Çörek ve Börek arasındaki fark.

Filiz81

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Nisan 2010
2.010
1
Arkadaşlar bu sabah eşim börek nedir çörek nedir? diye sordu ben de Böreğe iç hazırlanır, çöreğe ise iç hazırlanmaz dedim ama kafamda bir soru işareti oluştu.Fikirlerinizi belirtirmisiniz.

evet doğru söylemişsin ama ay çöreği falan içle yapılıyor.
benim bildiğim çörek yufkanın az küçüğü ve saçta pişirilir sonrada afiyetle yenir.

çörek katı hamurdan, börek ise yufkadan yapılır.
Çörek daha çok ekmek niteliğinde olur börek ise çay saatlerini kahvaltıları şenlendirir, akşam yemeklerinde ara sıcak olarak servis edilir.

çörek
ekmek ve kek tarzındadır, ama ekmeğe göre daha yağlıdır. iç de konulabilir, ay çöreği gibi tatlımsı olur mesela, pastaneler de inceleyebilirsiniz. genelde mayalı olur. iç malzeme konulan çeşitleri var. içine kek parçaları, kuru meyveler konabilir.

mayalı ve tuzlu olan, genelde içine tuzlu iç konanlar da poğaça olur.

börekse, hamurun ince açılıp, kat kat olan hamur işi çeşitidir. mayasızdır.

evet doğru söylemişsin ama ay çöreği falan içle yapılıyor.
benim bildiğim çörek yufkanın az küçüğü ve saçta pişirilir sonrada afiyetle yenir.

çörek katı hamurdan, börek ise yufkadan yapılır.
Çörek daha çok ekmek niteliğinde olur börek ise çay saatlerini kahvaltıları şenlendirir, akşam yemeklerinde ara sıcak olarak servis edilir.

çörek
ekmek ve kek tarzındadır, ama ekmeğe göre daha yağlıdır. iç de konulabilir, ay çöreği gibi tatlımsı olur mesela, pastaneler de inceleyebilirsiniz. genelde mayalı olur. iç malzeme konulan çeşitleri var. içine kek parçaları, kuru meyveler konabilir.

mayalı ve tuzlu olan, genelde içine tuzlu iç konanlar da poğaça olur.

börekse, hamurun ince açılıp, kat kat olan hamur işi çeşitidir. mayasızdır.

Arkadaşlarım cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Hmmmmmmmm bu ikisi arasında ki farkı bi ben bilmiyordum herhalde :S

X