Mutfak Dekorasyonu Döküm Tencere Kullanan Varmı?

bende çeyiz için döküm tencere seti aldım kendime falez marka 250 TL. $mutfak.Falez Slico Cast tencere seti.jpg

yemek yapmayı henüz bilmiyorum :KK56: hangi tencerede ne iyi olur bilmiyorumm :)))
tencerelerimle öğrenicem ilerdee :p

kızlar ben de emsanın şu modelini çok beğeniyorum ama döküm nasıldır kullanışlı mı bilmiyorum.kullanan varsa yardımcı olabilir mi.

$EMSAN-DURACAST-9-PARCA-DOKUM-TENCERE-SETI-HEDIYE__51150015_0.jpg

döküm tencere almayı düşünüyorum fakat kullanımı zor diye okudum kullanan var mı acaba bir de yağsız kullanabilirsiniz yazıyo bu doğru mu yağsız kullanılabiliyor mu

Daha alamadım çevremde pek kullanan yok araştırıyorum işte ama bir sağlıklı değil diyorlar bir en sağlıklı o diyorlar kafam karıştı

döküm tencere olarak ben Lava marka aldım. eskişehirde üretiliyor ve avrupa standartlarına uygun tescilli bir marka. hepsiburadadan ya da direk kendi sitesinden alabilirsin.... gayet kaliteli görünüyor hatta ben ızgara tavasından da almayı düşünüyorum :KK16:

eğer daha kaliteli olsun istersen hecha marka da alabilirsin. o da hepsiburadada var....:KK31:

Döküm mü seramik mi diye araştırırken dökümde karar verdim. Nedenlerini şöyle açıklayayım: Seramik tencere için düşürünce kırılır dediler, Tefal ve Esse mağazalarındaki çalışanlar söyledi bunu, evet seramik sağlıklı ama döküm gibi değil sanırım. Dökümdeki yemekler lezzetli oluyor, teyzemde var onun evinde bende kullandım, biraz ağır ama kesinlikle güveç tadı veriyor. Geç ısınıp geç soğuyor. Temizliği gayet kolay.

Şimdi gelelim benim soruma; Schafer 9 parça döküm tenceri setini indirimde 75 TL'ye buldum. Çok çok uygun geldi, alsam mı çok dandik bir şey çıkmasın sonra?

Son düzenleme:
Döküm mü seramik mi diye araştırırken dökümde karar verdim. Nedenlerini şöyle açıklayayım: Seramik tencere için düşürünce kırılır dediler, Tefal ve Esse mağazalarındaki çalışanlar söyledi bunu, evet seramik sağlıklı ama döküm gibi değil sanırım. Dökümdeki yemekler lezzetli oluyor, teyzemde var onun evinde bende kullandım, biraz ağır ama kesinlikle güveç tadı veriyor. Geç ısınıp geç soğuyor. Temizliği gayet kolay.

Şimdi gelelim benim soruma; Schafer 9 parça döküm tenceri setini indirimde 75 TL'ye buldum. Çok çok uygun geldi, alsam mı çok dandik bir şey çıkmasın sonra?

Schafer 9 parça döküm tenceri setini nerede buldunuz bu fiyata? Eğer bir mahsuru yoksa paylaşabilir misiniz? Ben de isterdim. Dİla serisi mi yoksa başka bir seri mi? Benim 30cm'lik derin ve krep tarzı şeyler pişirmek için uygun olan 2 tane tavam ve 26cmlik derin bir tencerem var. Bunlar Lodge'un ürünleri kaplamasız, seasoning denen işlemden geçirdim. Çok kullanışlı. Çok memnunum Bir de yıllar önce İkea'dan 24*24 cmlik kare tava almıştım. Yumurtalarımı onda pişiriyorum. pankek vs de arasıra pişiriyorum. Şimdi de Esse'den 20 cmlik derin bir tencere aldım emaye kaplamalı. Henüz kullanmadım. Biraz endişeliyim emaye kaplaması konusunda. İnşallah memnun kalırım. Sizin bahsettiğiniz seti de 75 tl'ye alırsak super ötesi olurdu.

