SSVD(sezeryan sonrası vajinal doğum)

belki

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Nisan 2009
6
1
42
sezeryan sonrası normal doğum yapan ve yapmak isteyen anneler buraya!!!
Doğuma kadar herşey yolunda gitmişti..Bebeğinizin dünyaya gelişini her anıyla tatmak istiyordunuz..
ve..doktorunuzun ani bir kararıyla siz de ağlayarak ve istemeyerek sezeryanla doğum yapan anneler
arasına katıldınız..Haytta yaşadığınız en anlamlı tecrübe kabusa döndü..Ama ikinci sefer şansınızı
normal doğumdan yana denemek istiyorsunuz..Lütfen yaşadıklarımızı ve deneyimlerimizi paylaşalım.
Hangi hastanelerde yapılıyor? Hangi doktorlar ssvd yi destekliyor?Söylenen riskler ne kadar gerçekleşiyor?
ssvd yapanlar neler yaşıyor?.........

Son düzenleme:
Arkadaşım konuyu açalı çok olmuş yinede yazmak istedim.Benimde ilk doğumum sezeryan oldu.Ama ikinci doğumumu ınşallah normal doğum yapmak istiyorum.Bizim gibi sezeryan sonrası normal doğum yapmak isteyen yada yapan arkadaşlar varsa bizleride bilgilendirin lütfen.

bende istiyorum ama ne yazıkki pek örnek yok. yahoda bir gup vardı uzun zaman önce keşvetmiştim. ssvd yapanlar vardı orda dr isimleri filanda verilmişti ama çok karışık. girmeye çalıştım ama kullnıcı ismimi unutmuşum yeniden almayıda gözüm yemedi. girebilseydim bikaç bilgi yazardım okuyup. daha yeni hamileyim ilerleyen zamanda derin arştırmalara giricem. bilgilerimi sizinlede paylaşırım inş.

Kızlar ben normal doğum yaptım ama sizin aksinize sezeryan olmadığım için korkunç derecede pişmanım. Çok ama çok zor bir doğum yaptım bir de doğum yaptığım hastane ssk olunca gerisini az çok tahmin edersiniz. Kızımın bir göz kapağında hafifte bir özür kaldı zor doğumdan ve doktorların ilgisizliği yüzünden. Şuan 3 aylık hamileyim.Bu doğumumu kısmetse özel bir hastanede ve sezeryan yapıcam. Normal doğumun en kötü yanı olan alttan dikişleri unutmayın,öyle hemen ayağa kalkamazsınız, tuvalete çıkarken korkunç ağrılarınız olur, hele birde öksürürseniz iyice yandınız , kısaca sizi 1 ay yatağa bağlıyor. Ben yaşadıklarımı kısaca yazdım, herkeste aynı olacak diye bir şey yok ama genelde böyle. Herkese hayırlı doğumlar arkadaşlar !!!

ilki benden gelsin ankara dr ebru saraç bu doğumu yaptıranlardan

Kızlar ben normal doğum yaptım ama sizin aksinize sezeryan olmadığım için korkunç derecede pişmanım. Çok ama çok zor bir doğum yaptım bir de doğum yaptığım hastane ssk olunca gerisini az çok tahmin edersiniz. Kızımın bir göz kapağında hafifte bir özür kaldı zor doğumdan ve doktorların ilgisizliği yüzünden. Şuan 3 aylık hamileyim.Bu doğumumu kısmetse özel bir hastanede ve sezeryan yapıcam. Normal doğumun en kötü yanı olan alttan dikişleri unutmayın,öyle hemen ayağa kalkamazsınız, tuvalete çıkarken korkunç ağrılarınız olur, hele birde öksürürseniz iyice yandınız , kısaca sizi 1 ay yatağa bağlıyor. Ben yaşadıklarımı kısaca yazdım, herkeste aynı olacak diye bir şey yok ama genelde böyle. Herkese hayırlı doğumlar arkadaşlar !!!

