Meme büyütme ameliyatı öncesi yapılması gerekenler..sigara,alkol kullanımı !!!

arzum77

MEMETÖR :))
Pro Üye
15 Ekim 2010
16.009
8.813
Kızlar..Forumda çok sık sorulan bir soruda ameliyat öncesi yapılmaması gereken şeylerdir..Bunu birçok defa birçok konuya yazdım ve yardımcı olmaya çalıştım.Ama yazdıgım bu bilgiler o an onlıne olan arkadaşlara yardımcı oldu.Konu arkalara kaldıkça yeni üyeler tekrar aynı soruları sormaya başladı.Bu yüzden konu açıp buldugum,bildigim bilgileri paylaşmak istedim :KK34: Bu sayede her daim yeni ameliyat olacak arkadaşlar bilgi sahibi olup daha dikkatli davranırlar :KK34:

Ameliyatınızın anestezi şekli ne olursa olsun ( lokal anestezi ya da genel anestezi ) ameliyat öncesi güvenliğiniz için ALTI saatlik kesin açlık süresi gerekmektedir. Bu altı saat içinde su dahi içmemeniz önemlidir. Eğer ameliyatınız sabah planlanmışsa gece 24.00’ten sonra, öğleden sonra planlanmışsa sabah 06.00’dan sonra herhangi bir şey yiyip içmeyiniz.

Aspirinin etken maddesini (salisalik asit) barındıran ilaçlar ve E vitamini içeren ilaçlar kanama riskinizi arttırabileceği için ameliyatınızdan 10 gün önce bu tür ilaçları kullanmayı kesmelisiniz. Eğer kullanım söz konusuysa mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

Sigara içmek kandaki oksijen düzeyini azalttığı için yara iyileşmesini geciktirmektedir. Eğer sigara kullanıyorsanız ameliyattan iki hafta önce sigara kullanımı bırakmanız iyileşme süreciniz açısından çok önlemli bir faktördür..Sigara, genel anestezi konforunu ve yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir.Anestezi doktoru hastanın sigara tiryakisi olmasından hoşlanmaz. Sigara içen hastalar anestezi sırasında ve özellikle anestezi sonrasında uyanma döneminde birtakım sorunlar yaşar ve anestezistlerine de yaşatırlar, ancak bu yaşananları kendileri pek hatırlamadığı için ameliyattan sonraki yaşantılarında da sigara içmeye devam ederler .

Eğer sigara içiyorsanız bir an önce bundan vazgeçmeniz en doğrusudur, çünkü sigaranın yıllardır yapmış olduğu tahribatın iyileşmesi bıraktıktan sonra uzun zaman alır.
Ameliyattan birkaç gün önce sigarayı bırakmış olmanın ne size, ne de anestezistinize herhangi bir faydası yoktur. Kendinize ve anestezi doktorunuza yapacağınız en büyük kötülük ise ameliyattan birkaç saat önce sigara içip ameliyathaneye gelmektir.Hastaların sigarayı bırakmadıkları takdirde birçok sağlık sorunuyla karşılaşabilir. Sigara içen hastalar ameliyathanede genel anestezi aldıklarında normal sigara içmeyenlere oranla daha fazla anestezi ilacı ve gazlarına ihtiyaç gösterirler. Yine ameliyat sırasında kan basınçlarını kontrol altında tutmak diğerlerine göre daha güç olmaktadır. Ayrıca sigara içenler ameliyat bittiğinde uyandırılırken daha fazla bronşiyal sekresyona sahip olduklarından zorluk gelişmekte ve uyanma süresi göreceli de olsa uzamaktadır.Artan sekresyonlar dışarı çıkarılamazsa akciğerde küçük tıkaçlara neden olmakta ve bu da akciğerde fonksiyon dışı alanlara yol açmaktadır. Bu sekresyonu çıkartmak ve tıkaçları açmak için refleks olarak öksürme ihtiyacı ortaya çıkar. Her öksürük ağrıyı arttıracağı için kişi bu refleksi baskılayabilir ve bu da tıkaçların yerinde kalmasını sağlar. Bu durumda akciğer iltihabı olayları gelişir. Eğer öksürmeye devam ederse ameliyat sonrası morlukları ve şişlikleri artar. Ayrıca cerrahi kapama sırasında konan dikişler gevşer veya açılabilir. Hatta cerrahi alanlarda kanamalara yol açabilir.
Ameliyattan bir hafta öncesine kadar alkol kullanmamaya özen gösteriniz.

