kadınlar çalışmalı mı ,çalışmamalı mı?

ben konuya yeni dahiloldum bence kadın çalışmamalı çünkü kadın zxaten evinde akşama kadar mesai saati bitmeksizin çalışıyo hiç bir kadında daha doğrusu sorumluluğunu bilen kadın akşam asla akşama kadar yatamaz
kadın zaten çalışıyodur sabah mesaisi eşiyle beraber uyanınca başlar eşini giydir kahvaaltı falan derken mesai başlamış olur sonra çocuklar ev işi yemek bulaşık çamaşır ütü daha sayamadığım bir sürü buna benzer iş akşama kadar vur allah vur
zaten kadın bu şekilde çalışıyo bide işte ayrıca çalışıyo i,nsanın ömründen gidiyo bence deymez bunlara herkes üstüne düşen görevi yapması bence en doğrusu erkek dışarda çalışır kadın içerde
birazdaha fazla para için ne gereği var insanın kendini tüketmasine
otururum evimde çalışırım
ha maddi özgürlüğe geli,nce zaten eşim benim ve çocuklarım için çalışıyo bi dediğimizi iki etmiyo ha öyle aman aman bi gelirimizde yok ama kendi yağımızla kavruluyoz işte
ilerde de eşim beni aldatırsa beni bırakırsa o zamanda allah büyüktür elbet bi,r kapı açacaktır
rabbim kimi yarı yolda aç bırakmışki beni bıraksın
her kez rızkını yer kimse buna engel olamaz oyüzden bence en doğrusu kadının ev hayatındaki çalışmasıdır bernce dışarda çalışmak başlıca erkeğin görevidir

çalışıyorum çünkü kendimi mutlu hissediyorum, canım istediğim an bırakırım, allahıma şükürler olsun bir mecburiyetim yok. ancak bazı görüşlere maalesef katılmıyorum. eğer eşimin bana saygısı-sevgisi okuduğum okula veya çalıştığım işe bağlıysa olmaz olsun öyle saygı. bu görüşe göre yarın birgün yaşlandığımız zaman da saygısı, emekli maaşımdan dolayı olacak herhalde... :umursamaz:

ben işi varsa çalışmalı diyorum..ben çalışıyorum..mutluyum..haa kadın çalışmayınca mutlu oluyorsa ev işleri bana yetiyor diyorsa çalışmasın zaten..gerçekten ev ve çocuk kadını yoran uğraşlar..herkesin dünya görüşü farklı ben paradan,ekonomik özgürlükten ve dünyanın binbir türlü hali var düşüncesinden önce çalışmayı ve üretmeyi sevdiğim için çalışmak beni çok mutlu ediyor..2 yıl ev hanımlığım ve 3 yıl çalışma hayatım var ve ben evdeyken daha çok yoruluyordum..şimdi de yoruluyorum ama bilmiyorum sanki şuan işleri yetiştiremesem de daha sistemliyim..vaktimi daha verimli kullanıyorum..evim bir ev hanımınki kadar temiz ve düzenli değil,akşam 2-3 çeşit yemek yapamıyorum ama olsun..sositososito

bu konuda çok guzel bi yazı okumuştum,paylaşıyorum :

"İslam kadını aşağılamadı, siz anneliği aşağıladınız!
Anneliği aşağılamanın teknikleri çok. Bunun başında dünyanın en şerefli işini yapan annelere “boş kadın” muamelesi yapmak geliyor. Onlara göre çalışıyor olmak için evden çıkmak lazım. Caddeyi görmek, caddeye görünmek lazım. Bir kadının “çalışıyor” sayılması için kamuya kendisini göstermesi şart. Sabah sekiz akşam dokuz (çünkü kadın ucuz işgücü) mesai yapması şart.

Bunlar için de başka şeyler lazım: Modern görünürlüğün vacibatından olan şeyler. Her gün aynı kıyafetle, aynı saç rengiyle, aynı ayakkabıyla, aynı çantayla gidilmez ki işe! Yenilemek lazım, rengini uydurmak lazım. Saça uygun elbise, elbiseye uygun ayakkabı, ayakkabıya uygun çanta, çantaya uygun cüzdan, ona uygun cep telefonu lazım…

Modası geçenleri değiştirmek lazım. Bunun için de modayı takip etmek lazım. Özetle üretim-tüketim çarkında yağ, değirmeninde un olmak lazım.

Bütün bunlar için çalışmak lazım. Çalışmadan bu masraflar nasıl kazanılacak? Daha iyi görünmek için daha çok kazanmak lazım. O da yetmiyorsa, daha daha çok kazanmak lazım. Daha çok kazanmak için harcamadan olmuyorsa, daha çok harcamak lazım. Görünmeden daha daha çok kazanılamıyorsa, daha çok görünmek lazım. Daha çok görünmek için daha çok dikkat çekmek lazımsa, onu yapmak lazım. Onu yapmak için herkesten çok harcama yapmak lazımsa, onu yapmak lazım. Herkesten çok harcamak için, herkesten çok kazanmak lazım.

