ift rahim

filizim

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2007
4.706
17
40
İFT RAHİM (UTERUS DIDELFIS) Yazdır E-posta
Anne karnındayken dişi fetusta rahim, iki küçük tüpten oluşmaya başlar. Fetus büyüdükçe bu tüpler birleşerek büyük, içi boş bir organı yani rahmi meydana getirirler. Bazen bu tüpler tam olarak birleşmezler ve her biri ayrı bir boşluk oluştururlar. Bu durumda çift rahimden bahsedilir. Buna tıbbi olarak uterus didelfis denir. Çift rahimde, genelde her birinin ayrı rahim ağzı olur. Bazı çift rahimli kadınların vajinaları da çift olur ya da ikiye ayrılmış durumda bulunur. Çift rahim olması durumu oldukça nadir rastlanan bir durumdur, hatta bazen tanısı bile konmaz. Tüm dünyadaki kadınların binde veya milyonda birinde görülür. Normal gebeliklerin %2 ile 4 ünde çift rahim gelişir. Bu oran düşük yapmış veya erken doğum yapmış kadınlarda daha yüksek çıkabilir. Çift rahimli kadınlarda tedavi, ağrı veya tekrarlayan düşükler gibi şikâyetler varsa gerekli olur.
Belirtileri Nelerdir?
Çift rahimli kadınların bazıları durumlarının farkında bile değildirler. Hatta bunlar gebelik ve doğum sırasında bile farkına varmazlar.
Belirti olarak şunlar görülebilir;

* Karında bir kitle hissedilmesi
* Adet kanaması öncesinde ve sırasında alışık olmadık ağrı varlığı
* Adet kanaması sırasında aşırı kanama olması

Neden Olur?
Araştırmacılar nedenini tam olarak bilememektedir. Ancak bu durum böbrek anormallikleri ile genelde beraber bulunmaktadır. Bu da, bir şeylerin, doğumdan önceki dönemde, tüplerin gelişimini etkilediğini düşündürmektedir.

Tanı Nasıl Konur?
Doktorunuz normal muayene sırasında rahim ağzınızın çift olması ve rahminizin farklı şekilde olmasından dolayı teşhisi koyar. Ancak anormal bir durumdan şüphelenirse diğer tetkikleri de ister. Ultrasound, bilgisayarlı tomografi (CT), manyetik rezonans (MR) ile iç organlarınız taranır. Histerosalpigografi ile rahim içine boyalı bir madde verilerek X ışını ile rahmin şekli belirlenir. Histeroskopi ile doktorunuz rahminize ışıklı, ince bir tüp sokarak rahim içine bakar. Laparaskopi ile karından yapılan küçük bir kesi yapılarak ışıklı fiber optik bir alet karın içine sokulur ve oradaki organlara bakılır.

Nelere Yol Açabilir?
Çift rahmi olan çoğu kadının normal bir cinsel hayatı, gebeliği ve doğumu olur. Ancak bazen kısırlığa ve düşüğe neden olabilir. Bazen de erken doğuma ve bebeğin rahim içinde anormal pozisyonda olmasına neden olabilir. Baş geliş yapabilir.

Tedavi Gerekir Mi?
Eğer çift rahminiz var ve herhangi bir belirti ya da şikayetiniz yoksa tedavi pek gerekmez. Çift rahmin cerrahi operasyonla birleştirilmesi nadiren yapılır.
Eğer gebeyseniz doktorunuzla olası sorunları konuşmanız gereklidir. Doktorunuzun size erken doğumu önlemek için ve doğum olayıyla ilgili önerileri olacaktır.​

RAHİMİN KONJENİTAL PROBLEMLERİ

"Uterin anomaliler" yani rahmin doğuştan gelen anatomik değişikliklerini daha iyi anlayabilmek için embriyonun ana rahmindeki oluşum dönemine bir göz atmak yerinde olacaktır...

Embriyonik dönemde serviks ve uterus sağlı sollu yerleşmiş "müller kanallarının" orta hatta birleşmesinden ve kaynaşmasından meydana gelir. İlk birleşmede iç duvarlar orta hatta ince bir septum (bölme) oluşturur. Kaynaşma ilerledikçe bu septum serviksten uterusa doğru (aşağıdan yukarı) incelerek kaybolur.

