Bebek Beslenmesi 3 aylık bebeğe pirinç unu

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
D

duygukaan

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi duygukaan
arkadaşlar 3 aylık bebeğe pirinç unu veren oldumu?ınternette okudum aynen kopyaladım fikirlerinizi bekliyorum..
Bugüne kadar yalnızca sütle beslediğiniz çocuğunuza artık ek mamalar vermeniz gerekmektedir. Önceki yıllarda çocukları 1-1,5 yaşına kadar yalnızca emzirmek en iyi yöntem sanılırdı. OyVİRÜS!sa, günümüzde yapılan araştırmalar bu uygulamanın yanlış olduVİRÜS!ğunu ortaya koymuştur. Çocuğa üçüncü aydan başlayarak ek mamalar vermek artık normal ve gerekli kabul edilmektedir. NiteVİRÜS!kim, mide ve bağırsak sisteminin bu besinleri sindirilebilecek duVİRÜS!rumda olduğu kesin olarak anlaşılmıştır. Öte yandan, yapılan tahVİRÜS!liller sonunda bu aydan başlayarak anne sütündeki demir, kalsiVİRÜS!yum ve vitaminlerin çocuk için yetersiz olduğu da saptanmıştır.

Üçüncü ayda bebeğinize verebileceğiniz ek mamalar sebze ve meyve püreleri ve muhallebidir.

Kullanabileceğiniz sebzeler ise, patates, havuç, ıspanak, kaVİRÜS!bak, kereviz ve bezelye olabilir.

Meyveler ise şunlar olmalıdır: Portakal ve elma. Muhallebide kullanılacak unlar ise pirinç, buğday, arpa, mıVİRÜS!sır, yulaf unlarıdır.

Sebze püresi nasıl yapılır?

İki çorba kaşığını dolduracak kadar sebzeyi ilk önce iyice yıVİRÜS!kayın. Yıkanmış ve ufak parçalara doğranmış olan sebzeyi bir tenVİRÜS!cereye koyun, üzeri örtülene kadar sıcak su ile bir tutam tuz ekleVİRÜS!yin. 20 dakika kadar kaynatılan sebzeyi bir tel süzgeçten geçirin. Bu şekilde hazırlanmış sebze püresini önce azar azar çocuğa veVİRÜS!rerek onu püreye alıştırmaya çalışın. Eğer püreyi yemek istemezVİRÜS!se biraz daha tuz katın. Yine de istemiyorsa o zaman fazla ısrar etmeyin ve başka sebzeleri deneyin. Bir süre sonra çocuğunuz, daha önce beğenmediği püreyi büyük bir olasılıkla yiyecektir.

Bazı sebzeler çocuklarda alerjik tepkiler yapabilir. Döküntü, kızarıklık, kaşıntı vb. gibi. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışVİRÜS!madan çocuğunuza yeniden aynı sebzeyi vermeye kalkışmayın. Sebzelere karşı çocuğunuzun tepkisi anlaşıldıktan sonra püreye iki üç çeşit sebze daha karıştırabilirsiniz. Bu sizin ve çocuğunuzun isteğine kalmıştır. Eğer dilerseniz, bebeğinizin püresine bir miktar süt de koyabilirsiniz.

Meyve püresi:

Tam olarak yıkanmış ve kabukları soyulmuş meyveleri rende ya da preste ezebilirsiniz. Başlangıçta elmanın haşlanmış olması çocuğunuzun elmayı sindirmesini kolaylaştıracaktır. Aslında çocuVİRÜS!ğa verilecek meyvelerin hepsi olgun olmalıdır. Buna rağmen elde ettiğiniz püre koyu bir kıvamda ise içine süt katabilirsiniz.