Hangisi hangisine lazımdı? Kafam karıştı…

Evden çıkıp mesai yapmayan kadının yaptığı “çalışmak” değildir. O tepeden bakılan, “Ev kadınıymış” yollu dudak bükülen bir “acizdir”. Evinin kadını olmak modernlere göre dudak bükülecek bir iştir. İş kadını daha hoş geliyor. Hatta sokak kadını bile ötekinden hoş geliyor.

Modernin gözünde o koca parası(!) yiyor. Patron parası mı? Amir fırçası mı? Onun bunun erkeklerinin ağız kokusu mu? Her işe gidiş gelişte yaşadığı tıkış tıkış otobüsler ve minibüslerdeki onur kırıcı durum mu? Onlar işin parçası ayol. Koca kârı yeme de, ne yersen ye! Koca fırçası yeme de, ister amir, ister ustabaşı, ister patron fırçası ye! Hatta sokak magandası ve çarşı maçosunun attığı laf bile ehven…

Ev kadını, üüü! Bir kere özgür(!) değil ayol. Yarım saat işten erken ayrıldığı için amirinden duyduğu lafı kargalar yemese de kendisi özgür. İşyerinde uygulanan sıkı denetime rağmen özgür. “Yarın müsait misin”lere verdiği “Mesaide olacağım, işten yorgun dönüyorum”lara rağmen özgür. Ama ev kadını handiyse esir canım…

Ama o anne. Çocukları var. Yani dünyanın en değerli, en asil, en soylu, en görkemli işini yapıyor. Yani insan yetiştiriyor. Çocuk sokakta yetişmez ki? Çocuk evde yetişir.

Olsun, o yine de “çalışmayan” kadındır. Annelik çalışmak sayılmıyor. Modernlere göre annelik işsizlik sayılıyor. Annelik angarya sayılıyor. Komedi de ne biliyor musunuz: Başkalarının doğurduğu çocuklara bakmak için kurulan sektörlerde çalışmak “iş”, orada çalışanlar da “çalışıp üreten kadın” sayılıyor da, kendi doğurduğu çocuğa bakmak “iş” sayılmıyor. Modernler kazara anne olduklarında durum şu oluyor: baba işe, anne işe, çocuk kreşe, ev pansiyon, aile pansiyoner...

İşte buraya yazıyorum: Cenneti annelerin ayakları altına seren İslam kadını aşağılamadı. Fakat cenneti dünyada arayan tek dünyalı modernler gözümüzün içine baka baka anneliği aşağılıyorlar. Üstelik her birini bir ana doğurduğu halde.

Ne kadar ayıp! Ne kadar küstah! Ne kadar saçma! "
yazar: Sami Hocaoğlu

ne kadar güzel bir yazı yaaa...harika ötesi..resmen bayıldım..bizim insanımız gerçekten evde durana aaa çaışmıyor vasıfsız gözüyle bakıyor..bence en değerli şey annelik..en güzel meslek..
bende ilerde çalışmak istiyorum ama hemen olsa bile 2 yaşına kadar kendim bakmış olacağım....
kariyer,para nedense çocuktan çok daha önemli..
yazıda en beğendiğim de şuydu;
kendi çalıştığı için çocuğunu bakıcıya veren,o kişiyi iş sahibi yapmış oluyor..ama evde kendisi baksa iş sayılmıyor..

Çalışmak hem kendimize güvenimizi sağlıyor, hemde erkeğin kadına olan saygısını artırıyor..
katılmıyorum ben zaten kendime her şekilde güveniyorum arkadaşında dediği gibi sırf çalışıyor ve para kazanıyorum diye eşim bana saygı duyacaksa hiç duymasın daha iyi
hem ben şuan çalışmıyoırum imkanım oplduğu halde ama eşimin saygısı bana hep var zaten bence alakası yok

eşim bana çalıştığım için güvenecekse hiç güvenmesin..
ben zamanında çalışmış şuan evde duran biri olarak diyorum her zaman kendime güvenmişimdir..bunun için illa ki çalışmama gerek yok..

ben görüşümü az önce belirttim tekrar yazmıcam aama şu en söylenenlere cvp vermek istiyorum
çalışmakla güven ve saygı olmazz
hiççç yok mu eşi ünv mezunu,kendi ünv mezunu ama şiddet görüyor eşinin kötü alışkanlıklarından dolayı mutsuz ve saygısız bi hayat sürüyor böle insanlar çok varrr...
benim bi akrabam avukat geliride ona göreee ama eşi tarafından aldatıldı gerekçe sadece işine değer veriyormuş(yapcak her türlü yapar ama ) o aile için verdiği yıllara karşıllık çocukları bile çalışmasaydın dedileerr pekiiii bu kadın çok mu saygı gördü çalıştı diye SAYGISIZLIĞIN EN BÜYÜĞÜNÜ GÖRDÜ
benceeee...