Demir döküm ürünlerin kullanımı ile ilgili fazla bir yorum olmadığından kendi tecrübelerimi paylaşayım dedim. Daha bir ay öncesine kadar kaplamasız döküm demir tava ve tencere kullanıyordum. Kullanışlılar, ağırlığı hariç. Temizliği de son derece basit. Yemeği başka bir kaba boşalttıktan sonra içine bir miktar su koyup ateşe koyuyorum. Çok kısa sürede ısınıyor. Fırça ile nazik bir şekilde yemek artıkları, kirini vs. kolayca temizleyebiliyorsun. Sonra sıcak su ile duruluyorum. Fajita tavası olarak geçen (en azından öyle olduğunu düşünüyorum) sığ tavada krep, pankek yapıldığı için hiç yıkamıyordum diyebilirim. İhtiyaç kalmıyor. Çok sık kullandığım için de yağdan doğal bir kaplama oluştu, hiç yapışmıyor. Teflonu aratmıyor yani. Bir de yıllar önce İkea'dan 24*24 çapında kare bir tava almıştım. Son iki ay hemen hemen her gün yumurta pişirdim. Çok güzel oluyor. Kaplamasız ürünleri ilk kullanmaya başladığım zaman çok yağ ile yağlıyordum tencere tavalarımı. Meğer yanlışmış. Çok yapış yapış olmayacak şekilde yağlamak lazımmış. Elimdekilerin çapları geniş olduğundan günlük kullanım için daha hafif olması için birkaç aydır Türkiye'de bulunan markaların ürünlerini araştırıyordum. Esse'den aldım emaye kaplamalı bir tencere (yalnız oradan alışveriş yapacaksanız alacağınız ürün konusunda emin olmalısınız, değişim yapıyorlar, ama iade yapmıyorlar. Sadece onlarda böyle bir problemle karşılaştım bu güne kadar) aldım. Çok beğendim. İnşallah ileride pişman olmam. Sonra yılbaşı indiriminden yararlanıp iki küçük tava daha aldım, 16,5 ve 24 cm'lik. İkisini de birer kez kullandım, henüz beğenip beğenmediğimi söyleyemem. Şok mağazalarından birisinde de hafta önce satılan Lava'nın kızartma tavalarından çok kalmış. Dayanamadım, ondan da aldım. Onu henüz deneme fırsatım olmadı.
Yemek yaparken harlı ateşte hepsinin dibi tutar. Ben kısık ateşte pişiriyorum. Kimi yazılarda okuduklarımın aksine ısınması abartılacak kadar uzun sürmüyor. En azından bizimki gibi soğuk bir mutfakta öyle. Çabuk ısınıyor. Zamanla da non stick özelliği de kazanır. Etleri pişirirken daha önceden dolaptan çıkarıp oda sıcaklığında bekletmezsen teflona bile yapışır. Ayrıca tava yahut tencere sıcakken soğuk su konmazmış.
Ürünleri araştırırken satış danışmanlarına yönelttiğim sorulara çoğu zaman tatmin edici cevap alamadım. Çok saçma cevaplar vardı, sapı ısınmaz, teflon kaplanıyor gibi. Hatta bir mağazada alüminyum döküm tencerenin iç kaplamasının malzemesinin sorduğumda doğal kaplama dedi. Ki içindeki etiketinde de PTFE kaplama diye yazıyor. Bildiğim kadarıyla teflon demek oluyor. Yanılıyor da olabilirim. Alüminyum dökümü hafif olması nedeniyle tercih etmiştim. Ama sonra vazgeçtim. Teflon kaplama olduktan sonra benim için bir anlamı kalmıyor. Amacım zaten her ne kadar çok kullanışlı olsa da teflondan kurtulmak. Makarnayı çelik tencerede pişiriyorum.
Yalnız siz siz olun, etiketleri okumayı unutmayın. Ben bir ürün alırken okumayı unuttum, iade de edemedim, değişimini de yapmadılar.
Tabii ki de bunlar sadece benim şahsi tecrübe ve görüşlerim. Marka isimlerini de reklam amaçlı vermedim. Herkes istediği markanın ürününü tercih edebilir. Türkiye'de şu anda Hecha, Staub, Essenso, Lava, Silver, Sürel, Korkmaz, Le Creuset gibi birçok markanın ürünlerini bulmak mümkündür.
Bu arada Avcılar'da Barış Manço Kültür Merkezi'in arkasındaki caddede bulunan Şok mağazasında pazar günü 7 tane 30cm çapında döküm demir tava vardı. Almak isteyenlere duyurulur.

