Yardım !!! Kuru Fasulye yapamıyorum:(

SHXIXNE

O Artık 3 Ü 1 Arada
Kayıtlı Üye
7 Ocak 2008
682
1
37
Kuru fasulye yapamıyorum .Nedendir bilmiyorum pişmiyor fasulyem.
Kuru fasulyeyi aksamdan ıslatıyorumSonra fasulyeleri haşlıyorum.Soganları kavuruyorum salçasını koyuyorum. fasulyelerini koyuyorum biraz kavuruyorum sonra suyunu ilave edioyrum .Ama pişmiyor :KK43: Yardım edin ne yapmam gerek ?
Bazı arkadaslar fasulyenden kaynaklanıyordur her fasulye pişmez diyorlar sizce neden pişiremiyorum ?

Evet tencerede pişiriyorum. Düdüklüde hiç pişirmedim nasıl pişiyor bilmiyorum ?

Tencere de pisiriyorsan cok zor.Düdüklü tencere de pismesi lazim.

bende hiç akşamdan ıslatmam kurufasülyeleri
reisin kuru fasülyelerini kullanıyorum
fasülyeleri ayıklıyorum bi güzel yıkıyorum tencereye koyuyorum sıcak su ekliyorum
soğanları içine doğruyorum (eşim içinde soğan görmeyecek)ve haşlanmaya bırakıyorum haşlanıyor gayet yumuşak şekilde oluyorlar ve salçasını toz biberinide ilave edip bir taşım daha kaynatıyorum gayet iyi oluyor
bazı fasülyelerde pişmeye bilirler ben her zaman açık değil de kapalı alırım

Evet duduklude pisirmen lazim o zaman yumusacik olur ve siserler yerimseniben

bende hiç akşamdan ıslatmam kurufasülyeleri
reisin kuru fasülyelerini kullanıyorum
fasülyeleri ayıklıyorum bi güzel yıkıyorum tencereye koyuyorum sıcak su ekliyorum
soğanları içine doğruyorum (eşim içinde soğan görmeyecek)ve haşlanmaya bırakıyorum haşlanıyor gayet yumuşak şekilde oluyorlar ve salçasını toz biberinide ilave edip bir taşım daha kaynatıyorum gayet iyi oluyor
bazı fasülyelerde pişmeye bilirler ben her zaman açık değil de kapalı alırım

Bende kapalı alıyorum ama saatlerce kaynadıgı halde pişmiyorlar ve parçalanıyorlar kötü görüntü yani

Evet duduklude pisirmen lazim o zaman yumusacik olur ve siserler yerimseniben

Peki düdüklüdeki tarifi verirmisin ?
soganları , salçayı kavurup fasulyeyi ekleyip suyuu katıp düdüklüde öylemi pişirecegim yoksa sadece fasulyeleri düdüklüde pişirip sonra soganlarını ayrı bir tencerede kavurup fasulyeleri sonramı ekliyeceğim?

simdi ben kendi yaptigim gibi anlatayim sana ben fasulyeleri bolcana islatirim aksamdan sonra bir yemeklik ayirip kalani posetler buzluga atarim bir dahaki pisirmende kolaylik olur
sogan biber ve eti düdüklüye koyar kavururum kavrulduktan sonra salca kirmizi biber ilave ederim sonra fasulyeleri hepsini bir güzel karistirip suyunu ilave ederim ve tuzunu kapagini kapat pistigini kokusundan anlarsin canim

Bende düdüklüde pisiririm, ilk önce tereyag ve biraz siviyag koyarim. Eti güzelce kavururum. Içine sogan veya istege gôre yesil biber eklerim. onlarida güzelce kavururum. Soganin özü dökülecek. Sonra yarim kasik domates, yarim kasik biber salçasi atarim. Tekar bir iki kavururum. Sonra bir gece önceden isaltilmis fasülyeyi eklerim, yine bir iki dakika kavurum ve sicak suyunu ilave ederim. Bir et bulyonu at bu benim pûf noktam yerimseniben düdüklünün agzini kapak ve 25 dakika sonra pismis demektir.

