Nişan nişanda erkeğe ve kıza takılan takılar kimde kalır ?

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi

nişanda erkeğe ve kıza takılan takılar kimde kalır ?

• kıza ve erkeğe takılan tüm takılar erkek tarafında kalır

OY: 0 0,0%

• Ankete Katılan
    65

wizardd

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2011
243
3
39
nişanda erkeğe ve kıza takılan takılar kimde kalır ?

evet arkadaşlar ben izmir de yaşıyorum . burda ki adetlere göre kız tarafı nişanı yapar. ister evde yapsın ister salonda takılan tüm takılar (erkek ve kıza) kızda kalır.

nişanlım eskişehirli. onların adetlerine görede herkes kendi tarafına takısını takar ve . erkek takıları erkekte kızın takıları kızda kalır. ben böle adet görmedim kına ve nişanı kız yapar tüm takılarıda kızda kalır yani.

bunları baştan konuşmadı aileler. yüzükler takıldıktan sonra görümcem nişanlıma takılanları topladı söz yüzüğümü bile aldı gitti. sonra annemler bunu duyunca sinirlendiler.kınadada böle olacaksa atarız nişanı demeye başladı annemler. baya bi sorun oldu anlayacağınız.

sizde nasıl oldu ve doğrusu nedir benmi yanlış biliyorum anlamadım
????

Son düzenleme:
adet üzerine nişanda verilen takılar kızda kalır. kız verilen takıları nişanlılığı döneminde takar. bu ona gene adetlere göre evliliğe kadar geçerlidir. sonrası kızın isteğine göre dini açıdan bu böyle ister bozdurulur ister bozdurulmaz. ama şu var. eğer nişan bozulur ise kanunen vermek zorundadır karşı tarafa onun bir adı vardı şimdi unuttum. adetlere göre de geri verilir ama karşı tarafın ailesinin taktığı takılar sadece. eskişehirde de benim bildiğim kadarıyla böyle bir adet yok. tabi bu başta söylenmeli eğer söylenmezse yada uzlaşma olursa kızın adetleri geçerlidir.

söz yüzüğünü dahi alacaklarsa neden nişan yaptılar? :s nişanda erkeğe fazla bir şey takılmaz sadece saat, spor yüzük gibi şeyler takılır. erkek tarafı kıza set takar yani gelen akrabalardan çok aile içinde takılır..

Bende izmirliyim bizdede böyledir nişanda takılan kızda kalır kızda nişanlılık dönemince takılarını ta kar :)

söz yüzüğünü dahi alacaklarsa neden nişan yaptılar? :s nişanda erkeğe fazla bir şey takılmaz sadece saat, spor yüzük gibi şeyler takılır. erkek tarafı kıza set takar yani gelen akrabalardan çok aile içinde takılır..

isteme söz bir arada oldu ince birer yüzük takmıstık . 1 ay sonrada nişan denildi ama takı olmasın dediler. o yüzden bizimkiler takı takmmadı . onun ailesi bana künye ve saat taktı. nişanlıma 7-8 tane çeyrek takılınca . ve takı takılmayacak dediğimiz halde yani benim ailem orda küçük düştü. bide toplayıp gittiler kendi taktıklarını zaten. işteo söz yüzüğünüde aldılar.

Biz de erkek arkadaşımla aynı taraflıyız. Henüz nişan olmadı,benim bildiğim kız yaptığı için nişanı kızda kalır,ama o diyor ki eğer nişan salonda yapılırsa masraflı olacağı için kızda kalır yok evde yapılırsa erkeğe takılanlar erkeğe kıza takılanlar kıza verilirmiş,resmen işlerine geldiği gibi uyduruyolar.. Ben evde yapılacağını söyleyince bunu söylemişti bana..