Müller anomalileri bu birleşmenin hiç olmaması ya da birleşme ve kaynaşmanın yetersiz olmasından kaynaklanan doğumsal anatomik bozukluklardır.

Anomali olarak çift rahim, çift serviks ya da çift vajina görülebilir. Daha nadir olarak, rahmin, vajinanın gelişmemesi (vajinal agenezi) söz konusu olabilir.

Rahim içinde veya vajinada bölmeler (perdeler) de görülebilir (ör; uterus didelfis, uterin septum, vajinal septum gibi). Bu bölme veya perdeler tam veya kısmi olabileceği gibi enine veya boyuna da olabilir.

Rahimin çift boynuzlu görünümü (uterus bikornis), tek boynuzlu şekli (uterus unikornis), rudimenter( gelişmemiş) boynuz görülebilir.

Bazı uterus (rahim) anormallikleri hafif ise hiç belirti vermeyebilir. Bazı durumlarda ise gebelik oluşumuna engel teşkil edecek düzeyde anomali şiddetli olabilir.

Tekrarlayan erken gebelik kayıpları da uterus anomalilerin bulgusudur ve genelde çekilen HSG’ de tanı konur.

Tedavi vajinanın hiç olmadığı durumlarda bölgedeki dokularda bir kanal açılarak bir vajina yapılmasıdır.

Doğurganlığın etkilendiği durumlarda metroplasti (uterusun şeklinin ameliyatla düzeltilmesi) operasyonu gerekir. Septum varlığında, histeroskopi ile rezeksiyonu (çıkartılması) en etkili tedavidir.
uterus.jpg
uterin-septum.jpg

bikorni-uterus.jpg
t-uterus.jpg

arcuat-uterus.jpg
didelfik-uterus.jpg

unikorn-uterus.jpg

Değişik uterin anomaliler (konjenital yani "doğuştan gelen" rahimin yapısal anormallikleri)

1. Normal uterus
2. Uterin septum (bölme)
3. Bikornis uterus (iki ayrı köşeli rahim)
4. T şeklinde boşluğu sahip uterus
5. Arkuat uterus (kalp şeklinde rahim)
6. Didelfik uterus (çift rahim)
7. Unikornis uterus (tek köşeli rahim)

Uterin anomaliler kadınlardaki türlerine göre;
Hamile kalamama (kısırlık, infertilite)
Hamile kalıpta düşük yapma (abortus)
Tekrarlayan gebelik kayıpları
Erken doğum
Amniyon suyunun erken gelmesi (EMR,erken membran rüptürü)
Bebeğin doğumda baş ile değilde makad veya yan olarak gelmesi (prezentasyon anomalileri)
Intrauterin exitus (bebeğin rahim içinde ölümü) gibi pek çok komplikasyonlara neden olabilir.

Ancak doğuştan rahmin bu tür anatomik problemleri olsa dahi rahim içi hacmi bebeğin normal gelişimi için yeterli olan kadınlarda doğuma kadar hiç bir problem çıkmayabilir.

Rahim anomalilerini pek çok defa başka nedenler için sezeryen yaptığımız kadınlarda tesadüfen de görebilmekteyiz.​
alıntıdır...

Merabalar. Benim rahimimde bölme olduğu ortaya çıktı.Geçen hafta 5.5 aylık bebeğimi düşürdüm.Ameliyatla bölmenin alınması gerekli dediler.Ameliyat olupta çocuk sahibi olan varmı. bu konuda gittiğiniz bi merkez varmı.Ameliyattan sonra hamile kalıpta rahimimin gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yırtılmasından korkuyorum. Eğer yardımcı olcak birisi varsa beni bilgilendirirse sevinirim.

Merabalar. Benim rahimimde bölme olduğu ortaya çıktı.Geçen hafta 5.5 aylık bebeğimi düşürdüm.Ameliyatla bölmenin alınması gerekli dediler.Ameliyat olupta çocuk sahibi olan varmı. bu konuda gittiğiniz bi merkez varmı.Ameliyattan sonra hamile kalıpta rahimimin gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yırtılmasından korkuyorum. Eğer yardımcı olcak birisi varsa beni bilgilendirirse sevinirim.

