Bebek Beslenmesi bebeğim ek gıdaları reddediyor ne yapıcam yardım edin lütfen...!

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

TLAYSI

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Aralık 2008
283
0
Kızım 5 ay 22 günlük yaklaşık bir aydır ek gıdalara alıştırmaya çalışıyorum, bir kaşık mamayı bile zor alıyor ağzına dudaklarını kilitliyor kafasını çeviriyor ve felaket bir şekilde ağlıyor ne yapacağımı bilmiyorum. Bildiğim tüm ek gıdalardan denedim sadece milupa sebze çorbasını zorlayarak 4-5 kaşık verebiliyorum o kadar, yoğurdunu, meyvesini ve kahvaltısını da 4-5 kaşık yese razıyım . Doktorlar ek gıdaların miktarını artırarak yedir diyor ama benimki hiç yemiyo ki miktarını nasıl artırayım. Offffff of! okullar da açılacak, malesef ücretsiz izin almak zorunda kalacam, çünkü; sadece yemek değil uyku problemi de var bu çocuğa benden başka kimse bakamazzzzzzzzzzzzz.

Ya arkadaşlar sizler ek gıdalara nasıl geçtiniz? ne olur tecrübelerinizi yazın, size çooooook ihtiyacım var.

daha önce de açtığın bir topiğe yazmıştım.ben de öğretmenim cnm.benimki de kolik...benden başka kimse bakamaz,ben de bu yüzden ücretsiz izin almayı düşünüyordum 4-5 aylık olana kadar.(şimdi 2,5 aylığız)
şimdi sen böyle ek gıda falan diyince iyice gözüm korktu valla.sanki ben daha başındayım gibi....
valla biz bu çocukları hem çalışıp hem nasıl sağlıklı büyütücez bilmiyorum.
Allah hepimize kolaylık versin( ya da nimet Çubukçu'ya bir bebek:)

slm meslektaşlarım ben de sizinle aynı dertlerden muzdariptim ama hiç te öyle zor olmadı bakıcı işi 1 eyülden beri okula gidiyorum,bizim için iyi oldu seminer dönemi bir alıştırma oldu.Valla benim oğlan aç kalınca mecburen yiyor,yemediği zaman da bakıcımız okula getiriyor emziriyorum,süt izni hakkımız var. Özellile hazır kavanoz mamaları seviyor,mesela bebelacın ananaslı kayısılı bir maması var onu biraz yiyor. Bende hazıra alışmasını istemiyorum ama tazeleri yemiyor beyefendi....Bizler çalışan anneleriz eninde sonunda bakıcıya alışmaları lazım diye düşünüyorum tabi ücretsiz izin alabiliyosan o başka.....

daha önce de açtığın bir topiğe yazmıştım.ben de öğretmenim cnm.benimki de kolik...benden başka kimse bakamaz,ben de bu yüzden ücretsiz izin almayı düşünüyordum 4-5 aylık olana kadar.(şimdi 2,5 aylığız)
şimdi sen böyle ek gıda falan diyince iyice gözüm korktu valla.sanki ben daha başındayım gibi....
valla biz bu çocukları hem çalışıp hem nasıl sağlıklı büyütücez bilmiyorum.
Allah hepimize kolaylık versin( ya da nimet Çubukçu'ya bir bebek:)

Vallahi çok zor çalışırken çocuk büyütmek, benim birde 7 yaşında oğlum var o da kolikti, onu 3 yaşına kadar ablama bıraktım, sabah hazırla götür, akşam al, üstelik 1 yaşından sonra aklı ermeye başlayınca ablamın kapısına geldiğimizde kıyameti koparıyordu bende onunla eve giriyordum mecburen onu oyalayıp kaçıyodum, yavrum hiç unutmuyorum bir eliyle benim kıyefetimi tutup diğer eliyle oyuncak oynuyordu(vallahi hatırlayınca gözlerim doldu) sonra ben bir yolunu bulup kaçıyordum, akşam gelme saatlerimde bütün eşyalarını kapının yanına hazırlıyordu ve camda beni bekliyodu(bir tek oyuncağını, kıyafetini bile orda bırakmıyordu, herhalde bir daha gelmeyelim diye yapıyordu.) Oysa ki ablam benden çok çok iyi bakıyordu sağolsun. 3 yaşında kreşe verdim daha rahat ettik arkadaşlar ve yaptığı faaliyetler hoşuna gitti.

2. çocuğa çok zor karar verdik, oğlum çok istedi kardeşinin olmasını bizde onu kardeşsiz bırakmanın haksızlık olacağını düşündük, şükürler olsun yaradanım bize bir evlat daha verdi. Ama aynı şeyleri yaşamak istemiyorum onun için eve gelecek bir bakıcı buldum bu sefer de kızım çok huysuz yemek yemez, uyumaz yani bakıcı kızıma bakamaz ben bile zor bakıyorum. Maddi açıdan çok zorlanacağız ama 1 dönem ücretsiz izin alıcam kızım o zaman yaklaşık 1 yaşına gelir belki huyu düzelir.

