Misafir gelecek diye ödüm kopuyor :(

prometheus

Nirvana
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2008
2.705
7.793
Arkadaşlar merhaba,benim sorunum misafirden nefret ediyor olmam.Eve en yakın en iyi niyetli ve samimi arkadaşım bile gelecek olsa geriliyorum çok çok zor geliyor misafir ağırlamak.4 senelik evliyim eşim çok sosyal insan canlısı biridir.Eve insanlar gelsin bz onlara gidelim ister ama 4 sene boyunca eve 2-3 kişi dışında kimseyi çağırmadım,apartman komşularımla gidip gelmedim.Halbuki canayakın konuşkan biriyim,dışarıda görüşelim akşama sabaha kadar oturup sohbet edelim ama eve gelmeleri beni inanılmaz geriyor.Evimizi evlenirken döşedik gayet güzel şekilde hani eşyası mı yok acaba diye düşünmeyin diye söylüyorum.Maddi durumumuz da elhamdülillah aç açıkta değiliz.Yani misafir ağırlamaya engel hiçbir durum yok.Artık bu durum eşimin de canına tak etti artık bıktırıyorsun diyor ama elimde değil.Hafta sonuna arkadaşlar gelecekti yatılı kalmaya ne yapıp ettim haftaya erteledim o hafta da yarın işte ellerim ayaklarım buz gibi titriyorum misafir gelecek diye sinirlerim alt üst.Eşimle tartıştık istemiyorum elimde değil dedim.Kapris değil bu tembellik değil lütfen beni kınamayın yardıma ihtiyacım var.Acaba psikiyatra mı gitmeliyim,insan misafirden bu kadar korkar mı ya?Annem çok misafirperverdi acaba o mu bezdirdi beni ?

Seni anlayabiliyorum. Ben de cocuklu misafir gelsin istemiyorum. Bebegim de var ama oyle hissediyorum. Ortaligi dagitip, birseylere zarar veriyorlar. En onemlisi de bebegimin esyalarina dokunmalarina tahammul edemiyorum. Ve bebegime dokunmalarina da. Ama gulu seven dikenine katlaniyor, arkadaslarimi agirlamak hosuma gidiyor.

bu duru sanki bendede var ama benikisi yemek yapma konusunda zayıfım ve çalışıyoum ne yemek yapıcam korkusu oluyor genelde ....

Korkmanın sebebi ney ?
Yemek mi yapamıyorsun, memnun edememekten mi korkuyorsun...

Ya bir misafiri ağırlayacak kadar iyi yemek yaparım 30 yaşındayım küçük değilim.Galiba memnun edemeyeceğimi düşünüyorum bir eksiklik olacaklar beni ayıplayacaklar..Ama bunu yapmayacağından emin olduğum insanların da gelmesini istemiyorum.Bana bi kahveye buyrun gelin demek benim için o kadar zor ki..Artık benim de canıma yetti bu gerginli misafir gelmeyen evde bereket olmaz.bu kadar gerilmek beni çok yoruyor.

Arkadaşlar merhaba,benim sorunum misafirden nefret ediyor olmam.Eve en yakın en iyi niyetli ve samimi arkadaşım bile gelecek olsa geriliyorum çok çok zor geliyor misafir ağırlamak.4 senelik evliyim eşim çok sosyal insan canlısı biridir.Eve insanlar gelsin bz onlara gidelim ister ama 4 sene boyunca eve 2-3 kişi dışında kimseyi çağırmadım,apartman komşularımla gidip gelmedim.Halbuki canayakın konuşkan biriyim,dışarıda görüşelim akşama sabaha kadar oturup sohbet edelim ama eve gelmeleri beni inanılmaz geriyor.Evimizi evlenirken döşedik gayet güzel şekilde hani eşyası mı yok acaba diye düşünmeyin diye söylüyorum.Maddi durumumuz da elhamdülillah aç açıkta değiliz.Yani misafir ağırlamaya engel hiçbir durum yok.Artık bu durum eşimin de canına tak etti artık bıktırıyorsun diyor ama elimde değil.Hafta sonuna arkadaşlar gelecekti yatılı kalmaya ne yapıp ettim haftaya erteledim o hafta da yarın işte ellerim ayaklarım buz gibi titriyorum misafir gelecek diye sinirlerim alt üst.Eşimle tartıştık istemiyorum elimde değil dedim.Kapris değil bu tembellik değil lütfen beni kınamayın yardıma ihtiyacım var.Acaba psikiyatra mı gitmeliyim,insan misafirden bu kadar korkar mı ya?Annem çok misafirperverdi acaba o mu bezdirdi beni ?

