Hamile Olduğumu Ne Zaman Anlarım?

sonpismanlikfayda

Siz Herşeye Bedelsiniz!
Kayıtlı Üye
10 Mart 2008
1.958
52
40
Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Ailenize yeni bir üye ekleneceği için heyecanlı ve bir o kadar da endişeli olduğunuzu biliyoruz. Umutsuzca “acaba hamile miyim” sorusunu kendinize soruyor olabilir ve her seferinde hayal kırıklığına uğruyor olabilirsiniz. Eğer bu sefer belirtilerin hamileliği işaret ettiğini düşünüyorsanız, aynı gün içerisinde hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Hamile kalmaya ne kadar istekli olduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Biraz sabır ederek, sizler de hamile misiniz, öğrenebilirsiniz.

Hamile kalma süresi bir kadından diğerine farklılık gösterir. Bu nedenle başkaları ile kıyaslama yapmamalı, öncelikle doğru kaynaklardan kendinizi bilinçlendirmelisiniz. Regl kanamasının başladığı ilk günden hesaplayacak olursanız, 15 ila 19’uncu günler arasında hamile kalma şansınız yüksektir. İlişkiye girdikten 10 ila 14 gün sonra hamilelik belirtileri başlar. Tipik hamilelik belirtileri sonrasında hamilelik testi alarak bebek bekleyip beklemediğinizi öğrenebilirsiniz.

Hamile Olup Olmadığınızı Anlama Süresi
Kadınlar, hamile kaldıklarını bedenlerinde gerçekleşen bazı değişimler ile anlayabilirler.

Hamilelik sürecinde ilk aşama, sperm ve yumurta birlikteliğidir. Bu birliktelik yumurta döllenme sürecine girdiğinde meydana gelir. Çoğunlukla yumurtlamadan beş gün önce veya sonra olur.

Yumurtanın döllenmesi çok önemli bir aşamadır. Sadece bu süre içerisinde fallop tüpleri (yumurtalık kanalları) açılır.

Döllenme sürecinden sonra, zigot olarak adlandırılan yumurta birçok hücreye ayrılır ve rahim içine yerleşmeye çalışır. Buraya yerleştikten sonra embriyo halinde gelişir.

Normalde bu süreç yumurtlamadan 6 ila 12 gün sonra oluşur. Bu dönemde, hamile olup olmadığınızı öğrenmek zordur.

Bu implantasyondan sonra, vücudunuz Human Koryonik Gonadotropin (HCG) olarak adlandırılan hormonu üretmeye başlar. HCG hormonuna aynı zamanda “hamilelik hormonu” da denir.

Bu hormon kan ya da idrar testi ile kolayca tespit edilir ve böylece hamile kalıp kalmadığınız öğrenebilirsiniz.

Hamile Olduğunuzu Öğrenmenin 4 Yolu

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, yüzde yüz emin olmak için aşağıdaki en doğru yanıtı veren yöntemlerden birini denemelisiniz.

Kan Testi
Eğer hamile iseniz, emin olmanın en kısa ve en iyi yolu kan örneği testi yaptırmaktır.

Eğer sizden alınan kan örnekleri HCG hormonu içeriyorsa, o zaman hamile olduğunuza %100 emin olabilirsiniz.

Kan testi çoğunlukla yumurtlamadan 10 gün sonra doğru sonuç verebilir.

İdrar Testi
Hamilelik belirtileriniz varsa, idrar testi ile de en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

HCG hormonu idrarda görünmeye başladığı zaman, idrar testi ile hamilelikten emin olabilirsiniz.

İdrar testini ilişkiden 6-7 gün sonra veya yumurtlamadan 12 gün sonra yaparsanız doğru sonucu alabilirsiniz.

Evde Yapılan Testler
Eğer kan veya idrar testi için kliniğe gitmeye vaktiniz yoksa evde kolaylıkla uygulanabilen hamilelik testleri ile de hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Evde hamile olduğunuzu öğrenmeniz için eczanelerde satılan çeşitli hamilelik testlerinden alabilirsiniz.

Hamilelik testi idrar sonucuna dayanır. Test cihazı üzerine damlatılan idrar belirtilen süre sonunda negatif veya pozitif sonuç verir.

Evde yapılan hamilelik testlerinin yüzde yüz doğruluk payı yoktur. Bu testler bazen hatalı sonuçlar verebilmektedir. Evde yapılan gebelik testleri çok da güvenilir olmayabilir.

Regl Gecikmesi
Hamile olduğunuzun sinyalini veren göstergelerden biri de adet gecikmesidir. Eğer tahmin edilen tarih aralığında regl olmadıysanız, hamile olduğunuzdan şüphelenebilirsiniz.

Evde herhangi bir gebelik testi yapmadan hamile olduğunuzu gösteren en doğal işaretlerden biri regl gecikmesidir.

Regl gecikmeniz varsa, doktorunuzdan randevu alarak, gebelik teyidi için kliniğe gidebilir ve burada yapılan test sonrasında hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Hamileliğin mümkün olduğunca erken tespit edilmesi çok önemlidir. Doğum öncesi aşaması sırasında, bebek gelişimi gerçekleşir. Hamilelik belirtileriniz varsa, bir sonraki adet dönemine kadar işi şansa bırakmayın ve hamile olduğunuzu hissettiğiniz an yukarıda yer alan 4 farklı test yönteminden birini tercih ederek cevabı öğrenin. Ardından doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Yumurta döllenmesinden en az 10 gün sonra hamile olduğunuzu anlama ihtimaliniz vardır.