Bendede vardı septum diye geçiyor. Bende geçen yıl ameliyat oldam. Henüz hamile kalmadım. Bir arkadaştada vardı aldırdı ikiz doğurdu. Birini daha hatırlıyorum oda doğum yaptı. Ameliyat olduktan sonra gebelik için dotorların verdiği süreyi beklersen gebelik için yırtılma gibi bir şey olmaz. Hatta bu süreden ziyade septum alındıktan sonra yırtılma diye bir şey olmaz. Aksine bu şekilde hamile kalırsan septumun yırtılabilir.

Çok teşekkür ederim cevabınıza.ınşllah bende olcam ameliyat.Ameliyatı nerede olduklarını biliyomusunuz. Bu konuda bildiiniz iyi bir profosör varmı duyduğunuz.Ben doğuda görev yapıyorum ameliyattan sonra bir terslik olursa hemen gidebileceğim iyi bir merkez yok.O yüzden Allahın izniyle iyi bir doktora yaptırmak istiyorum.

Siz dedinizki geçen yıl ameliyat oldum.Ameliyattan sonra kanamanız oldumu. Olduysa kaç gün sürdü.Adetlerinizde farklılıklar oldumu.Gününde süresinde.Bide septumunuz za doktorlar kalın yada ince diye bişey dedilermi.Kaç ay sonra hamile kalabilirsiniz dediler.

var canım benim kızkardeşim 4 düşükten sonra ameliyat oldu ardından peş peşe iki erkek çocuğu oldu

var canım benim kızkardeşim 4 düşükten sonra ameliyat oldu ardından peş peşe iki erkek çocuğu oldu

AA ne büyük mutluluk.İnşllah darısı bizim başımıza.Ameliyatı kime yaptırdı biliyomusunuz.Hamileliği nasıl geçti kanama falan yaşadımı devamlı yatarakmı hamile kaldı bi bilginiz varmı.

AA ne büyük mutluluk.İnşllah darısı bizim başımıza.Ameliyatı kime yaptırdı biliyomusunuz.Hamileliği nasıl geçti kanama falan yaşadımı devamlı yatarakmı hamile kaldı bi bilginiz varmı.

inşallah canım ....ameliyatını yine kendi dr.u yaptı büyükçekmecede şu an bursada sanırım o dr. hamileliliğini yine yatarak geçirdi ama diğerleri gibi zorlu olmadı kanama falan yaşamadı ..tabii rahim rahatlayınca sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş o yinede temkinli davrandı canım

Siz dedinizki geçen yıl ameliyat oldum.Ameliyattan sonra kanamanız oldumu. Olduysa kaç gün sürdü.Adetlerinizde farklılıklar oldumu.Gününde süresinde.Bide septumunuz za doktorlar kalın yada ince diye bişey dedilermi.Kaç ay sonra hamile kalabilirsiniz dediler.

Ameliyatatn sonra kanama oluyor. Regl kanaması gibi yoğunluğu. Sonra yavaşça azalıp rengi ahverengiye dönüyor. Benim yaklaşık tamamen kesilmesi 15 gün sürdü. Farklılık olmadı. Hep zamanında geldi. Sadece yoğunluğu azaldı. Öceden 1 hafta boyunca çok fazlaydı. Buda zaten septumdan kaynaklanıyormuş. Benimki sanırım büyüktü. Ameliyattan iki ay sonra gebe kalabilrsin dedi. Zaten kapalı ameliyat oldu. Normal doğumda yapabilirmişim. Benimde İstanbulda prof yaptı. Çok iyi bir dr. Tavsie ederim.

