oğlum tuvaletini altına yapıyor yardım lütfen

prenses tera

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Ağustos 2008
509
2
41
kısslar ya oğlum kasımda 4 yaşına girecek tuvaletini söylerdi ve altına yapmazdı ne oldu anlayamadım 1 haftadan beri altına yapıyo napcam ben ya bide kızım var 9 aylık acaba onumu kıskanıyo kısslar napıyım ben nasıl davranayım anlayamadım hiç tuvaletini söyleyecek gibi görünmüyo sizce napıyım ben nasıl alışacak tekrar:çok üzgünüm::çok üzgünüm:

canım belkı bıraz ılgı ıstıyor..dedıgın gıbı kıskanıyorda olabılır...
belkı havalar soguk ve usutmuş olup bır rahatsızlıgı olabılır...
ustune gıdıp..ısrarcı oluyorsan bunu yapma...
duzelıcektır....yada bır uzman dr gıt canım
en ıyı cozumu o soyler...ne yapıp yapmaman gerektıgını

oğlumla daha fazla ilgileniyorum fakat niçin böle yapıyo anlamış değilim arkadaşlar ya valla şaşırdım artık ne yapacağımı

Merhabalar 4 yaşında bir oğlum var ve bundan yaklaşık 20 gün evvel böyle bir şikayeti bende yaşadım.Son 8 aydır düzenli tuvaletini söyleyen çocuk birden çişini söylemez oldu.Daha doğrusu çişi gelsede tutuyor ve sallanmaya başlıyordu,yerinde durmadan hareket ediyordu.Sonrasında eğer ben farkedersem hemen tuvalete zorlada olsa götürüyordum hep aynı şeyleri söylüyordu bana ''anne çişim yok''halbuki hareketlerinden anlıyordum çişinin olduğunu.
Sonrasında çalışan bir anne olduğum için ve evdede yalnız büyüdüğü için kendini oyuna ve televizyona verdiği için tuvalete gitmek zor geliyor kanısına vardım.Onunla daha fazla zaman ayırdım televizyon seyretmesine sınırlama getirdim,oyuncakları ilede oynadığı zaman bol bol sordum çişin varmı? diye.Zamanla bunu atlattık şükürler olsunki yine eskiye döndük.
Sana tavsiye edebileceğim tek şey onunla daha çok ilgilen zaman ayır ve asla ''biraz sonra yavrum''diyerek ertelemelerde bulunma,çünkü onların küçükcük bir yürekleri olsada dünyaları çok büyük inan canım.En kısa zamanda düzelir inşallah.

canım benim geçmiş olsun.oğluşuna çörekotunu ez ve balla karıştır yedir.yatmadan öncede muhakkak nane çayı içir.çok faydasını görürsün.benim abimde orta okula gidene kadar yaşadı bunu.annem bunları yaptı ve geçti.ayrıca oğluşunu muhakkak bir pedegoga götür.psikolojik sebeplerde vardır mutlaka.allah acil şifasını versin inş.

canım ya tuvaletinin geldiğini söylemiyor nedense ben acaba kardeşinimi kıskanıyo diyorum nebileyim ya anlamadımki bende aslında buzaman kadar bi problem yoktu çocuklar şimdiden sonramı kıskanmaya başlıyolar acaba:uhm:

canım oğlunun kardeşini kıskandığını düşünüyorsun sanırım.
ama benim aklıma şöyle bir durum geliyor.
biliyorsun yaz aylarını geride bıraktık ve havalarda soğumaya başladı.
acaba oğlun kendini üşütmüş olmasın.
yani bu durumda oyuna dalıp çocuk çişini tutuyor ve son anda yapıyor ve sanada söylemiyor.
bu nedenle ayaklarını sıcak tutmasını sağla.
eğer düzelmezse kıskançlık gibi bir durumdan kaynaklanabilirde.
bu durumda oğlunla konuşmanı tavsiye ederim.
benim oğlum büyüdü annesini hiç üzmüyor tuvaletinide söylüyor.
abisi kardeşinede öğretelim oda tuvaletini söylesin artık.
bak büyüdü değilmi abisi büyükler çişini yapmaz üstüne kardeşlerinide severler gibisine.
tabikide zor bir durum.
ama sevgiyle yaklaşmanızı tavsiye ederim.
eğer bu durumda sert davranırsanız bu davranış alışkanlık haline gelir ve kendisi üstüne çiş yapmak istemezsede çişini tutamaz.
kolay gelsin.