canım senin şansına öyle olmuş kötü insanların eline düşmüşsün. özel bi hastanede olsaydın zaten öylebi durumda alırlardı sezeryana ama en güzeli normal doğum yinede. sonuçta sezeryanlılarda 1 ay yatanlar ağrıları fazlasıyla olanlar dikiş yerleri iltahaplanıp irin akanlar da var. çokta iyi bişey değil. herkez nasibini yaşıyor. ben vakti gelmeden ıkındığım için zaten kilolu olan bebeğimin kafasını iyice şişirmişim doğuramadım oyüzden. ve acil sezeryana alındım yarım saatten fazla beklemedim doğum odasında. ve artık en azından başıma gelicekleri bildiğim için normali tekrar denemek istiyorum. tabi nasibimizde ne varsa onu yaşayacağız zamanı gelince.

ilki benden gelsin ankara dr ebru saraç bu doğumu yaptıranlardan

canım sanada teşekkürler. ankaralı ssvd isteyenlerinkini bulduk. istanbuldada olsa keşke.

doğum yaptığım hastane tamamen normal doğumu deestekleyen bi hastane mecbur kalmadıkları taktirde almıyorlar sezeryana. doğum yapalı 5 yılı geçenleri yapıyorlardı ama benim 2 sene oldu yurt dışında yapıyorlar ama burayı bilmem 8. haftamda gidicem araştırıcam varsa yapan bi dr ona gidicem. eğer bulursam yazar bilgilendiririm zaten:)

canım istanbulda dilek hanım ve sare hanım yaptırıyorlar bilgin olsun kardelencim

bende sezeryan taraftariyim iki normal dogum yaptim son bebegimi ise sezeryan istedim
normal dogumda yirtilma riski var deformasyon olabiliyor ve anne icin cok zorlu gecebiliyor
acikcasi ben normal dogumu hic sevmedim ve hep korktum
son bebegim sezeryan oldu ve cok memnunum ama ilk haftalar cok sancili gecmisti
burda tanidiklarim var sezeryan sonrasi normal dogum yapan
zaten burda mecburi olmadikca sezeryana almiyorlar biri normal dogum yapti ve sorun yasamadi
digeri ise ikinci bebegine aradan 8 yil gectikten sonra hamile kaldi ve drlar normal doguma zorladi dogum sirasinda cok zorlandigi icin 8 yil onceki sezeryan ic dikisleri patlamisti
eger dogum zor gecerse boyle birde risk var

merhaba kızlar! ben ilk doğumumu sezeryanla yapmak zorunda kaldım,
şimdi 39+2 günlük hamileyim, nişanımda geldi 15 saat oldu, normal doğumu
çok istediğim için bu kadar bekledim bakalım hayırlısı, başarabilirsem yazarım,

ilk doğumumu 2005 nisan da yaptım, 4 yıl 9 ay olmuş, bi prensesim vardı
şimdi bi de prens bekliyoruz,

şu anda da lokman hekim hastanesine gidiyorum doktorum elif terzi,
çok fazla doktora gittim ancak genelde sezeryan sonrası normal
doğum yapamayacağımı söylediler, sadece elif hanım, bunun mümkün
olduğunu, daha önce bu şekilde doğum yapan hastalarının olduğunu söyledi,

ee 40. haftamdayım bu hafta son cumaya kadar doğuramazsam sezeryan olucam
malesef, dediğim gibi nişanım geldi inşallah herşey yolunda gider, epizyosuz falan
doğururum..

selam kızlar aşağıda ssvd ile ilgili oluşturulmuş grubun kurucusu nilay gülerle yapılmış bir röportaj var
pozitifdoğum hikayeleri sitesinden .....ALINTI.....

Sezaryen Sonrası Vajinal (ya da normal) Doğum, kısaca SSVD, Türkiye’de yenice konuşulmaya başlanan bir konu. Oysa, çok az da olsa, daha önceden sezaryenle doğum yapmış kadınlara vajinal doğum yaptıran doktorlar olduğu gibi, ilk (ya da ilk birkaç) doğumu herhangi bir sebepten ötürü sezaryenle gerçekleşen, takip eden doğumunu ise normal yapmak isteyen birçok kadın var Türkiye’de… Çünkü belirli şartların sağlanması dahilinde SSVD yapmak mümkün…

Avrupa ve Amerika’da Vaginal Birth After C-Section (ya da Cesarean), kısaca VBAC olarak bilinen SSVD’ye Türkiye’de büyük ölçüde tabu gözüyle bakılıyor. Bu tabuyu yıkmaya çalışan insanların başında SSVD yapmak isteyen, ya da yapıp da tecrübelerini başka SSVD adaylarıyla paylaşmak isteyen kadınlardan oluşan bir yahoo grubunun kurucusu Nilay Güler geliyor.