Canım gözünü korkutmuş gibi oldum ama imkanın varsa ücretsiz izin al yavrun daha çok küçük sana ihtiyacı var. Okuldaki yerimiz doldurulur ama bir annenin yerini kim doldurur?....

slm meslektaşlarım ben de sizinle aynı dertlerden muzdariptim ama hiç te öyle zor olmadı bakıcı işi 1 eyülden beri okula gidiyorum,bizim için iyi oldu seminer dönemi bir alıştırma oldu.Valla benim oğlan aç kalınca mecburen yiyor,yemediği zaman da bakıcımız okula getiriyor emziriyorum,süt izni hakkımız var. Özellile hazır kavanoz mamaları seviyor,mesela bebelacın ananaslı kayısılı bir maması var onu biraz yiyor. Bende hazıra alışmasını istemiyorum ama tazeleri yemiyor beyefendi....Bizler çalışan anneleriz eninde sonunda bakıcıya alışmaları lazım diye düşünüyorum tabi ücretsiz izin alabiliyosan o başka.....

Slm. sen şanslı bir annesin canım, evin okula yakın herhalde üstelik yeme problemi de yokmuş bebeğinin, sanırım sınıf annesisin yarım gün çalışıyosun, ben branş öğretmeniyim tam gün eğitim veren bir okuldayım. Oğlununu güle güle büyüt canım....

benimkiler 9 aylık oldular,zorlanmadık allaha şükür.
neden yemediğini anlamadım,bende biberon maması veremiyorum,kaşıkla yemek istiyolar,
erken doğdukalrı için doktor biberon mamasını daha sık verin diyor.
sebze ve meyve pürelerini kendim yapıyorum.
kendin yapmayı dene belki senin elinden yemek ister..kolay gelsin cnm,uğraştırıyo seni yaramaz galiba..

Benimkiler dediğine göre ikiz galiba bebişlerin ne mutlu sana,
ek gıdalara geçişte zorlanmamışsın ne güzel darısı başıma inşallah , ek gıdaları kendimde hazırlıyorum hazır da alıyorum yemiyor yemiyor yemiyor...

ya üzülme ,yicek başka çaresimi var..
zaman ver,biberonu alıyomu,oda olur yani,belki diş çıkarıyordur ondan almıyordur.
aslında tat alma duyusu yeni geliştiği için bebeğe bu dönemde herşey vermek daha kolay olur
ama seninki uğraştıracak biraz annesi,olsun derdi o olsun bitek..
yer merak etme,üzerine çok düştüğünü belli etme.
birde başkasının yedirmesini dene,ortamda sen olma ama,bu sıpalar bazen anneye eziyet etmeyi sever..
büyük kızım ben hariç herkesten yemek yiyorda ben olmayınca yanında,dene bakalım..

Canım çok sağol, söylediklerini deneyecem,
Bugün yine çıldırdım, sabah sütümü sağıp kaşık maması yaptım tadına bile bakmadı, biberona koydum denedim yine içmedi, zaten hiç biberon emmedi oysa ki kaç değişik biberon aldım, en son internetten anne memesini andıran bir biberon aldım, yine yok anacığım, öğlen başka bir mama denedim almadı, ağzına zorla vermeye çalıştım, kıyametler koptu ,mutfak halısı, kendi üstü, benim üstüm battı bu arada da hiç emzirmedim acıksın, diye akşam saat dörtte başka bir mama denedim yine aynı manzara şimdi ağlaya ağlaya uyudu, sinirlerim öyle bozuk ki ben de onunla ağladım tabi ki

benimkiyle tıpatıp aynı durum... ben de 1 eylülde başladım seminerlere. tabi bunun öncesinde günlerce düşündüm bakıcı bulsam mı, ücretsiz izin alsam mı diye... maddi durumlar elvermiyor diye bakıcı bulduk. bu kez de ek gıda zamanı geldi. benim oğlan hiçbirşey yemez... kaşığı görünce ağlamaya başlıyordu. kesinlikle ağzını açmıyordu. ben zorlaaya zorlaya iyice nefret ettirdim çocuğu. tabi memeye alışık olduğu için biberon da kesinlikle almıyor. aç da bıraktım, ağlattım da ama almadı.

doktora soruyorum, zorlama diyor. ama yemesi lazım çocuk kilo almıyor... neyse bir de inek sütü alerjisi var hazır mama, yoğurt filan veremiyorum. bakıcı da yazık oyalıyor ben gelene kadar. birşeyler hazırlıyor ama oğlum yemiyor...