Muhallebiler:

Daha önce saydığımız un çeşitlerinin birinden iki çay kaşığı alınır ve hafif ateşte kavrulur. Bu şekilde sindirimi kolaylaştırılmış olan unun üzerine iki çay kaşığı şeker eklenir. Bu karışıma -önceVİRÜS!leri yarı süt yarı su, daha sonraları süt miktarını çoğaltarak 5. ayda tam süte geçilecek şekilde- süt konur ve yarım saat kadar kaynaVİRÜS!tılır.

Muhallebide kullanılan un çeşidini zaman zaman değiştireVİRÜS!rek, içine bisküvi katarak çocuk için daha çekici bir mama yapabiVİRÜS!lirsiniz. İshali olan çocuklarda pirinç unu kullanmak daha uygun olur.
Üç aylık bir çocuğun yaklaşık olarak mama saatleri ve yiyeVİRÜS!cek çeşitleri şöyle olmalıdır:

Saat 06.00 – Süt.
Saat 10.00 – Sebze püresi, arkasından süt ya da şekerli yoVİRÜS!ğurt.
Saat 14.00-Süt.
Saat 18.00 – Süt. Sütten önce iki çorba kaşığı elma püresi verebilirsiniz.
Saat 22.00 – Süt.

Şunlara dikkat ediniz:

• Çocuğunuza hiçbir yeni besini başlangıçta bir iki kahve kaVİRÜS!şığından fazla vermeyin.
• Hiçbir zaman çocuğun tadını bilmediği birkaç şeye birden başlamayı, küçükte alerji ya da başka bir rahatsızlık olursa hangi besinin kendisine dokunduğunu anlayamazsınız.
• Çocuk herhangi bir yiyeceği istememekte direnirse, geçici olarak bırakıp bir süre sonra yeniden vermeye çalışın.
• Vereceğiniz her türlü besinin çok temiz olmasına dikkat edin.
• Çocuk ilk defa yediği sebzeyi olduğu gibi çıkarırsa merak etmeyin, ama ishal ya da kakasında köpük görürseniz doktorunuza haber vermekle birlikte, büyük bir olasılıkla sebzenin çocuğunuza dokunduğunu bilin. Bir süre için o sebzeyi çocuğa vermemek daha uygun olur.

• Konu Sahibi duygukaan
3 ay çok erken bence sindiremez pirinç ununu ayrıca ek gıda içinde çok erken en erken 4. ayda başlayabilirsin oda sütün yetmiyorsa

• Konu Sahibi duygukaan
çok çok yanlış bişi 3 aylık bebeğe kesinlikle ek gıda verilmez sadece anne sütü verilir.çocuk sağlığı stajında bütün hocalar bize bunu defalarca tekrarladılar.6.aya kdr çocuğun suya bile ihtiyacı yoktur.hatta bebek dostu hastane ünvanı var ve en büyük şartlarda biri de bu hastanede bebeklere kesinlikle 6aya kadar anne sütü önerilmesi sadece .eğer bebek yeterli kilo almazsa zaten dr o zaman belirli mamalr önerir.ama kesinlikle pirinç unu değil.

• Konu Sahibi duygukaan
valla bizim burada doktorlar dört aydan önce ek mama verdirmiyorlar
sütü bile bir yasindan sonra vermeye baslayin diyorlar:uhm:

• Konu Sahibi duygukaan
ya bu insanlar ne kadar meraklı minicik bebeğe bişeyler tıkıştırmaya ,ömür boyu yiyecekler zaten ibari bırakın ilk 6 ay anne sütü alsınlar..

• Konu Sahibi duygukaan
ya bu insanlar ne kadar meraklı minicik bebeğe bişeyler tıkıştırmaya ,ömür boyu yiyecekler zaten ibari bırakın ilk 6 ay anne sütü alsınlar..

eylül meraklı deılım bebeğe bişiler tıkıştırmaya ne guzel dıyosun ılk 6 ay anne sutu alsınlar dıye senın sutun çookkk olabılır ama benım az ve bebeğim benı emmeyıde bıraktı sadece mama verıyorum sadece duydugum ıcın sordum duzgun cvp verseydın iyi olurdu

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Konu Sahibi duygukaan

mama olarak aptamılı içiyo sadece yetiştiremıyosan napıcaksın sen cok bılıyosun sınır etme ınsanı

• Konu Sahibi duygukaan
3 ay ek gida için (meyve sebze vs) çooooook erken ve gereksiz.Sütünüz varsa emzirin yoksada devam sütleri aptamil vs artik hangini kullaniyorsaniz kullanin.