Peki siz gidiyormusunuz o kişilere.

bende çok korkardım evlenmeden önce memnun edemem diye.pasta börekte bilmezdim ama iş başa düşünce yapılır.
bence sorunun aslını araştırmalı yardım almalısın.böyle gitmez...

Bende çok acemiydim mutfakta, bu yüzden geriliyodum ama çaba gösterdim ve 17 kişi bile ağırlıyorum artık ( Ki ben 2 yıllık evliyim şu an)
Gerilmemde ki sebepte niye geliyolar diye değildi yanlış anlaşılmasın
Az mı oldu bunu da yapsam şunu da eklesem diyodum ama çok acemiydim, internetten bakarak yaptım içim rahat etmezdi yoksa
Sizin ki çok tuhaf ( İyi ki kalabalık aileleriniz yok , sizin veya eşinizin. )
Yemek mi yapamıyosun temizliğinden mi emin değilsin bi sebep olmalı

Son düzenleme:
Ya bir misafiri ağırlayacak kadar iyi yemek yaparım 30 yaşındayım küçük değilim.Galiba memnun edemeyeceğimi düşünüyorum bir eksiklik olacaklar beni ayıplayacaklar..Ama bunu yapmayacağından emin olduğum insanların da gelmesini istemiyorum.Bana bi kahveye buyrun gelin demek benim için o kadar zor ki..Artık benim de canıma yetti bu gerginli misafir gelmeyen evde bereket olmaz.bu kadar gerilmek beni çok yoruyor.

Bende ilk zamanlar korkardım ama pasta börek yapmasını bilmediğimden , acaba beğenecekler mi derdim...
Kız kardeşlerimi çağırırdım yardım ederlerdi...Hem onlar yanımda olunca güvende olurdum hemde pasta börek yaptırırdım :KK37:
Bence kendi kendinize aşın bunu mesela en yakın arkadaşınızı çağırın onula başlayın işe ...

Ben anlamadım sorununuzu cidden
Utangaç mısınız? Nedir sebebi bu durumun? Asosyal olsanız anlarım ama dışarıda buluşmaktan sakınmıyorsunuz eve gelmeleri rahatsız ediyor çok garip geldi.

Son düzenleme:
bunu ancak insanları davet ederek yenebilirsin. hayat böyle geçmez ki. misafir evin bereketidir. önce en yakın arkadaşlarından başla. yemeğe değil de çaya çağır. kolay pasta, börek gibi şeyler yap. misafir sevilmez mi ya:KK56:

Çok mecbur olmazsam hayır.Kendi misafir istemeyip başkasının evinin sefasını sürenlerden asla değilim.Dışarıda buluşmak beni daha çok mutlu eder.
bence şöyle düşünmelisiniz
evimize her arkadaşımızı davet etmeyiz
davet ettiğimiz arkadaşlarımız daha samimi daha yakın olduğumuz kişilerdir (sürekli görüştüklerimizden bahsediyorum)
haliyle yakın arkadaşlarımız da bizim hazırlıklarımıza evimizdeki düzenimize laf edecek kişiler değil aksine rahat edecek insanlardır
bence konuya böyle yaklaşırsanız daha olumlu şeyler olabilir

İnsanların görüşlerine çok önem veriyor musunuz?
Eleştirilmek,beğenilmemek sizi olumsuz etkiliyor mu?
Yaptığınız cevizli keki yiyen misafirlerden birinde ceviz kabuğu kırıntısı çıksa bu sizi nasıl etkiler?O an kusura bakma deyip güler geçer misiniz?Yoksa akşam gözlerinizi tavana dikip sabaha kadar ben nasıl böyle bir hata yaptım mı dersiniz?Hatta cevizli kek yapmaktan soğur musunuz?