Aşağıdaki söyleşi, gerek SSVD konusu ve gerekse sevgili Nilay’ın oluşturduğu ve üyeleri giderek artan SSVD Yahoo grubu ile ilgili önemli bilgiler içeriyor. SSVD ile ilgilenen tüm kadınların okumasını diliyor ve faydalı bulacaklarına inanıyorum. Vakit ayırıp sorularıma yanıt verdiği için Nilay’a teşekkür ederim.

Blogcu Anne

–

Öncelikle kendinden ve SSVD konusu ile tanışmandan bahsedebilir misin?

12 ve 10 yaşlarında iki kız, 7 ve 3 yaşlarında iki erkek çocuğu annesiyim. Ankara’da ıngilizce öğretmenliği yapıyorum. Çeşitli yabancı sitelerden derlediğim, çocuklara oyunlarla ıngilizce öğretmek üzerine bir de web sitem var: Oyunlarla ıngilizce

ılk üç çocuğumu sezaryenle dünyaya getirdim. Dördüncü çocuğuma 6 aylık hamileyken sezaryen sonrası vajinal doğumun (SSVD) mümkün olduğunu öğrendim. Bunun üzerine geniş çaplı bir araştırma yaptım.

SSVD ile ilgili yerli yabancı siteleri araştırdım. Bu konuda çalışan yabancı sivil toplum kuruluşlarına ulaştım, bu kuruluşların SSVD yapmış kurucuları ve üyeleri ile yazıştım. Avrupa ve Amerika’da SSVD, hatta mükerrer (tekrarlanan) sezaryen sonrası normal doğum hakkında yazılmış doktor raporlarına ulaştım. En önemlisi ıngiltere’de kurulmuş olan bir SSVD sivil toplum grubunun kurucusu olan ve 3 sezaryen sonrası normal doğum yapmış ve SSVD ile ilgili halkı bilinçlendirme görevini üstlenmiş olan Vicky ile tanıştım. Kendisi bana hamileliğimin 6. ayında SSVD yolunda en büyük cesareti veren kişilerden biri oldu. Bir diğeri de grubumu kurduktan sonra grubuma üye olan ve Türkiye’de 2000 yılında SSVD yapmış arkadaşım Gizem Gönül’dü.

Bu araştırmalarım sonucunda mükerrer (üst üste) sezaryenin riskinin aslında SSVD’ye oranla daha fazla olduğunu öğrendim. Bu doğumu yapabileceğime inandım. Kendime güvendim ve SSVD yapma kararı aldım.

Daha sonra SSVD yapma yolunda ilerlerken birçok sıkıntı ile karşılaştım. SSVD’ye sıcak bakmayan, hatta bundan haberi olmadığını hissettiğim doktorlardan, Türkiye’de büyük araştırma hastanesinde SSVD yapılabilir diye altına imza attığı bir raporu olmasına rağmen bana SSVD’nin yapılamayacağını söyleyen doktorlara kadar…

Ancak gebeliğimin 42. haftasında bebeğin rahme yerleşmediği, hala yukarıda olduğu söylendiği için açılma 6 santim olmasına rağmen sezaryenle doğum yapmayı kabul ettim.

Doğumumdan sonra SSVD konusunda anne adaylarımızı bilinçlendirmek gerektiğine karar verdim. 1 Aralık 2006’da Yahoo’da bir SSVD grubu kurdum. Çeşitli anne-bebek, hamile sitelerinde duyurular yaptım ve üyeler toplamaya başladım. Gizem Gönül arkadaşımla bu sayede tanıştım. Kendisi belki de 2000 senelerinde ülkemizde ilk doktor kontrolünde SSVD yapan birisi de olabilir. Grubumuza katılan SSVD yapmış diğer annelerin de desteği ile kuruluşumuzdan bu yana 10 üyemiz doktor kontrolünde başarılı SSVD’ler yapmıştır.

