Zencefil Çayının Zayıflamaya Katkısı

tulipbs

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Nisan 2007
378
2
bu internette yeni buldum daha denemedim zencefil aldığım zaman denemeyi düşünüyorum en azından bir yan etkisinin olacağını sanmıyorum

Zayıflatıcı hususiyetlere sahip zencefilin tazesi dilimlenip sıcak suda 7 dakika demlenmeli ve bilahare çay olarak tüketiliyor.

ayrıca zencefil için toksin atıcı sindirimi kolaylaştırıcı yazıyor

bir de bulduğum bir yazıtı eklemek istiyorum:

Doğal diye çayları çok fazla tüketmeyin

Yeditepe Üniversitesi Farmakoloji Anabilim dalı Başkanı Prof. Dr. Mehveş Ece Genç ise bitkilerin içeriğinde pek çok kimyasal bulunabileceğine dikkat çekiyor ve "bir ilaç haline getirilmedikleri için bitkilerin içindeki bu maddelerden biri sağlığa zararlı olabilir. O nedenle çok içmemek lazım. Bitkidir, doğadandır diye rahatlıkla kullanmak yanlış olur" diyor.
Genç, binlerce aktif kimyasal barındıran bitkiler ancak saflaştırıldığında sonuçtan emin olunabileceğini belirtiyor. Genç'e göre; kiraz sapı suyu gerçekten zayıflatıyor olabilir ama buna rağmen çok fazla içmemek ve hatta az miktarda alıp sonuçlarına bakmak lazım.

Bitkiler yağları yakmaz

Bitki evi firmasının sahibi ve bitkilerle ilgili yedi kitabı yayınlanan H. Kemal Çağın ise konuya biraz ilginç yaklaşıyor. Çağın, bitkilerin yağ yakma özelliklerinin olmadığını ama idrar söktürücü, ödem artırıcı özelliklerinin yoğun olduğunu ve zayıflamak isteyenlerin, spor yapmadan sadece bitki çayı içerek zayıflamalarının zor olduğunu belirtiyor.

Evet ben de duydum zencefilin çok yararlı olduğunu. Birçok bitki çayında da var. Amam dikkat etmek lazım, çok kabız yapıyor çünkü.

evet benim arkadaşım yaptı 80 kilodan 60 kiloya kadar düştü hiç bir şekilde yan etkisi yok zencefilin

Sabahları aç karnına içilen zencefil suyu yağları eritir ve kilo vermenizi hızlandırır. Zencefil suyunu çok kaynatmadan hazırlayınız. Çok kaynama ile tadı acılaşır ve içimi zorlaşır.

selahattin dönmezden alıntı

Zencefil: Zencefil de, içerdiği yağlarla, tıpkı kırmızı acı biber gibi kalori yakımını hızlandırır. Aynı zamanda midenin yeterli derecede enzim salgılamasına yardım ederek sindirimi kolaylaştırır.

ZENCEFİL - Faydaları: Gribal durumlar için doğal bir ilaç değeri taşıyan, balgam söktüren, bronşite iyi gelen, kolestrolü düşüren, iltihaplanmayı ve ödemi atan zencefil; solunum yolu rahatsızlıklarında, terlemeyi arttırması nedeniyle toksinlerin atılmasına ve ateş düşürücü etkiye de sahip. Isıtıcı etkisi, soğuk algınlığı ve faranjit gibi solunum yolu rahatsızlıklarında oldukça etkilidir. Böyle bir rahatsızlıkta taze zencefili sıcak su olan bir bardağa rendeleyip, bal ile tatlandırabilirsiniz. Öksürük içinse bal ile zencefili karıştırıp bir kaşık yiyebilirsiniz. Romatizmal ağrıları azaltır, kusmayı önler, yağları yakar, bağırsak gazı söktürür, ishali keser, bedeni ve zihni gücü arttırır, cinsel isteği çoğaltır.

Zencefil: Zencefil de, içerdiği yağlarla, tıpkı kırmızı acı biber gibi kalori yakımını hızlandırır. Aynı zamanda midenin yeterli derecede enzim salgılamasına yardım ederek sindirimi kolaylaştırır.

ZENCEFİL - Faydaları: Gribal durumlar için doğal bir ilaç değeri taşıyan, balgam söktüren, bronşite iyi gelen, kolestrolü düşüren, iltihaplanmayı ve ödemi atan zencefil; solunum yolu rahatsızlıklarında, terlemeyi arttırması nedeniyle toksinlerin atılmasına ve ateş düşürücü etkiye de sahip. Isıtıcı etkisi, soğuk algınlığı ve faranjit gibi solunum yolu rahatsızlıklarında oldukça etkilidir. Böyle bir rahatsızlıkta taze zencefili sıcak su olan bir bardağa rendeleyip, bal ile tatlandırabilirsiniz. Öksürük içinse bal ile zencefili karıştırıp bir kaşık yiyebilirsiniz. Romatizmal ağrıları azaltır, kusmayı önler, yağları yakar, bağırsak gazı söktürür, ishali keser, bedeni ve zihni gücü arttırır, cinsel isteği çoğaltır.

canım ya toz zencefil kullansak olamzmı bende tozundan var baya.en azından o bitsede sonra alsam tazesini.yeşil çay da yaptığım gibi sıcak suyun içine atsam 7 dak demlesem sonra süzüp içsem aynı faydayı sağlarmı ki?