Bazilari kuru bakliyat pisirirken tuzu yemek pistikten sonra atin diyorlar. Yoksa sert oklyormus. Ne kadar dogru bilemem artik. Ben hiç yapmadim.

SAna afiyet olsunnnnn :icecream:

ben normal tencerede pişiriyorum. Düdüklüde yapmaya korkuyorum( Hİç kullanmadım). Akşamdan fasulyeleri suyun içinde bırakıyorum. Ertesi gün haşlıyorum( Suyu çekerse üzerine kaynar su ile pişirmeye devam et. Soğuk su ekleme.Sertleşir. Yumuşacık olduktan sonra bir tavada 1 çay bardağından biraz fazla sıvıyağ soğan salça ve azıcık toz şekeri kavurup haşladığım fasulyeye ekliyorum. enson tuz atıp biraz daha pişirip kapatıyorum.Canım kullandığın fasulyedende olabilir. Ben yaylanın anadoluda olabilir sıra fasulyesini kullanıyorum.

Hepinize cok teşekkür ediyorum. Fasulye nişanlımın cok sevdiği yemeklerden birisi haziran sonuda evleniyorum Allahın izni ile fasulye yüzünden vazgecmesin dimi ?:roflol::roflol:
Hepinize teşekkür ediyorum beni kurtardıgınız için mucaxxxŞeniz hepinize

fasülye Düdüklüde Güzel Olur
Tencerede 1 Hafta Kaynat Pişmeezz:)
Suyunuda çok Koymamaya çaliş Hafif Kivamli Olsun Yaneee
Ama Bu Havada Da Gitmezki Kuru:)

fasülye Düdüklüde Güzel Olur
Tencerede 1 Hafta Kaynat Pişmeezz:)
Suyunuda çok Koymamaya çaliş Hafif Kivamli Olsun Yaneee
Ama Bu Havada Da Gitmezki Kuru:)

Teşekkürler canm . Kıs bizde bu havada yapıcaz demedikki Bilelim de yapmayı belli mi olur ister belki bende önüne ciğ çiğ mi koyacagım .Öğreneyim dedim :)

ustasından tarif: fasulyeyi bi gece ıslat. ertesi gün haşla. sonra tencereye sıvı yağ koy göz kararı, ardından soğanları ince ince doğra bi güzel kavur. ardından ince doğrınmış domates, salça. kemkli et at (atmayabilirsinde. ) onlarıda kavur sonra haşlanmış fasulyeyeri at. biraz kavur ardından suyunu koy, eğer fasulyen çok haşlanmışsa suyu az koy çok pişip boca az pişip sulu olmasın. eğer haşlamadrn sonra hala diriyse pişirme suyunu az koy. sonra düdüklünün kapağını kapat.pişir. ocaktan indirmee yakın bi kapta tereyağını erit. içine sivi biber, sarımsak doğra çok hafif yakmadan kavur. pişen fasulyenin altını kapatıp, düdüklünün havasını aldıktan sonra hazırladığın sosu içine at. gene pişir.
mümknüse bir gece beklet çünkü fasulye bir gece dinleditkten sonra anca kendine gelir ve çok daha lezzetli olur.
afiyet olsun
not: fasulyenin icinsi çok önemli bazı fasulyeler hem gece bekletmeye hemde haşlanmaya gelmiyo , pişerken parca parça oluyo . genelde iri taneli fasulyeler oluyo öyle. aynı zamanda iri taneli fasulyeler çokdaha lezzetli olur.
afiyet olsun, valla canım çekti, yanında turşu ve soğan piyazı ile harika olur. ve tereyağlı pilav.yerimsenibena.s.

