Böbrek Şikayetiyle Kateter Taktıran Varmı..

ATA_SEVEN

YolumuzunGüneşi Önderimiz
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2009
802
1
Hamileliğim 21 haftasındayım iki gün önce katater taktırdım...

sık idrara çıkmayla başlayan şikayetlerim şiddetli sırt ağrısına eklendi ve son bir hafta sağ göğsümün altına saplanan dayanılmaz bir ağrı yüzünden artık ayakda 5 dk fazla duramaz olmuşdum..

dışarıya çıkamıyor günlük ev işlerimi ise uzun dinlenmelerle yapmaya çalışıyordum..

doğum doktorum böbreğimde bir açıklık gördüğünü söyleyerek beni üroloğa sevketti ürolog ise böbreklerime bakar bakmaz slikon bir stent takılması gerektiğini söyledi..

operasyonun 10 15 dk süreceğin ve doğum sonrası bu stendin çıkarılacağını takmazsam gitgide daha da baskının artacağını çünkü bebeğin sağ tarafa yatması nedeniyle de bir baskı oluştuğunu söyledi..

hamileliğimin daha ortasında olduğum için doğum doktorum ameliyatı olmamı istedi

iki gün önce oldum operasyon sıfır anestezi ile yapıldı 5 dk civarı sürdü evet o beş dakikada canım çok yandı ..

sonrasında ilaç verilmedi ben operasyonun sıcağıyla ilk anda ağrı hissetmedim ve taburcu oldum

fakat evime geldiğimde sabaha kadar inledim böbreklerim kasıklarım ağrıyor iki damla idrar için dakikada bir tuvalete gidiyor ve kanlı idrar yapıyordum..

sabah hastaneye tekrar gittim ve beni yatırdılar serum ağrı kesici ve antbyotik verdiler bir gece yattım..

ağrılarım yanmam ve kanamam daha hafiflemiş olmasına rağmen halen devam ediyor

gögüs altında ki ağrı ve şişlikse yine ayakda durduğumda başlıyor

orada ödem oluşmuş sanırım..

doğum doktoruma güvendiğim için bu ameliyatı oldum ama iyi olup olmayacağımı hala bilmiyorum birkaç güne belli olur

şuanki düşüncemi sorarsanız daha iyi değilim daha kötüyüm ve olduğuma pişmanım

belki başka olan arkadaşları bulabilirsem kendi durumumu karşılaştırabilirim

bu operasyonu olan varsa sonrasında yaşadıklarını paylaşırsa sevinirim..

çünkü şu an hiç iyileşmeyecekmişim gibi hissediyorum :2:

sık idrara çıkmayla başlayan şikayetlerim şiddetli sırt ağrısına eklendi ve son bir hafta sağ göğsümün altına saplanan dayanılmaz bir ağrı yüzünden artık ayakda 5 dk fazla duramaz olmuşdum..

dışarıya çıkamıyor günlük ev işlerimi ise uzun dinlenmelerle yapmaya çalışıyordum..

doğum doktorum böbreğimde bir açıklık gördüğünü söyleyerek beni üroloğa sevketti ürolog ise böbreklerime bakar bakmaz slikon bir stent takılması gerektiğini söyledi..

operasyonun 10 15 dk süreceğin ve doğum sonrası bu stendin çıkarılacağını takmazsam gitgide daha da baskının artacağını çünkü bebeğin sağ tarafa yatması nedeniyle de bir baskı oluştuğunu söyledi..

hamileliğimin daha ortasında olduğum için doğum doktorum ameliyatı olmamı istedi

iki gün önce oldum operasyon sıfır anestezi ile yapıldı 5 dk civarı sürdü evet o beş dakikada canım çok yandı ..

sonrasında ilaç verilmedi ben operasyonun sıcağıyla ilk anda ağrı hissetmedim ve taburcu oldum

fakat evime geldiğimde sabaha kadar inledim böbreklerim kasıklarım ağrıyor iki damla idrar için dakikada bir tuvalete gidiyor ve kanlı idrar yapıyordum..

sabah hastaneye tekrar gittim ve beni yatırdılar serum ağrı kesici ve antbyotik verdiler bir gece yattım..

doğum doktoruma güvendiğim için bu ameliyatı oldum ama iyi olup olmayacağımı hala bilmiyorum birkaç güne belli olur

merhaba konunun üstünden çok geçmiş ama merak ediyorum bende katater takıldım doğum yaptım şimdi çıkartılacak acaba nasıl oluyor takılması kadar acılı mı?