Ameliyatınız öncesinde herhangi bir zamanda geçirdiğiniz önemli bir hastalık, alerji ya da kronik rahatsızlıklarınızı ( hipertansiyon, şeker hastalığı, geçirilmiş ameliyat vb. ) ve sürekli kullandığınız ilaçları ( antidepresan, hormon ilaçları, doğum kontrol ilaçları, gingobloba, ginseng vb. ) mutlaka doktorunuza bildiriniz. Gerekirse bunlara yönelik olarak ek tahliller istenebilir.
Operasyonun adet sonrası dönemde gerçekleştirilmesi vücutta oluşabilecek ödemi azaltmak açısından tercih edilir.
Ameliyat öncesinde doktorunuzun sizden istemiş olduğu tetkikleri mutlaka yanınızda getirmelisiniz. ( Tomografi, ultrason, mamografi vb. )
Ameliyattan bir gece önce banyonuzu yapıp, iyi bir uyku uyumaya dikkat ediniz.

Ameliyat sabahı size bildirilen saatte hastanede olmaya özen gösteriniz.

Hastaneye gelirken rahat kıyafetler giyiniz, makyaj yapmayınız, oje ve takı kullanmayınız. Değerli eşyalarınızı evinizde bırakınız.

Solaryum, ağır kar veya güneş yanığı ameliyat öncesi önerilmez.

Ameliyat öncesi soğuk algınlığı-boğaz ağrısı hissederseniz lütfen doktorunuzu bilgilendirin.

Benden bu kadar,aklıma gelen başka birşey olursa tabiki yine yazarım,atladıgım birşey varsa sizde ekleme yapabilirsiniz arkadaşlar :KK19:
Herkese başarılı,hayal ettikleri bir ameliyat ve sonrası diliyorum arkadaşlar... Herşey gönlünüzce olsun...Sevgiler.. :KK54:

Ameliyattan önce sorulan bir soruda hastaneye nelerin götürülmesi gerektigidir..Bunuda bu başlık altında toparlayalım bence :KK34:

Eger özel bir hastanede ameliyat olacaksanız zaten konfor bakımından daha rahat olacaksınız..Banyonuz,banyoda sıvı sabununuz,tuvalet kagıdınız,havlunuz olacaktır.Yanınıza almanıza gerek yok..Ameliyat çncesi ameliyathane önlügü ile beraber size bir çift terlikte verilecektir.Ama ben onun kullanışının rahat olmadıgını düşündügümden dolayı yanıma bir çift terlik alıyorum yinede :KK34: Ameliyattan sonra kollarınızı zorlamamanız önemli.Bu yüzden önden dügmeli,çıtöıtlı,fermuarlı bir üst yada pijama takımı almanız önerilir.Alta rahat bir eşofman alınabilir.Ameliyattan sonra gögüslerinizde ameliyat sonrası sütyen olacaktır.Belki buna ek olarak birde bandaj olabilir..Hemen üzerinize rahatça takabileceginiz elastik atletde çok işinize yarayabilir.Ama en pratigi omuzlarınıza alabileceginiz,örtebileceginiz bir şal olacaktır :KK34: Hiçbirşey giyinmeseniz bile omuzlarınıza doladıgınız geniş bir şal hem sizi sıcak tutacak hemde ilk yürümek için ayaga kaldırıldıgınızda pratik olarak omuzlarınızı örtebileceksiniz..
Toparlayalım şimdi..Pijama takımı yada eşofman takımı,terlik,elastik atlet,şal,çorap,bardak,su içerken işinize yarayacak olac pipet :KK34:,ıslak mendil,peçete,yedek ped (ne olur ne olmaz) yedek iç çamaşırı,deodorantınız,parfümünüz,tarak,kozmetik eşyalarınız (isterseniz,benim gibi çok süslüyseniz ) :KK34: Gece atıştırmalık ıvır zıvır :125: (benim gibi televizyon izlerken,uzanırken bogazınız boş duramıyorsa) küçük bir ayna alabilirsiniz yanınıza...Başka aklıma gelen birşey yok..farklı fikirler olursa,yazmadıgım yada yazabilir..