Benim bildiğim bütün takı ve altınlar kız tarafında kalır. En azından bizde öyle oldu. Nişanda bizde takı takılmaz, hepsini erkek tarafı takmasına rağmen hepsini bana verdiler. Bence annenler gidip konuşsun halletsinler. Sizin nişanlınızla konuşmanızla hallolmaz.:KK31:

bu hafta sonu kardeismin olyali kavgali bir dugunu oldu kiz atrafi yuzuudne ama taki degildi sorun bizim dugunde karadenizli oldugumuz icin horon oynamami kizin kardesini cok rahatsiz ediyormsu ve kavga cikartiti bana satasti cok kotuydu uzuntuden iki erkenden eve gittim ama sana sunu dicyem bizdede nisanda takilan kizda kalir dugunde takilan erkekte ben nisanda takilanalrin hepsin ile bilezik yaptim dugunde koluma taktim ayip cunku ama sagol;sun bizim gelin hanim ailemin taktigi bilezikleri bozdurmus kendine ceyiz almis ailem cok sinirlende kendisi bu arada calisir marka giyinmeden edemez ama kendine bir ceyiz almaz ve bir nisanida kinayida her syei bize yaptirdilar ne degerli ile kendisi simdi ona akrsi bir soguklugum var cok sinir oldum eveime bile sokmiycam aman sen sen ol akilli ol aileni ise karistirma yoksa mutlu olmazsin ve oyle gorunuyorki sizdede taki yuzunden kavga cikicak

evet aynen işlerine geldiği gibi söylüyorlar adına adet diyorlar. kime solesem ayıplıyorlar erkek tarafının yaptığını.kınada da böle olcak dediklerinde annemler delirdi iyicene zaten.

canim ya snein erkek tarafinin yaptigi gibi bir adet yok ayrica onlari ilgilendirmez takilan her para kizla erkegindir kinada nisnada takilan paraya ne karisiyorlar onlara ne bence sne bunu soyle asla boyle bir sye olmaz ne bicim innsalar bu adet degil sizi soymaya calisiyrolar bence ama is snein nisnalinda biter o isterse ailesini kabul ettiriri snein nisanlidan biraz pasif sanirim benim salak kardesim gibi

Nişanda, bütün takılar kız tarafında kalır...

Normalde bu olay böyledir... Benim nişanımda takılanlarda bende..

Zaten onun tarafından en fazla 3-5 kişi gelebilecek anne babası ablası eniştesi falan.. Geri kalanı hep benim tarafım..Kız tarafı da kıza takacak haliyle. Yani bunu sorun etmesine anlam veremedim ben açıkçası,zaten ona fazla birşey takılmayacak,gelip bunu söylemesi pazarlığını yapması bana tuhaf gelmişti,haksız da değilim diye düşünüyorum.. Bir de birşey sorucam,nişandaki fotoğrafçı da çekilen resimlerin parasını kim öder,hiç fikrim yok da..

canim nisan sizin her sey size ait hic bence onalrlaa bu konularda polemige girme sen ode ben odiyeyim diye sne nisnalinla hallet sne onlari nisana karistirmazsin onalrda snei dugune sakin polemige girme sonra basina kakarlar kendi seyini kendin ode ben her syeimi kendim yaptim kina nisna ve cok gzuel gecti anlatamam o kadar huzurlu bir dugundiki cokta eylendik hic ugrasma bence

canim nisan sizin her sey size ait hic bence onalrlaa bu konularda polemige girme sen ode ben odiyeyim diye sne nisnalinla hallet sne onlari nisana karistirmazsin onalrda snei dugune sakin polemige girme sonra basina kakarlar kendi seyini kendin ode ben her syeimi kendim yaptim kina nisna ve cok gzuel gecti anlatamam o kadar huzurlu bir dugundiki cokta eylendik hic ugrasma bence

Sorun yaşamayı hiç istemiyorum o yüzden hep orta yolu bulmak lazım..

arkadaşım nişanı tamamen kız tarafı yapar tüm masraflar dahil. geline ve damata takılan tüm takılar geline bırakılır. erkekte sadece yüzlüğü ve takıldıysa saati kalır. kız tarafıda takılan paralarla düğün harcamalarını yapar. evleneceği evin eksiklerini falan alır. nişan takılarının manasıda budur. kurulacak yuvaya yardım etmektir. erkek tarafının şu altınları alıp gitmesini hiç anlamamışımdır. gelinde kalan para zaten yine düğün alışverişinde kullanılacaktır. ben şahsen bulaşık makinamı almıştım. ha tabi parayı alıp doğruca ailesine veren kız taraflarıda var. belki erkek tarafı bundan korkuyor olabilir. ama öyleyse kız tarafını tanımıyorlar demektir. tanımadıkları biriyle neden hemen nişan işine kalkışırlar öyleyse?? takı konusunda tahammül edemediğim bir saçmalık daha var. düğünde oğlan tarafından kişilerin amca hala teyze dayı vs. taktıkları bileziklerin kızın bileği yerine damadın kuşağına takılmasıdır. burdaki mesaj şudur. bakın ehali damadın takıları gelinin takıalrından daha çoktur herkes görsün. birde güzel oynatırlar sonra bunun için nefret ederim. böyle bir kabalık yoktur. ama ne yazıkki o aşamada bunu yaşadıysan yapacak bişey yoktur. bizzat başıma geldi. sağolsun eşim artık bileziği ona takanlara bana takmalarını söylemişti.

