Bebek Beslenmesi 6 aylık bebeğe ne verecem ve nasıl

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
canım bide ne zaman başlayacak emeklemeye falan bizimki fazla kucakta durduğu için yalnız bişey yapma taraftarı değil hep kucakta etrafında olmamızı istiyor..

Son düzenleme:
canım bide ne zaman başlayacak emeklemeye falan bizimki fazla kucakta durduğu için yalnız bişey yapma taraftarı değil hep kucakta etrafında olmamızı istiyor..

Selam Elif ,benim oğlum 6 ay 10 günlük.Ek gıdaya tam anlamıyla başlayamadık.Oğlumun alerji problemi var. Portakal ve mandalina verdiğini yazmışsın.Asitli oldukları için onların ilerki aylarda verilmesi gerektiğini biliyorum.İlk etapta elma,muz,armut denedim ben. Benimki de diliyle itiyordu başlarda.Bu gayet normal bir refleks.Sakın moralini bozma.Yemek saatlerinde ben de geriliyorum istemeden. Ama sakin olmalıyım diye telkin veriyorum kendime. Bebeklerimiz bizdeki gerilimi hissediyor yemek zamanlarını işkence olarak görebiliyolar bu yüzden.Okuduğum pek çok yazıda da annenin sakin olması gerektiğinden bahsediyor.Bebeğini kesinlikle zorlama,yemediği bir gıdayı 2-3 gün sonra tekrar vermeyi deneBen de Oyun falan yapıyorum kaşıkla.Biraz faydası oldu. Kaşığı değdiriyorum dudaklarına eline almak istiyor.Çok fazla yediremiyorum ama ne yese kar.Biz yoğurt ve muhallebiye geçemedik henüz.Allah hepimize kolaylık versin.

amin canım ben de çok tereddüt ettim vermeden mandalinayı ve portakalı doktora sordum ben eğer herhangi bir zararı yani rahatsızlık ,gaz, huzursuzluk ,sıkıntı yapmadıysa verebilirsin. çünkü çok güzel c vitamini alr dedi.
o nedenle verdim verdiğim günler gözlemliyorum hehangi bir sıkıntı yaratmıyor aksine mandalinayı çok seviyor vermeyince ağlıyor.
dün bir internet sitesindeki doktorada anlattım sıkıntımızı sağolsun cevap yazmış şöyle... her bebeğin beslenmesi kendine özeldir çok sık beslemenin anlamı yok bu aylarda günde 5 ila 6 öğün verebilirsin arasını biraz uzun tutarsan daha güzel beslendiğini görürsün...
diye yazmış bu gün denedim gerçekten 3.5 yada 4 saati buldu ikinci öğünü ilk defa ağzını açıp yemek istedi ve mamasının hepsini bitirdi..
ben 2 en fazla 3 saati geçirmiyordum şimdi rahatladım çok şükür ama yine öksürüğü başladı öksürük için bildiğiniz bişey varmı arkadaşn biri dut pekmezinin iyi geldiğini söyledi bebekler için öksürüğe.denesemmi bilemedim...

çok teşekkür ederim ben kendimi hiç bu kadar yetersiz hissetmemiştim evet çok geriliyorum besleyecek zaman..

canım çok teşekkür ederim. ne demek birbirimize destek olmak için burdayız. hepimiz yavrularımızı en iyi şekilde büyütme derdindeyiz zaten. tüm çabalarımız ondan.
sen boşver kayınvalideni içinden gelen sesi dinle. bence tuz ve şeker vermemeye devam et. çok biliyor zaten bu kayınvalideler alsanaalsanasmile

benim kızım da 31 temmuz doğumlu. aynı aydalar yani. kızım da 8 kilo şuan. o da ilk aylarda her ay 1er kilo alırken. 2 aydır daha az kilo almaya başladı. zaten doktorlar da söylemiş sana iyi olduğunu. bence endişelenmeyi bırak. zaten emse de az kilo alıcaktı gitgide. buna emin ol. sen bebiş emmiyor diye de biraz endişelisin gibi geldi bana. rahat ol. doktorlar mutlaka söylerlerdi beslenmesini yeterli görmeselerdi. biraz tombul bebek merakımız var ya bizim milletçe, bize annelerimiz ananelerimizden miras kalan. bence değişsin artık. tombul bebek sağlıklı bebek demek değil ki. bebeğinin sağlığına odaklan bence. kilosuna değil. tabii doktor kontrollerinizi ihmal etmezseniz zaten o size beslenmesi yeterli olmadığında söyler.