Son düzenleyen: Moderatör:
adetten 12 gün öncesi zaten yumurtlama günlerine denk geliyo canım benim hamile olasılığı var tabiki :) alkol zarar verme ben komasına girmiştim çocuğum sapa sağlam ay korkma bu kadar bu ay adet olursan hamile değilsindir demektir.

nesssli canım teşekkür ederim verdiğin bilgiler için... Şimdi adet olursam bebek yok demek:)) Bu arada belirtiler ilişkiden hemen sonra belli ediyo mu kendini? Yoksa adet sonrasını mı beklemeliyim?

mrb umarım hamilesindir regilin geçmesini beklemen gerekiyo ama mesela adete 1 hafta kala bile gösteren testler var netten bak istersen

slm arkadaşlar 8 aylık evliyim ve artık bebek istiyoruz normal adet aylarım da olacagım gün kasıklarım ve belim agırıdı şidi ise 1 haftadır agırıyor ve sysklsrım da bacaklarım da uyuşma lar oluyor adet olmamama 1 hafta daha var acaba hamilemiyim yoksa iltihaptan dolayımı agırıyor acelle cevap lütfen

mrb umarım hamilesindir regilin geçmesini beklemen gerekiyo ama mesela adete 1 hafta kala bile gösteren testler var netten bak istersen

Canım ben senin mesajına birşeyler yazmıştım:KK43: Ama gözükmüyo şimdi sadece gönderdiğim smiley kalmış. Lütfen kusura bakma. Ben sana bu testlerin adını biliyosan yazar mısın diye yazmıştım. Tekrar kusura bakma lütfen....

slm arkadaşlar 8 aylık evliyim ve artık bebek istiyoruz normal adet aylarım da olacagım gün kasıklarım ve belim agırıdı şidi ise 1 haftadır agırıyor ve sysklsrım da bacaklarım da uyuşma lar oluyor adet olmamama 1 hafta daha var acaba hamilemiyim yoksa iltihaptan dolayımı agırıyor acelle cevap lütfen

Canım inşallah hamilesindir. Allah gönlüne göre versin. Benim de reglime 1 hafta kaldı:)

arkadaşlar kasıklarım da kasılma ve ayakalrım da karıncalaşma lar oluyor 1 haftadır ve reg olmama 4 gün var sabırsızlıktan günler saatler gecmek bilmiyor .lütfen cevap verin hamilelik öncesi böyle şeyler yaşıyanlar varmı

canım yumutrlema dönemin den 2 gün önce ve sonrası calıştık .yani ayın 1 ri 2 si 3 ü o aralarada .ama şimdi benim cuma gününden beri reg olacakmış gibi belim kasıklarım agırıyor ve ayaklarım hiç ısınmıyor
ve karıncalaşmalar oluyor ya iltihap var yada hamileyim ve 16 sında reg olmam lazım 4 gün var her şeyin hayırlısı herkesede banada

kıslar bende bişey sormak istiyorum...mesela bugün ilişkiye girdik adetim normalde ayın 24ünde....eğerki tuttuysa bu ay adet olurmuyum?yoksa bu ay olurda öteki aymı kesinleşir?....ve hamile olduğumu öğrenmem için ne kadar zaman geçmesi gerekiyor??

canım yumutrlema dönemin den 2 gün önce ve sonrası calıştık .yani ayın 1 ri 2 si 3 ü o aralarada .ama şimdi benim cuma gününden beri reg olacakmış gibi belim kasıklarım agırıyor ve ayaklarım hiç ısınmıyor
ve karıncalaşmalar oluyor ya iltihap var yada hamileyim ve 16 sında reg olmam lazım 4 gün var her şeyin hayırlısı herkesede banada

merhaba sanırım aynı durumdayız.benimde 15.de adet olmam gerekiyor aslında hesaplayıcıya göre 13.de yani yarın.1 haftadır kasık agrılarım var..birazda akıntı var.inat ettim test yapmıyorum olcaksa süpriz olsun.ama zaman geçmiyor bir türlü.

kıslar bende bişey sormak istiyorum...mesela bugün ilişkiye girdik adetim normalde ayın 24ünde....eğerki tuttuysa bu ay adet olurmuyum?yoksa bu ay olurda öteki aymı kesinleşir?....ve hamile olduğumu öğrenmem için ne kadar zaman geçmesi gerekiyor??

bunu bende merak ediyorum..yani eger adetine az kalmissa ve bebek tutmussa yani hamile kalmissak o ay adet olurmuyuz..en erken ne zaman ogreniriz belirtileri???:uhm:

nurencim ben bügün reg oldum erken bile oldum bi sorun var ama ne bilmiyorum .inş sen hamilesindir .ben artık bidahaki aya.nasipse

kızlar zaten yumurtlama zamanı vaya daha sonra bebek tutuyor ve reg olmadınızmı bebek var demektir.başka bi sorun yoksa hemen ha yosa zaten bebeginiz var demek tir.herkese ve banada nasip eder inş.

X