Eşime Alkolü bıraktıramadım.....

beste2006

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2008
1.075
6
merhaba arkadaşlar. eşimle severek evlendik. 17 aylık evliyiz. alkol kullandığını biliyordum. ama evlenince bırakacağını, iş güç stresinden bıktığını , ailesininde ona hiç destek olmadığını ve alkol almazsa kafayı yiyeceğini söylüyordu. akşamları içerdi bilirdim.evlendik.hala içmeye devam ediyor. öylede hastaki anlatamam sizlere. doktora gittiğinde doktor çok ağır ilaçlar verdi kendisine.bıraktı o dönem. ilaçları bitti(2 ayda)yine başladı. öyleki doktor kendisine bu hastalığın sonu kötü eğer 1 sene daha alkol almaya devam edersen siroza çevirir demiş.günlerce ağladım. kendisiyle konuştum.** benimle bunun içinmi evlendin? rahatszılığın olmasa istediğin kadar iç ben sana karıştımmı, ama lütfen ikimizi düşün. daha yeni evliyiz. bebek istiyoruz. ben seninle yaşlanmak. torunnlarımızı görmek istiyorum dedim. yalvardım bırak** diye. bana bende bırakacam tamam içmeyeceğim diye söz verdi. ve yine bir haftadır bu 3. içmesi. öyleki eşim sarhoş olana kadar içer. yani bir iki dublede bırakmaz içkiyi.
ne yapacağımı şaşırdım. ailesi zaten biliyor ve tepki vermemişler hiç. şükürler olsun içip içip etrafa yada bana saldırdığıda yok . sarhoş olur direk yatağa geçer yatar. yada bana sırnaşıp durur.
ne yapmalıyım?nasıl alkolü bıraktırırım? acaba ya ben ya alkol mü desem? inanın bilmiyorum. fikirlerinize ihtiyacım var......

cok bunalmıs durumdasınız anlıyorum gercekten
benim babam da yıllarca alkol aldı sizinde dediginiz gibi bize bi zararı yoktu
ama işte kendısıne zarar verdıgı ıcın cok uzulurduk
hep bırak bak kötüye gidiyo dedıgımız zaman ben ıstedıgım an bırakırım bana bısey olmaz derdi
haıkaten bundan 10 sene once bı gun dedıkı ben içmiycem bı daha :a015:
bıdaha ıcmedı ınsan ıradsdesı ıle ılgılı bısey bu :a015:
ve bıraz psıkolojık destek
cunku babamda destek aldı
bız evde babama destek olduk annem yardımcı oldu
canım yasadıklarını cok ıyı anlıyorum ınan
yardımda almıs ama sonuc alamamısnız
acaba hastanede yatarak tedavı olsa nası olur
ıkna edemezmısnız
sevıyosunuzda :teselli:
cok uzgunum ınanınkı :a015:
allah yardımcınız olsun
sabır dayanma gucu versın sıze rabbım

oncelikle kesinlikle bebek yapma! en onemlisi bu! ikincisi esinin alkolik olup olmadigina emin ol. gunduz de iciyor mu? icmezse titreyip nobet geciriyor mu? bana (henuz) alkolik degilmis ama o yolde ilerliyormus gibi geldi. arada bir, keyif icin, arkadaslarla, ya da yemekte bir kadeh sarap seklinde alkol tuketmenin hicbir sakincasi yoktur. ama sarhos olana kadar iciyorsa ve rahatsizligina ragmen devam ediyorsa ortada ciddi bir problem vardir. mutlaka bir terapiste gorunmesi icin ikna etmeye calis. baska yolu yok gibi gorunuyor bana.