biz ek gıdalara başlayalı 3 hafta oldu. ilk hafta sadece meyve suyu+püresi, 2. hafta buna ek yoğurt, 3. haftada da kahvaltıyı ilave ettik. yarın da muhallebiye başlayacağız. kızım uyanınca hemen emiyor. bende yavaş yavaş hazırlıyorum kahvaltıyı. yaklaşık 1- 1,5 saat sonra kahvaltıya oturuyoruz. şimdilik yarım yumurta sarısı, yarım dilim ekmek yiyor. peynire pek sıcak bakmıyor :)
öğle uykusundan uyanınca meyvesini yiyor. ben de kızıma portakal veriyorum. çok seviyor. önce bende denedim tabi alerji riskine karşı. sorunumuz yok çok şükür.
ikinci uykudan önce de yoğurdunu yiyor. ama aralarda da emiyor. yaklaşık 3-4 saatte bir besleniyor yani.
öksürükle ilgili şöyle bir bilgim var. yalnızca sabahları oluyor ve daha sonra geçiyorsa o öksürüğe müdahele etmemek gerekiyormuş. vücudun savunma mekanizmasıyla ilgili birşeymiş.
çok kolay gelsin tekrardan. umarım bebişin sağlıkla büyümeye devam eder.

sağol canım dün malatya daydık orda bir doktora götürdüm çok güzel ilgilendi bizim burdaki doktor öyle değil tek tek yazdı anlattı neler yedirip neler yedirmeyeceğimi.
bir kaçını yazayım sizede pekmezi mutlaka vermelisin dedi günlük 1 tatl kaşığı tereyağı yedir dedi erit ver dedi neden öyle dedi anlamadım yedirmesi kolay olur açısındanmı yoksa başka nedendenmi
7 , 8 adet bebe bisküvisi yedir fazla değil dedi sebze çorbası enginar kereviz mutlaka ver dedi balık ama balıkla ne eşimin ne benim hiç aramız yok nasıl yaparız bilemedim
.7.aydan sonra et tavuk yumurta ben cevizi sordum kahvaltıyla vereyimmi diye hayır dedi ciğerine kaçar sıkıntı olur daha çok var çereze dedi ..portakal ve mandalina kivi verme dedi tuz verme yaşına kadar dedi..bunun gibi şeyler işte ben hepsinden vermiştim ceviz de prtakalda kivide hiç verdimde demedim korkudan..bilmiyorumkismile

sağol canım dün malatya daydık orda bir doktora götürdüm çok güzel ilgilendi bizim burdaki doktor öyle değil tek tek yazdı anlattı neler yedirip neler yedirmeyeceğimi.
bir kaçını yazayım sizede pekmezi mutlaka vermelisin dedi günlük 1 tatl kaşığı tereyağı yedir dedi erit ver dedi neden öyle dedi anlamadım yedirmesi kolay olur açısındanmı yoksa başka nedendenmi
7 , 8 adet bebe bisküvisi yedir fazla değil dedi sebze çorbası enginar kereviz mutlaka ver dedi balık ama balıkla ne eşimin ne benim hiç aramız yok nasıl yaparız bilemedim
.7.aydan sonra et tavuk yumurta ben cevizi sordum kahvaltıyla vereyimmi diye hayır dedi ciğerine kaçar sıkıntı olur daha çok var çereze dedi ..portakal ve mandalina kivi verme dedi tuz verme yaşına kadar dedi..bunun gibi şeyler işte ben hepsinden vermiştim ceviz de prtakalda kivide hiç verdimde demedim korkudan..bilmiyorumkismile

Elif,bebeğin 6 aylık mı tam olarak.Doktorumuz önümüzdeki ay kahvaltıya başlayın dedi. Biz adamakıllı ekgıdaya başlayamadık. Oğlumun alerji problemi var. Yoğurt ve muhallebi veremdim henüz. Yoğurdu devam sütünden yapmayı düşünüyorum.Sen verdin mi yoğurt?

evet canım bebeğim mart ın 1 inde yedi aylık olacak kahvaltıyada başladık şükür alerjimiz yok bizim dün yaptım ilk defa yoğurdu güzel yedi herhangi bir reaksiyon göstermedi ben pastorize sütten yaptım burdaki doktorumuza sordum yapabilirsn paket sütten dedi muhallebi yapmadım bende hiç..devam sütündende denemiştim tutturamadım ben güzel olmadı yani ayy çok şükür oğlumun iştahı düzeliyor gibi iki gündür ne versem yiyor..

evet canım bebeğim mart ın 1 inde yedi aylık olacak kahvaltıyada başladık şükür alerjimiz yok bizim dün yaptım ilk defa yoğurdu güzel yedi herhangi bir reaksiyon göstermedi ben pastorize sütten yaptım burdaki doktorumuza sordum yapabilirsn paket sütten dedi muhallebi yapmadım bende hiç..devam sütündende denemiştim tutturamadım ben güzel olmadı yani ayy çok şükür oğlumun iştahı düzeliyor gibi iki gündür ne versem yiyor..