Son düzenleme:
Schafer 9 parça döküm tenceri setini nerede buldunuz bu fiyata? Eğer bir mahsuru yoksa paylaşabilir misiniz? Ben de isterdim. Dİla serisi mi yoksa başka bir seri mi? Benim 30cm'lik derin ve krep tarzı şeyler pişirmek için uygun olan 2 tane tavam ve 26cmlik derin bir tencerem var. Bunlar Lodge'un ürünleri kaplamasız, seasoning denen işlemden geçirdim. Çok kullanışlı. Çok memnunum Bir de yıllar önce İkea'dan 24*24 cmlik kare tava almıştım. Yumurtalarımı onda pişiriyorum. pankek vs de arasıra pişiriyorum. Şimdi de Esse'den 20 cmlik derin bir tencere aldım emaye kaplamalı. Henüz kullanmadım. Biraz endişeliyim emaye kaplaması konusunda. İnşallah memnun kalırım. Sizin bahsettiğiniz seti de 75 tl'ye alırsak super ötesi olurdu.

Yeni gördüm mesajı kusura bakmayın. Bahsettiğim tencere Dila değil başka bir setti ama güzel bir modeldi. Esse'nin internet sitesinde gördüm, buraya yazdım, sonuç 2 saat içinde ürün tükendi. Tekrar bakmama fırdat bile olmadı hemen tüketmişler :KK43:

Ben döküm-seramik arasında mağaza mağaza dolaşırken babamın kuzeni Lava adlı markadan 2 tane döküm tencere almış bana. Biri pilav-karnıyarık için yassı tencere, diğeri de derin bir tencere. Yanılmıyorsam ikisi 230 TL civarı. Düğünden sonra kullanıp yorumlarımı yazarım. Ama o kadar araştırmadan sonra benim de tercihim seramik değil döküm tencere olurdu.

