Kızım 56 kilo ve 11 yaşında.. Sizce Ne Yapmalıyım?

BenEzgi

Fikrimin İnce Gülü
Kayıtlı Üye
22 Şubat 2007
182
3
kızım 11 yaşında ve 56 kilo kendide çok takıyor fakat aburcuburu çok seviyor bana kendide diyor diyet yapayım diye ama yaşı daha ufak değilmi diyet için böylede kilosu aldı başını gidiyor sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

bence diyetisyene gidin en doğru kararı verecektir.Bu yaşta bu kadar olursa ilerde dahada zor vermesi ve dahada çok takar kafaya

bende diyetisyene götürmeyi düşünüyorum aslında yemekle pek arası yok fast food seviyor onuda engelliyorum aburcuburu kesse belki verebilir ama yinede üzülüyorum daha yaşı ufak ama yaşıtlarına göre boyuda uzun kilosuda fazla

bende diyetisyene götürmeyi düşünüyorum aslında yemekle pek arası yok fast food seviyor onuda engelliyorum aburcuburu kesse belki verebilir ama yinede üzülüyorum daha yaşı ufak ama yaşıtlarına göre boyuda uzun kilosuda fazla

ezgicim;kızını çok iyi anlayabiliyorum çünkü bende onun yaşındayken aşağı yukarı,obez sınırına yakındım..
şuan belki taksada öyle çok sorun yapmaz..
ama yaşı ilerleyip artık tam anlamıyla genç kızlığa adıma atınca kendini diğer arkadaşlarıyla kıyaslar çirkin olduğunu şişko olduğunu düşünür kendini kapatır dış dünyaya Allah korusun depresyona kadar gider...
amacım felaket haberciliği yapıpı seni korkutmak değil ama ben bunları yaşadım o yüzden bu kadar konuşuyorum canım...
mümkün olan en kısa zmaanda kızını bi diyetisyene götür ve sağlıklı şekilde kilo vermesini sağla..
çünkü çocukluktan gelen kiloların verilmesi çok daha fazla zor oluyor...

ezgicim;kızını çok iyi anlayabiliyorum çünkü bende onun yaşındayken aşağı yukarı,obez sınırına yakındım..
şuan belki taksada öyle çok sorun yapmaz..
ama yaşı ilerleyip artık tam anlamıyla genç kızlığa adıma atınca kendini diğer arkadaşlarıyla kıyaslar çirkin olduğunu şişko olduğunu düşünür kendini kapatır dış dünyaya Allah korusun depresyona kadar gider...
amacım felaket haberciliği yapıpı seni korkutmak değil ama ben bunları yaşadım o yüzden bu kadar konuşuyorum canım...
mümkün olan en kısa zmaanda kızını bi diyetisyene götür ve sağlıklı şekilde kilo vermesini sağla..
çünkü çocukluktan gelen kiloların verilmesi çok daha fazla zor oluyor...

peki çocukluğundamı verdin kilo yoksa gençkızlığındamı

Diyetisyene götürmeden kendi başına birşey yapma derim...........Ben olsaydım 50 kere götürmüştüm kızımı diyetisyene, ne bekliyorsun ki, sadece estetik olarak değil, sağlık açıısından da tehlikeli bence...

bence öyle metabolizma hızlandırı çayı falan verme. gelişme çağında o daha. kafana göredeyiyeceklerden kısma. sadece abur cuburu ve fast food kesmelisin. hiç vakit kaybetmedende bir uzmandan yardım almalısın. daha 11 yaşında sakın kendi başına diyete sokma arkadaşım:1no2:

Arkadaşlara katılıyorum diyetisyen bence de çok önemlia.s. Bence bir de spora yönlendirmelisin kızını.

Günümüzde malum, çocuklar artık eskisi gibi hareketli değil. Eskiden mahallede ip atlayan, yakar top vs oynayan, futbol oynayan çocukların şimdi sevdiği şeyler evde oturup ps veya bilgisayarda oyun oynasınlar, msn'de yazışsınlar, vs. Hep oturuyor artık çocuklar:1no2:. Uzmanlar bu sebeple de artık çocuklarda kilo sorununun artmaya başladığını söylüyorlar. Yanlış anlama Ezgicim kızının durumunu tam olarak bilmiyorum, bu genel bir durum. Belki onda farklıdır.

Spor olarak da eğer mümkünse yüzme gibi bu yaşlarda özellikle çok faydalı bir sporu tercih etmenizi öneririm. Yüzme ile kaslı kaslı bir vücut oluşmuyor,omuzlar genişliyor, kalça daralıyor. Profesyonel yüzücü olmadığı sürece, çok güzel bir vücuda sahip olabilir yani (Profesyonel yüzücü varsa buralarda, taşlıyacak beni :tomato: şimdi ama ne yapayım. Onların çok yüzmekten üst vücut çok fazla gelişiyor, kalça minicik kalıyor.) Hem de yüzme en çok kalori yaktıran sporlar arasında. Yüzmenin kirpikleri de uzattığını duymuştumyerimseniben. Ayrıca boy uzamasında etkili olduğunu duymuştum. Gerçi kızının boyu zaten uzunmuş ama bayanlarda 1,75'e kadar yolu var, çok hoş oluyor bence.

