Hamilelik şekeri ve diyet

tutkun09

Guru
Kayıtlı Üye
5 Eylül 2008
3.158
4
50 gr lık hamilelik şekeri tahlilimde şekerim 165 çıktı.Ve şimdi diyet yapmam gerekiyor.Benim durumumda olan arkadaşlara doktorları ne önerdi ve diyet listelerimizi burada paylaşalım.

tutkuncum geçmiş olsun bebişim doktorun tavsiyelerine uyduktan sonra şekerin eminim normal olacak

canım geçmiş olsun öncelikle..
mart anneleri topicine bir göz at istersen orda aradığını bulursun diye tahmin ediyorum.

Geçmiş olsun Tutkun'cum. İnşallah çabucak geçer gider a.s.

tutkuncum geçmiş olsun bebişim doktorun tavsiyelerine uyduktan sonra şekerin eminim normal olacak
inşallah canım

canım geçmiş olsun öncelikle..
mart anneleri topicine bir göz at istersen orda aradığını bulursun diye tahmin ediyorum.
Sağol hemen bakıyorum teşekkürler

Geçmiş olsun Tutkun'cum. İnşallah çabucak geçer gider a.s.
Amin canım diyet kendimce yapmaya başladım yarın dr ne diyecek bakalım

HAMİLELİKTE DİYABET
kadınların yaklaşık %5 inde gebeliğe bağlı diyabet ortaya çıkar. değişen hormonal sistem insülinin düzenli çalışmamasına ve bu da şekerin kanda kalmasına neden olur. normalde hamilelikte vücudumuz 3 kat fazla insülin salgılar ama bu bile yetmeyebilir. 24. haftadan itibaren kan testiyle kan şekeri ölçümü yapılır. genelde doğumla birlikte bu sorun ortadan kalkar.
bu dönemdeki diyabet sorunu bebeğegeçmez ama ileriki zamanlarda diyabet hastası olmasına zemin hazırlayabilir. bebeğin doğum ağırlığını ve boyutlarını da etkileyebilir. bu da ileriki yıllarda obezite olması riskini ortaya çıkartır. ilaç ve iğne dışında beslenme oldukça önemlidir.

- sağlıklı bir kiloda kalın ve önerilen seviyede kilo alın
- makul oranda egzersiz yapın
- karbonhidratlara dikkat edin, aşırı şekeri kısıtlayın. karbonhidratlar hamilelikte en önemli enerji kaynağımız bu yüzden tamamen kesmeyin.
- tam tahıllı gıdalar, meyveler, sebze ve baklagilleri katarak bol lifli beslenin. lif kandaki şeker seviyesini düzenler.
- gün boyu ana, ara öğünler ve gece küçük atıştırmalarla istikrarlı bir beslenme düzeni oluşturun.

1800 kalorilik diyet
sabah kahvaltı....
bir dilim peynir
iki dilim kepek ekmek
3 zeytin
bir bardak açık çay - şekersiz
domates-salatalık (yağsız)
ara öğün
bir porsiyon meyve
bir bardak süt
öğle yemeği
ya sebze yemeği 8 kaşık civarı yada tavuk.köfte,balık veya hindi
salata az yağlı
bir kase yoğurt
bir dilim kepek ekmek
bir posiyon meyve
ara öğün
bir dilim peynir
iki dilim kepekli galeta yada kepek ekmeği
bir porsiyon meyve
akşam yemeği
sebze yemeği 8-9 kaşık
yada kuru fasulye-mercimek
pilav yada makarna 8-9 kaşık
yoğurt
meyve....
gece yatmadan önce
süt ve meyve....

2000 kalorilik diyet listesi 1
sabah
1 kibrit kutusu peynir yada 1 yumurta
2 ince dilim kepek ekmeği
salatalık-domates
kuşluk
2 adet meyva
1 bardak ayran
öğlen
2 köfte kadar et
4 yemek kaşığı sebze yemepi
6 yemek kaşığı pilav yada makarna
salata
2 ince dilim ekmek
ikindi
2 adet meyva
1 bardak ayran
akşam
3 köfte kadar et
4 yemek kaşığı sebze yemepi
6 yemek kaşığı pilav yada makarna
salata
2 ince dilim ekmek
yatmadan önce
1 meyva
1 bardak süt

Geçmiş olsun tutkuncum,bende 100lüğün sonucunu almaya gidicem birazdan bakalım ne çıkıcak:uhm:

tutkuncum geçmiş olsun bende dün gittim benimde 175 çıktı dahiliyeye sevk etti doktor oda diyet listesi verdi ama vücut ağırlığıma göre 2400 kalorilik diyet verdi eğer uymazsak ve 32 haftada gelmemi ve yeniden açık tokluk şekerine bakılmasını söyledi tabi bide benim kardeşimde tip 1 şeker var doktora söyledim ve genetik olarakda yatkınsın demekki dedi amam sonuçta eğer diyete uymazsam ve yüksek devam ederse ilaca başlarız dedi oda insülin tabiki allah korusun tutkuncum gelince görüşürüz hayatım ama diyete uymamız lazım