Ameliyatatn sonra kanama oluyor. Regl kanaması gibi yoğunluğu. Sonra yavaşça azalıp rengi ahverengiye dönüyor. Benim yaklaşık tamamen kesilmesi 15 gün sürdü. Farklılık olmadı. Hep zamanında geldi. Sadece yoğunluğu azaldı. Öceden 1 hafta boyunca çok fazlaydı. Buda zaten septumdan kaynaklanıyormuş. Benimki sanırım büyüktü. Ameliyattan iki ay sonra gebe kalabilrsin dedi. Zaten kapalı ameliyat oldu. Normal doğumda yapabilirmişim. Benimde İstanbulda prof yaptı. Çok iyi bir dr. Tavsie ederim.

meraba. Acaba profoförün ve hastanenin ismini verebilirmisiniz.ben 1.5 ay sonra ameliyat olcamda.uzatmak istemiyorum. yaşım 30 geciktirmeden anne olmak istiyorum hayırlısıyla.içime dert oluyo bir an önce problemim bitsin istiyorum her gün nasıl olcam ameliyat diye korkmaktansa olsun bitsin istiyorumda.şimdi lohusayım 5.5 aylık çocuğum düştüğünden bitince gitcem ameliyata hayırlısıyla.

Allahım inşallah hepimiz sorunsuz güzel güzel bebekler doğurabiliriz.Benim eşim mahallenin çocuklarını sevmeye başladı .onları arabayla gezdiriyo. tabi bunu görünce benimde içim acıyo.bi noktadan sonra ailede çocuk olmalı hayırlısı.

meraba. Acaba profoförün ve hastanenin ismini verebilirmisiniz.ben 1.5 ay sonra ameliyat olcamda.uzatmak istemiyorum. yaşım 30 geciktirmeden anne olmak istiyorum hayırlısıyla.içime dert oluyo bir an önce problemim bitsin istiyorum her gün nasıl olcam ameliyat diye korkmaktansa olsun bitsin istiyorumda.şimdi lohusayım 5.5 aylık çocuğum düştüğünden bitince gitcem ameliyata hayırlısıyla.

Bu septum lanet bişey. Banada dr en fazla 6 ay taşırsın demişti. Eminim çok kötü bişeydir. Allah sabir versin. Benim dr um İstanbulda. Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu. Acedemic Hospitalde yaptı ameliyatımı. İnşallah bi an önce kurtulursun ve tekrar anne olursun.

Sapol teşekkürler.Benim adetlerim çok düzenli fakat az oluyorum gelene kadar zorlanıyorum.En fazla 2 gün normal kanamam oluyo ondan sonra az az.Şimdi ben 1.5 ay sonra muşa gitcem . orda ameliyattan sonra bi kanam yaşarsam önümüz kış uçakta bulamıycam ne yapsam bilmiyorum.1 yıl ameliyatı ertelesem yaşım ilerliyo.Ameliyat için sizi bayılttılar değilmi .kaç dakika bayıltılar ameliyattan sonra ne zaman taburcu ettiler.

Benim 5 yılda sadece iki çocuğum oldu onlarda düştü.Yeni evliyken hhergün hafif leke geliyodu doktora gittim hiç daha hamile kalmamışken kürtaj yaptı polip olabilir diye. kürtajda anlamazmı insan anlıyamadı .yine kanamam kesilmedi bende heralde ilişkiden tahriş oldu diye krem sürdüm ozaman geçti.ozamanlar 26 yaşındaydım bilsem ameliyat olup çocuk yapardım doğru doktorada gitmek önemli den son üniverste hastanesine gittim elazığya düşük yaparken orda ultrasonu koyar koymaz bölme var dedi bebek sığmıyo dediler durdurmak için çok çaba sarfettiler ama geç kalmışsınız dediler belki 1.5 aylık daha bekleseydi bebeğim yaşardı hayırlısı artık.

Sapol teşekkürler.Benim adetlerim çok düzenli fakat az oluyorum gelene kadar zorlanıyorum.En fazla 2 gün normal kanamam oluyo ondan sonra az az.Şimdi ben 1.5 ay sonra muşa gitcem . orda ameliyattan sonra bi kanam yaşarsam önümüz kış uçakta bulamıycam ne yapsam bilmiyorum.1 yıl ameliyatı ertelesem yaşım ilerliyo.Ameliyat için sizi bayılttılar değilmi .kaç dakika bayıltılar ameliyattan sonra ne zaman taburcu ettiler.