canım tsk ederim cvp fikirlerin için.bebek çok istiyordum ama bugün anladım. bebek yapmayacağım. gündüzleri içmez. içmeyincede titremesi falan olmuyor. dikkat ettim hep. esnaf kendisi. işindeki en ufak bir sorunda kafasına çok takıyor ve içmeyince uyuyamıyorum aklımdan çıkmuyor diyor...ama banada alkolik olacak gibi geliyor. terapiste asla gitmez biliyorum. senağlama

ay canım benim okuyunca çok üzüldüm...allah yardımcın olsun.bu zamana kadar ikna edemediysen işin biraz zor ama imkansız da değil.anlamıyorum ki doktorda o kadar olayın ciddiyetini anlatmış kendisine... kendine kastı mı var bu adamın.bence ailesini ve çevresindeki herkesi devreye sok.el birliğiyle bir kez deneyin bakalım.mutlaka tedavi görmesi lazım alkolü bırakmak için iradesi zayıf birisi belli.sende lütfen sakın çocuk falan yapayım deme.ilerde allah göstermesin ama hiç bir çocuk akşam işten eve geldiğinde içki masasına oturan bir babayı haketmiyor bence onunda psikolojisini düşün onun için hiç sağlıklı bir ortam değil çünkü bu mazallah tüm hayatını etkiler....inş seni kırmamışımdır.alkol denince tüylerim diken diken oluyor....dediğim gibi muhakkak çevrendekilerden yardım al.

canım bısey daha soyluycem
alkol problemı ıle doktora gıttıgınız zaman onlar bı takım ılaçlar veriyolar
ve onlar tıksındırıyo gercekten
yani benım babam oyle bıraktı bırazda
yanı sen ıkna etmeye calıs
:a015:

hepinize çok tşk ederim.a.s. hastalıkları: karaciğer büyümesi, yağlanması, şekil bozukluğu, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol........

etrafında sözünü dinleyeceği bir büyüğü yok. yani varda tamam der geçiştirir. dayısı çok konuştu bırak diye..

arkadaşları çok kötü. yani hemen hepsi içen insanlar. akşam olunca biri çağırmazsa diğeri mutlaka çağırıyor. psikolijik destek almaz. evlenince içmeyeceğim dediği için inandım ona. bu sözünü hatırlattım ona defalarca. akşamda msj çekip: lanet olsun sana inandım yazdım ve tel kapattım. çok konuştum onunla. artık kesin bir tepki vermeyi düşünüyorum. ama nasıl ne tepki vercem bilmiyorum.senağlama

acaba çok sert bir tepkimi vermem lazım?

Canım öncelikle zor bir durum üzüldüm ama gelelim basına..bile bile lades demişsin inan ki aşkımdan ölsem evlenmezdim alışkanlıklar insanı esir alıyor..
gözü yuvasını görmez içerse sana bi şey olsa fark etmez..ama madem kendini ateşe atmışsın o zaman mücadele edeceksin..
en basta eşinin üstüne gitmeden ona kabul ettirmelisin alkolün kötü oldugunu ve hata yaptıgını..eşin abartmış..umarım bırakır..

hepinize çok tşk ederim.a.s. hastalıkları: karaciğer büyümesi, yağlanması, şekil bozukluğu, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol........

etrafında sözünü dinleyeceği bir büyüğü yok. yani varda tamam der geçiştirir. dayısı çok konuştu bırak diye..

arkadaşları çok kötü. yani hemen hepsi içen insanlar. akşam olunca biri çağırmazsa diğeri mutlaka çağırıyor. psikolijik destek almaz. evlenince içmeyeceğim dediği için inandım ona. bu sözünü hatırlattım ona defalarca. akşamda msj çekip: lanet olsun sana inandım yazdım ve tel kapattım. çok konuştum onunla. artık kesin bir tepki vermeyi düşünüyorum. ama nasıl ne tepki vercem bilmiyorum.senağlama

acaba çok sert bir tepkimi vermem lazım?

sert tepki ne yapar bilmiyorum bu durumu yasayan eşine içkiyi bıraktıran var mı onlar yazsın biraz buraya..ama bak dene uğraş bir süre ve asla çocuk yapma olmadı cok üzerse seni emeklerin işe yaramazsa süre ver ona ve boşan canım hayatın kaymasın.bir insnaın hayatı yüzünden bir insanınki bozuluyor aşkın kölesi olma aşıksan da katlanma.bunun ileri boyutu var ve sürekli içilen bir evde ne bereket ne huzur olur..insan ölçülü olmalı her seyde..:1no2:

Cnm yaa benim babamda kendini bildi bileli hep içer.. Kızmayın ama o yüzden ben ondan nefret ediyorum. içince dengesiz dengesiz hareketler yapıyor. Çok sinir bozucu oluyor. Alkol kullanan erkekler bana bu yüzden çok itici geliyor. Davranışları çocuklaşıyor. Zor bi durum. Hele hele kocanız ben tedavi olmam diyen türlerdense işiniz zor.. Benim babam hiç söz dinlemiyor hep içer. İçkide beraberinde bütün kötülükleri getirir...

arkadaşım böyle bir akrabamız var..yıllarca tedavi gördü...kızın biri evlendi iki çocuk yaptı..şimdi çocuklarımı da alır giderim diyor...çok aşıktı seviyordu düzletirim diyordu şimdi olmayınca inceldiği yerden kopsun diyor..diyeceğim ASLA BEBEK YAPMA!çünkü ilaç uyuşturucu tedavisi bahane geçmiş e yaşadığı psikolojik travmadan böyle ve beyinde biter..eşinin kararlılığı önemli..

merhaba arkadaşlar. eşimle severek evlendik. 17 aylık evliyiz. alkol kullandığını biliyordum. ama evlenince bırakacağını, iş güç stresinden bıktığını , ailesininde ona hiç destek olmadığını ve alkol almazsa kafayı yiyeceğini söylüyordu. akşamları içerdi bilirdim.evlendik.hala içmeye devam ediyor. öylede hastaki anlatamam sizlere. doktora gittiğinde doktor çok ağır ilaçlar verdi kendisine.bıraktı o dönem. ilaçları bitti(2 ayda)yine başladı. öyleki doktor kendisine bu hastalığın sonu kötü eğer 1 sene daha alkol almaya devam edersen siroza çevirir demiş.günlerce ağladım. kendisiyle konuştum.** benimle bunun içinmi evlendin? rahatszılığın olmasa istediğin kadar iç ben sana karıştımmı, ama lütfen ikimizi düşün. daha yeni evliyiz. bebek istiyoruz. ben seninle yaşlanmak. torunnlarımızı görmek istiyorum dedim. yalvardım bırak** diye. bana bende bırakacam tamam içmeyeceğim diye söz verdi. ve yine bir haftadır bu 3. içmesi. öyleki eşim sarhoş olana kadar içer. yani bir iki dublede bırakmaz içkiyi.
ne yapacağımı şaşırdım. ailesi zaten biliyor ve tepki vermemişler hiç. şükürler olsun içip içip etrafa yada bana saldırdığıda yok . sarhoş olur direk yatağa geçer yatar. yada bana sırnaşıp durur.
ne yapmalıyım?nasıl alkolü bıraktırırım? acaba ya ben ya alkol mü desem? inanın bilmiyorum. fikirlerinize ihtiyacım var......

İşte benim derdimden muzdarip biri daha.
Güzelim ben 19 yıllık evliyim, eşim ailesiyle bir problem yaşadı ve 2001 yılında içkiye başladı. Çocuklar yüzünden hep sustum ve halada susuyorum. Bir ara vertigo hastalığı çıktı 5-6 ay bıraktı bende kendi kendime sevindim. (Manyak kafam işte) Şimdi 2 aydır tekrar başladı içmeye. İnan tiksiniyorum ondan ama çocuklar var işte susuyorum. Benim eşimde istediğimde bırakırım diyor ama istemiyorlarki bıraksınlar. Her şey lafta yani. Eşiminde kimseye zararı yok içer içer gider yatar. Sen daha yeni evlisin ve çocuğun yok. Bence iyice düşün. Sevgi aşk bir yere kadar gidiyor. 17 aydır çekiyorsun bu çileyi ben ise dolu dolu 8 yıldır çekiyorum. Her geçen gün azap oluyor insana.
Açıkcası yol yakınken dön. Sakın pes etme çünkü yalvarıp yakarıp bırakırım veya bırakacağım laflarına kanma. Yoksa ilerde durumun benim gibi olur, herkes yatar uyur sen kendinle başbaşa kalır ve gözyaşları dökersin. Bu satırları yazarken bile ağlıyorum inan. Lütfen iyi düşün ve kendini kurtar. Bir erkek için üzülmene hayatı kendine zehir etmene değmez.

düzgünce açık açık konuş anlat bn bu alkollü halini sevmiyorum o zaman sağlıklı konuşamıyoruz. ya sen bırak yada bende başlıyayım de...
ve birgün iç ondan beter hareket et abart o zaman daha iyi anlar seni..