merhaba hadisenin sonunu yazayım size ben katateri çıkarttırmak zorunda kaldım çünki vücudum reddetmişti ve ben idrar yerine kan yapıyordum o günleri hatırlamak bile zor.

ama çıkartma işlemi daha kolay zaten hamilelik dolayısıyla anestezi yapılmadığından çok acı hissettiniz çıkartırken lokal bir hafif anestezi yaparlar diye düşünüyorum geçmiş olsun.

merhaba hadisenin sonunu yazayım size ben katateri çıkarttırmak zorunda kaldım çünki vücudum reddetmişti ve ben idrar yerine kan yapıyordum o günleri hatırlamak bile zor.

ama çıkartma işlemi daha kolay zaten hamilelik dolayısıyla anestezi yapılmadığından çok acı hissettiniz çıkartırken lokal bir hafif anestezi yaparlar diye düşünüyorum geçmiş olsun.

çok teşekkür ederim.. benim böbreğim hala düzelmemiş bu yüzden çıkartılmayacak bi süre daha :KK43: cevap için tekrar teşekkürler

hamilelik döneminde, böbreğin sıkışarak büyümesi nedeniyle katater taktıran başka arkadaşlar varsa, tecrübelerini paylaşabilirler mi?

bir de bu konuda anestezi yapan ve yapmayan doktorlar var. Neye göre yapmayı veya yapmayayı tercih ediyorlar?

Ata_Seven, acaba sizin böbreğinizde taş veya kum var mıydı? Ondan dolayı sancı ve idrarda kanama yaşamış olabilir misiniz? Taktırdıktan ne kadar zaman sonra çıkarttırdınız? Bir de sonrasına dair biraz daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

Bir hafta kadar sonra katater taktırmayı düşünüyorum ama kafamda azalmakla birlikte hala daha soru işaretleri var. Ağrıya şimdilik dayanmaya çalışıyorum ama iyice arttığında erken doğum riski var. katater takınca da düşük de olsa erken doğum riski olabiliyormuş. yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal gibi bir durum. :KK5:

Ayrıca dayanılmaz ağrılarım olunca parol ağrı kesici, dramamin bulantı hapı ve birde mide yanması için rennie duo isimli şurubu, üçünü nerdeyse aynı anda kullanmam gerekiyor. Çünkü böbrekte ağrı artınca istifra etmeye başlıyorum günde 3-4 kez. Sokağa kalın giysilerle çıksam bile hemen üşüyor böbreğim. bir yandan da çalışıyorum ve 3,5 ay rapor alamayacağım için, bu şekilde devam edemem.

Sonuçta bir hafta daha beklemeyi düşünüyorum ve haftaya kadar devam ederse ağrılarım taktırmayı düşünüyorum.

Ankara'da veya Samsun'da bu anlamda çok çok nitelikli olan doktorlar var mı?

Bilen varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim. :KK3:

arkadaslar benimde böbregim agriyor sizi cok iyi anliyorum :18::18: simdilik agri kesicilerle gecirmeye calisiyorum.siddetli agrim olursa banada takicaklar o seyi:18::18::18: 22 haftalik hamileyim bu arada.allah sifa versin tum hastalara beterin beteri var sükretmek lazim

merhaba, benim de bu konuda endişelerim var acaba yardımcı olabilir misin?

kateter taktırırken anestezi yapan ve yapmayan doktorlar var. Neye göre yapmayı veya yapmamayı tercih ediyorlar? sen anestezili mi yaptırmıştın_

23 haftalık hamileyim, bir hafta kadar sonra katater taktırmayı düşünüyorum ama kafamda azalmakla birlikte hala daha soru işaretleri var. Ağrıya şimdilik dayanmaya çalışıyorum ama iyice arttığında erken doğum riski var. katater takınca da düşük de olsa erken doğum riski olabiliyormuş. yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal gibi bir durum. :KK5:

Ayrıca dayanılmaz ağrılarım olunca parol ağrı kesici, dramamin bulantı hapı ve birde mide yanması için rennie duo isimli şurubu, üçünü nerdeyse aynı anda kullanmam gerekiyor. Çünkü böbrekte ağrı artınca istifra etmeye başlıyorum günde 3-4 kez. Sokağa kalın giysilerle çıksam bile hemen üşüyor böbreğim. bir yandan da çalışıyorum ve 3,5 ay rapor alamayacağım için, bu şekilde devam edemem.