arkadaşım nişanı tamamen kız tarafı yapar tüm masraflar dahil. geline ve damata takılan tüm takılar geline bırakılır. erkekte sadece yüzlüğü ve takıldıysa saati kalır. kız tarafıda takılan paralarla düğün harcamalarını yapar. evleneceği evin eksiklerini falan alır. nişan takılarının manasıda budur. kurulacak yuvaya yardım etmektir. erkek tarafının şu altınları alıp gitmesini hiç anlamamışımdır. gelinde kalan para zaten yine düğün alışverişinde kullanılacaktır. ben şahsen bulaşık makinamı almıştım. ha tabi parayı alıp doğruca ailesine veren kız taraflarıda var. belki erkek tarafı bundan korkuyor olabilir. ama öyleyse kız tarafını tanımıyorlar demektir. tanımadıkları biriyle neden hemen nişan işine kalkışırlar öyleyse?? takı konusunda tahammül edemediğim bir saçmalık daha var. düğünde oğlan tarafından kişilerin amca hala teyze dayı vs. taktıkları bileziklerin kızın bileği yerine damadın kuşağına takılmasıdır. burdaki mesaj şudur. bakın ehali damadın takıları gelinin takıalrından daha çoktur herkes görsün. birde güzel oynatırlar sonra bunun için nefret ederim. böyle bir kabalık yoktur. ama ne yazıkki o aşamada bunu yaşadıysan yapacak bişey yoktur. bizzat başıma geldi. sağolsun eşim artık bileziği ona takanlara bana takmalarını söylemişti.

Ben de zaten bana kalanlarla kuracağım eve harcama yaparım.. Bilezik takmışlarsa hiç bozdurmam evlenince eksiğim olursa bozdururum yine bize kalmış olur yani.. Küçük altın bile olsa yuvamıza harcarım zaten.. Bunun hesabının yapılması çok tuhaf..Tabiki kendi anne babasına bırakan da oluyodur,ama tanıması lazım evleneceği kişiyi (ki benim ailem asla böyle bi talepte bulunmaz).. Takılar kıza verilir,kuaför,fotoğrafçı pasta gibi masrafları da kız öder hak geçmez (üstelik bu takılanlarla da ödemem çalışyorm Allaha şükür) ev kızları için durum farklı olabilir tabi o ayrı..

benim nişanım evde oldu 3 tane küçük altın ve 500 liraya yakn para takıldı hepsini bana taktılar erkeğe bişi takılmaz bizde nişanda sadece saat falan takılır nişanlım istemediği için saat almadık. yani erkeğin üzerine para veya altın takılıpta sonradan çıkarılıp kıza verilmesi saçma öyle olacağına erkek tebrik edilir kızın üstüne takılır ne takılacaksa

benim nişanım evde oldu 3 tane küçük altın ve 500 liraya yakn para takıldı hepsini bana taktılar erkeğe bişi takılmaz bizde nişanda sadece saat falan takılır nişanlım istemediği için saat almadık. yani erkeğin üzerine para veya altın takılıpta sonradan çıkarılıp kıza verilmesi saçma öyle olacağına erkek tebrik edilir kızın üstüne takılır ne takılacaksa

Evt gerçekten mantıklı,kıza takılması gerekir.. Ama erkek tarafı gidip erkeğin üzerine takarsa,yapacak bişey kalmaz,illa çıkar bana ver diyemem.. Kendilerinin düşünüp vermesi gerekir..

evet aynen işlerine geldiği gibi söylüyorlar adına adet diyorlar. kime solesem ayıplıyorlar erkek tarafının yaptığını.kınada da böle olcak dediklerinde annemler delirdi iyicene zaten.

ben tokatlıyım bizim adetlerimize göre nişanı kız tarafı yapar bütün herşeyi takıları kız tarafı alır.düğündede erkek tarafı bilezikler hariç harşeyi alır

X