Yüz görümlüğü

bizdede öyle bir adet yok
biz zaten birçok adeti uygulamıyoruz
ee malüm maddiyat işi bu işler
ne uygunsa neyi uygun ödeyeceksek onu alıyoruz.

tatlımla mutlu huzurlu olayımda yüz görümlüğümolmasın
.

benim yüz görümlüğüm eşimiin ve benim isimlerimizin ilk harflerinin olduğu altın bir kolyeydi çok mutlu olmuştum düğünden eve geldiğimizde takmıştı hiç unutmamŞeniz en değer verdiğm takımdır hep boynumdadır uğurum gibi bir şey oldu. tabi illa yapmak şart değil ama kızlar siz tutunun çok güzel oluyor anlamı oluyor.erkeklere kalsa bir şey almazlar arada laf çarpın o zaman almak zorunda kalıyorlaryerimseniben

ya bencede ewlenmeden öle orasını burasını gösterenlerede şaşıyorum gelin ata binmiş ya nasip demişş walla sözlüm bana o gece sana çok güzel hediye takacam dioo bzde war öle bi adet eğer takmazsa bişeyde yapmazsınn

orasini burasini gösterenlerin derdi sizimi gerdi bu ne biçim bi uslup arkadaşim:nazar:

bende almadım
aslında almak gerekir
erkek eşine pahalı hediye almsını öğrensin diye
ben sadece mehir söyledim
o da az mi mebla
yani dinimiz geregi oldugu için

bende almadım
aslında almak gerekir
erkek eşine pahalı hediye almsını öğrensin diye

bence eşin pahalı hediye almasını öğrenmesi meziyet değil ki. bizim paramız yoktu eşim alamadı, şimdi bana pahalı hediye almayı öğrenemedi diye ne gibi bir eksiklik olabilir.

bence pahalı hediye almaktansa çok çok ucuz bişey alsın ama beni düşünerek alsın, emek vererek hazırlasın, içinden gelsin yeter..

düğün salonunda duvağımı açtıktan sonra takı seti takmıştı bi nevi yüz görümlüğü işte...
evlenmeden önce gösterme konusuna gelince,güvenilecek adam var güvenilmeyecek adam var..
ben eşime sonuna kadar güvendim...

Kızlar merak ettım..
sizler evlendiğinizde yüz görümlüğü aldınızmı yada öyle bir adetiniz varmı...
amacı nedir sizce.........

eşim bana ilk gecemizde pirlana taşlı bir bileklik takmıştı
bende şaşırmıştım öyle bişey beklemiyordum zaten düğünde takmıştı takacağını ama çok güzel olmuştu :asigim:

artık erkeklerin evlenmeden önce eşinde nerdeyse görmedigi yer kalmadıgı için sanırım böyle bi adete gerek kalmamış :)
eskide kaldı yüz görümlüğü denen şey
şimdilerde dügünde takılıyo gerdanlık fln

yüz görümlüğü denen şey eskiden eşlerin yüzlerini ilk kez gördükleri için takılırmış ve kızların seslerini dahi ilk gecede yüz görümlüğü verildikten sonra duyarlarmış.
kızları tembihlerlermiş yüz görümlüğünü almadan sakın konuşma diye o derece yanii
benim söyledigimde bi art niyet araymayın ltf sadece o gelenekler günümüzde kalmadı bu yüzden
artık geline verilen hediyeler yüz görümlüğü adı altında verilmiyor:kahve:

benim esim bana yüz görümlügü verdi bir altin künye,
kücük bir hediye hani ilk gecemiz birbirimize ayit olacagimiz bir olacagimiz gece bana olan sevgisinden aldi:)

Birinci sayfada yazmıştım ..
Kayınvalidemin eve girmeden bal yedirmesini ve kolunun altından geçirdiğini
sizdede varmı farklı adetler.bunu uygulayanlar yüz görümlüğ dışında
merak ettim.

hahahahaha
benimki de sanirsam bi kucuk altin miydi neydi bi de 20 lira muhahaha ay o gunler ne guzeldi be keske o gune geri donebilsem pehhhhhhh

ay kızlar cevaplarınız için çok teşekkurler..
turk filmlerinde gösterirler ya yüz görümlüğü olarak 5 i bir yerde takarlar ya..
valla o sahneler ne zaman gelse bende evlenırsem inşallah isterim diye hep aklımda...
ama demekkı guzel bir şey....
banada takan bır koca olur inş

benımde buara hep aklımda kendı kendıme dusunuyorum
evlenınce ıstıcem dıyorum kendı kendıme
cok guzel bıse bence ogune ozel bı hatıra kucuk yada buyuk onemlı degıl
aslında karsı atrafın kendısının bunu hatırlayp yapması cok hos olur ama herkezde bılmıyo sanırım yada stres telas unutuluyo ama ben unutmıcam ve ıstıcem
olurda evlenırsem unutturmayın bana kızlar olurmu:)

ay kızlar cevaplarınız için çok teşekkurler..
turk filmlerinde gösterirler ya yüz görümlüğü olarak 5 i bir yerde takarlar ya..
valla o sahneler ne zaman gelse bende evlenırsem inşallah isterim diye hep aklımda...
ama demekkı guzel bir şey....
banada takan bır koca olur inş

inş tüm bekarların başına:eek:
ben de eski bi Türk filminde izlemiştim kız yüzgörümlüğünü alana kadar konuşmamıştı
tabii ki yüzünü dahi ilk kez görücekti erkek
eskiden öleymiş evlenecekleri kızın yüzünü görmeden evleniyolarmış

X