neyse ben bıraktım bişeyler vermeyi. 1 hafta sırf emzirdim. bu esnada birşeyler keşfettim. oğlum kaşıktan nefret ediyor ama armudu eline verince ısıra ısıra kendisi yiyor. tadını da çok seviyor. ama büyük parça koparmaması lazım boğazına kaçabilir. bunun için de maxi toys da meyve filesi var minik. ondan aldım ama henüz denemedim. bakıcı 2 gündür armut vermiş. hatta dün kaşıkla vermiş. oğlum yarım armut yemiş. nasıl sevindim anlatamam. ben o bir haftada oğluma unutturdum kaşık nefretini. bi de ben burnunu temizlemek için kulak çöpü kullanıyordum. o da canını yakıyordı. kaşıkla ağzına zorla birşeyler verince ağzı acıdı sanırım bu yüzden oğlum kendine doğru yaklaşan uzun ince şeylerden korkuyordu. ama şimdilerde unutmaya başladı. kesinlikle istemediği zaman zorlamıyorum.

ayrıca alıştırma bardağı gelmişti bize almanyadan ucu kauçuk. içine su koyuyorum kendi içiyor. ucunu diş kaşımak için ısırdıkça ağzına su akıyor. oğlum da içiyor. öğleden sonraları sebze püresi vermeye başladım. onu da parmağımla yedirdim. ilk gün çok sevdi küçük bir kase bitirdi. ama ondan sonraki günler daha az yedi. parmağımın ucuna bir miktar püre koyuyorum alt dudağına değdiriyorum ağzını açıyor hemen. yanağına doğru kıstırıveriyorum. ağzından çıkaracak gibi olursa alıştırma bardağını veriyorum ağzına suyla yutuyor. istemediğinde kesinlikle zorlamıyorum. bi de sanırım açken daha iştahla yiyor. ama dozunu iyi ayarlamak lazım çünkü aşırı derecede acıkırsa huysuzlanıyor bu sefer de yemiyor.

hazır meyve pürelerini denedim sevmedi. ama armut, üzüm ve şeftali seviyor. çok aşırı yemiyor ama zaten şimdilik alıştırma dönemimiz. bugün bebelac sebzeli güveç verdim. tadını sevdi ve biraz yedi. benim oğlan genelde mutfakta arabasında otururken yemek yiyor. ya da biz yemek yerken yanımızda oturup yiyor. aslında mama sandalyesini de çok sevdi. onda da yiyor ama alamadık henüz.

bu arada mc donaldsa gittik geçenlerde. orda ağzına patates kızartması ezip verdim. afiyetle yedi. ağzının tadını biliyor aslında. bebek yiyeceklerinin tadı iğrenççç. bebekler haklılar yememekte. ben olsam ben de yemezdim. hele o hazır meyve püreleri. kokuşmuş gibi tadları var. ama deniyoruz napalım. belki birini sever de yer kilo alır diye.

biberon emziği olarak da bu siteden bir arkadaşın tavsiyesiyle nuk kauçuk emzik aldım. dr browns marka biberonumuza uyumlu. dar ağızlı. oğlum onu da eline alıp oynuyor. ağzına sokuyor. su damlıyor ağzına o da içiyor. henüz tam emme durumuna geçemedi. geçse soya bazlı hazır mama vericem ama içmiyor. tadı berbat onun da. acaba anne sütünün tadı da o kadar kötü mü merak ediyorum.

ben oğlumun ek besin maceralarını anlattım canım. belki sana bir-iki kelime faydam dokunur diye. ama bakıyorum da içimi dökmüşüm resmen. bakıcı meselesi de çok önemli ama ben güvenebileceğime inandığım birini buldum. umarım herşey gönlünce olur

Pregant çok sağol canım, sen de benim gibi dertliymişsin Allah senin bebeğinin de iştahını açar inşallah. Benim işim çok zor iştahı açılacak gibi değil zaten minyon 6 ayını dolduruyor daha 6 kilo 200gr. yemeyen çocuğu büyütmek çok zor, oğlumdan biliyorum, o da iştahsız büyüdü, tam bir işkenceydi hala tadını bilmediği yiyecekler var ama çok şükür sevdiği yiyeceklere hayır demiyor. Hamileyken çok dua ettim yemeyi seven bir çocuk olsun diye ama Allah'ın takdiri işte.

Bayanlar benim durumunda aynı.Kızıma 90 ml mamayı zor içiriyorum.Ek besinleri 3-4 kaşık ne mücadelelerle yediriyorum.6 ayını doldurdu 7 kilo var yok boyuda 67 cm.Aslında ayına göre ortalamada ama çoğu bebeğe göre oldukça zayıf.Galiba bu nesil normalin üstünde olduğu için bizimkiler düşük gözüküyo.Bende iştahını nasıl açıcam bilmiyorum şaşırdım kaldım doğrusu. Onun karnı doymuyo diye vicdanım rahat etmiyo, zorlayınca ağlıyo ozamanda psikolojim bozuluyo. Napacağımı şaşırmış durumdayım.Sana yardımcı olmak teselli etmek isterdim ama aynı durumdayım malesef :KK43:

X