Aman poposunu kaşı annesi,nazar değmesin:)Öğünlerde kaç kaşık sebze çorbası,yoğurt veriyorsun,kahvaltı miktarın ne kadar canım?

bir tatlı kaşğı labne peynir bir tatl kaşığı tereyağı eritip mamasına kattım. yarım belki daha az yumurta sarısı kahvaltılk mama anne sütüyle yapılandan.oda 80.cc ye 2 yemek kaşığı mama katıyorum 4 adet bisküvi pekmezi sabah vermiyorum başka öğünde meyve püresine katıp veriyorum.oda 1 tatlı kaşığı.çorbayıda 125ml civarı yapıyorum onun yarısı kalıyor ama bitirmiyor..meyvede 1çay bardağınn yarısı portakal suyu veriyordum şimdi vermeye devam etsemmi etmesemmi bilemiyorum1 elma yı eziyorum yarısını yiyor.sen neler yapıyorsun bebişin neler yapıyor daha iyi gelişim için yani yürümesi oturması konuşması için özel yaptığın şeyler varmın benim de yapabileceğim.

yoğurduda küçük kavanoz mamaları kadar yedirdim bu gün sona doğru zorlandı ama oyunla falan bitirdik. sen ne zaman vermeyi düüşünüyorsun bunları artık denemeye başşla yavaş yavaş bizim bir sıkıntımızda emmiyor başka besin alınca stümü sağıp veriyorum 3 gündür ihmal ettim sütümde azald yine ne yapacam bilmiyorum ..onu hiç istemiyorum sütten kesmeyi çok sütüm vardı emmedi bende stresti falan iyice azaldı bazen 25 ccden fazla çıkmıyor nasıl arttırabilirim acaba..

kızlar benim oğluşumda 5 ay 20 günlük geçen doktora gittik ek gıdalara başlayalım dedi. çorba meyve püresi felan.kabızlık sorunundan gitmiştik. portakalın,armut püresi yedir dedi. 1 haftadır bende bişicikler yedirmeye başladım. ama şöyleeee adam akıllı bi düzenimiz yok. sizce nasıl bi menüyle başlamam lazım. sabahları kahvaltıda çeyrek yumurta sarısı ve peynir yiyor. öğlen uykusundan uyanınca armut portakal veya kivi karıştırıp püre veriyorum akşam üstüde yoğurt içine pekmez katıyorum az bişey ama yemiyoooo. akşamda sadece anne sütü yatmadan da milupa comformil veriyorum 180 cc. ayrıca gün içinde emmeye devam ediyoruz. yardımcı olursanız çok sevinirim kafam allak bullak çünküü

Kızlar benim bebişte mart 20 de tam 6 aylık olacak. Şimdiye kadar sadece anne sütü aldı. Ben ilçede yaşıyorum ve burda çocuk doktoru yok sağlık ocağında takibi gayet güzel yapılıyo. Bende bi problem olmadığı sürece başka bi yere doktora götürmüyorum. Gelişimi şimdiye kadar çok şükür gayet normaldi. Bende 6 aylık olunca ek gıdaya başlıycam ama nasıl olacak bende bilmiyorum. Yazılanları okudum kafam iyice karıştı. Kaç saatte bir beslemek gerekir acaba? Bide emzirme nasıl olacak. Kaç saatte bir anne sütü alacak. Bide ben 1 yaşına gelene kada inek sütünün bebeklere verilmemesi gerektiğini duymuştum e o zaman yoğurdu hangi sütten yapıcaz. Kahvaltısını nasıl hazırlamalıyım sizce? Biraz uzun oldu ama yardımcı olursanız beni büyük bir dertten kurtarmış olursunuz. kafamçokkarıştı

henüz ek gıdaya geçiş yapmasamda bu konuda bilgi sahibiyim bikere kesinlikle muz ve kivi verme kivi alerji yapabilir muz ise peklik'e yol açıyo

önce meyve sulası cam rendeden geçirdiğin elma yada armutun suyunu içirebilirsin 2 hafta sonrasında püresine alıştır havucuda rendeleyip suyunu içir en vitaminli olanıda havuç zetn daha sonra evde kendin mayaladıgın taze yoğurda biraz sıcak su karıştırıp yarım çaybardağı kadar yedirebilirsin ve yine 1 hafta kadar sonra patates kabak ve havuç haşlanıp tel süzekten geçirilip haşlama suyuyla kıvam buldurulup 1 kaşık zeytin yağı çok azzzzz tuz koymasanda olur bu şekilde verirsin ve her hafta içne başka sebze ekliyosun ıspanak kereviz enginar pırasa semizotu emegümeci( besin değeri çok yüksek bi bitki ) karnıbahar laahana 1 ay kadar snra çatalla ezip ver hiç blenderden geçirme bi alıştımı bidaha pütürlü yedirmek zor oluyo çok tanıdıgım var 1 yaşına kadar püre halinde yedirmek zorunda kaldılar
kahvaltısınada ıhlamur cayına ev yapımı pekmez bulabilirsen 1 kaşık pekmez bal verme alerji riski yüksektir çünkü

