 4.gün hafif kanamam oldu. Ben bunu kaplıcayla ilgisini hiç düşünmemiştim...

Belki gerçektende faydası vardır. Tekrar deneyeceğim...

Öneriniz için teşekkürler...

Bana 27 yaşında, yani 9 yıl önce erken menepoz teşhisi kondu. Tedavi gördüm, çok dr a gittim, adet görmeye başladım. 5 yıl kadar normaldi..

Sonra 4 sene önce babamı kaybettim, son adetimi ozaman gördüm, birdahada olmadı. Çalışıyorum, izin sıkıntısı yüzünden doktorada gidemedim. Çünki tahlil tetkik ultrason vs. çok bu olayda bilirsiniz. Sık sık izin istemek zorunda kalacağım diye gitmedim. Çok yalnış olduğunu biliyorum ama nasip olursa bu yıl başlamayı düşünüyorum, yıllık iznimde yani. neyse

kaplıcaya gitsem acaba bendede işe yararmı?

Sana hayırlısından ve sağlıklısından, uzun ömürlü bir evlat dilerim. Rabbim inşallah banada nasip eder. Ben bu durumu nasıl açıklarım diye korkumdan evlenme tekliflerini bile direk red ediyorum. Kafamda bir sürü şey dönüyor.

sorunlu olmayan bayanların normal bir jineloga gidebilir. Ama bizim gibi problemli olan bayanların mutlaka konusunda iyi olan iyi bir doktorun merkezine gitmesi gerektiğini düşünüyorum.(her muayene de ücret talep etmeyen merkezler var.)
Bunun yanında destekliyici tedavileri de ihmal etmemek gerekli.
Son zamanlarda 3-4 ay adet görmemeye başlamıştım.Sonra tekrar doktora gittim.Adet olmayı sağlayan ama çocuk olmayı da engellemeyen haplar var.onu verdi. onun sayede adet oluyordum.ama yumurta üretemiyordum.

hapı kestiler.Ben de bu sırada boş durmayım diye bir akrabamızın tavsiyesiyle Kaplıcaya 2 gün gittim.Suyun sıcaklığı 45 derece.en fazla 2-3 dk.su da otuyorsun.Sonra 10-15 dk.dinleniyorsun.Sonra tekrar giriyorsun.Ben 1 saat dayandım.2 saat odada dinlendim.sonra tekrar 1 saat girdim.yani sabah erkenden-öğlen ve akşam girdim.
Faydasını gördüm kaplıcadan döndükten sonra adet oldum.FSH 26 idi.üzüldüm.(ama doktor artık neye göre değerlendiriyorsa anlamadım.belki E2 ve LH kan değeri etkili oldumu onuda bilmiyorum.)
iyi bir sonuç dedi.yumurta üreteceksin dedi.inanamadım.
Gerçekten tüp bebek iğnelerinin yumurta gelişimimde faydası oldu.kaliteli yumurta ürettim.ama kısmet değilmiş.bu bile çok çok iyi.
ENDOKRİNOLOJİ doktoruna gittinmi?Bağışıklık sistemine ait bir bozukluğun var mı?Erken menopozun nedenlerini taşıyor musun?
Unutma yaşımız küçük olduğumuz için kendiliğinden geri dönüş oluyormuş.Ama biraz gayret doktor,sifalı su,şifalı otlar,az stres,bol dua.Allah hepimizin yardımcısı olsun.Gerçekten çok zor bir süreçten geçiyoruz.Allah hepimize tez zamanda adet sorununa çare versin ve hayırlı evlatlar nasip etsin.

kaplıcaları denemedim ama ben ara ara hamama gittim ve bunun faydasını gördüm.

Sıcak su yumurtalıklara iyi geliyor.Ben hamamı düşündüm.ama birkez kaplıcadan fayda gördüğüm için ayda 1 kez oraya gidiyorum.Aslında bunun yanında bir de hamama gideyim.

Öneriniz için çok teşekkür ederim...

Ben İzmir'deyim burnumun dibinde kaplıca otelleri var...

Aslında geçtiğimiz yaz kaplıca havuzuna gitmiştim, 4.gün hafif kanamam oldu. Ben bunu kaplıcayla ilgisini hiç düşünmemiştim...

Belki gerçektende faydası vardır. Tekrar deneyeceğim...

Öneriniz için teşekkürler...