• Konu Sahibi duygukaan
[/arkadasin demek istedigi anne sütü yetmiyorsa mama alacak gücü olmayanlar ne yapabilir sanirim bunu demek istedi

çok çok yanlış bişi 3 aylık bebeğe kesinlikle ek gıda verilmez sadece anne sütü verilir.çocuk sağlığı stajında bütün hocalar bize bunu defalarca tekrarladılar.6.aya kdr çocuğun suya bile ihtiyacı yoktur.hatta bebek dostu hastane ünvanı var ve en büyük şartlarda biri de bu hastanede bebeklere kesinlikle 6aya kadar anne sütü önerilmesi sadece .eğer bebek yeterli kilo almazsa zaten dr o zaman belirli mamalr önerir.ama kesinlikle pirinç unu değil.

3 ay ek gida için (meyve sebze vs) çooooook erken ve gereksiz.Sütünüz varsa emzirin yoksada devam sütleri aptamil vs artik hangini kullaniyorsaniz kullanin.

Arkadaşlar!!
Aptamillere, devam sütlerine ne kadar güveniyorsunuz siz öyleee?? Şaşırdım doğrusu hiç mi TV izlemiyorsunuz burlarda fink atıyorsunuz daa, hiç mi araştırmıyorsunuz?? Mamalarda neler var, içlerine hangi katkı maddeleri konuyor hiç biliyor musunuz?? Yazıktır evlatlarınıza!!
Analarımız nenelerimiz bizleri devam sütleriyle, Aptamillerle mi büyütmüş??? Elbetteki sütü yetmeyen bir anne ek gıdalara geçicek! Siz o kansorejenleri bebelerinizin boğazına tıkın bakalım! Hala vicdanınız el verecekse..

Bu arada araştırmak isteyen baksın:
Emülgatör/soya lesitini isimli madde her türlü abur cuburun ve bebek mamalarının içinde mevcut vee en tehlikeli kansorejen katkı maddelerinden biri..
:eek:lmaz:

tıff ben burada oklda pediatri hocalarının söylediklerini yazdım sadece
bebek ilk 6 ay anne sütü alır
eğer anne sütü gelmiyorsa tercih formula mamalardır çünkü besin değerleri bebek bagırsaklarının zorlanmadan sindirebileceği ve gerekli vitamin proteini alabileceği şekilde ayarlanmıştır.
ve yine hocalar der ki eğer ailenin bunlara gücü yetmiyorsa inek sütü belli aylarda belli oranlarda sulandırılarak içine belli mlye belli miktar şeker ve zeytinyağı katılarak verilir.normalde bu yöntem tercih edilmez çünkü inek sütü bebeklerde alerji yapabilir.ama ailenin karşılama gücü yoksa pirinç unu muhallebi arı mama vs vermekten bin kat iyidir çünkü bu mamalar protein içermezler ve bebekler protein enerji malnutriyonundan dolayı dıştan tosuncuk görünseler de gelişimleri zekaları yavaşlar.e 3-4 aylık bebeğe normalde yetişkinlerin bile tam sindiremediği sebzeleri vermek ne kdr yararlıdır orasını bilemiyorum..

