Börekler Değişik Börek (Çok Farklı)-Resimli

terlik

İYİLİK MELEĞİ
Kayıtlı Üye
15 Ağustos 2008
2.802
15
Yazdığım malzeme Büyük Dikdörtgen Borcama göredir ben onda yapıyorum. Büyük fırın tepsisine yaparsanız malzemeyi ona göre arttırabilirsiniz fakat yufkayı 3,5 tan fazla kullanmayınız orta kısım hamur olur...

Borcamı yağlayın, 6 milföyü elinizle açarak yanyana dizin ve tepsinin tabanına yayınız. Üzerine 1 yufkayı yırtarak yayın daha sonra istenen iç malzemeyi yayınız (peynirli, patatesli, patlıcanlı ; ben kıymalı yapıyorum) Daha sonra 2 ci yufkayı da yırtarak yayınız . Kalan 6 milföyüde elinizle açarak yanyana koyup malzemeleri kapatacak şekilde üstüne yayınız. Keskin bir bıçakla kare şeklinde kesiniz (yada kaç kişilik istiyorsanız o şekilde)

12 Adet Milföy Hamuru
2 adet yufka
2 adet yumurta
2 yemek kaşığı yoğurt
yarım su bardağı süt
1 adet soda

Derin bir kaba yumurtaları kırın , yoğurdu , sütü ve sodayı katıp karıştırın.
Borcamdaki malzemenin üzerine bu sosu dökünüz ve 10 dk kadar buzdolabında dinlendirmeye bırakınız.
Önceden ısıtılmış 180 derecede fırında üstü kızarana kadar pişsin

user95284pic17474122019tu3.jpg

user95284pic17475122019op7.jpg

Son düzenleme:
hım değişik ve güzel bir tarife benziyor yarın kesinlikle deneyeceğim..çok saol arkadaşım.....

Bende bu tarifi öğrendiğimde çok beğenmiştim üstelikte üzeri öyle güzel kızarıyor vede kabarıyorki inanın hazır börek aldım zannetti misafirlerim...
Üstelikte çok pratik;
Yapıp sevdiklerinizle paylaşmanız dileğiyle,
Sizde sağolun, İyi geceler...

kaydirigubbakcemile5

yapanlar resim koysunlar. çok merak ettimm kaydirigubbakcemile5

Tarifi yaptığım birgün resmini eklerim...
Yapmanızı tavsiye ederim, çok farklı bir tarifdir...
Lezzetide muhteşem kıyır kıyır...
Üstelikte yapımı kolay,
İyi geceler...

kaydirigubbakcemile3

milföyleri yanyana diziyoruz değilmi?

Merhabalar, evet yanyana boşluklar bırakmayın ; birleştirin bir örtü gibi kapama görevi yapıyor bir yandan. Tabanada , en üstede örtü gibi, alttaki malzeme görünmeyecek şekilde...
Anlamaşılmadıysa tekrar sorabilirsiniz...
Afiyet olsun, güzel yemeklerde sevdiklerinizle olmanız dileğiyle;
İyi geceler

kaydirigubbakcemile5

milfoy hamurunu cok zor buluyorum ben yaa :çok üzgünüm:

milfoy hamurunu cok zor buluyorum ben yaa :çok üzgünüm:

Almanya'da mı zor buluyorsunuz?
Aslında evdede yapılabiliyor fakat çok zahmetli bir tarif...
Genelde marketlerin difrizlerinde bulunuyor fakat orada bulamıyorsanız, Almanyada yaşayan tanıdıklarımdan sizin için bilgi edinebilirim.
İyi akşamlar...

kaydirigubbakcemile5

olmazmi canim ya ALDI LIDL PENNY Norma, Tengelmann vs hepsinde vardir, önceden yaprak seklinde vardi simdi rula seklinde yaprak varmi bilmiyorum ben rula aliyorum.... bir bak istersen yoksa ben göndereyim burdan :emir_bebek:

heeee o rulo seklindekileri biliyorum canimm cokacimcoook
turk marketlerindekiler daha guzeldi ama onlarida artik getirmiolar nedendir bilmem

ozaman sana kolay gelsin a.s.
bende haftason denicem firsat bulursam :teytey:

Afiyet olsun canım , fakat aklıma takıldı rulo şeklince dediğiniz
hamur bütünmü oluyor... (Bizim burada bir pakette 20 kare yaprak halinde)

:tomato: yerimseniben

Afiyet olsun canım , fakat aklıma takıldı rulo şeklince dediğiniz
hamur bütünmü oluyor... (Bizim burada bir pakette 20 kare yaprak halinde)

:tomato: yerimseniben

burdada kare yaprak halinde vardi, hala varmi bilmiyorum....

rulo dedigim, bütün hamur onu arasina kagit koyup rulo seklinde dolayip satiyorlar, istersen direk öyle kullan, istersen kes, istersen birazdaha merdaneyle acabilirsin

Selam, bu böreğin içinde yağ yok sanırım. ya da ben mi göremedim?