Merhabalar 4 yaşında bir oğlum var ve bundan yaklaşık 20 gün evvel böyle bir şikayeti bende yaşadım.Son 8 aydır düzenli tuvaletini söyleyen çocuk birden çişini söylemez oldu.Daha doğrusu çişi gelsede tutuyor ve sallanmaya başlıyordu,yerinde durmadan hareket ediyordu.Sonrasında eğer ben farkedersem hemen tuvalete zorlada olsa götürüyordum hep aynı şeyleri söylüyordu bana ''anne çişim yok''halbuki hareketlerinden anlıyordum çişinin olduğunu.
Sonrasında çalışan bir anne olduğum için ve evdede yalnız büyüdüğü için kendini oyuna ve televizyona verdiği için tuvalete gitmek zor geliyor kanısına vardım.Onunla daha fazla zaman ayırdım televizyon seyretmesine sınırlama getirdim,oyuncakları ilede oynadığı zaman bol bol sordum çişin varmı? diye.Zamanla bunu atlattık şükürler olsunki yine eskiye döndük.
Sana tavsiye edebileceğim tek şey onunla daha çok ilgilen zaman ayır ve asla ''biraz sonra yavrum''diyerek ertelemelerde bulunma,çünkü onların küçükcük bir yürekleri olsada dünyaları çok büyük inan canım.En kısa zamanda düzelir inşallah.

çok sağol canım ya aslında ilgileniyorum ama acaba daha çokmu ilgi istiyoki ay ya şaşırdım kaldım vallahi çişinide kakasınıda altına yapıyo deliricem neden böyle yapıyo diye düşünmekten :çok üzgünüm:

canım oğlunun kardeşini kıskandığını düşünüyorsun sanırım.
ama benim aklıma şöyle bir durum geliyor.
biliyorsun yaz aylarını geride bıraktık ve havalarda soğumaya başladı.
acaba oğlun kendini üşütmüş olmasın.
yani bu durumda oyuna dalıp çocuk çişini tutuyor ve son anda yapıyor ve sanada söylemiyor.
bu nedenle ayaklarını sıcak tutmasını sağla.
eğer düzelmezse kıskançlık gibi bir durumdan kaynaklanabilirde.
bu durumda oğlunla konuşmanı tavsiye ederim.
benim oğlum büyüdü annesini hiç üzmüyor tuvaletinide söylüyor.
abisi kardeşinede öğretelim oda tuvaletini söylesin artık.
bak büyüdü değilmi abisi büyükler çişini yapmaz üstüne kardeşlerinide severler gibisine.
tabikide zor bir durum.
ama sevgiyle yaklaşmanızı tavsiye ederim.
eğer bu durumda sert davranırsanız bu davranış alışkanlık haline gelir ve kendisi üstüne çiş yapmak istemezsede çişini tutamaz.
kolay gelsin.