apranaxforte, hiç önemli değil. Demek ki kısmet değilmiş. Bu arada iyi, sağlıklı günlerde kullanın. Hatta imkan varsa bir denem testi yapın bence.
Yalnız bir konuda uyarayım, olur da Esse'den kampanyalı bir ürün alırsanız o ürünü almak istediğinizden emin olmanız ve orada ödemesini yapmadan önce herhangi bir defo olup olmadığını kontrol etmeniz lazım. Kampanyalı üründe herhangi bir terslik çıktığında kampanya bitmeden değişim yapmıyorlarmış. Dolayısıyla indirimsiz fiyata almanız gerekebilir. İade kesinlikle yapılmıyor. Kasım ayında bir tava aldım 90 tl'ye, ertesi gün iade etmek istediğimde almadılar, anca değişim olurmuş. Ben de gittim üzerine 10 tl ekleyip 20cm çapında yuvarlak derin tencere aldım. Ki o ürünü şu anda 80 tl'ye satıyorlar.
Bir de kullanım kılavuzunda belirtilen kurallara uymanız gerekir. Satıcının dediklerini pek dikkate almayınız. Onlara kalırsa, döküm demir ürünler teflon kaplamalı, sapları asla ve asla ısınmaz, yumurta vs. pişirilmez, sadece uzun süre kısa ateşte pişen yemekler pişer, emaye kaplamalı ürünleri de rahatlıklar fırında yağlama işleminden geçirebilirsiniz, vs. Aslında satış elemanlarının da birer döküm demir ürün kullanmalarını şart koşmak gerek bence. Sağlıksız bilgi veriyorlar.
Ayrıca kullanırken de yağı biraz daha fazla kullanmanız gerekebilir. emay kaplamalı tavalarda yumurta pişirirken yapışmaması için biraz fazla yağ kullanmam gerekiyor. Ben pek yağlı yemek sevmediğim için benim için biraz zor bir durum oldu. Geçen gün de denemek için teflon tavada demir döküm tavada yumurtayı yapıştıran miktarda yağ koyup yumurta pişirdim. Onda da yapıştı. yani pek fark göremedim. Birkaç kez daha denersem bir farkını görebilirim belki de ama varsın yapışsın, yeter ki sağlıklı olsun. İnşallah kullandıkları malzemeler kaliteli ve zararsızdır.

bende bugün yeni tencere takımı aldım seramik sorduğumda bunlar soyulur mu çıkar mı diye bana döküm tencerede sorun olmaz uzun ömürlü dediler. Valla aldım daha gelmedi ama umarım kullanışlı ve yazılanlara göre sağlıklıdır. Çünkü ben beğendim yani takımı mı :KK14::KK14:

lava demir döküm tencere kullanıyorum, çok memnunun, kısık ateşte çok lezzetli yemekler çıkıyor. trendy serisi kapak olandan kullanıyorum tasarımı özel, demir döküm olduğu için ağır, alüminyum döküm ile karıştırma, renkler harika görünüyor, ben kırmızı aldım, aklım siyahta kaldı. her ocakta kullanılıyormuş, bende normal ocak var, bulaşık makinesin de yıkıyorum, bir yere çarpmamaya çalışmak lazım.

Anneme esseden hediye döküm tava ve tencere aldım. Çok memnun kaldı.
Yemekler ağır ateşte çok güzel pişiyor , etli yemekler daha bi güzel oluyor. Tahta kaşık kullanmak gerek. Tek dezavantajı biraz ağır olması 😊

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Arkadaşlar merhaba , konu başlığını görünce tavsiye bırakmadan geçmek istemedim , 2 yıldır SÜREL markalı döküm tava ve tencerelerimi kullanıyorum , ürünlerin pişirmede yemeklere kattığı lezzet tartışılmaz ayrıca antibakteriyel ürünler olduğu için sağlıklı pişirme elde ediyoruz. Ayrıca Türk Malı bir ürün Fabrikası Eskişehirdeymiş , Fabrika sahibi hepimizin bildiği SÜSLER markasının kurucusu ! Belki döküm ürünler ağır diyoruz ama birde şu var arkadaşlar ağırlığınca lezzeti var :) yemeklere kattığı lezzet ve sağlık bence daha önemli varsın biraz ağır olsun , sanki kucağımıza alıp oda odamı geziyoruz :) Yaklaşık 5 ay önce Döküm üstüne Seramik kaplamalı ürünlerinden aldım ve çok memnunum kesinlikle içinde çizilme ve yapışma dahi olmuyor en güzeli bulaşık makinasında bile yıkanabiliyor , şuan piyasada bizlere seramik diye satılan sağlığa zararlı beyaz teflon kaplamalı tavalar ve tencerelerde bildiğiniz gibi çizilme,solma ve yapışma oluyor ,

kızlar bence takım halinde alınan şeyler sadece firmalara para kazandırıyor. takımların genelde bir iki parçası hiç kullanılmıyor. bence takım yerine işimize yarayacak ürünler tek tek alınabilir.

X