Bunlar dr lar tarafından verilmiş diyet listeleri ama herkesin bünyesi kilosu ve şeker oranı farklıdır mutlaka dr a gitmek gerekir.Ama alternatif menülerde işimize yarar sanırım.
2000 kalorilik diyet listesi 2

SABAH:
şekersiz çay
2 dilim beyaz peynir
3 dilim ekmek
domates -salatalık
ARA:
2 porsiyon meyve
ÖĞLEN:
8 yemek kaşığı etsz sebze yemeği
(1kg sebze yemeğine 3 çorba kaşığı sıvıyağ koyulmalıdır)
1 kase yoğurt
3 dilim ekmek

İKİNDİ:
1 dilim beyaz peynir
2 dilim ekmek
1 porsiyon meyve

AKŞAM:
1 kase yağsız çorba
3 köfte büyüklüğünde et/tavuk/balık
salata (1 tatlı kaşığı sıvı yağlı)
2 dilim ekmek
GECE:
1 su bardağı süt
2 porsiyon meyve

2500 cal diyet listesi

sabah
1 haşlanmış yumurta
2 kibrit kutusu peynir
5 tane zeytin
3 dilim uno light ekmek
açık limonlu çay
domates biber salatalık

2 saat sonra
2 porsiyon meyve
2 light grissini 1 bardak süt

öğlen
1 köfte kadar et
12 yk sebze yemeği
1 kase çorba ( 2 kepçe)
yerım su bardağı yoğurt
2 dilim uno light ekmek sınırsız salata

ara öğün
2 porsiyon meyve
1 kibrit kutusu beyaz peynir
2 light grissini
1 bardak ayran

akşam
1 köfte kadar et
10 yemek kaşığı sebze
1 kase çorba
sınırsız salata

ara öğün
2 porsiyon meyve
1 kase yoğurt 1 dilim ekmek cokacimcoookcokacimcoook

tutkuncum geçmiş olsun bende dün gittim benimde 175 çıktı dahiliyeye sevk etti doktor oda diyet listesi verdi ama vücut ağırlığıma göre 2400 kalorilik diyet verdi eğer uymazsak ve 32 haftada gelmemi ve yeniden açık tokluk şekerine bakılmasını söyledi tabi bide benim kardeşimde tip 1 şeker var doktora söyledim ve genetik olarakda yatkınsın demekki dedi amam sonuçta eğer diyete uymazsam ve yüksek devam ederse ilaca başlarız dedi oda insülin tabiki allah korusun tutkuncum gelince görüşürüz hayatım ama diyete uymamız lazım

Geçmiş olsun canımdiyet listesine harfiyen uy bitanem sorun olmaz o zaman,insülinede gerek kalmaz hem,Allah yardımcın olsun:Saruboceq:

hamilelikte şekerim çıkmıştı benimde insilün kullandım ve 200 lerden zor düşürdüğüm günler oldu allah bir dert verdimi sabrını veriyor hem daha ne dertler var bu birşey değil mutlaka diyetisyene git o sana uygun diyet verecektir.kesinlikle stres yapma daha çok çıkar hayırlı doğumlar dilerim

hamilelikte şekerim çıkmıştı benimde insilün kullandım ve 200 lerden zor düşürdüğüm günler oldu allah bir dert verdimi sabrını veriyor hem daha ne dertler var bu birşey değil mutlaka diyetisyene git o sana uygun diyet verecektir.kesinlikle stres yapma daha çok çıkar hayırlı doğumlar dilerim
Canım teşekkürler ben burda yazdığım 2000 lik diyeti 1 hafta uyguladım ve bi daha ki testte şekerim 117 ye indi 165 ten dr dikkat et ama düşmüş kurtardın dedi ben yinede şimdi bebeğimin geleceği yönünden dikkat ediyorm şekeri azalttım yemek saatlerime ve ara öğünlerime dikkat ediyorum.şeker diyeti yapan arkadaşlara bende biraz sabredin diyorum.
Beyazcım sanada teşekkürler.

tutkuncum benimde şekerim yüksek çıktı açlık 78 yüklemeli 144 çıktı 50 gr. yüklemeli test yaptırmıştım diyetisyene gittim güzel bi liste verdi yapması zor değil ama 3 saatte 1 bişeyler yemen gerekiyor işden yorgun geliyorum yatıyorum kalıyo liste bende genelde şekeri azalttım günde 3 gofret yiyodum şimdi 1e düşürdüm çavdar ekmegi yiyorum böyle sen diyetisyene gittinmi eger gitmediysen bana mail aldresini özelden yazarsan sana mail olarak listemi yazarım bunu uygularsın geçmiş olsun tatlım