şöyle bi durumda oluyo mesela kardeşinin altını değiştirdiğim zaman oğlum aaa melisa kaka yapmış hemen melisaya melisa niye altına kaka yaptın niye lazımlığa yapmıyosun diyo acaba kendi lazımlığa yaptığı için ve kardeşininde altına yaptını gördüğü için tuvaletini altınamı yapıyoki acaba :uhm:

şöyle bi durumda oluyo mesela kardeşinin altını değiştirdiğim zaman oğlum aaa melisa kaka yapmış hemen melisaya melisa niye altına kaka yaptın niye lazımlığa yapmıyosun diyo acaba kendi lazımlığa yaptığı için ve kardeşininde altına yaptını gördüğü için tuvaletini altınamı yapıyoki acaba :uhm:
dediğim gibi bunu oğluna sen anlatmalısın.
seni bir konuşmada anlıyacağını sanmıyorum.
çünkü kafası gördükleri ve anlatıkların arasında çelişkide kalabilir.
fakat bir kaç konuşmada gerçeği algılıyacaktır.
yani yaptığının yapılmaması gerektiğini anlıyacaktır.
bu konuda babada sana yardımcı olabilir.
ve şu an bu durumda kızınızı oğlunuzun yanında sevmemenizi öneriyorum.
muhtemelen kızkardeşinin yerinde olmak istiyor.
çünkü belki o çişini üstüne yaptığı zaman siz kızıyorsunuz.
yada kızmazsanızda oğlunuz ona kızdığınızı hareketlerinizden anlıyor.
ve bu durumda kız kardeşi altına yaptığı zaman sevgiyle altını değiştiriyorsa anne.
çocuk ister istemez kıskançlık yaşar.
ve bu eylemle annesinin ilgisini toplamaya çalışır.
bu nedenle çocuğa kardeşinide onuda sevdiğinizi küçükken onunda bu şekilde altına yaptığnı ve artık büyümüş olduğunu bir kaç kez konuşmada iyice idrak etirmeniz gerekiyor.
aslında zor değil biraz konuşmak ve ilgi sitiyor.
benim oğlumda 4 yaşını doldurdu ve 5 yaşından gün aldı.
bu yaşta onunla çoğu şeyi konuşurum.
ve konuştuğum konuların nedenini onun anlıyabileceği şekilde bir kaç kez tekrarlarım.
bende yakın zamanda böyle bir problem yaşadım.
bunu oğlumla uzun uzun konuştum babasını araya soktum.
artık büyüdüğünü söylemesi gerktiğini vs.konuştuk.
her defasında söz veriyorum anne bir daha söyliyeceğim diye beni öpüyordu.
aramızda o kadar büyük bir sevgi varki bu herşeyi hal etmeye yetiyor.
bak oğlum böyle yaparsan her altına yaptığında seni banyo yaptırmak zorunda kalacağım.
eğer banyo yapmazsanda pis kokacağını vs.
daha detaylı konuşmalarımız var.
şu an hiç bir problem yok ve gece uyanıp çişinide söylüyor.
artık his ediyorum anne diyor.
sevgiyle yaklaşın.
bir yakınım kızına bu yüzden vurduğuna şahidim.
kızı kardeşini kıskandığı için 6 yaşındaki kız bu daha yeni bir olay.
kıskanç hain diye vuruyordu kızını.
kesinlikle çok yalnış.
burada aileye büyük görev düşüyor.
yaklaşım olarak.
ve kız hala altına yapıyor.