Ameliyatta bayılttılar beni. Yarım saat sürmüş. Çok rahat uyandım. Bir gece hastanede yattım ertesi öğlen eve gönderdiler. Şöyle bir haftayı istanbulda geçirisen zaten kanama riskini azaltırsın. Ama ameliyattan bir ay sonra dr muayeneye çağırıyor durmu değerlendiriyor. Gene gelmen gerekebilir.

Benim 5 yılda sadece iki çocuğum oldu onlarda düştü.Yeni evliyken hhergün hafif leke geliyodu doktora gittim hiç daha hamile kalmamışken kürtaj yaptı polip olabilir diye. kürtajda anlamazmı insan anlıyamadı .yine kanamam kesilmedi bende heralde ilişkiden tahriş oldu diye krem sürdüm ozaman geçti.ozamanlar 26 yaşındaydım bilsem ameliyat olup çocuk yapardım doğru doktorada gitmek önemli den son üniverste hastanesine gittim elazığya düşük yaparken orda ultrasonu koyar koymaz bölme var dedi bebek sığmıyo dediler durdurmak için çok çaba sarfettiler ama geç kalmışsınız dediler belki 1.5 aylık daha bekleseydi bebeğim yaşardı hayırlısı artık.

Bende anlayamadılar. 23 dr farklı şeyler söyleyince 4. üncü dr a gittim. İlaçlı filmde belli oldu. Anlayanda gerçekten anlıyor. Benim daha evlenmeden önce anlaşılmıştı. Üstelik sadee karından ultrasonla gördü dr. Sonra başka hastaneye gittim onlar yok öyle bişey diyince üstünde durmadım. Evlendikten sonra başkasına gittim oda kalp şeklinde diyince iyice kafam karıştı. İlk bakan anlamıştı.

Bebeğim için çok üzüldüm. Allah sana büyük sabır versin inşllah aynı şeyleri bir daha yaşatmasın.

selam
benim çift rahim yanı arada bölme yok zaten cıft rahımde bölme olmaz..
o ayrı bı gruba gırıyo bızım ıkı ayrı rahım war benımde bı dusugum oldu
rahım fılımı cektırdım ben
cok erken den bılıyodum bu sorun oldugunu fılım sonrası dr ıkıncı gebelıkde dusukle sonuclanır dedı
cok aglamıstım
ama ızmıttekı sureklı geldıgım dr bıdaha dene 1 bucuk aylık bebek sıgmadıgı ıcın dusmus olamaz dedı
we bız yenıden denedık o ay hamıle kaldım su an 7.ayımın ıcındeyım sag rahımde yerlestı kuzum :nazar:
allahım herkese kısmet etsın

benim sorunumda çift rahim.haziranda 4,5 aylık bebeğimi düşürdüm.bundan önce bir oğlum oldu şu an 4 yaşında.şimdi bir çocuk daha düşünüyorum ama korkuyorum.tekrar aynı şeyi yaşamak istemiyorum.doktorum ankarada ameliyat olmamın daha garantili olacağını söyledi çok kararsızım

selam
benim çift rahim yanı arada bölme yok zaten cıft rahımde bölme olmaz..
o ayrı bı gruba gırıyo bızım ıkı ayrı rahım war benımde bı dusugum oldu
rahım fılımı cektırdım ben
cok erken den bılıyodum bu sorun oldugunu fılım sonrası dr ıkıncı gebelıkde dusukle sonuclanır dedı
cok aglamıstım
ama ızmıttekı sureklı geldıgım dr bıdaha dene 1 bucuk aylık bebek sıgmadıgı ıcın dusmus olamaz dedı
we bız yenıden denedık o ay hamıle kaldım su an 7.ayımın ıcındeyım sag rahımde yerlestı kuzum :nazar:
allahım herkese kısmet etsın

benimde ilk çocuğum sağ rahmimdeydi hiç problem yaşamadım.şimdi oğlum 4 yaşında.inşallah hayırlısıyla bebeğini kucağına alirsın:nazar::nazar:

X