Canım aynı dert bende de var 2 yıllık evliyim ve yaşım 22 severek evlendik nişanlıyken ayrıldım alkol yüzünden yemin içti elimi ayağımı öptü tekim dedi can sıkıntısından içiyorum evlenince bırakacam gibi süslü laflarla beni kandırdı dini günler ve ramazan hariç hemen hemen her gece içiyor ve benimkininde içişi kötü ses etsem o an kavga ediyor benimle şimdi de zil zurna geldi kötü bir haber duydu çekti gitti ailede laf icabı oğlum içme diyo ama boş iyi bir ders vermek istiyorum ama çekip gitmek onu düzeltmeyecek ve gidememde çünkü deli şimdiden diyor gitsen seni de öldürürüm ailenide yaparda o derecede aşık bana kal ve savaş ben bi yöntem duymuştum ama biraz tiksindirici önce ben deneyeyim işe yararsa sanada bildiririm allah sabır versin yaşamayan bilmez

düzgünce açık açık konuş anlat bn bu alkollü halini sevmiyorum o zaman sağlıklı konuşamıyoruz. ya sen bırak yada bende başlıyayım de...
ve birgün iç ondan beter hareket et abart o zaman daha iyi anlar seni..

kaydirigubbakcemileHİÇ ANLAMAZ CANIM BENİM KADAR YAPAN OLMADI NERDEYSE ALKOLİK OLACAKTIM HER GECE İÇİP AYNISINI ONA YAŞATIYORDUM AMA NAFİLEEEE:içelim:

Yazık sizede yazık ediyor kendisinede,
inşallah Rabbim tiksindirir bi şekilde de bırakır:Saruboceq:

Bağımlı kişi kendi isteği ile tedavi olmazsa kurtulması imkansıza yakın maalesef..benneyaptımki
Tedaviler; psikolog ve psikayartist(ilaç ve terapi şeklinde) sürdürülmek zorundadır.Kişi önce kendine verdiği zararları görüp kabul etmeli,kendi ile barış antlaşması imzalamalı.
Ben bağımlı insanların dertten,sevinçten,şudan,budan içtiğine inanmıyorum. Onların problemleri aslında sadece kendisi ile. Kendilerini sevmiyorlar,hayatı sevmiyorlar. Yoksa bir insan bile bile neden ölüme gitmek ister ki ağzına içki koyarak bu denli.:nazar:
Allahım yardımcınız olsun hepinizin inşallah..:Saruboceq:

Bağımlı kişi kendi isteği ile tedavi olmazsa kurtulması imkansıza yakın maalesef..benneyaptımki
Tedaviler; psikolog ve psikayartist(ilaç ve terapi şeklinde) sürdürülmek zorundadır.Kişi önce kendine verdiği zararları görüp kabul etmeli,kendi ile barış antlaşması imzalamalı.
Ben bağımlı insanların dertten,sevinçten,şudan,budan içtiğine inanmıyorum. Onların problemleri aslında sadece kendisi ile. Kendilerini sevmiyorlar,hayatı sevmiyorlar. Yoksa bir insan bile bile neden ölüme gitmek ister ki ağzına içki koyarak bu denli.:nazar:
Allahım yardımcınız olsun hepinizin inşallah..:Saruboceq:

Laliş'im dediklerin kelimesi kelimesine doğru. Önce isteyecekler, ama gerçekten isteyecekler. İşte benim eşim aylarca içmedi ağzına bir damla alınca eskiye döndü.
Artık ben kendisine verdiği zararı umursamıyorum ki, ben çocuklarıma üzülüyorum, eşime bir şey olursa onlar babasız kalırsa diye düşünüyorum. Sonuçta içen insandan artık nefret eder oldum.

