Doğum paranızı aldınız mı? Nasıl ve ne zaman...

Chileck

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
2 Şubat 2009
2.192
2
42
Kızlar işi gücü bırakıp doğumdu bebek telaşıydı falan derken unuttuk gitti
benimde bugun aklım geldi işe başlayıp doğum paralarını alanlar almayanlara bilgi verebilirmi benim pek bilgim yok ne kadar alıcaz nasıl alıcaz vs.
Esmer sen sanırım bilgilendirirsin bizi:)

geldimm kaydirigubbakcemile3
canım doğum parası; aylık brüt maaşının 2/3'üdür. bu da yaklaşık olarak net maaşına denk gelir zaten.
2 az 3 fazla hemen hemen aynı civardadır
eğer 8 hafta doğum öncesi+8 hafta doğum sonrası izin yaptıysan 16 hafta yaklaşık 3,5 ay ediyor.
net maaşın*3,5= yaklaşık alacğın doğum parası eder.

nasıl alacğına gelirsek.
benim mali müşavirim azıcıktan biraz fazla şapşal olduğu için herşeyi kendim hallettim. yani işyerinin halletmesi gerekn kısım hangisi bilmiyorum. ben yaptığı anlatayım.
bebeğin ve benim nüfus kağıt fotokopim, iş göremezlik raporum, doğum belgem ve muhtardan aldığımız kayıt belgesi gibi birşey vardı ya; onların hepsini toplayıp sgk müdürlüğne gittim. ben beşiktaş'ta olduğum için fındıklı sgk'ya gittim. sen bağlı olduğum sgk'ya gideceksin.
onları teslim ettim. 10 gün sonra postaneye yatar dediler.
1 ay sonra kimliğimle postaneye gidip param yatmış mı bakar mısınız dedim.
bu kadarrr.

çok mu karışık yazdım nedir bilmiyorumkismile

aynen bende meraktayımmmmm. ben bir de 37. haftaya kadar çalışma raporu aldım. iş görememzlik raporu alacağım günün öncesi biizmki geliverdi. o da kaldı eksik para alıcam galiba

geldimm kaydirigubbakcemile3
canım doğum parası; aylık brüt maaşının 2/3'üdür. bu da yaklaşık olarak net maaşına denk gelir zaten.
2 az 3 fazla hemen hemen aynı civardadır
eğer 8 hafta doğum öncesi+8 hafta doğum sonrası izin yaptıysan 16 hafta yaklaşık 3,5 ay ediyor.
net maaşın*3,5= yaklaşık alacğın doğum parası eder.

nasıl alacğına gelirsek.
benim mali müşavirim azıcıktan biraz fazla şapşal olduğu için herşeyi kendim hallettim. yani işyerinin halletmesi gerekn kısım hangisi bilmiyorum. ben yaptığı anlatayım.
bebeğin ve benim nüfus kağıt fotokopim, iş göremezlik raporum, doğum belgem ve muhtardan aldığımız kayıt belgesi gibi birşey vardı ya; onların hepsini toplayıp sgk müdürlüğne gittim. ben beşiktaş'ta olduğum için fındıklı sgk'ya gittim. sen bağlı olduğum sgk'ya gideceksin.
onları teslim ettim. 10 gün sonra postaneye yatar dediler.
1 ay sonra kimliğimle postaneye gidip param yatmış mı bakar mısınız dedim.
bu kadarrr.