Sonuçta bir hafta daha beklemeyi düşünüyorum ve haftaya kadar devam ederse ağrılarım taktırmayı düşünüyorum.

Bu konulardaki fikir ve düşüncelirin paylaşabilirsen çok memnun olurum. :KK3:

merhaba konunun üstünden çok geçmiş ama merak ediyorum bende katater takıldım doğum yaptım şimdi çıkartılacak acaba nasıl oluyor takılması kadar acılı mı?

merhaba, siz taktırmışsınız galiba katater, taktırırken çok sancılı olmuş muydu? anesteziyle mi anestezisiz mi yaptırdınız? ağrılarım arada bi çok şiddetleniyo ve duramıyorum sürekli sıcak tutmam gerekiyor kendimi ama malum kıştayız ve çalışıyorum dışarı çıkınca ne kadar kalın giyersem giyiyim çok şiddetli ağrım oluyo yürüyemiyorum bile :KK17:

siz taktırınca faydasını hemen gördünüz mü şikayetleriniz oldu mu keşke taktırmasaydım dediniz mi acaba?

Bir de doktor seçiminde nelere dikkat ettiniz? özel hastanede mi devlette mi yaptırsam bilemiyorum, acaba hastane mi doktor mu önemli ne dersiniz? yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. :nazar:

Son düzenleme:
konu eski ama faydam olsun diye yazıyorum.
19. haftamda saptandı hidronefroz. her hafta takip edildim dr um çok dikkatli bi biçimde 32. haftaya dek bekletti beni çünkü ameliyat sonrası erken doğum riski oluyor. zar zor 32 ye dek dayandım.

32 de artık 25 mm büyüme olunca acilen ameliyata alındım. devlette oldum çok şanslıydım dr umdan yana çok ilgilendi benimle.
işlem 5 dk sürüyor. ama anestezi vermedikleri için can yakıyor. dayanılmayacak bir işlem değil ama insan gebeyken çok hassas oluyor.
ameliyat sonrası acılar başlıyor. böbrek mesane rahim ağrıları oluyor idrar yaparken yanma hat safhada. çünkü alet yüzünden idrar sonrası kalan idrar böbreğe geri kaçıyor.

ilk iki gün zor gerçekten. ama dayanırsınız kızlar bebekleriniz için. ben sezayende çıkarrtırcam zaten bu işlem sonrası normal doğum yaptırmıyoruz dedi benim kadın doğumcum. ben iki gün önce oldum bu ameliyatı ağrılarım var bazen çıldırcak gibi oluyorum ama dediğim gibi mecburuz. inş vücudum kabullenmiştir inş yavrum erken gelmez. ameliyat sonrası antibiyotik tedavisi oluyor. rahim kasılmaları nedeniyle doğum geciktiriciler veriliyor.

konu eski ama faydam olsun diye yazıyorum.
19. haftamda saptandı hidronefroz. her hafta takip edildim dr um çok dikkatli bi biçimde 32. haftaya dek bekletti beni çünkü ameliyat sonrası erken doğum riski oluyor. zar zor 32 ye dek dayandım.

32 de artık 25 mm büyüme olunca acilen ameliyata alındım. devlette oldum çok şanslıydım dr umdan yana çok ilgilendi benimle.
işlem 5 dk sürüyor. ama anestezi vermedikleri için can yakıyor. dayanılmayacak bir işlem değil ama insan gebeyken çok hassas oluyor.
ameliyat sonrası acılar başlıyor. böbrek mesane rahim ağrıları oluyor idrar yaparken yanma hat safhada. çünkü alet yüzünden idrar sonrası kalan idrar böbreğe geri kaçıyor.

ilk iki gün zor gerçekten. ama dayanırsınız kızlar bebekleriniz için. ben sezayende çıkarrtırcam zaten bu işlem sonrası normal doğum yaptırmıyoruz dedi benim kadın doğumcum. ben iki gün önce oldum bu ameliyatı ağrılarım var bazen çıldırcak gibi oluyorum ama dediğim gibi mecburuz. inş vücudum kabullenmiştir inş yavrum erken gelmez. ameliyat sonrası antibiyotik tedavisi oluyor. rahim kasılmaları nedeniyle doğum geciktiriciler veriliyor.
bende senin gibi bu konuya biraz gec kaldim ama benm bobregim 31 mm olmus ve seninki 25 mm ken acilen almislar dr lar banada taktirman gerek diyo yoksa bobreginde kalici hasar olabilir bende erken dogumdan korkuhorum esimde korkuyo du an 33. haftamdayim senin dogumjn ne zaman oldu kesin sezeryan mi oluyor biraz anlatirsan cok sevinirim