ben görüşümü az önce belirttim tekrar yazmıcam aama şu en söylenenlere cvp vermek istiyorum
çalışmakla güven ve saygı olmazz
hiççç yok mu eşi ünv mezunu,kendi ünv mezunu ama şiddet görüyor eşinin kötü alışkanlıklarından dolayı mutsuz ve saygısız bi hayat sürüyor böle insanlar çok varrr...
benim bi akrabam avukat geliride ona göreee ama eşi tarafından aldatıldı gerekçe sadece işine değer veriyormuş(yapcak her türlü yapar ama ) o aile için verdiği yıllara karşıllık çocukları bile çalışmasaydın dedileerr pekiiii bu kadın çok mu saygı gördü çalıştı diye SAYGISIZLIĞIN EN BÜYÜĞÜNÜ GÖRDÜ
benceeee...

aynen...
karaktersiz insan için bahaneden bol birşey olmaz. çalışırsın "benimle ilgilenmiyorsun"der, çalışmazsın" asosyalsin" der. yeter ki istesin :umursamaz:

aynen...
karaktersiz insan için bahaneden bol birşey olmaz. çalışırsın "benimle ilgilenmiyorsun"der, çalışmazsın" asosyalsin" der. yeter ki istesin :umursamaz:

:roflol: işteeee vallaa ondan çalışsanda yaranamazsın saygısı artmaz çalışmasanda:)))))))
sayg duycakk ilk okul mezunu bile olsan duyar duymucak insanda istersen türkiyeyi yönet yine duymazzzz:eek:klava:
tabiiii herzaman dediğim gibi ünv altın bilezikkkk........

çalışmalı bence ,

daha once calısıyordum,evlendım iş coktu bana uymadı ..

evlendıgımden berı calısmıyorum ,

oysa ben calısıyorum ,
cokk ıyı getırı getıren bır ısım bıle var ,sadece evden cıkmadıgım ıcın claısmıyor gorunuyorum ..

esıme ılk evlendıgımde dedım ,evde duramam ben calısmalıyım aktıf olmalıyım ,bır sene boyunca hıc calısmadım ama sureklı kendımı glıstırmek ıcın kursalara gıttım ,evime eşimden cok sonra gleıyordum..

iş kaygısında oldugum zmana esım tuttu elımden tüm bildiklerını (onun da ıkı ısı var) bana anlattı ..:asigim:

evden o ısı yapıyorum ..

bu demek degıl kı hıc claısmayacagım ,calısacagım ,

bosuna mı okudum ben uleeeen dıyorum bazen ,sonra mıs gıbı ıs dıyorum..fisfisfis

bu sene kar da kısta atanabılmek ıcın dershane yollarında sürünüyorum ,işimi aksatıyorum zaman zaman sırf daha da ıyı bır ısım olsun dıye.

bunu sadece kendım ıcın degıl ,eşim için ,ılerde cocugum ıcın ,ıstıyorum ..daha ıyı bır gelecek.boshayallersmile

eger bu sene atanırsam ,acılan en zengıın karı olma yolunda ılerleyen sumak gelıyor delikafadulden kaydirigubbakcemile3

atanırsam bu ısımı de asla bırakmam ,ac gozlümüyüm neyım kaydirigubbakcemile3

bence kadınlar evden de bır cok ısı yapabılırler ,yanı bır sekılde claısabılırler kaydirigubbakcemile5

ilerde de eşim beni aldatırsa beni bırakırsa o zamanda allah büyüktür elbet bi,r kapı açacaktır
rabbim kimi yarı yolda aç bırakmışki beni bıraksın
her kez rızkını yer kimse buna engel olamaz oyüzden bence en doğrusu kadının ev hayatındaki çalışmasıdır bernce dışarda çalışmak başlıca erkeğin görevidir

bu konuda çok guzel bi yazı okumuştum,paylaşıyorum :

"ıslam kadını aşağılamadı, siz anneliği aşağıladınız!
Anneliği aşağılamanın teknikleri çok. Bunun başında dünyanın en şerefli işini yapan annelere “boş kadın” muamelesi yapmak geliyor. Onlara göre çalışıyor olmak için evden çıkmak lazım. Caddeyi görmek, caddeye görünmek lazım. Bir kadının “çalışıyor” sayılması için kamuya kendisini göstermesi şart. Sabah sekiz akşam dokuz (çünkü kadın ucuz işgücü) mesai yapması şart.

Bunlar için de başka şeyler lazım: Modern görünürlüğün vacibatından olan şeyler. Her gün aynı kıyafetle, aynı saç rengiyle, aynı ayakkabıyla, aynı çantayla gidilmez ki işe! Yenilemek lazım, rengini uydurmak lazım. Saça uygun elbise, elbiseye uygun ayakkabı, ayakkabıya uygun çanta, çantaya uygun cüzdan, ona uygun cep telefonu lazım…
Modası geçenleri değiştirmek lazım. Bunun için de modayı takip etmek lazım. Özetle üretim-tüketim çarkında yağ, değirmeninde un olmak lazım.

Bütün bunlar için çalışmak lazım. Çalışmadan bu masraflar nasıl kazanılacak? Daha iyi görünmek için daha çok kazanmak lazım. O da yetmiyorsa, daha daha çok kazanmak lazım. Daha çok kazanmak için harcamadan olmuyorsa, daha çok harcamak lazım. Görünmeden daha daha çok kazanılamıyorsa, daha çok görünmek lazım. Daha çok görünmek için daha çok dikkat çekmek lazımsa, onu yapmak lazım. Onu yapmak için herkesten çok harcama yapmak lazımsa, onu yapmak lazım. Herkesten çok harcamak için, herkesten çok kazanmak lazım.