Ama hangi spor olursa olsun, düzenli yapması için spor kulübü gibi bir yere yazdırmakta fayda var. Çünkü yaşıtlarıyla birlikte spor yapmak hem daha eğlenceli olacaktır, hem de belirli günü-saati olduğundan aksatmayacaktırsengözlerimebaksanab.

arkadaşım aynı dert bendede var. 8 yaşını yeni biritiyor 45 kg kızım.. ama tatilde abur cuburu kestik yüzmeye başladı haftada 3 gün gitti 1 saat.. bir buçuk ay gibi bir sürede 4 kg verdi verdikçe kendi hoşlandı..şimdi sezon bitti diye kesti yüzmeyi bir kaç hafta arası var kış sezonuna yeniden başlıyor...bakalım ne olacak kışın... beslenme çantasına dikkat ediyorum yanına harçlık vermiyorum..

peki çocukluğundamı verdin kilo yoksa gençkızlığındamı

senin kızın şanslı aslında tabi onu hemen bi diyetidsyene götürürsen ben o kadar şanslı olamadım..ailem aslında böyle şeylere çok önem verirdi yani sağlık konusuna ama ben tombikken daha sevimli oluyorum diye hoşlarına giderdi..
zaman böyle akıp gitti bi bakmışım yaş 14 olmuş...benim kilo yalan olmasın ama 70 falan yani obezite gibi bişey...

bu sfeer ailemi suçladım ben...
sizin yüzünüzden oldu dedim..zamanında beni bi doktora götürseydiniz bunlar olmazdı dedim..
herkesten utanıyordum çok sinirli asabi bi insan olmuştum...
ne kıyafet alıyordum üstüme nede bi yere gidiyordum arkadaşlarıma...
eğer acele etmezsen ilerde sende aynı sorunlarla karşılacaksınız..
kızın seni suçlayacak kilolarından ötürü...

artık yeter dedim ama başladığım zaman diyete 90 u bulmuştum o zmanalardada 15-16 falandım sanırım..kendi çabamla verdim kilolarımı çokzor oldu tabiki çünkü çocuklukta üsrtüme yapışan kilolardı bunlar...
şuan 171 boyunda 57 kiloyum çok şükür 4 yıldırda aynı kilodayım...
ailemi bukonuda hiç affetmedim..hala konusu açıldımı kötü geçen çocukluk günlerim aklıma gelir ve onları suçlarım:çok üzgünüm::a015:

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadasim her seyin basi saglik. Simdi önlemini almazsan ilerde daha büyük problemler ortaya cikabilir. kusura bakma ama, bir anne olarak simdiye kadar coktan bir önlem almaliydin. Cünkü 56 kg yetiskin kilosudur. senin kizin daha 11 yasindaymis. benim kilomda yani
benim oglum 7 yasinda vücudu kiloya elverisli. Bu yüzden pisirdigim yemeklere cok dikkat ediyorum. abur cubur yok zaten bir de cikolata oldugunca az veriyorum.Yani eve az aliyorum
hic bir sey icin gec kalinmis degildir. yeterki önlemini alalim...

hepinizin fikirleri için teşekkürler bir spor merkezine beraber gitmeyi düşünüyorum ben kilolu değilim ama ona destek amacıyla aynı zamanda iyi bir diyetisyen bulmam hareketsiz bir çocuk aslında geçen sene bir folklor grubuna katılmıştı o zaman biraz vermişti ama çok sık hastalanmaya başlayınca(terlemekten dolayı)çıkarmak zorunda kaldım

ezgi alinmadin demi sözlerime yanlis anlama benimde yavrularim var
onlar her seyden önemli benim icin .senin icin de ayse ,fatma vs belki bu böyledir. inan istekli olmadigi halde yani kabiliyeti oglumu futbola gönderiyorum.spor olsun diye. biz onlari her seyden korumaliyiz fazla kilodan da.kimileri diyo ki büyüyünce atar .birak elleme yesin. yahu yesinde ya veremezse kilolari ya beni suclarsa . o da önemli degil ,kendisi mutsuz olura degil mi ya.

bence acilen diyetisyen çünkü aynen bende öyleydim ve ben yani hatırladığım kadarıyla küçükken ilk tartıya çıktığımda 65 kiloydum ve hayattımda ilk defa bu sefer 50 lileri gördüm bence acilen diyet yapsın çikolata bisküviden uzak durdun sağlıklı yaşasınn

en büyük sorunda zayıflarken çatlak oluşacak,bende kızın gibiydim küçükken sadece diyet yaptım ve heryerim çatlak patlak:KK43:

diyetisyene götürücem ama birşeyi merak ediyorum normalde diyetisyen bazı tahliller istiyor diye biliyorum bu çocuk içinde geçerlimi bileniniz varmı

evet canım çocuk yada yetişkin hiçö farketmiyor öncelikle bir takım testler yapılıyor...
vücutta kilo vermeyi engelleyecek yada kilo alımına neden olan bi hastalık olup olunmadığınına bakılıyor vsvs...
yani kızını diyetisyene götürrsen aynı uygulamayı onmada yapacaklar canım..

arkadaşlar yorumlarınıza teşekkürler jessy özel mesajdan bir ünv.hastanesi yada çocuk hastenesine gitmemizi önermiş araştırmaya başlıyorum inşallah biran önce doğru yeri bulup kızımın zayıflama günlüğünü buraya yazarım bilgilendirdiğin için teşekkürler jessy

bence de diyetisyene gitmesi gerekiyor çünkü çocuk olduğu için diyetinin büyümesini ve gelişimini aksatmaması lazım ayrıca çocukların diyetisyen kontrolünde vermeleri sağlık açısından önemli olduğu kadar onların metabolizması hızlı olduğu için daha kolay verirler. tabiiki bir de aburu cuburu kesmesi gerekiyor bu konuda da kendisinin ikna edilmesi lazım

X