tuzu cıkartılmış peynir ( aık süt alabilrisen evde kendin ekşi yoğurtla kestirip ekşimek yapabilirsin ) tuzu çıkartılmış zeytin ezmesi koyabilirsin iyi pişmiş yumurtanın sarısı 1/8 ve ileryene günlerde fazlalaştırıyosun işte buşekilde bebeğin midesini alıştıra alıştıra başlıyolar yemek yemeye bunları kafamda yazmıyorum elimde 2 uzman doktorun çıkarttıkları kitabı var ( bebeğime neyi ne zaman yedirmeliyim diye bi kitap burdan bakıyorum ve her yiyeceğin besin degerleri içerdiği bitaminler yazıyo çok güzel bi kitap

kardelencim tam anlamıyla tatlara alıştıgında sabah 10 gibi kahvaltısını yapsa arada emzirirsin bir sonraki emzirme saatinde meyve verirsin yine arada emzirip sonra yoğurt yine arada emzirip sebze çorbası sonra tüm gece zaten emiyolar eğerki tüm bunları yiyosa gece eksrta mamaya gerek yok bebeğin tamamen doğal beslensin

kardelencim tam anlamıyla tatlara alıştıgında sabah 10 gibi kahvaltısını yapsa arada emzirirsin bir sonraki emzirme saatinde meyve verirsin yine arada emzirip sonra yoğurt yine arada emzirip sebze çorbası sonra tüm gece zaten emiyolar eğerki tüm bunları yiyosa gece eksrta mamaya gerek yok bebeğin tamamen doğal beslensin [/QUOT

Çok teşekkür ederim. Gerçekten çok yardımcı oldun. 6 ayına daha 20 gün falan var. Şimdiden azar azar meyve suyuna başlayabilirim heralde.

tabiiki başlayabilrisin hatta yaptıgın baharatsız yemeklerdende ver ağzına patatesinden havucundan etini lif lif yap küçücük ama incecik ip gibi bişiy olsun bir iki parça ver ağzına o kadarcıgın zararı olmaz pütürlü yemeye alışsınki zorlanma
benim ilk başlayışım şöyle oldu sadece ıhlamur veriyodum ben limonlu yada pekmezli olarak yapıyodum veriyodum sonra kan damlasına başlayınca kakasını yapamadı doktorumuzu aradık kuru kayısıyı rendele dedi iyice haşla hem suyundan hemde kayısısından agzına ver dedi verdim hoşuna gitti bide çiğnemeye ugraştı filan bi kaç parça verdim bi kere böyle öğürür gibi oldu hiç korma hemen koluna yatırıp sırtına 3 parmayınla ( avucunun içiyle değil ) üç parmak ucuyla vur bi kaç böyleğe bhemen geçiyo doktorumuz öğretti

bu çekilde yiyince çok hoşuam gitti ve ben hiç blenderden geçirmek istemiyorum dedimya yemeğin içindeki havucu parmağımla ezdim verdim ağzına ucacıcık onuda yedi herşeyden verdim ek gıdaya gecincede çatalla ezerek vericek bizimde 6. ayımızı bitirmemize 4 gün kaldı hala emziriyorum

bide benim oğlum meyve suyunu biberondan içmek istemiyo kaşıkla seviyo ilk kaşıkla vermiştim acaba ondanmı bilmiyorum

canım ben tam anlamıyla geçiş yapmadım ama 1 havucu rendeledim tülbentten geçirdim suyu yarım çay bardagından az cıktı meyve sıkacagından gecirirsen yarım çaybardagı filan cıkıyo içirebilirsin 1 elmanın yarısını cam rendeden geçirip yediriyorum hergün vermiyorum ama

ben de bebeğime geçen gün elma rendeledim hiç yiyemedi sürekli öğürüyor buda beni korkutuyor haliyle ya süzgeçten geçiriyorum yada blendırdan geçirip veriyorum. yoğurduda ben pastorize sütten yaptım verdim çok sevdi her hangi bir sıkıntı olmadı..bide arkadaşlar yumurtayı hergün verince kolestrolünü yükseltebileceğine dair bir konu okumuştum nette acaba gerçeklik payı varmı..artı yumurtayı tam katı değilde kayısı kıvamında haşlayıp versek negibi zararı olur ki..bide bu gün bir arkadaşa gittik orda bir bebek vardı oğlumdan 10 gün küçük bebek bağırıp durdu benim bebeğim o bağırdıkça korktu ağladı neden oldu acaba bir hatamı yapıyorum yetiştirmede sizce neden kaynaklanabilir fikri olan varmı....

X