Modernin gözünde o koca parası(!) yiyor. Patron parası mı? Amir fırçası mı? Onun bunun erkeklerinin ağız kokusu mu? Her işe gidiş gelişte yaşadığı tıkış tıkış otobüsler ve minibüslerdeki onur kırıcı durum mu? Onlar işin parçası ayol. Koca kârı yeme de, ne yersen ye! Koca fırçası yeme de, ister amir, ister ustabaşı, ister patron fırçası ye! Hatta sokak magandası ve çarşı maçosunun attığı laf bile ehven…

Ev kadını, üüü! Bir kere özgür(!) değil ayol. Yarım saat işten erken ayrıldığı için amirinden duyduğu lafı kargalar yemese de kendisi özgür. ışyerinde uygulanan sıkı denetime rağmen özgür. “Yarın müsait misin”lere verdiği “Mesaide olacağım, işten yorgun dönüyorum”lara rağmen özgür. Ama ev kadını handiyse esir canım…

Ama o anne. Çocukları var. Yani dünyanın en değerli, en asil, en soylu, en görkemli işini yapıyor. Yani insan yetiştiriyor. Çocuk sokakta yetişmez ki? Çocuk evde yetişir.

Olsun, o yine de “çalışmayan” kadındır. Annelik çalışmak sayılmıyor. Modernlere göre annelik işsizlik sayılıyor. Annelik angarya sayılıyor. Komedi de ne biliyor musunuz: Başkalarının doğurduğu çocuklara bakmak için kurulan sektörlerde çalışmak “iş”, orada çalışanlar da “çalışıp üreten kadın” sayılıyor da, kendi doğurduğu çocuğa bakmak “iş” sayılmıyor. Modernler kazara anne olduklarında durum şu oluyor: baba işe, anne işe, çocuk kreşe, ev pansiyon, aile pansiyoner...

ışte buraya yazıyorum: Cenneti annelerin ayakları altına seren ıslam kadını aşağılamadı. Fakat cenneti dünyada arayan tek dünyalı modernler gözümüzün içine baka baka anneliği aşağılıyorlar. Üstelik her birini bir ana doğurduğu halde.

Ne kadar ayıp! Ne kadar küstah! Ne kadar saçma! "
yazar: Sami Hocaoğlu

sen bu yüzden mi bayanların çalıştığını sanıyorsan çok yanılıyorsun demektir ,insan illaki bir gün eşim beni kapıya koyarsa ne yapacağım diye düşündüğü için mi çalışır ..kusura bakma ama bu söylediklerini ilkokul çocuğu bile söylemez yani...bir insan kocasının kendisini bırakacağı korkusuyla çalışıyorsa o insan bir kere karaktersiz korkak yapıya sahip bir insandır ,kocanız sizi bıraktıktan sonra yuvanız yıkıldıktan sonra sanki çalışmanın çok mu anlamı olacak da bunu bu sebebe bağlıyorlar anlamış değilim..
bayanların çalışmasının toplumsal ,sosyo-ekonomik bir sürü nedeni vardır ..eşiniz fazla para kazanmıyordur onun için çalışırsınızı ,üniversitede okumuş okurken de gayet sosyal olarak yetişmiş bir insansınızdır ,üretmeyi seviyorsunuzdur ondan çalışırsınız ,çalıştığınız işe aşıksınızdır ondan çalışıyorsunuzdur ,ii kaliteli birisinizdir bu ülkeye faydalı olmak için çalışıyorsunuzdur ...v.s. gibi saymakla bitmeyen bir sürü sebep ...
çok ii para kazanan bayanlar da var ,bu zor geçim koşulları içerisinde bu sistem insanları buna zorluyor malesef ..geçim şartlarından dolayı çalışanlar var ..çalışmak zorundalar ,çalışmalılar da ...ne yapalım yani ..fantaziye kaçıp evde mi oturalım ..çocuğumuza yeterince herşeyi veremeyelim de boynunu mu bükelim ...bakıcı parası deniliyor da herkes bakıcıya baktırmıyorki çocuğunu ..artık genelde annelerden biri geliyor bakıyor bunu da gözardı etmemk lazım ..hadi anneler yok diyelim bakıcı parası en fazla 400 lira...herkes hesabını yapıyordurki ona göre çalışıyordur ..400 lira alan birinin çocuğunu baktırması saçma tabiki ama 1-1,500 ve üzeri alan biri neden çalışmasın neden ailesine katkı sağlamasın ..sanırım evde oturmayı yeğleyenlerin maddi durumları çok ii ya da henüz bir çocuğun okul masrafından haberleri yokki böyle konuşuyorlar ...çocuğunuz ileride siz evde oturun ii imkanlardan faydalanmasın mı diyorsunuz yani anlamk elde değil ...