dediğim gibi bunu oğluna sen anlatmalısın.
seni bir konuşmada anlıyacağını sanmıyorum.
çünkü kafası gördükleri ve anlatıkların arasında çelişkide kalabilir.
fakat bir kaç konuşmada gerçeği algılıyacaktır.
yani yaptığının yapılmaması gerektiğini anlıyacaktır.
bu konuda babada sana yardımcı olabilir.
ve şu an bu durumda kızınızı oğlunuzun yanında sevmemenizi öneriyorum.
muhtemelen kızkardeşinin yerinde olmak istiyor.
çünkü belki o çişini üstüne yaptığı zaman siz kızıyorsunuz.
yada kızmazsanızda oğlunuz ona kızdığınızı hareketlerinizden anlıyor.
ve bu durumda kız kardeşi altına yaptığı zaman sevgiyle altını değiştiriyorsa anne.
çocuk ister istemez kıskançlık yaşar.
ve bu eylemle annesinin ilgisini toplamaya çalışır.
bu nedenle çocuğa kardeşinide onuda sevdiğinizi küçükken onunda bu şekilde altına yaptığnı ve artık büyümüş olduğunu bir kaç kez konuşmada iyice idrak etirmeniz gerekiyor.
aslında zor değil biraz konuşmak ve ilgi sitiyor.
benim oğlumda 4 yaşını doldurdu ve 5 yaşından gün aldı.
bu yaşta onunla çoğu şeyi konuşurum.
ve konuştuğum konuların nedenini onun anlıyabileceği şekilde bir kaç kez tekrarlarım.
bende yakın zamanda böyle bir problem yaşadım.
bunu oğlumla uzun uzun konuştum babasını araya soktum.
artık büyüdüğünü söylemesi gerktiğini vs.konuştuk.
her defasında söz veriyorum anne bir daha söyliyeceğim diye beni öpüyordu.
aramızda o kadar büyük bir sevgi varki bu herşeyi hal etmeye yetiyor.
bak oğlum böyle yaparsan her altına yaptığında seni banyo yaptırmak zorunda kalacağım.
eğer banyo yapmazsanda pis kokacağını vs.
daha detaylı konuşmalarımız var.
şu an hiç bir problem yok ve gece uyanıp çişinide söylüyor.
artık his ediyorum anne diyor.
sevgiyle yaklaşın.
kesinlikle çok yalnış.
burada aileye büyük görev düşüyor.
yaklaşım olarak.
ve kız hala altına yapıyor.

çok sağol canım bana vakit ayırdığın için :1hug:

Allah korusun bu çocuk sadece altına yapmakla kalmaz....ileride çok büyük sorunları da olur bu davranışlara maruz kaldıkça....hey Allahım ya....

canım, herkes en güzel şeyleri yazmış, herkesin ağzına sağlık...alt ıslatmanın türlü türlü sorunları olabilir....önemli olan nedeni tespit edip sorunu çözmek....ama senin oğlunun durumunda ilk akla gelen kardeş kıskançlığıdır....eğer sen oğluna uygun dille kızının yaşı küçük olduğu için tuvaletini altına yaptığını, büyüyünce onun da lazımlığa yapacağını ve onun artık büyüdüğünü ve büyüklerin tuvaletini tuvalete (lazımlığa) yaptığını anlatırsan ve bunun üstünde çocuğu sıkmadan sevgi, sabır ve ilgiyle durursan belli bir süre sonra herşey eski haline dönecektir....

hemen aklıma gelen bir vakayı yazayım...bir arkadaşımın oğlu altını ıslatıyormuş...bir gün bir papatya resmi çizmiş ve papatyanın altında su birikintisi varmış arkadaşım konuda uzman olduğu için hemen anlamış ve demiş ki "papatya çok güzel olmuş, ama görüyorum ki altında su var" oğlu "o gözü yaşlı papatya, ağladığı için altında su var" annesi "neden ağlıyor papatya" dediğinde çocuk "papatyanın anne babasını koparmışlar, o yüzden bu papatya hep ağlıyor, hep gözü yaşlı" sonuçta hemen anlamışlar ki çocuk anne ve babanın kaybından korkuyor....anne baba uzun uzun konuşmalar sırasında uygun bir yolla "bizi kaybetmeyeceksin, biz senin yanındayız" msjını verdiklerinde bir süre sonra çocuğun altını ıslatma olayı ortadan kalkmış....

canım sen onu bence bipsikiyatrist götür belkide üşütü ama bizim sana burdan yardımcı olabilicğimizi sanmıyorum olsakta yetersiz kalırız canımbiran önce daha büyük sorunlar olmadan götürmeni tavsiye ederim belkide hiç bir şeyi yoktur maksat ilgi çekmek olabilirde sen fazla üstüne gitme ve bi uzmandan yardımal derim iyi haberlerini bekliyoruz

X