ustasından tarif: fasulyeyi bi gece ıslat. ertesi gün haşla. sonra tencereye sıvı yağ koy göz kararı, ardından soğanları ince ince doğra bi güzel kavur. ardından ince doğrınmış domates, salça. kemkli et at (atmayabilirsinde. ) onlarıda kavur sonra haşlanmış fasulyeyeri at. biraz kavur ardından suyunu koy, eğer fasulyen çok haşlanmışsa suyu az koy çok pişip boca az pişip sulu olmasın. eğer haşlamadrn sonra hala diriyse pişirme suyunu az koy. sonra düdüklünün kapağını kapat.pişir. ocaktan indirmee yakın bi kapta tereyağını erit. içine sivi biber, sarımsak doğra çok hafif yakmadan kavur. pişen fasulyenin altını kapatıp, düdüklünün havasını aldıktan sonra hazırladığın sosu içine at. gene pişir.
mümknüse bir gece beklet çünkü fasulye bir gece dinleditkten sonra anca kendine gelir ve çok daha lezzetli olur.
afiyet olsun
not: fasulyenin icinsi çok önemli bazı fasulyeler hem gece bekletmeye hemde haşlanmaya gelmiyo , pişerken parca parça oluyo . genelde iri taneli fasulyeler oluyo öyle. aynı zamanda iri taneli fasulyeler çokdaha lezzetli olur.
afiyet olsun, valla canım çekti, yanında turşu ve soğan piyazı ile harika olur. ve tereyağlı pilav.yerimsenibena.s.
ay canım çekti ustacım ya ne güzel anlattın öyle. ellerine sağlık walla.

onceden pısırmem ben.bır gece ıslatır sık sık suyunu doker degıstırırım.dudukluye sogan etı sıvrı bıber kavur.salcasını bıber salcasını koy.bıraz kekık at.baharat pul bıber falan koy.fasulyelerı koy.suyunu koy.duduklunun pısırme suresıne gore 25 dakıka falan pısır.bak bakalım omrunde yedınmı?

tencerede bile pişirsen ısladığın su gibi koyacaksın su ılıksa ılıkgibi birde fasülyeyi güveçte deneyin süper oluyor rahmetli babaannem güveçte içine kimyon atarak yapardı akşamdan kuzinenin üstüne koyar sabaha kadar fasülyeler resmen parçalanırdı ama lyemeye doyamazdık

düdüklü tencereyle hiç alakası yok tabi düdüklünün bi farkı var daha tez pişiriyor.ben ıslatma suyunun içine bir paket karbonat at güzelce karıştır derim.ben normal tencerede pişiriyorum 1 saate yakın pişiyor.herkesin düdüklüsü olmayabilir öyle değilmi?

Fasulyeyi ayrıca haşlayıp pişirmek çok saçma, bütün vitamini ve tadı akıp gidiyor, Tadı suyunda saklı zaten.
1gece önce suda beklenip süzülüp sonra düdüklüde pişirildiğinde enfes bişey oluyor.

Kuru fasulye yapamıyorum .Nedendir bilmiyorum pişmiyor fasulyem.
Kuru fasulyeyi aksamdan ıslatıyorumSonra fasulyeleri haşlıyorum.Soganları kavuruyorum salçasını koyuyorum. fasulyelerini koyuyorum biraz kavuruyorum sonra suyunu ilave edioyrum .Ama pişmiyor :KK43: Yardım edin ne yapmam gerek ?
Bazı arkadaslar fasulyenden kaynaklanıyordur her fasulye pişmez diyorlar sizce neden pişiremiyorum ?
düdüklü tencere kullan hayatım harika pişiyor ben şimdi farklı bi usulle pişiriyorum fasülye
düdüklüde haşlanırken ayrı bi tencerede yağ soğan et salça dörtlüsünü kavurup sıcak su koyuyorum yarım saat kadar onları ayrı tencerede pişiriyorum daha sonra düdüklüde
fasülyeler iyice pişmişse onların üzerine bu sosu döküyorum bi 15 dk da düdüklüde bu şekil pişiriyorum hariha ötesi olur yani fasülye ayrı sos ayrı pişiyor daha sonra kaynaşıp harika bi kurufasülye oluyorlar hihoyyyta.s.

X