Sezaryenle doğum yapan birçok anne SSVD’yi duymamış bile… Sezaryenden sonra normal doğum yapmanın mümkün olmadığını düşünen birçok kadın var. SSVD ile ilgili biraz bilgi verebilir, anneleri konuda hakkında daha çok öğrenebilecekleri kaynaklara yönlendirebilir miyiz?

SSVD 25 senedir Amerika’da ve Avrupa’da uygulanmaktadır. (Hatta Avrupa ve Amerika’da tecrübeli ebeler refakatinde evde yapılan SSVD de oldukça yaygındır.) Hastane raporlarından ve yapılan SSVD’lerden yola çıkarak söylüyorum doktorlarımızın risk olarak bahsettiği rüptür yani rahim yırtılması eğer anne gerekli şartları taşıyorsa yok denecek kadar azdır. Kimi kaynaklarda bu risk 1000’de 1 olarak yazmaktadır.

Sağlık Bakanlığımızın SSVD’nin hangi şartlar altında yapılabileceğini anlatan bir açıklamasına buradan ulaşılabilir:
http://www.saglik.gov.tr/extras/birimler/acsap/taslak_protokoller.pdf

ICAN ise gereksiz sezaryen uygulamalarını önlemeyi amaçlayan ve SSVD’yi destekleyen Kanadalı bir kuruluş
International Cesarean Awareness Network

Türk Tabipler Birliği’nin STED dergisindeki bu yazı da SSVD’yi ve çoklu sezaryen sonrası SSVD’yi anlatıyor ve mükerrer sezaryenin zararlarına değiniyor. http://www.ttb.org.tr/STED/sted0404/sezaryen.pdf

Bunun gibi çeşitli yerli ve yabancı doktor makaleleri, hastane raporları ve site adresleri SSVD grubumuzun Yahoo sayfasında mevcuttur.

SSVD Yahoo grubu hakkında biraz bilgi verebilir misin? Kaç üyeniz var? Ne gibi paylaşımlar oluyor? Bugüne kadar kaç üyeniz gruba üye olduktan sonra SSVD yaptı?

1 Aralık 2006 tarihinden sonra geçen 3,5 sene içinde yaklaşık 200 üyemiz olmuştur ve 11 üyemiz doktor kontrolünde SSVD yapmıştır. Üyelerimiz grubumuzda öncelikle ekli olan SSVD’nin yapılabileceğine dair çeşitli hastane raporlarını, SSVD yapan annelerimizin hikâyelerini, en önemlisi Sağlık Bakanlığımızın iki sezaryen yapmış anneye bile isterse SSVD yapılabilir raporunu ve SSVD hakkında diğer bilgileri okuyabilirler.

Üyelerimiz hamilelikleri esnasında grubumuzdaki üyelerimizle yazışarak SSVD yapmış annelerimizin tecrübelerinden de yararlanabilirler.

SSVD’nin Türkiye’deki uygulanışı (ya da tabu gözüyle bakılması) konusuna biraz değinelim.

SSVD ile tanışmamdan bu yana genelde doktorlar SSVD’ye sıcak bakmadılar. Ama SSVD konusunda donanımlı olan annelerimiz doktorlarını SSVD yaptırmaya ikna edebilmişlerdir. SSVD, araştırma hastanelerinde araştırma amacı ile yapılmıştır ve “SSVD yapılabilinir” raporu yazılmıştır, ancak bu rapor rafa kaldırılmıştır. Genel olarak SSVD yapmak isteyen bir anneye destek verilmemektedir. Benim SSVD yolculuğumda bir araştırma hastanesinde görev yapan bir kadın doğum doktoru SSVD’nin olamayacağı konusunda benimle tartışmıştı. Daha sonra kendisinin imzasını o hastanenin SSVD’nin olabileceği hakkında yayınladığı raporda görmüştüm. Durum bu kadar vahim.

Rapor grubumuzda mevcuttur.

Bunların dışında senin söylemek, paylaşmak istediğin herhangi bir şey var mı?

Ben bebeğimin pozisyonundan dolayı SSVD yapamadım, ancak doğumumdan bu yana SSVD hakkında anneleri bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyorum.

