Martı - Özet - Richard Bach

seaBahAR

Nosce Te İpsum
Pro Üye
13 Nisan 2007
15.555
36.068

Martı / Richard Bach

Martı, bir kuşun hiçbir şeyin onu caydıramadığı o devirde zorluklarla mücadele etmesidir. Hiç düşmemeyi değil, her düştüğünüzde ayaklarınızı daha sıkı basarak ayağa kalkabilmeyi öğreneceksiniz bu kitapta.

Martı Jonathan diğer martılardan daha yükseklere uçmayı, dah derinlere dalıp en leziz balıkları avlamayı hedeflemiştir kendine. Ve her seferinde de bunu gerçekleştirip kendisine daha yüksek, daha derin hedefler seçmiştir. Richard Bach, herkesin bir hedefinin olması gerektiğini ve her seferinde bir öncekinden daha iyi hedefler seçmemiz gerektiğini, mutluluğumuzun bu olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

Bilindiği gibi martılar deniz kenarında ,balıkçı teknelerinin etrafında dolanıp karınlarını doyurmak için uçup duran kuşlardır. Onlar için bu uçuşun tek amacı yiyeceğe ulaşıp karın doyurmak, kıyıya ulaşmaktır. Ancak martı Jonathan Livingston için bu uçuşun amacı yemek bulmak değil, uçmaktır. O, sürekli öğrenmek isteyen bir kuş ve uçabilme yeteneğini de çok iyi değerlendirerek kalıplarının dışına çıkmak isteyen bir martıydı. Diğer martılar onun bu davranışları karşısında kaygılanıyorlar, bunun yanında ona destek olanlar da oluyor. Uzun çalışmalarının sonucunda hızlı uçma rekoru kırıyor, suya hızla dalıp çıkmayı ve böylece daha kolay avlanmayı öğreniyor.

Ancak tüm bunları öğrenirken martı grubundan ayrı kaldığı için dışlanıyor. Martı Jonathan üzülüyor... Ama bu üzüntünün nedeni gruptan dışlanmak değil, bulduğu gelişmeleri diğer martılara aktaramamak... Birgün kendisi gibi çok başarılı uçuşlar yapan bir arkadaş buluyor. Bunlar bir ,iki,üç derken çoğalıyorlar.Hepsi de Jonathan gibi sürüden dışlananlar... Arkadaşlarıyla cennet gibi bir yerde sürekli çalışmalar yapan Martı Jonathan geriye dönüp tüm öğrendiklerini diğer martılara öğretmek istiyor. Geriye dönüp çalışmalara başlıyor, hepsiyle tek tek ilgilenip özgürlüğü öğretiyor...

Bu romanda Martı Jonathan Livingston gerçekte yazgısını kendi çizmek isteyen bir insanı simgeliyor. Çoğumuzun hissettiği toplum - birey çatışmasını küçük bir ilkokul öğrencisinin bile zevkle okuyabileceği yalınlıkta anlatmış yazar.

-alıntı-

en çok hediye aldıgım kitaplardan biridir. harika bi kitap eline saglık arkadaşım

Rica ederim.. a.s.

Martı ve Küçük Prens başucu kitabı olacak nitelikteler bana göre.. Dön dolaş, oku..
Kaç yaşına gelirsen gel yine oku..
yerimseniben

Martı Jonathan benim için çok önemli ve değerli bir karakter Martı Jonathan bana yaşamla ilgili çok önemli zenginlikler kattı hayatıma.iyiki okumuşum martıyı iyiki Martı Jonathan'la tanışmışım.Bebeğimede okudum Martıyı.
Martı Jonathan derki;Özgürlük varolmanın özüdür,boş inançları boş gelenekleri özgürlüğü kısıtlayan ne varsa kaldırıp atmalı.
Martıyı ilk okuduğumda 17 yaşındaydım en son bir ay önce oğluma okudum.

Martı Jonathan benim için çok önemli ve değerli bir karakter Martı Jonathan bana yaşamla ilgili çok önemli zenginlikler kattı hayatıma.iyiki okumuşum martıyı iyiki Martı Jonathan'la tanışmışım.Bebeğimede okudum Martıyı.
Martı Jonathan derki;Özgürlük varolmanın özüdür,boş inançları boş gelenekleri özgürlüğü kısıtlayan ne varsa kaldırıp atmalı.
Martıyı ilk okuduğumda 17 yaşındaydım en son bir ay önce oğluma okudum.

....ve yaşlı martı da der ki;
"Gitmek istediğin her yere, istediğin her zamana gidebilirsin.. cennet bir zaman dilimi ya da bir mekan parçası değildir, çünkü zaman ve mekan kavramları anlamsızdır."​
Gözlerinize sağlık.. Ne iyi yapmışsınız oğlunuza okutmakla.. Tebrik ediyorum.. a.s.

gerçekten ellerine sağlık
hayata umutla bakmak gerektiğini çok güzel hissettiren bir kitap 18 li yaşlarımda okumuştum.oğlum da okudu ve çok beğendi.

"...tabii ki diğer dünyayı bir öncesinde öğrendiklerimizle kurarız. Fakat hiçbir şey öğrenilmemişse, sonraki yaşam öncesinin aynısı olacaktır; aynı sınırlar ve kazanmak için yüklenilen aynı sıkıntılar..."

:KK42:

bu kitabı bana kazandıran püsküüt'üme :KK16::KK71:

....ve yaşlı martı da der ki;
"Gitmek istediğin her yere, istediğin her zamana gidebilirsin.. cennet bir zaman dilimi ya da bir mekan parçası değildir, çünkü zaman ve mekan kavramları anlamsızdır."​

Böyle kitaplar hep hoşuma gitmiştir benim de.... Püsküütümün de gözünden kaçar mı hiç... :KK34:

Çok güzel bir kitap... Martılar.... Özgürlüğün simgesi... Zülfü Livaneli nin Son Ada isimli kitabındaki martıları anımsattı bana....

çocukluğumun kitabı.. yatağımın yanında başucumda uzun süre beklemişti, tekrar tekrar okumamı, taa ki kuzenime hediye edilene kadar :KK58:

ben cok etkılenerek okumustum. her basım sıkıstıgında, sıkıntıda oldugumda alır okurum , kendıme gelmemde etkısı olur

X