Ameliyat sonrası sporcu sütyeninizi bir iki hafta sonra almanız ve kullanmanız gerekir.Doktorunuzun size önerecegi bir marka,model yoksa bu zamana kadar kullanılan ve tavsiye edilen birlaç ürünü size önerebilirim..Başka ürünler varsa yine ekleme yapabilirsiniz arkadaşlar...

Ay yıldız süprcu sütyeni...Eki Görüntüle 597660 Sporcu sütyeni ergenomik kullanımlı telsiz sutyen, Merly Microfible, teninizi serin ve kuru tutar. Yoga, yürüyüş, fitness, aerobik, estetik sonrası için en ideal sütyen. % 80 PL %20 Lycra..Ben kullandım,tavsiye ederim :KK34:

Magıc Form sporcu sütyeni.. Eki Görüntüle 597667 Eki Görüntüle 597668 Eki Görüntüle 597670 Üç modeli var.Biri önden kopçalı,digeri arkadan kopçalı,bir digeri ise kopçasız..benim şahsi fikrim önden kopçalı olan sütyenlerden tercih etmeniz..Kollarınızı çok zorlamamanız gerektigi için ve arkadaki kopçalrla ugraşmak zor olacagı için önden kopçalı sütyenlerle çok daha rahat edeceksiniz :KK34: Yukarıdan geçirilen sütyenler daha zor olur tabi..Siz bilirsiniz :KK34:

M&S da sporcu sütyenleri bulunmaktadır..Foto bulamadım,gisip bakmanızda fayda var :KK34:

NBB Sporcu sütyeni.. $product_230.jpg $product_229.jpg Fiyat olarakta uygun sporcu sütyeni...Kopçasız,üstten geçirmeli :KK34:

Emay sporcu sütyeni.. $4864_kucuk.jpg Bu da dikişsiz,üstten geçirilen bir sporcu sütyeni..Alt kısmının genişligi dikkatimi çekti.Meme büyütme ile beraber dikleştirme ameliyatı olanlar,bazı sütyenlerin altı kısmı rahatsız ediyor diyenlerin kullanabilecegi bir sütyen :KK34:

Bu konu bilgi dahilinde yapılan yorumlara açık olsun bence..Ekleme yapmak isteyen arkadaşlar lütfen yazsınlar..Yeni ameliyat olacak arkadaşlarımıza çok yararlı,sürekli sorulan soruların bu konu altında toplanması çok yararlı olacaktır bence...

Sevgiler...

Son düzenleme:
Canım konun hayırlı olsun:KK34: düzgün ifadelerle bilgilerin aktarman çok güzel gerçekten! Bu konuda senı tebrık edıyorum arkadaşım... Meme estetiği formunun 1 numarası Arzum'dur arkadaşlar bence tabii :KK66:

Canım konun hayırlı olsun:KK34: düzgün ifadelerle bilgilerin aktarman çok güzel gerçekten! Bu konuda senı tebrık edıyorum arkadaşım... Meme estetiği formunun 1 numarası Arzum'dur arkadaşlar bence tabii :KK66:

En Büyük KK KK sana maaş bağlamayı düşünmeli bence kendini seferber ediyorsun valla arzum kendi adıma teşekkür ederim sağol arkadaşım :KK19:

Güzel başlık olmuş :)) teşekkür ederimmm bende şimdi okudum...

hemen soru soralım ameliyat için uygun mevsim...

ve gün gün özetle süreci örneğin 3 aylık olabilir :p

ve bu sürecin içerisinde giyinilecek kıyaft

sonra ameliyat çıkışında yaşanılanlar nefes alma durumu ??

ya sanırım ben çok heyecan yapmaya başladım :) burun ameliyatı 2 kez olmama rağmen kelebekler uçuşuyorrr bu oluncaya kadarda geçmicek sanırım :)
sizin göğüslere bakıyorum sapığım ben :p birde böyle sütyen modellerine bakıyorum bana çok yakışır ay ne kadar güzel göğüs benimde olcak gibi düşünceler..
korku endişe düşünce ve mutlulukkkkk hepsi bi arada maddi ve gün sıkıntısı geçince olucam inşş :KK8:

Güzel başlık olmuş :)) teşekkür ederimmm bende şimdi okudum...

hemen soru soralım ameliyat için uygun mevsim...

ve gün gün özetle süreci örneğin 3 aylık olabilir :p

ve bu sürecin içerisinde giyinilecek kıyaft

sonra ameliyat çıkışında yaşanılanlar nefes alma durumu ??

ya sanırım ben çok heyecan yapmaya başladım :) burun ameliyatı 2 kez olmama rağmen kelebekler uçuşuyorrr bu oluncaya kadarda geçmicek sanırım :)
sizin göğüslere bakıyorum sapığım ben :p birde böyle sütyen modellerine bakıyorum bana çok yakışır ay ne kadar güzel göğüs benimde olcak gibi düşünceler..
korku endişe düşünce ve mutlulukkkkk hepsi bi arada maddi ve gün sıkıntısı geçince olucam inşş :KK8:

Herkesin birçok bilgiyi bulabilecegi,sık sorulan soruları bir başlıkta toplamayı daha uygun gördüm.Çünkü aynı cevapları birçok defa farklı konularda sürekli yazdık,yardımcı olmaya çalıştık.. :KK34:Eminim birçok kişiye yardımcı olacak,ışık tutacaktır :KK42:
Estetik ameliyatlar için en uygun mevsim yaz sonu,Sonbahar mevsimidir genelde.Çünkü dikiş izlerinin ameliyattan sonra en az 3 ay güneş ışıgı görmemesi daha hızlı ve silik bir iyileşme için şart..Ameliyattan sonra bir sene içindede güneşlenme yapılacagı zaman yüksek faktörlü güneş koruyucularla dikiş yerlerine sürülmeside önemli tabi.Bilirsin burun ameliyatı sonrası bile güneşten burun kısmını korumak gerekiyor :KK34:Hemde (gögüs ameliyatı için yazıyorum)ameliyattan sonra şişlikler,ödemler olacagı için ince kıyafetlerle o şişlikleri gizleyebilmek,ameliyat sonrası sütyenin o kabalıgını saklamak zor olacaktır... Ama soguk havalarda giyilen kıyafetlerle lamufle etmek daha kolaydır..Yazın sıcagın yarattıgı terleme,sık banyo yapma istegide bu dönemler için oldukça sıkıntı verecek bir durumdur..Bazı durumlarda erimeyen dikiş kullanılır kesi yerine ve bir hafta 10 gün banyo yapmak yasak olur :KK50: Tabi Sonbahar mevsiminde ameliyat olmanın imkanı yoksa mecburen müsait olunan dönemde yapılacaktır bu ameliyat ama durum bu yani..

Ameliyat sonrası gün gün yaşanılan durumu tabiki yazamayacagım :)) Ama şöyle söyliyim ilk bir hafta sıkıntılı birinden yardım alınacak bir dönemdir.Bir haftadan sonra hızlı bir iyileşme dönemi oluyor ve her geçen gün kendinizi daha iyi hissediyorsunuz.Agrı ve iyileşme dönemi kişiden kişiye göre degişen bir durumdur.O yüzden biriyle kıyaslama yapmak yada yöntemden dolayı rahat oldugunu düşünmek falan yanlış olur :KK34: Birinci ayda oldukça iyi ve rahat hissedersiniz kendinizi.3. Ayda zaten unutmaya başlarsınız ameliyat oldugunuzu :KK34:

İlk zamanlar önden fermuarlı,dügmeli,elastik kıyafetler giyinmek kollarınızı zorlamadıgınız için çok rahat,konforlu olacaktır..Vücudunuz sizin neyi dogru neyi yanlış yaptıgınızı tepkisiyle,agrısıyla gösterecektir zaten.Yani, vücudunu verdigi tepkiyle sizi yönlendirecek :KK34:

Ameliyattan sonra eger sigara kullanmıyorsanız oldukça konforlu bir süreç yaşarsınız tabiki...İlk uyandıgınızda hafif bir bogaz agrısı olacaktır.Ameliyat esnesında nefes alma işlemini siz degil baglandıgınız makine saglıyor,agzınızdan içeriye bir boru sokuluyor..Yani bir nevi bitkisel hayata giriyorsunuz..Herşey normale döndügünde sizi odaya alıyorlar..Bu süreci bilirsiniz zaten :KK34: İlk uyandıgınız zaman üşüme,gögüste agırlık hissi,gerginlik gibi sıkıntılar olacaktır.Tansiyon problemi olabilir,ilk gece ateşiniz yükselebilir..Hastanede hemşireler sizinle ilgilenecektir zaten :KK34: İLk ayaga kakıpta yürüdükten sonrası daha rahat olacaktır.. Yani her ameliyat sonrası yaşananlar aslında aynı ama meme büyütme ameliyatında ilk agrıyı gögüs kısmında hissedersiniz.Bu da gerginlik,agırlık hissi oluyor canım..Umrım cevap verebilmişimdir sorularına :KK34:

Her ameliyat bir heyecan kasırgası yaratır insana..Ameliyatlara alışmak,heyecan yapmamak gibi bir durum olamaz herhalde :KK34: Öyle olsaydı ben heyecan yapmazdım en azından :KK9:
Bu heyecan tabiki güzel bir heyecan..Gögüs ameliyatı bir kadını en çok mutlu edebilecek bir ameliyat bence.Tabi istedigi sonuca ulaşırsa,eger istemedigi bir sonuç alırsa çok mutsuzda olabilir..Ameliyattan önce bende ameliyat olan kişilerin fotograflarına bakıyordum ve bende sapıkmıyım acaba diye içimden geçiriyordum,yanlız degilsin :KK19:
O istedigin sütyenleri kullanmaya başlayınca zaten yaşadıgın bu endişeleri,korkuları unutacaksın canım,merak etme..
Çok mutlu olacagın bir sonuç dilerim sana :KK54: Hakkında herşeyin hayırlısık olsun canım..Sevgiler :KK54:

çok teşekkür ederim :))) ve haber vereyim dr da karar versem nisan sonu veya mayıs başı düşünüyorum :) heyecan dorukta ne yapacağımı bilmiyorum ama olucam kaçarı yok.. ama korku endişe heyecan merak of off :) burunda ben ilkinde çok kötüydüm titriyordum fln ikincisinde kötü olmadı ama o ilk an üf diyorum bir ara afedersnz küfür ettim :))) boğaz acısın ama nefes alamamak korkutur beni çünkü burunda alamamıştm zaten alamıosn direk ağızdan... ya birde korkum göğsüm çok ağrırda yine nefese etkiler korkusu birde ya iç kanama olursa korkusu amma korku varmış bende haberim yok :))) burayı okuyanlar çok yararlanacaklar senden çok teşekkür ederizzzzzzzz :KK9: :KK9: :KK19:

çok teşekkür ederim :))) ve haber vereyim dr da karar versem nisan sonu veya mayıs başı düşünüyorum :) heyecan dorukta ne yapacağımı bilmiyorum ama olucam kaçarı yok.. ama korku endişe heyecan merak of off :) burunda ben ilkinde çok kötüydüm titriyordum fln ikincisinde kötü olmadı ama o ilk an üf diyorum bir ara afedersnz küfür ettim :))) boğaz acısın ama nefes alamamak korkutur beni çünkü burunda alamamıştm zaten alamıosn direk ağızdan... ya birde korkum göğsüm çok ağrırda yine nefese etkiler korkusu birde ya iç kanama olursa korkusu amma korku varmış bende haberim yok :))) burayı okuyanlar çok yararlanacaklar senden çok teşekkür ederizzzzzzzz :KK9: :KK9: :KK19:

Bende iki kez burun ameliyatı oldum canım..O nefes alamama olayı çok korkutmuştu benide,bilirim..Ben agızdan nefes almam hiç,burnumdanda rahat nefes alamıyorum o yüzden çok zorlanırım hep..Burun ameliyatım bittikten sonra dinlenme odasında hemişirelerin büyük bir panikle beni tokatlayıp bagırdıklarını hatırlıyorum..Kabus gibiydi..
-Hasta agızadan nefes alamıyor,Arzum hanım ameliyatınız bitti lütfen sakin olun agızdan nefes alın diye bagırıyorlardı :18: Ben ise sedyede kendimi atarcasına çırpınıyordum burunda tamponlar oldugu için burundan nefes alamıyordum ve çok sıkıntı yaratmıştı bu durum..Doktorum ilk defa böyle bir hastayla karşılaştık,çok korkuttunz bizi demişti :KK31:

Neyseki geçti gitti...Gögüs ameliyatında öyle bir sorun olmuyor tabikide,korkma canım :KK19: Herşey narkoz alana kadar oluyor.Narkozdan uyanıncada bütün korkular gidiyor.Biraz agrı,sıkıntı ve sabırdan sonra mutlu,özgüveni bol bir hayat seni bekliyor :KK16:

bana da öyle bağırmışlardı o değişik bişe yaa gerçekten :KK43: ama zamanla geçiyor bu da öyle olucak inş :) ben ama sırf o yüzden bademcik ameliyatmı olamıyorum :) herşey netleşsin sizin başlıklar altında saçmalamaktan vazgeçicem söz :)) tekrar teşekkür ederim.... :21: :KK19:

bütün herşeyi ayrıntılı olarak yazmışsın tatlım çokta iyi olmuş şahsen benim okadar uyarmama rağmen ameliyat öncesi bol bol sigara tüketen arkadaşım ameliyat sonrasında uyanmada güçlük çekti entübasyon sonrası ödem ve aynı zamanda öksürük krizine girdi

bana da öyle bağırmışlardı o değişik bişe yaa gerçekten :KK43: ama zamanla geçiyor bu da öyle olucak inş :) ben ama sırf o yüzden bademcik ameliyatmı olamıyorum :) herşey netleşsin sizin başlıklar altında saçmalamaktan vazgeçicem söz :)) tekrar teşekkür ederim.... :21: :KK19:

Bademcik ameliyatıda oldum ben,hemde lokal anestezi ile yani o bölge uyuşturularak güya..Canlı canlı kesmişlerdi resmen,bogazımdan doktorun suratına direk kanlar fışkırıyordu :18: KOrku filimi gibi bir operasyondu resmen :KK50: Aklında olsun,kesinlikle lokal düşünme,genel anestezi alabilecegin bir hastanede bu ameliyatı düşün,eger olursan tabi...

Hayır canım,saçmalamıyorsunki..Hepimiz aynı sorularla başkalarının konularına sürekli yazdık,durduk zaten :KK34: Tek degilsin,yanlız degilsin unutma :KK19: Bizim kapımız herkese açık,herdaim :KK54: Ben teşekkür ederim,her zaman bekleriz :KK42:

bütün herşeyi ayrıntılı olarak yazmışsın tatlım çokta iyi olmuş şahsen benim okadar uyarmama rağmen ameliyat öncesi bol bol sigara tüketen arkadaşım ameliyat sonrasında uyanmada güçlük çekti entübasyon sonrası ödem ve aynı zamanda öksürük krizine girdi

Umarım bu konuyu okuyupta o hatayı yapanların sayısı azalır bu sayede..Bizler yazarız çizeriz,elimizden geldigince bilgi vermeye çalışırız..Ama uymayan olursa sıkıntısını yine onlar çekerler,bize birşey olmazki öyle degilmi :KK34:

Umarım bu konuyu okuyupta o hatayı yapanların sayısı azalır bu sayede..Bizler yazarız çizeriz,elimizden geldigince bilgi vermeye çalışırız..Ama uymayan olursa sıkıntısını yine onlar çekerler,bize birşey olmazki öyle degilmi :KK34:

aynen canım biz soyleriz buna karşı içen olursa kendine yapar sadece

Şu bir ay yeterli olacak mıdır acaba? Bu sıkıntıları ben de çeker miyim? :18:

Şu bir ay yeterli olacak mıdır acaba? Bu sıkıntıları ben de çeker miyim? :18:

Ne kadar erken bırakırsan o kadar iyi canım tabikide.Bir ay kadar önce sigarayı bırakmış olursan mutlaka bunun faydasını göreceksin canım :KK34: Sıkıntı olarak düşünme bence,yararını düşün..Pozitif yaklaş öyle olsun :KK54:

X