Grubumuzda da hem SSVD yapmış annelerimiz hem de SSVD isteyen annelerimizle bir aile olduk. SSVD ancak annelerimizin bilinçlenmesi ile yaygınlaşacak.

Gruba ve sana ne şekilde ulaşmak mümkün?

Amacımız mümkün olduğunca çok sayıda anneye ulaşmak ve onları SSVD hakkında annelerimizin bilinçlendirerek ve sezaryeni gözü kapalı kabul etmemelerini sağlamak.

Grubumuzun adresi http://health.groups.yahoo.com/group/ssvd/ Bana da nilayeguler@yahoo.com.tr adresinden ulaşılabilinir.

figenarı

merhaba kızlar,

yardımcı olan bütün arkadaşlara çok tşk ederim.
verda'cım yazdıkların ve deneyimin beni gerçekten çok umutlandırdı. gerçekten isteyince
demek ki oluyormuş :) senin için de çok sevindim, sağlıkla büyüt 2.ci bebişini de işallah.
kardelen'cim sana da tşk ederim umarım uygun bir dr. bulursun ve bunu bizimle paylaşırsın.
dr. dilek yağmur ben de ararştırdım bana göre de uzak ben b.evlerde oturuyorum.

yurtdışı konusuna da gelince. ark.lar çok haklı ben de uzun süre yurtdışında yaşadım ve orada
dr.lar çok acil bir durum olmadığı sürece kesinlike sezeryan yapmıyorlar. örnek vereyim, ben annemin karnında dönmemişim doğuma kdr ve dr.lar beni elle ters çevirmişler ve anneme çatır çatır normal
doğum yaptırmışlar. başkası anatsa inanmam :) bu olayın burda olduğunu bir düşünün kesinlikle sezeryanlık bir durum buradaki dr.lara göre :)))

canım bende bahçelievlerde oturuyorum ilk doğumumu yenibosna nisa hastanesinde yaptım. ikinci gebeliğimdede oraya gitmeye başlamıştım ama 2. gidişimde dr uma sordum ve devlet hastanesi bile yapmıyor diye olumsuz bi cevap aldım. yani onlar uğraşmazken biz niye uğraşalım demek istedi. cuma günü içinde medikal parkta nevin hanıma gün aldım birde şansımı onda denicem. özgeçmişini okudumda bayağı tecrübeli bir dr belki bi ümit kabul eder. ne bilim bi baş hekime filan danışayım diyorum yardımcı olur belki. yada samatya devlet ve vakıf gureba da tanıdıklar var onlara danışayım yardımcı olurlar belki diyorum. zaten int ssvd için araştırma hastanelerini tercih edin diyorlar olası bir durumda hemen müdahale ettikleri için ve ellerinde devamlı kan bulundurdukları için. sende buralarda bulabilirsen lütfen benide haberdar et....

Son düzenleme:
merhaba kardelen,

bundan sonra verdiğin linklerden takip etmeye çalışıcam ark.ların deneyimlerini vs.
çok tşk ederim.. çok faydalı :)
benim şu anda bi hamielik fln söz konusu değil, düşünmüyorum da ama olur da kazara olursa,
(önceleri hep nasıl kazara olur der kızardım başkalarına ama oğlum gerçekten kazara oldu :)) )
tecrübe edinmiş olurum ssvd hakkında.
araştırma hastaneleri daha büyük olasılıkla kabul ederler diye düşünüyorum acil bir müdahale için gerekli ekip ve ekipmanları hep hazır durumda. ama şimdiye kdr devlet hast.leri ile ilgili hiç de güzel normal doğum hikayeleri duymadım. hatta benim bebeğimin kalbinde problem vardı ve çapa'da doğum yapmam önerildi. kardiyolğum kesinlikle onaylamadı bunu, daha ilk doğumunda böyle bir tecrübe yaşamanı istemem dedi özetle.
ama araştırma hastanesinde görevli bir dr. özel hastaneye gelebilir bu da bi ihtimal. işallah bize yakın ve ssvd'de tecrübeli bir dr. bulabilirsin.
benim de acilen bir dr.a görünmem gerek. sanırım sezeryan dikişimde bir sorun var, görüntüsü çok kötü ve acayip kaşınıyor acı acı. kendi dr.uma gittim ve pek tatmin olamadım geçmedi de ztn şikayetim. şimdi iyi bir dr. arıyorum(aslında emin değilim genel cerrahiye mi gitsem). nisa hastanesi geçti aklımdan bgn çok tavsiye okudum hakkında, bir de medikal park düşünüyordum. yrn randevu almak için bir aricam bakalım belki ben de cuma günü gelirim karşılaşırız belki :KK66:)