Bu sorulara verdiğiniz yanıtlardan eğer başkalarının sizin hakkınızdaki değerlendirmelerine çok kafayı takan hatta hayatını başkalarının isteklerine göre yaşayan biri olduğunuz sonucuna varırsanız psikiyatriye mi gitsem demişsiniz ya bence psikiyatri değilde eğer imkanınız varsa psikolog ile görüşebilirsiniz.

Ama bunlar değilse son dediğiniz olabilir anne evinde misafirden bezmeniz kendi evinizde rahat etmek istemenize neden olmuş olabilir bence.

Ben anlamadım sorununuzu cidden
Utangaç mısınız? Nedir sebebi bu durumun?

Hiç utangaç falan değilim gayet dışa dönük bir insanım.Sorun sadece evde insan ağırlamak,dışarıda gezmek tatil yapmak ,buluşmak konusunda sıkıntı yok.sadece evde yabancı birilerinin varlığı rahatsız ediyor sanırım

Bende ilk zamanlar korkardım ama pasta börek yapmasını bilmediğimden , acaba beğenecekler mi derdim...
Kız kardeşlerimi çağırırdım yardım ederlerdi...Hem onlar yanımda olunca güvende olurdum hemde pasta börek yaptırırdım :KK37:
Bence kendi kendinize aşın bunu mesela en yakın arkadaşınızı çağırın onula başlayın işe ...

Evet bende yeni evliyken öyleydim
Bi de ben yardım istemeyi sevmem ( annemden bile )
İnternetten çıktılar aldım, dosya yaptım
Mutfak çekmeceme attım, okuyup okuyup yaptım
Şu an 2 yıllık evliyim zaten ezberledim yapa yapa

Bu arkadaş 4 yıllık evli ve sadece 2-3 kişi çağırdım diyo
Hayır kendi ve eşinin ailesini bile yemeğe alsa 3 kişiden fazla olur :44:

Yabancı olarak 2-3 kişi.Yoksa aileleri dışarıdan saymıyorm.Zaten ailelerimzden uzağız.Bulunduğumuz yerde de akrabamız yok.

Bence 2-3 kez demek istemiştir :KK53:
Artık bende kardeşlerimden yardım almayı bıraktım...
Dediğin gibi tarif defterim var çokta güzel yapabiliyormuşum herşeyi :KK52:
Herşeyin başı kendine güvenmekle başlıyor...
Ve öyle herkesin ne dedğini umursamayacaksın...
Bir kere yaptığım keki beğenmediler yapabiliyorsan yapta daha iyisini sen getir dedğim :KK4:

İnsanların görüşlerine çok önem veriyor musunuz?
Eleştirilmek,beğenilmemek sizi olumsuz etkiliyor mu?
Yaptığınız cevizli keki yiyen misafirlerden birinde ceviz kabuğu kırıntısı çıksa bu sizi nasıl etkiler?O an kusura bakma deyip güler geçer misiniz?Yoksa akşam gözlerinizi tavana dikip sabaha kadar ben nasıl böyle bir hata yaptım mı dersiniz?Hatta cevizli kek yapmaktan soğur musunuz?

Bu sorulara verdiğiniz yanıtlardan eğer başkalarının sizin hakkınızdaki değerlendirmelerine çok kafayı takan hatta hayatını başkalarının isteklerine göre yaşayan biri olduğunuz sonucuna varırsanız psikiyatriye mi gitsem demişsiniz ya bence psikiyatri değilde eğer imkanınız varsa psikolog ile görüşebilirsiniz.

Ama bunlar değilse son dediğiniz olabilir anne evinde misafirden bezmeniz kendi evinizde rahat etmek istemenize neden olmuş olabilir bence.

Gerçekten bana en yardımcı olacak mesaj bu olmuş.Sanırım eleştirilmek beni çok etkiliyor,kekin içinden çıkan ceviz kabuğundan şikayet eden biri beni çok üzer.Sanırım sebebp buna bağlı.Yavaş yavaş anlamaya başlıyorum.Lütfen elinizden geliyorsa biraz daha yardımcı olun..

X