bu adam kim yaaa .ne zırvalamış buraya ...ne kadar cahilce bir yaklaşım ..ne yani biz şimdi çalışıyoruz diye orta malı olduk ,caddeci olduk ,annelikten de haberimiz yok öylemi ...sanırım bu şahsın eşi ev hanımı ki çalışanlara hırsı varki bu şekilde hırsını almaya çalışmış ama zavallı durumuna düşmüş ..olaya bir de çalışan çalışmak zorunda olanlar açısından baksaydı daha bi kültürlü gelirdi gözüme ....öyleki o parayı kazanmak yavrusuna beş kuruş daha fazla götürüp ona alamadığı oyuncağı beğendiği ayakkabıyı alabilmek ,herkes dershaneye giderken onu da dershaneye göndermek için temizliğe ev işine giden onbinlerce anne var bu memlekette .ne oluyor şimdi bu anneler caddelikmi oluyor ..yuh yani... ..en zoru hem çalışıp hem analık yapmaktır bunu herkes böylece bilsin ...ev hanımları en azından sadece tek bir parçaya bölünüyorlar ..ya çalışan kadınlarımız .onlar on bin parçaya bölünüyorlar ,iş yorgunluğumu koca derdi mi ,çocuklarının özlemimi ..ama ne yapsın çalışmak zorunda ...çocukları için mecbur buna ..çünkü o herkesten daha çok ana ...

Son düzenleme:
Bence de yazıdaki adam gerçekten saçmalamış. Kimsenin anneliği aşağıladığı filan yok ,
asıl bu yazıdaki adam resmen çalışan kadını aşağılamış, bir tarafı yücelticem diye resmen aşağılamış, anneleri filan yücelttiği de yok , resmen kadını eve kapatmayı tercih eden bir düşüncenin eseri.
Hiç bir insan çocuğuna bakmak için ev hanımı olmayı tercih etmiş bir kadını aşağılamaz.
Ayrıca o minibüslerde sürünerek işe gitmek zorunda olan ucuz iş gücü olarak görülen kadınların kaçı acaba keyfinden gidiyor o işlere?
Ayrıca sadece işe giden kadınlar mı giysiye, süslenmeye para harcayıp , sokağa çıkıyor?
Bu tamamen tercih meselesi durumunuz müsaittir kendi çoçuğunuza kendiniz bakmak isterseniz gayet normal, ama yıllarca okumuş bir insan hele ki kariyer yapmayı da hedefliyorsa bu zamanda işine 2 3 sene kolay kolay ara veremiyor maalesef, bunun için çoçuğunu bakıcıya bırakmak zorunda kalan insanlara da saygı duymak lazım.

bir şeyi savunayım derken diğerini küçük görmemek lazımmmm..çalışan çalışmayana saygı duysa,çalışmayan çalışana saygı duysa bunların hiçbiri olmaz....

sen bu yüzden mi bayanların çalıştığını sanıyorsan çok yanılıyorsun demektir ,insan illaki bir gün eşim beni kapıya koyarsa ne yapacağım diye düşündüğü için mi çalışır ..kusura bakma ama bu söylediklerini ilkokul çocuğu bile söylemez yani...bir insan kocasının kendisini bırakacağı korkusuyla çalışıyorsa o insan bir kere karaktersiz korkak yapıya sahip bir insandır ,kocanız sizi bıraktıktan sonra yuvanız yıkıldıktan sonra sanki çalışmanın çok mu anlamı olacak da bunu bu sebebe bağlıyorlar anlamış değilim..
bayanların çalışmasının toplumsal ,sosyo-ekonomik bir sürü nedeni vardır ..eşiniz fazla para kazanmıyordur onun için çalışırsınızı ,üniversitede okumuş okurken de gayet sosyal olarak yetişmiş bir insansınızdır ,üretmeyi seviyorsunuzdur ondan çalışırsınız ,çalıştığınız işe aşıksınızdır ondan çalışıyorsunuzdur ,ii kaliteli birisinizdir bu ülkeye faydalı olmak için çalışıyorsunuzdur ...v.s. gibi saymakla bitmeyen bir sürü sebep ...
çok ii para kazanan bayanlar da var ,bu zor geçim koşulları içerisinde bu sistem insanları buna zorluyor malesef ..geçim şartlarından dolayı çalışanlar var ..çalışmak zorundalar ,çalışmalılar da ...ne yapalım yani ..fantaziye kaçıp evde mi oturalım ..çocuğumuza yeterince herşeyi veremeyelim de boynunu mu bükelim ...bakıcı parası deniliyor da herkes bakıcıya baktırmıyorki çocuğunu ..artık genelde annelerden biri geliyor bakıyor bunu da gözardı etmemk lazım ..hadi anneler yok diyelim bakıcı parası en fazla 400 lira...herkes hesabını yapıyordurki ona göre çalışıyordur ..400 lira alan birinin çocuğunu baktırması saçma tabiki ama 1-1,500 ve üzeri alan biri neden çalışmasın neden ailesine katkı sağlamasın ..sanırım evde oturmayı yeğleyenlerin maddi durumları çok ii ya da henüz bir çocuğun okul masrafından haberleri yokki böyle konuşuyorlar ...çocuğunuz ileride siz evde oturun ii imkanlardan faydalanmasın mı diyorsunuz yani anlamk elde değil ...