Arkadaşlar!!
Aptamillere, devam sütlerine ne kadar güveniyorsunuz siz öyleee?? Şaşırdım doğrusu hiç mi TV izlemiyorsunuz burlarda fink atıyorsunuz daa, hiç mi araştırmıyorsunuz?? Mamalarda neler var, içlerine hangi katkı maddeleri konuyor hiç biliyor musunuz?? Yazıktır evlatlarınıza!!
Analarımız nenelerimiz bizleri devam sütleriyle, Aptamillerle mi büyütmüş??? Elbetteki sütü yetmeyen bir anne ek gıdalara geçicek! Siz o kansorejenleri bebelerinizin boğazına tıkın bakalım! Hala vicdanınız el verecekse..

Bu arada araştırmak isteyen baksın:
Emülgatör/soya lesitini isimli madde her türlü abur cuburun ve bebek mamalarının içinde mevcut vee en tehlikeli kansorejen katkı maddelerinden biri..
:eek:lmaz:

arkadaşım iyi güzel söylüyorsunda 3 aylık bir bebek ne kadar ek gida yiyebilir doyması için en az 100 cc süt içmesi gerekirken napıcaksın mercimek çorbasını yapıp çocuğamı içireceksin asıl araştırmayan sensin bence verin bebeklerinize ne bulduysanız
2 aylık bebeğe tarhana içireni gördüm ben yuh yani doğar doğmaz oturtun sofraya alışsınlar hayret bişey yani süt yoksa ilk 4 ay mama 4 aydan sonra ek gıda varsa anne sütü yoksa mama takviyeli 3 aylık bir bebek nekadar yiyebilirki yavrucak emmek isticek yese yese 2 çay kaşığı oda onu doyurmaz atıp tutyosunuz anca

ayrıca nekadar sütüü bol hatun varsa mama karşıtı sinir oluyorum emzirmiş çocuğunu ilk okula kadar sonrada gelmiş akıl veriyor mama verlirmiymiş

3. ay pirinc unu icin erken degil mi?
hem de sütle yapilan..
bize dr umuz 1 yasindan once sütü yasakladi.
ayrica ben mamalarin kansorejen olduguna inanmiyorum.Aptamil 2 kullaniyorum hem de emziriyorum ama sutum az ..
kullandigim mamadan dolayi icim rahat .sütü yetmeyen bir anne ne yapacak 2 aylik bebege corba mi icirecek mesela??
tercih meselesi tabi ama yine de fikrimi söylemek istedim...

Son düzenleme:
maddi durumu omayanlara gelincede inek sütü var mis gibi 4. aydan sonarada verilebilir
verende bir sürü insan tanıyorum çokta sağlıklılar doktorlar yasak desede ben okara vahim bir durum görmüyorum benim kızımda mama yiyor sütüm yok ek gıdada veriyorum ama bazen hiçbişey yemek istemiyor mesela bugün çok kesifsizdi ne yaptıysam yedirmedim ve sadece mama içti napsaydım kızım
mamalar kansorajen oyüzden bugün aç kal yarın bakarız çaresiinemi dicektim bunlar daha bebek bilmem farkındamısınız beim kzım bebelac yiyor 500grmı 10 tl birbuçuk hafta gidiyor bir ayda 30 tl mama masrafımız var illa aptamil yiyecek diye bir kanun yok ama bebek başka mama yamiyorsa onada diyecek lafım yok benim kızmda sadece bebelac yiyor mesela aptamili sevmedi

Evet, seneler evvel annelerimiz bizi mamayla büyütmemiş, o zamanlar mama bu kadar yaygın temin edilemiyormuş ülkemizde, onlar da bebekleri aç kalmasın diye yeri geldiğinde süt, yeri geldiğinde başka yiyeceklerle bizleri büyütmüşler...Buraya kadar herşey güzel. Benim anlamadığım işimize gelen şeyleri kabul edip işimize gelmeyenleri kötülemek. Şimdi o zamanki tıp süte karşı değilmiş, bala, tuza da karşı değilmiş, ama şimdi aman vermeyin diyorlar. Buna tepki gösteriyoruz, yok biz böyle mi büyüdük, mama vermeyelim, eskiden nasılsa öyle yapalım diyoruz da, o zaman kanserojen olmayan bir çok besine şimdi kanserojen diyen aynı tıbba, aynı otoritelere güveniyoruz, aman kanserojen bebeğe yedirmeyelim diyoruz. Valla benim mantığım bunu kaldırmıyor, asıl araştırma bunun için yapılmalı. ıddia edildiği gibi mamaların içindeki kanserojen maddeyi kaç bebek almış ve onlara nasıl bir zarar vermiş? Bundan dolayı kayıplar yaşanmış mı? Hangisi ispat edildi acaba merak ediyorum...