çok mu karışık yazdım nedir bilmiyorumkismile

eline ağzına sağlık esmerim sen muhasebeyle uğrastığın için daha iyi bilirsin diye sana sordum bnm prim 693 tl buna göre ne kadar alırım sence biliyomusun hesaplamasını

ya bnm kendi işi biliyosundur belki bizim mali müşsavirde seninki gibi
38.haftada aldığım raporu doktora götürüp kapattırcakmışım işe başladım diye. doğum raporumla birlikte ordanda muhasebeciye vercekmişim de ben o şaşkına versem para gelene kadar demir koca adam olur valla:) ben bakırköy ssk ya elden götütrmeyi planlıyorum çok beklerim kesin ama daha sağlam olacağı kesin ben ne kadar alındığını bilmiyorum
evlenirken çeyiz parasıda almadım buda kalmasın devlette hep veriyoz bide alalım nasıl olcak:)

aynen bende meraktayımmmmm. ben bir de 37. haftaya kadar çalışma raporu aldım. iş görememzlik raporu alacağım günün öncesi biizmki geliverdi. o da kaldı eksik para alıcam galiba

evet canım senin doğum öncesi yanar.
böyle bir saçmalık var işte. Çok üzgünüm çoook

eline ağzına sağlık esmerim sen muhasebeyle uğrastığın için daha iyi bilirsin diye sana sordum bnm prim 693 tl buna göre ne kadar alırım sence biliyomusun hesaplamasını

canım asgari ücretin brütü 729 tl. 693 brüt olamaz ki.
eğer netin 693 ise yaklaşık 2700-2800 falan alırsın sanırım.
ama netin asgari ücretse o da 569'du sanırım. o zaman da 2200-2300 falan alırsın.

ya bnm kendi işi biliyosundur belki bizim mali müşsavirde seninki gibi
38.haftada aldığım raporu doktora götürüp kapattırcakmışım işe başladım diye. doğum raporumla birlikte ordanda muhasebeciye vercekmişim de ben o şaşkına versem para gelene kadar demir koca adam olur valla:) ben bakırköy ssk ya elden götütrmeyi planlıyorum çok beklerim kesin ama daha sağlam olacağı kesin ben ne kadar alındığını bilmiyorum
evlenirken çeyiz parasıda almadım buda kalmasın devlette hep veriyoz bide alalım nasıl olcak:)

canım ben rapor kapattırmadım.
hastaneden aldığım doğum belgesinde ........ tarihine kadar raporlu; ........ tarihinde çalışmaya başlar yazıyordu zaten.
ben de sgk'ya giderken ne götüreceğimi bilmiyordum.
elime ne geçtiyse toplayıp götürdüm.
ama şöyle bir durum var; mali müşarinin senin izin başlangıç-bitişini falan sgk'ya işlemiş olması gerekiyor.

Bende bu izin konusunu ve doğum parası konusunu merak ediyorum. Eğer bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

Mesela aklıma takılan diyelim ki izin kullanmadık çalışabilir raporu aldık. Fakat bebiş çalıştığımız dönemde erken geldi. o durumda izinlerimiz ne oluyor?

Artı maaşlarımızın durumu nasıl olacak? Her ay yine alabilecek miyiz?

Bende bu izin konusunu ve doğum parası konusunu merak ediyorum. Eğer bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

Mesela aklıma takılan diyelim ki izin kullanmadık çalışabilir raporu aldık. Fakat bebiş çalıştığımız dönemde erken geldi. o durumda izinlerimiz ne oluyor?

Artı maaşlarımızın durumu nasıl olacak? Her ay yine alabilecek miyiz?

bebiş erken gelince izinler kuş olup uçuyor canım :eek:

maaşınızı doğum izniniz bitince sgk'dan toplu olarak alıyorsunuz.
tabi işyeriyle anlaşıp her ay maaş alıp, toplu parayı da onlara iade edebilirsiniz.

evet canım senin doğum öncesi yanar.
böyle bir saçmalık var işte. Çok üzgünüm çoook

canım asgari ücretin brütü 729 tl. 693 brüt olamaz ki.
eğer netin 693 ise yaklaşık 2700-2800 falan alırsın sanırım.
ama netin asgari ücretse o da 569'du sanırım. o zaman da 2200-2300 falan alırsın.

canım ben rapor kapattırmadım.
hastaneden aldığım doğum belgesinde ........ tarihine kadar raporlu; ........ tarihinde çalışmaya başlar yazıyordu zaten.
ben de sgk'ya giderken ne götüreceğimi bilmiyordum.
elime ne geçtiyse toplayıp götürdüm.
ama şöyle bir durum var; mali müşarinin senin izin başlangıç-bitişini falan sgk'ya işlemiş olması gerekiyor.