ben de de aktardan aldığım parça parça zencefil var.sarımsakla beraber biraz kaynatıyorum.

canım ya toz zencefil kullansak olamzmı bende tozundan var baya.en azından o bitsede sonra alsam tazesini.yeşil çay da yaptığım gibi sıcak suyun içine atsam 7 dak demlesem sonra süzüp içsem aynı faydayı sağlarmı ki?

bence olur neden olmasın sonra etkilerini paylaşırız

henüz karar veremedim acaba demleyip mi içsem yoksa az bir kaynatıp mı içsem
tulibscim ben hatırladıkça şöyle yapıyorum
yarım çay kaşığı zencefili kaynar suuda azıcık bekletip içiyorum,unutma zencefil çok acı fazla koymamaya çalış hemi de boğazı yakıyor,gribe de birebirdira.s

olur olur güzelim
ender saraç bey de çorbalardan zencefili eksik etmeyiniz diyooa.sdemek ki faydalı

Ben yeşil çayın içine bir tane atıyorum kilo vermeye yardımcı oluyormuş.Tozu mu yoksa bütünü mü daha etkili bilemiyorum

kandırıldım kandırıldım kandırıldım
ben zncefili daha önce bi arkadaştan duymuştum ya yakıcı özelliği var diye yemeklerinn üstüne serpiyorum diye bende ondan heves edip almaya gittim aktara bana kimyon renginde(kimyon diil eminim çünkü zencefilin kokusu bi tuhaf beni hapşutuyor çok kokladığımda) bi toz verdi bunun başka toz olmayan hali varmı dedim kaynatıp içerim diye düşünerek sormuştum adam bana yok bu hep toz olarak satılıo demişti ayy bende saf saf inanmıştım kandırılmışım yaa bu tozun suyunu nası içicem peki

kızlar zencefille ilgili bişiler buldum bi kaç yerde daha okudum iştah açtığına dair yazıyı

''Zencefil kan dolaşımını uyarır ve böylece kanın yüzeysel bölgelere de rahatça ulaşmasını sağlar.Bu etkinliği sayesinde, donuklarda, ısınmayan el ve ayakların ısıtılmasında çok önemli görevler üstlenebilir. Aynı zamanda yüksek kan basıncını da normalleştirebilir.Terletici ve ateş düşürücü etkileri vardır. Öksürük,grip, soğuk algınlığı ve öteki solunum yolları hastalıklarında, ısıtıcı veyatıştırıcı etkiye sahiptir. Ayrıca iştah açar ve kabızlığa karşı kullanılabilir.''
Kullanım biçimleri: Zencefil çayı: Değirmende inceltilmiş yarım tatlı kaşığı zencefil, bir bardak dolusu soğuk suya eklenir,hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır,5-6 dakika hafif ısıda kaynatılır ve süzülür.Gerektiğinde bir bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan içilir.
Yan Etkileri:Bilinen hiç bir yan etkisi yoktur. Kani incelttiginden kan sulandirici ilaçlarla birlikte alinmamalidir.

ben kullanmaya başladım bir parça taze zencefilin yarısını rendeleyip kaynayan suya attım 1 dak kaynattım ve demlemeye bıraktım, tadı çok yoğun sert ve yakıcı oldu; demek ki daha az miktarda koymam lazım bundan sonra. bu seferlik böyle içtim bir sonrakine koyduğum miktarın dörtte birini koymayı düşünüyorum

bende yaklaşık 1 haftadır her sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı yeşil çay ve 1 çay kaşığı toz zencefili sıcak suda 5 dk. demleyip içiyorum..bağırsaklarımı çok iyi çalıştırıyor..zencefil isade olarak tüketemeyenlere tavsiye ederim yeşil çayla tadı güzel oluyorra.s.

sabahları yarım limonsuyuna çay kaşığının ucuyla toz zencefil karıştırılıp üzerine bir subardağı sıcak su konur ve kahfaltıdan önce içilirse vücuttaki yağları eritiyor ve zindelik veriyor ben denedim faydasını gördüm denemek istiyen denesin faydasını göreceksiniz inanın.Metobolizmayı hızlandırıyor.

kızlar size bişi sorcam..bu zencefilin toz olanından bende de var..acaba siz suyu önce kaynatıp,kaynamış suya mı katıp bekliyosunuz 5 dakika,yoksa soğuk suya katıp hepsini birlikte mi kaynatıyosunz?? ki kanımca ikincisi acılık verir ama:uhm:

kızlar size bişi sorcam..bu zencefilin toz olanından bende de var..acaba siz suyu önce kaynatıp,kaynamış suya mı katıp bekliyosunuz 5 dakika,yoksa soğuk suya katıp hepsini birlikte mi kaynatıyosunz?? ki kanımca ikincisi acılık verir ama:uhm:

kaynamış suya katıyorum aksi halde acı olur
ben tazesini kullanıyorum ama toz olanı da işe yarar
içine limon sıkıp öyle içiyorum o zaman tadı daha iyi oluyor

toz zencefil oluyor mu acaba

canım konuşmaları okuduysan toz zencefilinde kullanılabileceğinden bahsetmiştik..ben kendimce şöyle yapıyorum..sade zencefilin tadı acı ve yakıcı olduğundan,sabahları aç karnına yeşil çay ve toz zencefili sıcak suda 5 dak. bekletip demliyorum ve içiyorum..miktarı ise;
yeşil çay: 1 tatlı kaşığı
zencefil:1 yada 1/2 çay kaşığı

X