bende devlet hastanelerinden korkuyorum aslında ama şimdi düzeldiğini iyi olduğunu filan duyuyorum. bide aracı tanıdık olduktan sonra daha iyi ilgilenirler diye düşündüm.
gerçi ben dün truf arkadaşa mesaj attım sordum dilek ve sare hanımı önermiş. dilek hanım karşıda olduğu için onu son ihtimal olarak düşünüyordum. sare hanımda bizim burda muayeanesi olan sare davutoğluymuş. yaptığını duymuş arkadaş. bende zaten methini duymuştum onun. ters gelen bebekleri bile çeviriyormuş tamamen normali destekleyen bir dr yani öyle olması banada güven verdi düşündüm bir ihtimal kabul edebilir diye. şimdi daha çok ümitlendim. medikal parkada doğuma geliyor. hele bi yarın gideyim bakalım olmadı ona danışırım. çok ümitlendim inş başarırım bu işi:))

bende her zaman her konuda nisa hastanesine giderim. hangi doktora gittiysem çok beğendim. ilgileniyorlar hep. medikal içinde genel cerrahlıkmı işin bilmiyorum ama kadın doğumdan randevu almak istersen 1 haftadan önce pek vermiyorlar ben geçen hafta cumartesi aradım anca yarın için vardı. benimde bazen kaşınıyor acaba nedenmiş bende merak ettim. benim randevu yarın 13:45 de nevin hanıma:)

sare davutoğlu'nu ben de duydum hep, buradaki dr. ve hastane tavsiyeleri topiğinde de hep adı geçer.
bakalım inşallah kabul eder. hem muayenanesi (üff nası yazılır bilmiyorum işte) buralardaysa hamilelik ve sonrası için de iyi bir dr. olması çok iyi :)))
devlet hastanesine gelince, dediğim gibi çapa'da yapsaydım doğumu biz de aracı fln bulacaktık hatta biraz para fln sıkıştıracaktık ceplerine ki ilgilensinler fln diye ama yine de zor dedi dr.um görülen muamele fln pek değişmez dedi. özel hastanede, atıyorum günde 5 doğum oluyorsa buralarda çok daha fazla olur diğerlerinden pek farkın kalmıyor bence. ben yine de senin uudunu kırmak istemiyorum araştırma hastaneleri üzerine. netice de ben de senle aynı yoldayım :)))
bgn ben ilk defa gittim nisa hastanesine memnun da kaldım ilgiden fln. arzu hn.dı sanırım yoksa alev miydi, işte adını tam hatırlamıyorum o muayene etti beni. sezeryan dikişim benim doğumdan bu yana hem kırmızı hem de kabarık böyle solucan gibi görünüyo bi de çok kaşınıyor. takıntı yaptım ben de. netice de kendi dr.umun aynısını söyledi o da. kendi vücudum reaksiyon göstermiş o yüzden olmuş zmnla düzelir dedi ama tam olarak geçmezmiş :KK43:( napalım bebişim için öyle oldu diyip avutuyorum kendimi :))
medikal park için randevu almam mümkün olmadı maalesef dediğin gibi önümüzdeki hafta için ancak verebiliryormuş. ben de nisa'ya gittim mecburen.
hadi bakalım yarın senden güzel ve hayırlı hbrler bekliyoruz :)))

devlet hastanelerinide ilgilenmemeleri beni pek düşündürmüyor açıkçası cazip bile geliyor. çünki nisada çok ilgilendikleri için gelen giden bi el atıyordu açılma oldumu diye. bıraksınlar ben kendim doğurayım mümkünse:))))