2200 kalorilik şeker diyeti

sabah

1 su bardağı süt
şekersiz çay
2 dilim ince peynir
3 dilim ekmek
5 zeytin / yada 2 ceviz(ceviz zeytin yemezsek)
1 porsiyon meyve (1 küçük boy elma,orta boy armut,ortaboy portakal)altarnatifler
domates ,salatalık (mevsim yeşillikleride olabilir)

ara

1 su bardağı yoğurt
1 porsiyon meyve
1 ince dilim ekmek

öğle

2 köfte büyüklüğünde et /yada tavuk (1 orta boy biftek yada bir yumruta)altarnatif)
6-7 yemek kaşığı sebze yemeği
yarım su bardağı yoğurt
salata (yağsız )
3 dilim ekmek

ara öğün

1 ince dilim peynir
1 ince dilim ekmek
1 porsiyon meyve

akşam

2 köfte büyüklüğünde et / tavuk
6-7 kaşık sebze yemeği
yarım su bardağı yoğurt
3 dilim ekmek

araöğün

1 su bardağı süt yada yoğurt
1 porsiyon meyve
1 ince dilim ekmek

bigudi cnm bu diyeti tek gebelikte kullanıyorum dedi eğer kilo verirsem yada şekerim çok düşerse
listeyi fazlalaştırcak

Oy oy oy Dırım senin Ali yle Ömer seni boykot etmesin sakın
AÇIZ AÇIZ:enbuyukkk::enbuyukkk::enbuyukkk:

2200 kalorilik şeker diyeti

sabah

1 su bardağı süt
şekersiz çay
2 dilim ince peynir
3 dilim ekmek
5 zeytin / yada 2 ceviz(ceviz zeytin yemezsek)
1 porsiyon meyve (1 küçük boy elma,orta boy armut,ortaboy portakal)altarnatifler
domates ,salatalık (mevsim yeşillikleride olabilir)

ara

1 su bardağı yoğurt
1 porsiyon meyve
1 ince dilim ekmek

öğle

2 köfte büyüklüğünde et /yada tavuk (1 orta boy biftek yada bir yumruta)altarnatif)
6-7 yemek kaşığı sebze yemeği
yarım su bardağı yoğurt
salata (yağsız )
3 dilim ekmek

ara öğün

1 ince dilim peynir
1 ince dilim ekmek
1 porsiyon meyve

akşam

2 köfte büyüklüğünde et / tavuk
6-7 kaşık sebze yemeği
yarım su bardağı yoğurt
3 dilim ekmek

araöğün

1 su bardağı süt yada yoğurt
1 porsiyon meyve
1 ince dilim ekmek

bigudi cnm bu diyeti tek gebelikte kullanıyorum dedi eğer kilo verirsem yada şekerim çok düşerse
listeyi fazlalaştırcak

ayy bu lısteyle ölürüm acımdan ben bakalım benımkı yarın nasıl suprısler yapacak menüdeesenağlama

Bu da yeni liste
2500 cal diyet listesi

sabah

1 haşlanmış yumurta
2 kibrit kutusu peynir
5 tane zeytin
3 dilim uno light ekmek
açık limonlu çay
domates biber salatalık

2 saat sonra
2 porsiyon meyve
2 light grissini 1 bardak süt

öğlen

1 köfte kadar et
12 yk sebze yemeği
1 kase çorba ( 2 kepçe)
yerım su bardağı yoğurt

ara öğün
2 porsiyon meyve
1 kibrit kutusu beyaz peynir
2 light grissini
1 bardak ayran

akşam

1 köfte kadar et
10 yemek kaşığı sebze
1 kase çorba
sınırsız salata

ara öğün
2 porsiyon meyve
1 kase yoğurt 1 dilim ekmek

tutkuncum benimde şekerim yüksek çıktı açlık 78 yüklemeli 144 çıktı 50 gr. yüklemeli test yaptırmıştım diyetisyene gittim güzel bi liste verdi yapması zor değil ama 3 saatte 1 bişeyler yemen gerekiyor işden yorgun geliyorum yatıyorum kalıyo liste bende genelde şekeri azalttım günde 3 gofret yiyodum şimdi 1e düşürdüm çavdar ekmegi yiyorum böyle sen diyetisyene gittinmi eger gitmediysen bana mail aldresini özelden yazarsan sana mail olarak listemi yazarım bunu uygularsın geçmiş olsun tatlım
Canım artık diyet listesine ihtiyacım kalmadı ama ben yinede dikkat ediyorum sağol tatlım

X