Rica ederim.Adet düzensizliği ve çocuğu olmayan bayanlar eski zamanlardan beri kaplıcalara gidiyorlarmış.Bunu önceden duydum.ama çalışıyorum 1 hafta izinimi ona mı kullanacağım diye ihmal ettim.sonunda bir akrabamız kızdı.kaplıcaya hemen gidilecek.suyunda oturulacak.iyi ki de gitmişim.2 gün bile yetti.

iyi gelen sadece hamam olmadı.bunun yanında soğan suyu yaptım ve düzenli olarak adet gördüm.5 ay yaptıktan sonra soğan kürünü sonlandırdım. daha sonra testere dişli aslanpençesi ve papatya kaynatıp içtim. yine 4 ay kadar düzenli adet gördüm.fakat kendi stresim ve bazı problemlerimden dolayı bu kürlere ara verince adet olmamaya başladım.şimdi hayıt tohumu içeren bir karışım kullanıyorum. tekrar az ama adet olmaya başladım.bundan sonra allah kerim diyelim.
bu kürleri yaparken şunu anladım ki......... önce inanç, sabır ,stresten uzak ,uyku ve yemek düzenine dikkat etmek lazım. şimdilik benden bu kadar :))))

iyi gelen sadece hamam olmadı.bunun yanında soğan suyu yaptım ve düzenli olarak adet gördüm.5 ay yaptıktan sonra soğan kürünü sonlandırdım. daha sonra testere dişli aslanpençesi ve papatya kaynatıp içtim. yine 4 ay kadar düzenli adet gördüm.fakat kendi stresim ve bazı problemlerimden dolayı bu kürlere ara verince adet olmamaya başladım.şimdi hayıt tohumu içeren bir karışım kullanıyorum. tekrar az ama adet olmaya başladım.bundan sonra allah kerim diyelim.
bu kürleri yaparken şunu anladım ki......... önce inanç, sabır ,stresten uzak ,uyku ve yemek düzenine dikkat etmek lazım. şimdilik benden bu kadar :))))

ben şimdi aktardan civanperçemli karışık bitki çayını sabah akşam aç karnına içiyorum.hayıt tohumu suyunu da içmek istiyorum ama iki çayı aynı zamanda içmek sorun olur mu?yoksa hayıt suyunu sadece akşam yemeğinden 2 saat sonra mı içsem kararsızım.

canım ben ozaman 3 ay kadar adet olmamıştım. Dr a gittiğimde tahlil, muayene, ultrason falan baktı değerler kötü. nişanlıysan hemen evlen, evliysen hemen çocuk yap, yumurtalıkların fonksiyon kaybediyor dedi. bu nedemek dedim, erken menepoz dedi. ozaman 26-27 yaşlarında idim, çok ağladımçok üzüldüm. sonrasında tedavi falan derken yeniden adet görmeye başladım. 32 yaşımda iken babamı kaybetmem ile birlikte son adetimi gördüm bir daha da olmadı. ozamanlar üzerine düşmedim çünki aşırı üzüntüden olduğunu düşünmüştüm. şu anda 4 yıl oldu. yok. eğer gecikmen varsa istersen bir dr a görün. nekadar geciktiği önemli. mesela 23-30 gün arası oluyorsan normalmiş.

eğer 30 günü geçiyorsa ve sık yaşıyorsan bu durumu uzmana görün derim. zira benimde düzen yoktu. önceleri bir 15-20 günde oluyordu, sonraları geciktiği oluyordu. şimdi hepten gitti.

ne yalan söyleyim, bu kaplıca olayı sanki bana umut verdi :) inşallah bendede işe yarar. planlamaya başladım, en kısa zamanda Allah nasip ederse gitmeyi düşünüyorum. Allah herkesi hayırlısından sağlıklısından evlat sahibi yapar inşallah.

zümrütyeşili hepsini birden kullanma derim.ağır gelebilir.sana en iyi gelen ne varsa onu yap.ama soğan suyu gerçekten etkili. şimdi kullandığım karışım da çok etkili.

ME
34 Yaşındayım.3,5 yıl önce adet düzensizliği sorunuyla yüksek fsh ve erken menopoz teşhisi konuldu.Yumurta üretemediğim için Tüp bebek bile yapılmadı. Doktor doktor gezdik.1,5 seneden beri Konusunda iyi olduğunu öğrendiğim bir Merkeze gidiyorum.

Bir akrabamız akıl verdi, bu kadar uğraşacağına Bir Kaplıcaya gidip, suyunda otur.Kaplıcalarda hamile kalan çokmuş.Neyse 2 gün kaplıcada kaldık.İnanırmısınız 3.gün adet oldum.Hemen fsh değerini ölçtürdüm 26 idi.Doktor bir dahaki ay yumurta üreteceksin dedi.pek inanamadım.çünkü fsh her zamanki gibi yüksekti.
Bir sonraki ay gerçekten bir adet kaliteli yumurta ürettim.döllendi.Embriyo oluştu.ama ne yazıkki tutunamadı.Ama bu bile bir MUCİZE.Yani yumurta üretmek...Allahın izniyle belki yine üretebilirim.Sonra tüp bebek yaparlar.Hayırlısıyla..
Lütfen sizde şifalı sular kaplıcaya gidin.Çünkü bu derdi çeken bilir.

X