Bilmem haberiniz var mı, Amerika'da yapılan son araştırmaya göre C ve E vitaminleri de kanserojenmiş. Ama doğal besinler yoluyla alınan değil de, suni yolla yani tablet yoluyla alınan bu iki vitamin kanser yapıyormuş. Şimdi bebeklere, hamilelere multivitaminler veriliyor, yakında aman haa sakın vermeyin, yasak derlerse hiç şaşırmayacağım. Ama bunu da araştırmadan, bilmeden kabulleneceğiz ya, işte en çok buna yanıyorum...

3 aylık bebeğe ek gıda asla verilmez en erken 4. ayda başlanır ki anne sütü alıyorsa ve süt yetiyorsa 6. ayda ek gıda verme taraftarı doktorlar ayrıca 1 yaşına kadar asla ama asla inek sütü verilmez çocuğa benim kızım 11 aylık daha ağzına ne inek sütü nede pirinç unu soktum sadece 2 kere ülkerin gogly diye bişey var suyla yapılan ondan yedirdim. bebeklerin 4. ayda başlıyor sindirim sistemleri gelişmeye ondan önce anne sütü ce formül mamalara adapte olmuş durumda oluyor

ayrıca nekadar sütüü bol hatun varsa mama karşıtı sinir oluyorum emzirmiş çocuğunu ilk okula kadar sonrada gelmiş akıl veriyor mama verlirmiymiş

aynen sana katılıyorum bizim sütümüz varda sanki biz mamayı tercih ediyoruz kötükedihüso

sütüm çok çok az olduğu halde hala kızımı emzirmeye çalışıyorum kendimi parçalıyorum
AMA YETMıYOR mecburum bnde mama vermeye
en başta mama vermek istemedim direndim çocuk açlıktan aglıyordu sürekli
doktorumuz mecbur kalmadıkça verme dedi
ama başka bir prof neden zorluyorsun çocugu aç bırakmak dahamı iyiki aç kalıyorsa gelişimini etkiliyorsa mecbursun buna dedi
ve şu var eskiden gerçekten devam formulleri falan yoktu annelerimiz pirinç unu yapıyorlardı
çok şükür bir geriliğimiz olmadı
hatta kuzenim hiç annesini emmemiş hem pirinç unları ek gıdalarla büyümüş
ama maşallah odtülerde okudu zeka küpü gibi hiç bir geriliği yok
tabiiki bebeğe çok yüklenmemek lazım ama
sanki kendimiz başka şekilde büyütülmüşüz gibide
bukadar abartılı tepkiler vermekte doğru değil
pirinç unlarının suyla hazırlananları var kendinden sütlü sanırım onlar çok ağır gelmiycektir
ben devam formulu kullanıyorum ama kızım içtikten sonra bile aç 4 aylık olmasını bekliyorum
keşke sütümüz yetseydide bizde kara kara düşünmek yerine
6 ay 1 yıl çocuklarımızı emzirebilseydik

Son düzenleme:
ben 3.ayın sonunda prinç ununa başlıyacagım mamadan bın kat daha ıyıdır emınım
cunku annem bızı prınç unuyla buyutmus masallah cok saglıklıyım
doktorların ne dedıgı bellı degıl hepsı ayrı telden calıyo hazır mamaya para dayandıramıyorum sutumde yetmıyo o yuzden prınç unu en güzeli:nazar:

X