bu adam kim yaaa .ne zırvalamış buraya ...ne kadar cahilce bir yaklaşım ..ne yani biz şimdi çalışıyoruz diye orta malı olduk ,caddeci olduk ,annelikten de haberimiz yok öylemi ...sanırım bu şahsın eşi ev hanımı ki çalışanlara hırsı varki bu şekilde hırsını almaya çalışmış ama zavallı durumuna düşmüş ..olaya bir de çalışan çalışmak zorunda olanlar açısından baksaydı daha bi kültürlü gelirdi gözüme ....öyleki o parayı kazanmak yavrusuna beş kuruş daha fazla götürüp ona alamadığı oyuncağı beğendiği ayakkabıyı alabilmek ,herkes dershaneye giderken onu da dershaneye göndermek için temizliğe ev işine giden onbinlerce anne var bu memlekette .ne oluyor şimdi bu anneler caddelikmi oluyor ..yuh yani... ..en zoru hem çalışıp hem analık yapmaktır bunu herkes böylece bilsin ...ev hanımları en azından sadece tek bir parçaya bölünüyorlar ..ya çalışan kadınlarımız .onlar on bin parçaya bölünüyorlar ,iş yorgunluğumu koca derdi mi ,çocuklarının özlemimi ..ama ne yapsın çalışmak zorunda ...çocukları için mecbur buna ..çünkü o herkesten daha çok ana ...

neden anlamıyorum am neden hep maddiyata dayandırıyosunuz bu işi o çocuğun sizinle dahaçok manevi yönden ihtiyacı vardır bence bir çocuğun annesinden aldığı eğitimle bir bakıcıdan veya aneaneden veya babaanneden aldığı eğitim başkadır veya terbiye olsun her ama her açıdan çocuğun anneye ihtiyacı vardır ha benim eşim çalışmaya karşı bir insan değil bende çalışırdım ama çocuklara eşime ve evime anca yetiyorum bide dışarda çalışmak insanı iyce yorar bence çalışanları asla yadırgamıyorum benim savvunduğum bir ev hanımı zaten çalışıyodur evinde bi,r sürü işi vardır zaten sadece maddi anlamda birşey kazanamaz düşünsene sabahtan akşama kadar dışarda çalış sonra eve gel yemek çpcuk derdi eşin istekleri ütü çamaşır bulaşık ev iş falan derken insan mahvolur ya ben bunu anlatmaya çalışıyoprum bence erkek dışarda çalışmalı kadı evinde birkaç kuruş fazla kazanacam diye veya ne biliyim topluma bir şeyler kazandırmak adına veya seviyosunuz diye insanın kendi hayatını bu kadar hiçe saymaya gerek yoktur ömür kısa ne olacak sanki herkes üstüne düşen görevi yapsın bırakın zaten gerisi gelir yoksa ben çalışmayı asla yadırgamıyorum ama ne oluyosa o çalışan vbayana oluyo kendini mahvediyo yazık bence

neden anlamıyorum am neden hep maddiyata dayandırıyosunuz bu işi o çocuğun sizinle dahaçok manevi yönden ihtiyacı vardır bence bir çocuğun annesinden aldığı eğitimle bir bakıcıdan veya aneaneden veya babaanneden aldığı eğitim başkadır veya terbiye olsun her ama her açıdan çocuğun anneye ihtiyacı vardır ha benim eşim çalışmaya karşı bir insan değil bende çalışırdım ama çocuklara eşime ve evime anca yetiyorum bide dışarda çalışmak insanı iyce yorar bence çalışanları asla yadırgamıyorum benim savvunduğum bir ev hanımı zaten çalışıyodur evinde bi,r sürü işi vardır zaten sadece maddi anlamda birşey kazanamaz düşünsene sabahtan akşama kadar dışarda çalış sonra eve gel yemek çpcuk derdi eşin istekleri ütü çamaşır bulaşık ev iş falan derken insan mahvolur ya ben bunu anlatmaya çalışıyoprum bence erkek dışarda çalışmalı kadı evinde birkaç kuruş fazla kazanacam diye veya ne biliyim topluma bir şeyler kazandırmak adına veya seviyosunuz diye insanın kendi hayatını bu kadar hiçe saymaya gerek yoktur ömür kısa ne olacak sanki herkes üstüne düşen görevi yapsın bırakın zaten gerisi gelir yoksa ben çalışmayı asla yadırgamıyorum ama ne oluyosa o çalışan vbayana oluyo kendini mahvediyo yazık bence

Senin de dediğin gibi bunların hepsi senin fikrin, saygım sonsuz..
Ama benim fikrim tam tersi...
Bence çocuğun maneviyat olduğu kadar maddiyata da ihtiyacı vardır... Eskiden sevgi herşeye yetermiş şimdi yetmiyor.... Çocuğunun fen lisesi anadolu lisesi kazanması için anne sevgisine değil dershaneye ihtiyacı var.. Evet sevgisiz çocuk da başarısız olur ama sevgi ile büyüyen ama dershaneye gidemeyen çocuk da....
Ayrıca çalışan anne çocuğuna sevmez sevemez gibi birşey de yok.. Çocukla nekadar vakit geçirdiğinden ziyade zamanı ne kadar kaliteli geçirdiğin önemli... Çalışmayan kadınlar sanki bütün gün çocuklarıyla oturup oyun mu aynuyor aktivite mi yapıyor.. Yooo....