canım öncelikle Allah yardımcın olsun inşallah
ne canlar yaktı bu illet bugüne kadar ve bundan sonra da
yakmaya devam edecek ne yazık ki

elbette tepkin katı olacak
baştan vazgeçti vazgeçti
sonradan bırakması çok daha zor olur

sen onun bırakması içinyumuşak yüzlülüğünle
savaş verdikçe
bir bakacaksın yıllar geçmiş
çektiğin çileler,sıkıntılar senle beraber kalmış

daha çok gençsin
bırakması için çaba sarfet mutlaka
ama bu kendini de harap ediceksin anlamına
gelmiyor

bu aşamaya gelmiş birine ya ben ya alkol demen güç
mutlaka tedavi olması gerekiyor

o yüzden seçebileceğin cümle ya ben ya tedavi olmalı kanımca

baktın seni umursamıyor
aynı yolda devam
sen de kendi hayatına bakacaksın
gençliğini heba etmeye değer mi

aman aman bu durumda çocuğu düşünme derim
bütün bunlar yetmezmiş gibi
çocuğun derdi sıkıntısı da üstüne biner

mutsuz yuva mutsuz çocuk vs

içini karartmış gibi olmak istemiyorum ama bunlar
birçoğumuzun şahit olduğu
senaryolar
en azından örnek olur,tedbirini
önceden almış olursun.

hepinize çok tşk ederim arkadaşlar:a015: bunları yakınımdaki insanlarla paylaşamıyorum. anlatsam dedikodu yapacaklar biliyorum. duydunuzmu bilgenin eşi alkolikmiş filan diye.. bilrisiniz insanları anlatana kadar dinlerler. arkanızı dönünce eleştirmeye başlarlar:KK43:
iyi ki varsınız.. sizlere anlatmasam artık kafayı yiyecektim..
.haklısnız çokcuk çok istiyordum. ama bırakamadığını görünce bende vazgeçtim. öyleki korunmadığımız halde cocuk olmayınca dr eşimin semen analizini istemişti. onu bile erkeklik onuru yapıp gidemedi tahlil vermeye..:nazar:.
ama anlayamadığım herşeyden önce sağlığı tehlikede.hemen hemen günlük bir şişe viski bitirirsenağlama. inanırmısnız başka şehirde bir arkdaşı var. ailecek görüşürüz. o adamda içer. ve adama kaç kere anlattım eşimin hasta olduğunu. içmek isterse lütfen az içirin diye. yada hadi içelim demeyin diye(onlara kalmaya gittiğimz zamanlarda) eşim alkolü bıraktığı dönemde sanki inada yapar gibi plajdalar.önlerinde ateş ellerinde alkol bardakları resim çekinip eşimin telefonuna gönderiyor:KK43: arayıp o arkadaşına diyorki: canım ben alkolü bıraktım. bana böyle resimler yollama filan. adamın dediği şu: yaza kadar içme karacğeri biraz düzeltte geldiğin zaman yine içeriz( böyle birşey varmı ya..
eğer yalnız kalsa içmeyecek o kadar eminimki. ama o lanet arkadaşları bir bahane bulup kandırıp içmeye götürüyorlar. senağlamaçünkü içki paraları benim eşimden çıkıyor:KK43: senağlama benim tiksindirmem gibi bir olaydaan önce zaten kendisi içerken kızarır, kulaklarının çınladığını söyler, gece kalbi sıkışırak kalkar bazen.yani sinyalleri vermeye başladı bünyesi artık..
burbuk ve papicya sizlerle demek ki aynı kaderi paylaşıyoruz.akşam yine sarhoş geldi. konuşmadım. sarılmalar öpmeler. beni anlamıyorsun. bugün çok stresli geçti. ödeme yapamadım vs vs..
ezanedeki ilacı ilk defa duydum.acaba bugün bende alsam mı? ama o ilaçla olsaydı amatem de insanlar olurmuydu ki:KK43: tesiri geçici mi kalıcımı acaba?

X