Lise Yorum ve Soruları Meslek lisesinden düz liseye geçiş var mı?

lifeisgood

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Temmuz 2007
308
7
Arkadaşlar meslek lisesi 11. sınıfa geçen bir kardeşim var. isov yapı meslek lisesine gidiyor.
Acaba meslek lisesinden düz liseye geçiş var mı?
Çok araştırılmadan yazdırıldı okula şimdi de istemiyor.:KK43:

Son düzenleme:
normalde
düz liselerde bir öğrencinin karnesinde çok zayıfı varsa
hocalar o öğrencinin meslek lisesinde okumasını söylerler
anadolu lisesinden ayrılıp düz lisesinde okuyan arkdaşlarım vardı...
böylede olur...
bence geçebilir.
anadolu liseleri düz liseye geçiyorsa
düz liselide mesleke geçiyorsa
olabilir...diye düşünüyorum canım...

Sorununun cevabını bilmiyorum ama ben sana bir soru yönelteceğim. Kardeşin neden meslek lisesi istemiyor. Bu yıl 8 sınıf okuyan oğlum var çok da başarılı değil bende meslek lisesi düşünüyorum. Şimdi senin yazını okuyunca kafam karıştı. Beni cevaplarsan sevinirim.

Sorununun cevabını bilmiyorum ama ben sana bir soru yönelteceğim. Kardeşin neden meslek lisesi istemiyor. Bu yıl 8 sınıf okuyan oğlum var çok da başarılı değil bende meslek lisesi düşünüyorum. Şimdi senin yazını okuyunca kafam karıştı. Beni cevaplarsan sevinirim.

Meslek lisesine göndermeden önce çok iyi araştırmak gerek. Meslek lisesini bitirince benim kardeşim miimar olacağını zannediyordu. Yapı meslek lisesi ya. Halbuki 4 yıllık üniversiteye giremiyor sadece yapı öğretmenliği ve bir öğretmenlik daha ona girebiliyor. Ya da 2 senelik üniversiteye girebiliyor ancak. Ama biliyorsun ki meslek liseleri üni. sınavında katsayıları düşük oluyor ve ara eleman olarak kalıyorlar.
Benim kardeşim de çok başarılı değildi ama lisede dersleri falan iyi geldi. Teşekkür getirdi. Biz de anadolu lisesi sınavını kazanamayınca üni. sınavında başarılı olur mu acaba diye düşündük ve hatta kayıt olurken üni. sınavında mimarlık seçebileceğini söylemişler. Ben ilgilenemedim işte annem de yazdırdı böyle olunca kardeşim de mimarlık isteyince. Ama meslek lisesini bitirirse mimar olamayacak hayatı boyunca. Oysa düz liseye de gitse dersane falan en azından bir şansı var seçeneği çok. Üni. sınavına kadar aklı başına gelir heralde diye düşünüyorum sonuçta çocuklar anadolu lisesi sınavına çok küçük yaşta bilinçsizce giriyorlar.
Tabii ki meslek liseleri de ülkemiz için gerekli ama ben hem kardeşimde o ışığı gördüğümden hem de mimar olmayı istediği için düz liseye geçirelim diyoruz.
Kısaca demek istediğim o ki gireceği liseyi ii araştırın liseyi bitirince hangi üni.lere girebileceğine bakmadan yazdırmayın derim. İnşallah soruna yanıt verebilmişimdir.a.s.

2 yıllık meslek yüksek okulların aslında çok büyük bir avantajı var
2 yıl okur mezun olur ki ülkemizde ara eleman çok aranıyor MYO' lular iş konusunda çok şanslı eğer isterse DGS sınavı ile 3.sınıftan 4 yıllık kendi alanı mimarlık ise okuyabilir...2 yıllık ve 4 yıllıkların gördükleri dersler aynı tek fark 2 yıllılar eğitimi 2 yılda daha yoğun öğreniyorlar...

2 yıllık meslek yüksek okulların aslında çok büyük bir avantajı var
2 yıl okur mezun olur ki ülkemizde ara eleman çok aranıyor MYO' lular iş konusunda çok şanslı eğer isterse DGS sınavı ile 3.sınıftan 4 yıllık kendi alanı mimarlık ise okuyabilir...2 yıllık ve 4 yıllıkların gördükleri dersler aynı tek fark 2 yıllılar eğitimi 2 yılda daha yoğun öğreniyorlar...

Bugün onu öğrendim bir dersanenin rehberlik hocasından DGS ye girebilmesi için 2 yıllık okulu derece ile bitirmesi gerekiyormuş yani her isteyen giremiyormuş DGS ye bir de ÖSS gibi zor bir sınavmış ve tercih yapması gerekiyormuş tamamen üni. sınavı gibiymiş yani.
Bu arada düz liseye geçiş hakkı olduğunu da öğrendim bugün.

Bugün onu öğrendim bir dersanenin rehberlik hocasından DGS ye girebilmesi için 2 yıllık okulu derece ile bitirmesi gerekiyormuş yani her isteyen giremiyormuş DGS ye bir de ÖSS gibi zor bir sınavmış ve tercih yapması gerekiyormuş tamamen üni. sınavı gibiymiş yani.
Bu arada düz liseye geçiş hakkı olduğunu da öğrendim bugün.

derece önemli değil
yanlış okul 1.olsanda fazla bir puan etkilemiyor
bizim okulda ortalaması 4.00 olan olan okul 1.si ODTÜ işletmeye girmişti
ama 2.02 oratalama ile başka bir öğrenci KATÜ işletmeye girdi
gerçi benim okulum türkiyede myo arasında 3.lük derecesi vardı eğitimi iyi bir üniversiteydi.
DGS için kurslar vardı okulumuzda mantık matematiği ve türkçe soruyrlar ama türkçeler biraz ilginç yüksek lisans soruları tarzı...
ama kısaca şunu söyleyim okul puanı önemli değil bunun şahidiyim...
tek fark dereceli üniversite mezunndan
düşük oratalamlıu sadece 3 soru fazla yapacak
kafanız karışmasın
inşalallah güzel şeyler olur...

X