Sevgili arkadaslar bende 25 haftalik hamileyim. Hamileleigimin 20.haftasinda bobrek agrisiyla aglayarak hastaneye gittim ve orada bobregimin genisledigini ilk safhalarda oldugunu takip edilecegini ogrendim.15 gun sonra tekrar gittigimde 3.evreye gectigini stend takilmazsa bobregimi ve hatta enfeksiyon sebebiyle bebegimi de kaybedebilme erken dogum riskim oldugunu soylediler.ben bu islemin yapilmamasinda diretsemde bebegim icin ameliyat masasina gectim.endiselenen arkadaslara yardimci olmak istedim cok sukur korktugum gibi bisey olmadi ikimizde cok iyiyiz hepinize gecmis olsun..

Kizlar benimde canim cok sikkin dun dr bobrek capinim 29mme dayandigini soyledi acil stent takmaliyiz dedi kafam allak bullak 32.haftadayim taktirmasam mi diyorum ama dr bobrek gider diyo..birde illa sezeryan mi olunuyo yani normal dogum yapan var mi stentten sonra..bana akil verin su an zihnim allak.bullak..

Kizlar benimde stent takilmasi lazim dun öğrendim ve cok mutsuzum..bebegime mi endiseleneyim kendime mi ..cok korkuyorum bisey olursa diye...lutfrn yardim edin bana

Ahh canım arkadaşlarım bende stend taktirdım. Yanlız hamile değilim 2 yıllık evliyim . Vajinusmus hastalığını yedndikten sonra bu böbrek hastalığı çıktı . Stend benim de hayatımı mahvetti. Allah yardimcimiz olsun. Ama keşke taktirmasaymisim

Bende yaklaşık 4 yıl önce kanallarımın dar olup taş düşürememe nedeniyle taktırdım double j stenti ve bekarım. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala acısını içimde yaşıyorum. Genişliyor sürekli böbreğim. Taktırmak ölüm gibi acıtıyor çıkardıktan sonra kuş gibi rahatlıyor insan ama kış ayı gelince ağrısı sızısı ara ara deli ediyor insanı:/

Kizlar benimde stent takilmasi lazim dun öğrendim ve cok mutsuzum..bebegime mi endiseleneyim kendime mi ..cok korkuyorum bisey olursa diye...lutfrn yardim edin bana
İyi akşamlar taktırdınız mı acaba bennm de ağrım vardı genişleme başlamış şuan ilk safhada dedi doktor.korkmaya başladım. Ne kadar genişlemişti ve taktırdıktan sonra sıkıntın oldu mu eğer ist daysan nerde kime yaptırdın çok sordum ama ne yapayım konular hep eskide kalmış

Merhaba Kızlar;
ben de 29 haftalık hamileyim, iki hafta önce şiddetli böbrek ağrısı ile iki kez acile gittim parol verip (tobb etü) gönderdiler, ultrason bile bakmadılar, ertesi gece ağrım daha da şiddetlenip, kanlı kusma ile birleşince başka bir hastanaye (güven hastanesi) gittik, orda böbrek kanallarının çok genişlediğini acilen w j kateter takılması gerektiğini söyledi ürolog doktoru, biz de mecburen kabul ettik, ağrı o kadar şiddetli idi ki, narkotik bazlı ağrı kesici vurdular, yerlerde yuvarlanıyorum, ağlıyorum, kusuyorum, yok acı o kadar şiddetli ki, bebeğim diye ağlıyorum, korkuyorum nafile, hemen ertesi gün ameliyata aldılar, anestezisiz olmaz dayanamazsın dediler, hamileliğe zarar vermeyen en düşük dozda anestezi yapacaklarını söylediler, netice de ameliyatı oldum ama ağrım durmak bilmedi, aşırı derecede bulantı, kusma, mesane ağrısı , rahim ağrısı, tabi ki böbrek ağrısı devam etti, ancak böbrek ağrısı azalarak devam etti, çok şükür ki, idrar da damla damla kanama, aşırı derece yanma az idrar yapma gibi sıkıntılar yaşattı, iki gün hastanede kalırken tabi serumların etkisi ile bulantı azdı, birde yumuşak bir yerde yatınca kateter batmıyordu, ama ayaktayken hala yürümekte zorlanıyorum, kusma bulantı devam ediyor, zaten gebeliğin ilk üç ayında hiç bişey yiyememiştim, yine aynı şekilde aşırı iştahsızlık yaptı, kusma tabi, bildiğiniz zehir gibi bişey kusuyorum, on gün olmasına rağmen ağrım dinlemedi, ha böbrek ağrım hafifledi çok şükür ama yerine başka ağrılar geldi, birde idrar kültüründe enfeksiyonla beraber esbl + çıkmış yani acilen antibiyotik tedavisi gerekmekteymiş, sulperazon 1 gr kullanmaya başladım,kadın doğumcunun tavsiyesi üzerine, hergün acile gidip serumu yaptırdık, enfeksiyon ile mücadele etmek için, yoksa enfeksiyon erken doğuma sebep olurmuş, Allah korusun, demem o ki her hamile kadının başına gelirmiş bu böbrek ağrısı ama bu derece ağrı yapmazmış çoğunda, benim tavsiyem sık sık idrar kültürü yaptırmanız, ultrasonda ara da bir böbreğe de baktırmanız, ben doktorlarımı yıldırdım, soru sormaktan , hepsi sağolsun ellerinden geleni yaptılar ama, benim ki şiddetli geçiyor maalesef, iki ay daha dayanmam lazım bebeğim için, inşallah bebeğim sağlıcakla gelir. (şuan ki şikayetlerim böbrek olmasa da aşırı terleme , üşüme, kusma, iştahsızlık, ayakta duramamak; böbrek ağrısına tercih edilir mi demeyin edilir maaselef)