Siz çocuklarınıza eşinize evinize anca yetebiliyorsanız sorun yok, çalışmazsınız.. Ama bunlara artı işleriyle de başedebilen kadınların varolduğunu bilmenizi isterim.... Ben yetebiliyorum.... Evet yoruluyorum ama mutluyum....

Kadın eve 3 kuruş fazla kazandırıcam diye, topluma bişeyler kazandırmak adına veya seviyordiye kendi hayatını hhiçe saymuıyor ki.. Bunu nereden çıkarıyorsunuz...
Nedense çalışan kadın çok çalışır çok yorulur hayatını hiçe sayar yazık ona gibi bir anlayış var....
Ben asla katılmıyorum....
Ben hayatımı kendime değer katacak topluma değer katacak bir biçimde yaşıyorum... Bence benim hayatımın önceliğide amacı da evi süpürmek silmek yemek yapmak ütü yapmak değil...
Ben eğitimli bir bayanım, çalışıyorum, okuyorum kendimi daha da ilerletiyorum... Karşılığında da para alıyorum....
Benim gibi okuma fırsatı olmamış okuyamamış hemcinslerime de onları gündelikçi yada bakıcı olarak çalıştırarak yardımcı oluyorum...
Benim sayemde hem ailemin ekonomik geliri bunla orantılı olarak da sosyal yaşlantı seviyesi yükseliyor.. Ayrıca da şu an gündelikçim ve1 yıl sonra da bebeğim için bulacağım bakıcının ailesi gene benim çaalışıyor olmam sayesinde evine ve ailesine ekmek götürebiliyor olacak....

herkes üstüne düşen görevi yapsın ne demek??? Görev kime göre neye göre paylaşılıyor... Madem ben çalışayım kocam otursun evde çocuk baksın ev işleri yapsın....
Neye göre erkek dışarda kadın evde çalışıyor... Kim belirlemiş bu kuralı... Niye öyle belirlemiş.... Umrumda değil....

Bir de şu çalışmauyı yadırgamıyorum ama.. olan çalışan bayana oluyor kendini mahvediyor yazık cümlesi....
Niye yazık ki... Ben kendimi mahvetmiyorum.... Bana bişey olduğu da yok....
Çalışmayan bayan evde çalışıyor karın tokluğuna, yani aa karıcım bugün evi çok güzel temizlemişsin dur sana 5 lira fazla vereyim bugün demiyor kocalarınız...
Ama ben çalışıyorum, işimi iyi yaparsam prim alıyorum terfi alıyorum zam alıyorum... Ve evde yorulmuyorum.. Kazandığım para sayesinde de evde iş yapmıyorum...

Ve çalıştığım için maddi gücüm var, kendime güvenim var, sosyal bir insanım, sürekli kendimi geliştirme imkanım var...
Ben çalışarak hayatımı mahvettiğimi ve kendime yazık ettiğimi düşünmüyorum.... Aksine çok mutlu, çok sağlıklı, çok kaliteli bir hayat yaşıyorum....

nasıl mutluysanız öyle yaşayıon herkesin düşüncesine saygı duyarım ama şu lafınızla okumayan veya okuyamayan insanları gündelikçi veya bakıcı olarak biraz aşağıladığınızı düşünüyorum .evet belki sizin gibi okuyamamış olbilirler veya sırf çalışmak zorunda olduklarıo için çalışıyor olabilirler ama bu şekilde söylemenize bence hiç gerek yok..
ayrıca çalıştığınız para zaten gündelikçiye veya bakıcıya gidiyor bi kısmıda işte o sosyal hayat dedidiğiniz şey için harcanıyor .
yanlız şunu bilinki siz bile bunu kendinize itiraf edemiyosunuz nedemek hiç yorulkmuyorum diye bu mümkün değil tabiki yoruluyosunuz ama kendinizi buna şartlandırdiğınız için bunu kendiniz bile yorulmadığınızı hissediyosunuz bence böyla

Annem ve babam çalışan insanlardı.Burda yazılanların aksine sevgi ile büyüdüm.Üstüme düşerlerdi hep,çalışan anne babanın eksikliğini hiç yaşamadım doğrusu.Bunu bana hissettirmediler bile,çünkü önemli olan çocukla geçirilen zamanın süresi değil,kalitesidir.bayanssulusmile
Ben çalışmayı çok seviyorum.Evde oturarak körelmek istemiyorum.Boşuna mı okudum hem?!.. Ev işleri nankör.Yemek,bulaşık...Getirisi olmayan işler.İlla ki bir şekilde halledilir.Çocuğum olduğunda da çalışmaya devam edeceğim.Herkesin bebeği kıymetli,ben çalışıyorsam onla ilgilenmeyecek ya da onu bir kenara atacak değilim elbette.bayanssulusmile