iyi yapmışsın nisaya gitmekle. eğer wc nin hemen yanindaki odaysa arzu dede dir eğer tam karşısındakiyse alev hanımdır. alev hanımı çok metediyorlarda ben bikere arzu hanıma gittim ozaman kalp atışlarını görmek için gitmiştim bin pişman oldum. iki dk yatırdı beni kendi baktı ekrana kalbi atıyor gayet sağlıklı dedi kaldırdı beni. ekranı bana çevirip kalp atışını göstermedi bile. aaay gıcık olmuştum yaa ona. dedim bu kadına nasıl geliyor hastalar.
benim sezeryan yerimde öyleydi kızarık kabarık hatta sertti oçizgi ama şimdi öyle değil o sertlik gitti kırmızıda değil koyulaştı rengi heralde tamamen kaynadı. zaman alır seninkide 1 seneden fazla ama.

bu arada gittim dr a. muayenemi olduktan sonra sordum normal denemek istiyorum yardımcı olurmusunuz bana diye. kesinlikle olmaz dedi en az 3 sene geçmesi gerektiğini söyledi. benim için çok erkenmiş 2 sene 3 ay olucak benim doğduğu zaman. gerçi 9 ay cık var arada ama uzatmakta istemedim. nekadar kendimi alıştırsamda bu cevabı alabileceğime yinede hayal kırıklığına uğradım. cinsiyetinide göstermedi bebişim üstüne tuz biber oldu. sare hanıma kaldı son ümidim. ya oda yok derse erken derse. yapıyorlar halbuki ama iştee... (sare hanım yayala ışıklardaki şalvarlı etin hemen yanındaki binada)

bu arad dr. un 3 sen geçmesi gerekli aradan demesi bana bi ümit verdi. yani 3 seneden fazla olanlara yardımcı olabilir belkide. araştıran varsa medikal parkta nevin numanoğlunda bi şansını deneyebilir!

Arkadaşlar günümüzde hele de ıstanbul, Ankara, ızmir gibi büyük şehirlerde doktorlar gerek beklememek gerekse maddi sebeplerden sezaryene yöneliyorlar. Oysa sezaryen hem anne hem de bebek için son derece olumsuz bir tecrübedir ve sadece ama sadece bir kurtarma operasyonu olarak kullanılması mümkündür (bu da sanılanın aksine son derece düşük bir orandır). Ancak sıklıkla annenin suyu azaldığı, çatısının dar olduğu, bebeğin iri olduğu ve daha birçok gerekçe ile son anda zaten duygu yoğunluğu yaşıyor olan aile manipüle edilmekte ve sezaryen ameliyatı uygulanmaktadır. Sezaryen anne ve bebeklerde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilecek bir ameliyattır, riskleri normal doğumdan kat kat daha fazladır ve sıklıkla gereksiz yere uygulanmaktadır. Birçok anne adayı da duyduğu gerekli gereksiz tüm doğum hikayelerinde etkilenerek sezaryeni prenseslere uygulanan bir operasyon zannetmekte maalesef. Oysa ki sezaryen hiç de masum bir ameliyat değildir. Tekrar ediyorum riskleri çok zor bir normal doğumdan bile kat be kat yüksektir. Anne adayları sezaryenin bebeğin sağlığı üzerinde oluşturabileceği etkileri araştırsalar eminim ki köşe bucak sezaryenden kaçarlardı. Ama maalesef araştırmıyoruz.

Gereksiz yere sezaryen yapan doktorlar ise ZALıMdirler. Zulüm etmektedirler. Bedelini ahirette kolay kolay ödeyemeyeceklerine inanıyorum. Ben hakkımı helal etmiyorum mesela. Yanlarına kar kalacağını düşünmüyorum. Çünkü gereksiz yere kandırılarak sezaryene alındım.

SSVD'yi kesinlikle can-ı gönülden destekliyorum, deneyecek arkadaşlara çok ciddi araştırma yapmalarını öneriyorum, doktorların semtlerine falan bakmayın arkadaşlar, şifa Çin'de de olsa gidin bulun. Anadolu yakası Avrupa yakası vs. bunlar sorun değil.

Ben de ileride hamile kalırsam SSVD yapacağım inşallah. Ve bana bunu yaşatacak olan doktor ömrümün sonuna kadar dualarımda olacak. Benden çook hayır duası alacak :)

X