bende senin gibi bu konuya biraz gec kaldim ama benm bobregim 31 mm olmus ve seninki 25 mm ken acilen almislar dr lar banada taktirman gerek diyo yoksa bobreginde kalici hasar olabilir bende erken dogumdan korkuhorum esimde korkuyo du an 33. haftamdayim senin dogumjn ne zaman oldu kesin sezeryan mi oluyor biraz anlatirsan cok sevinirim
Çok olmuş ama bir umut yazayım dedim.suan 32 haftalık hamileyim ve böbreğimde 30 mm büyüme var.siz ne yaptınız acaba

Çok olmuş ama bir umut yazayım dedim.suan 32 haftalık hamileyim ve böbreğimde 30 mm büyüme var.siz ne yaptınız acaba
Ilk hamileligimde 28 haftalikken sancilandim. Hastaneye gidince once sancilari durdurdular sonra stent taktilar bana da . bobrek buyumesi son seviyedeydi. Hamileyken bobrek tasi olusmus ve bebek saga yattigindan bobrek genislemesi olmustu. Stenti takinca bir sure kan isedim. Sonra duzeldi. 40 hafta bitimine kadar sorun yaşamadım. Stenti takmasaydim erken dogum riski oluyordu. Normal dogumla kizimi dogurdum. Dogumfan 10 gun sonra urolojiye kontrole gittim ve tasi kirdir, sonra stenti cikart dedi. Stent varken tas dusurmek daha az acili oluyo diye. Bebeğim 15 gunlukken tas kirdirdim ve dusurdugumu hic hissetmedim bile. Sonraki hafta da stenti cikarttirdim.

Ilk hamileligimde 28 haftalikken sancilandim. Hastaneye gidince once sancilari durdurdular sonra stent taktilar bana da . bobrek buyumesi son seviyedeydi. Hamileyken bobrek tasi olusmus ve bebek saga yattigindan bobrek genislemesi olmustu. Stenti takinca bir sure kan isedim. Sonra duzeldi. 40 hafta bitimine kadar sorun yaşamadım. Stenti takmasaydim erken dogum riski oluyordu. Normal dogumla kizimi dogurdum. Dogumfan 10 gun sonra urolojiye kontrole gittim ve tasi kirdir, sonra stenti cikart dedi. Stent varken tas dusurmek daha az acili oluyo diye. Bebeğim 15 gunlukken tas kirdirdim ve dusurdugumu hic hissetmedim bile. Sonraki hafta da stenti cikarttirdim.
Cevabınız için teşekkür ederim.benimde moralim çok bozuldu ne yapsam bilmiyorum.henuz üroloji görmedi .haftaya gidicem.benimde bebeğim hep sağda olduğu için büyüme yapıyormus. Anestezi yaptılar mı peki işlem sırasında ? Bide sanciniz falan oldumu erken doğumu tetikleyebiliyormus stent takımı

X