çok saçmaa yaaa. 1 maaş mı etkile beni esmercim yaa. kaç aylık para alcam o zaman hadi de bana canım yaa uffşşttt

bebiş erken gelince izinler kuş olup uçuyor canım :eek:

maaşınızı doğum izniniz bitince sgk'dan toplu olarak alıyorsunuz.
tabi işyeriyle anlaşıp her ay maaş alıp, toplu parayı da onlara iade edebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim canım.

ama ne kadar saçma bir durum yaa...

Bu arada ben bazı aylarda ikramiyeli maaş alıyorum. (Çift maaş) İzinde olduğum döneme denk gelince hesaplamalar ona göre mi yapılıyor. Sonuçta brüt maaşım değişmiyor.

Not: Bizim İK izinde de canım soramıyorum. Kusura bakma...

Teşekkürler...

çok saçmaa yaaa. 1 maaş mı etkile beni esmercim yaa. kaç aylık para alcam o zaman hadi de bana canım yaa uffşşttt

canım senin şimdi doğum sonrasına aktardığın 5 haftalık iznin yandı mı erken doğum sebebiyle duruyor mu?
ona göre cevap vereyim sana.

esmerim danışmanımkaydirigubbakcemile3

danışman çakma ama dikkat et.
yanlış bilgi verebilir elinde olmadan kaydirigubbakcemile3

Çok teşekkür ederim canım.

ama ne kadar saçma bir durum yaa...

Bu arada ben bazı aylarda ikramiyeli maaş alıyorum. (Çift maaş) İzinde olduğum döneme denk gelince hesaplamalar ona göre mi yapılıyor. Sonuçta brüt maaşım değişmiyor.

Not: Bizim İK izinde de canım soramıyorum. Kusura bakma...

Teşekkürler...

yok canım rica ederim, bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım ben.

ikramiyeli maaş durumunu hiç bilmiyorum canım açıkçası.

evet devlet nerden kırpacağını bilmediği için doğum parasından da kırpmaya çalışıyor.
bundan birkaç sene öncesine kadar hatırı sayılır bir süt parası da veriyorlardı, ama o da gitti

Birde sanki ben yanlış mı hatırlıyorum bilemicem ama bizim burda eşi doğum yapıp da para olan arkadaşlar oldu eşi çalışmadığı halde o para neydi acaba?

canım senin şimdi doğum sonrasına aktardığın 5 haftalık iznin yandı mı erken doğum sebebiyle duruyor mu?
ona göre cevap vereyim sana.

danışman çakma ama dikkat et.
yanlış bilgi verebilir elinde olmadan kaydirigubbakcemile3

he güzel soru ?? ni demek istedin ? ben soruyu anlamadım ki :))

Birde sanki ben yanlış mı hatırlıyorum bilemicem ama bizim burda eşi doğum yapıp da para olan arkadaşlar oldu eşi çalışmadığı halde o para neydi acaba?

o 50 TL süt parası canım.
eskiden 1500 civarında olup birkaç yıl öncesinde kesilip kuşa çevrilmiş süt parası.

he güzel soru ?? ni demek istedin ? ben soruyu anlamadım ki :))

:roflol: :roflol:
yani sen şimdi 8 hafta+5 hafta mı izinlisin dedim

pşşttt doğum paralarından yüzde 10 alırım heee.
boşa mesai yaptırmayoın bana burda :dilcikar:

o 50 TL süt parası canım.
eskiden 1500 civarında olup birkaç yıl öncesinde kesilip kuşa çevrilmiş süt parası.

:roflol: :roflol:
yani sen şimdi 8 hafta+5 hafta mı izinlisin dedim

he o dediğinden canımm başladım zaten dün işe

X