Merhabalar,
Dikkatiniz için teşekkürler...
Ben bu böreğe yağ koymadım milföy yağlı bir hamur olduğu için fakat arzu eden 1/2 su bardağı katabilir... Damak tadınıza bağlı...
İçinde süt vede sodada olduğu için kaldırıyor bence...
Sütteki yağıda düşünürsek...
Afiyet olsun güzel paylaşımlarda buluşmak üzere...

a.s.a.s.

burdada kare yaprak halinde vardi, hala varmi bilmiyorum....

rulo dedigim, bütün hamur onu arasina kagit koyup rulo seklinde dolayip satiyorlar, istersen direk öyle kullan, istersen kes, istersen birazdaha merdaneyle acabilirsin

İstanbul'da öyle bütün hamur olarak yok...
Denediğinizde bilgilendirirmisiniz...,
Sonuç nasıl olur acaba?...

cokacimcoook a.s.

Son düzenleme:
mılfoy acma ısını anlamadım ben canım
her mılfoyu borcam kadar acıp ust ustemı yayacagız
yoksa bıraz acıp yufkalaaramı kapatacagız ust uste gelsede bısey olmaz sanırım

mılfoy acma ısını anlamadım ben canım
her mılfoyu borcam kadar acıp ust ustemı yayacagız
yoksa bıraz acıp yufkalaaramı kapatacagız ust uste gelsede bısey olmaz sanırım

Yine aynı ebatta milföyler kare, sadece hafif yanyana getirebilmek için zemini 6 milföyle kapatıyoruz. Yanyana sıralayarak. Yufkaların birini parçalayarak milföyü kapatıyoruz; harçtan koyup (kıymalı, peynirli vs) tekrar bir yufkayı parçalayarak yayıyoruz bu seferde harcı örtüyoruz.
Tekrar 6 milföyü yanyana sıralayarak (uclarını hafif üst üste getiriyoruz yanlardan ki birleşmiş olsunlar diye..) son örttüğümüz yufkalarıda bu 6 milföyle kapatıyoruz...
NOT => Milföyler açılarak üst üste DEĞİL...........

:kahve: cokacimcoook kaydirigubbakcemile3

canım ya şimdi ilk milföy hamurunu tepsiye diziyoruz üstüne yufka kapatıyoruz onun üstüne harcı koyup tekrar yufkayla kapatıp en üste tekrar milföy hamurunu kapatıyoruz deilmi yani 2tane yufka kullanıyoruz öle deilmi
ya tarif çok hoşuma gitti allah kısmet ederse 18 eylülde eşim askreden gelecek bu tarifi ozaman yapcam kocacıma. milföy hamuruyla yapılan herşeyi çok beyenir

canım ya şimdi ilk milföy hamurunu tepsiye diziyoruz üstüne yufka kapatıyoruz onun üstüne harcı koyup tekrar yufkayla kapatıp en üste tekrar milföy hamurunu kapatıyoruz deilmi yani 2tane yufka kullanıyoruz öle deilmi
ya tarif çok hoşuma gitti allah kısmet ederse 18 eylülde eşim askreden gelecek bu tarifi ozaman yapcam kocacıma. milföy hamuruyla yapılan herşeyi çok beyenir

Merhaba büşra44,
Evet canım ilk 6 milföyü tabana, sonra 1 yufkayı elinle yırt parçalara, ara malzeme (tavsiyem kıymalı harç yap lahmacun içi gibi ) tekrar 1 yufkayı yırt parçalara yay kapat üstünü, tekrar 6 milföyü öyle döşe ki alttaki yufka görünmesin, daha sonra mutlaka kesmeyi unutma bıçakla. (Toplam 2 yufka)
Ayyy inan içim bir tuhaf oldu, tüylerim diken diken oldu denir yaa aynen öyle, ALLAH KAVUŞTURSUN EŞİNE İNŞALLAH. Ona ne yapsan senin yaptığın herşey güzel gelir ona. Dilerim çok beğensin milföyüde seviyormuş.
Ağzınızın tadı hep güzel olsun...
Ellerine sağlık şimdiden. Afiyet Olsun Canım...

a.s.a.s.a.s.kaydirigubbakcemile5kaydirigubbakcemile3

X