nasıl mutluysanız öyle yaşayıon herkesin düşüncesine saygı duyarım ama şu lafınızla okumayan veya okuyamayan insanları gündelikçi veya bakıcı olarak biraz aşağıladığınızı düşünüyorum .evet belki sizin gibi okuyamamış olbilirler veya sırf çalışmak zorunda olduklarıo için çalışıyor olabilirler ama bu şekilde söylemenize bence hiç gerek yok..
ayrıca çalıştığınız para zaten gündelikçiye veya bakıcıya gidiyor bi kısmıda işte o sosyal hayat dedidiğiniz şey için harcanıyor .
yanlız şunu bilinki siz bile bunu kendinize itiraf edemiyosunuz nedemek hiç yorulkmuyorum diye bu mümkün değil tabiki yoruluyosunuz ama kendinizi buna şartlandırdiğınız için bunu kendiniz bile yorulmadığınızı hissediyosunuz bence böyla

Sizinle ikili tartışmaya girecek değilim... Ama benim yapmadığım bişeyi bana ithaf etmeniz hiç doğru değil....
Ben asla ve asla okumayan okuyamayan insanları aşşağılamadım, aşşağılamam da....
Söyledüğim sözün aşşağılamayla yakından uzaktan alakası yok... Benim omnlara onların da bana ihtiyacı var...
Ben çalıştığım için evde temizlik ütü işlerini yapamıyorum, bunu ihti,yacı olduğu için yapan birisine yaptırıyorum.. Böylece hem benim işim görülmüş oluyor hem de onun ihtiyacı giderilmiş oluyor...
Bunun neresi aşşağılama???
Gündelikçi ve bakıcı demem mi aşşağılama ne demem gerekirdi? Yapılan işin ismi bu...

Çalıştığım para gündelikçi, bakıcı ve sosyal hayata gitseydi sadece emin olun gene çalışırdım, ama artıyor da Allah'a şükür.... Benim çalışmam sayesinde şu an karnımda büyüyen bebeğimin daha henüz doğmadan bir evi ve hamile olduğumu öğrendiğim andan itibaren kumbarada biriktirdiğim daha sonra hayat ve sağlık sigortasına dönüşecek olan bir birikimi var....
Ve inanın bu olayın sadece maddi boyutu değil....
Ben bebeğime eminim ki birçok çalışmayan anneden daha fazla sevgi ve ilgi göstereceğim....

Neden hep çalışan kadınların ç.ocuklarına zaman ayırmadığından bahsedilir de.. Çalışmayan bütün gün evde ev işleriyle uğraşıp kapı kapı komşu gezip çocuklarını sokağa salan evhanımı anneler konuşulmaz....

Mesele çalışmak yada çalışmamak değil..
Mesele dsorumluluk sahibi olmak yada olmamak...
Eğer bir insan sorumluluk sahibi biriyse çalışsada çalışmada da çocuğuyla yeterli ve gerekli zamanı geçirir... Ama bilinçsiz ve sorumsuzsa çalışsa da çalışmasa da değişen bişey olmaz.....
3. sayfa haberlerinde çocuğu kaçırılan anne haberlerinin hemen hemen jepsinde anneler ev hanımı... KAdın evde iş yaparken 2 yaşındaki 3 yaşındaki bebeği evin bahçesinden kaçırılan kadınlar var.... Eee bu anneler çok mu iyi anne....

Dediğim gibi önemli olan çalışmak yada çalışmamak değil.. iyi ane olmak yada olmamaktır....

Ayrıca yorulmuyorum demedim ki ben..... Evet yoruluyorum aama mutluyum.... Çalışmayıp evde ev işleriyle uğraşsaydım da yorulacaktım.. Ki bir süre işsiz kaldım, eminin siz inanmazsınız ama ben çalışmadığım dönemde hem evde çok yoruldum ama buna rağmen kendinmi amaçsız işeyaramaz ve hayattan kopuk hissettim....
Yani ben böyle mutluyum....
Siz de öyle mutlusunuz ne güzel..
Dilerim ki herkes mutlu olduğu bir hayatı yaşasın...

herkes kendini geliştirsin gerisi boşş..isteer ev hanımı olun isterseniz çalışınnnn
şimdii diziden örnek vericem ama bihtere,firdevs e ve dizilerdeki bütün bu tarz ailelerde bir tane çalışan kadın yokk:))))))) bu çok ilginççç:):)ama nedense ben onlara ev hanımı muamelesi yapıldığını görmüyorum gayet aktif ve sosyaller....kafamızı kuma gömmeyelim de ister çalışalım ister çalışmayalımmm... herkess kendini nerde mutlu ve işe yarar görüyorsa orda olsunnn..ama bebek demiyorumm çocuk için çalışmamazlık yapmayalımm ilerde o çocukk beğendiği bir oyuncağı bile alamadığında teşekkür etmicek çalışsaydın dicekkk...birdee kreşler gerçekten(iyi bir kreş) çok iyi bir eğitim ve eğlence olabiliyor çocuk için havuzu oyun alanları balesii herşeyiyleeee...siz bunu çocuğunuza çalışarak verebilcekseniz çalışın...çalışamayarak bu imkanları verebilcekseniz çalışmayınn......

X