Evi böcek sardı, ağlıyorum.

Aynı sorun benim anneannemin evindede olmuştu.Dedem ve anneannem iki kişiler evde fakat benim anneannem herşeyi bol bol almayı sever kuru bakliyatlarıda bolbol alıp mutfağa dolduruyor.Annem her temizliğe gittiğinde bütün mutfak dolaplarını beyaz kelebekler sarmış oluyordu.Çünkü anneannem iki kişi olmalarına rağmen uzun zamanda tüketemeyecekleri kadar çok bakliyat alıyordu sanki kıtlık çıkacak savaş çıkacak.. Temizliyordu fakat tekrar gittiğinde yine oluyordu.Neyseki artık olmuyor çünkü anneannemler annemin yanına taşındı :KK1:tabi kelebeklerden kurtulmak içindeğil başka sebepten......

Ben buzdolabına koyulan yiyecekler haricinde ne varsa yani tüm bakliyatlar hepsini mutfak dolabının bir gözüne dolduruyorum ve hepsini ayrı ayrı kapaklı plastik kavanozlara koyup üzerlerinede birer kaşık tuz serpiyorum bu şekilde aylarca kalsada ne bozuluyor nede böceklenme oluyor.Daha önceden cam kavanozlar kullanıyordum fakat cam kavanozlarda pirinç yeşil mercimek falan böcekleniyordu.6 yıldır bu şekilde kullanıyorum hep plastik kavanozlarda hiç böceklenme kelebeklenme olmuyor.Birde kuru bakliyatlar poşetleriyle muhafaza edilince alışverişe çıkıp yenisi alındığındea bir önceki aydan kalan bitmemiş paket unutulabiliyor.herşeyin kavanozu belli olunca öyle bir sorun olmuyor.çünkü hep kavanozdan kullanılıyor ve bitmeden yeniside alınmıyor.....

merhaba meliss81 gerçi çok uzun süre olmuş ama bende internette araştırıken seninde benimle aynı sorunu yaşadığını farkettim benim evimde de sendei gibi beyaz toz gibi böcekler var ve yok edemiyorum iki kere ilaçlatmama rağmen ölmediler ne yapacağımı bilemiyorum çok çaresizim sen kurtuldunmu bilgi verirsen çok sevinirim.

Bende aynı sorunu yaşıyorum birkaç aydır.Kurtulmaya çalışıyorum bunlardan.Biraz araştırınca öğprendimki bunlara güve deniyormuş .2 tür oluyorlarmış.Bakliyat güvesi ve elbise -kumaş ..güvesi.
bizim evdeki pirinçten kaynaklandı.pirinç böceklenip kurtlanmaya başladı.başkasına sorduğumda nemlenmiştir bişeye ser kurut dedi.mutfakta bir örtü üzerine serip kurutmaya çalışınca tüm mutfağa dağıldı.kilolarca bakliyat çöpe attım.temizledim heryeri. aldığım bir pişirimlik bakliyattan artanlarıda buzdolabında saklıyorum yine olmuyor.üzerinden 3-4 ay geçti yine tek tük kelebek var ortalarda .araştırınca kapaklı cam kavanozlardaki nane -kekik gibi baharatların içine girmişler.yine dolaşıyorlar.bu öyle kötü durumki kapalı paket makarnaların bile birşekilde poşetini delip yavruluyorlarönce beyaz nokta gibi yavruluyorlar,sonra bakliyat içinde topaklanarak içinde kurtlanma oluşturuyor sonrada kelebekleşiyor.bir büyük marketler zincirinde ince bulgur bakarken paketin içinde bunları görünce market görevlisinide çağırdım uyardım.kurtulamadım birtürlü,sinirlerim bozuldu..

Bende aynı sorunu yaşıyorum birkaç aydır.Kurtulmaya çalışıyorum bunlardan.Biraz araştırınca öğprendimki bunlara güve deniyormuş .2 tür oluyorlarmış.Bakliyat güvesi ve elbise -kumaş ..güvesi.
bizim evdeki pirinçten kaynaklandı.pirinç böceklenip kurtlanmaya başladı.başkasına sorduğumda nemlenmiştir bişeye ser kurut dedi.mutfakta bir örtü üzerine serip kurutmaya çalışınca tüm mutfağa dağıldı.kilolarca bakliyat çöpe attım.temizledim heryeri. aldığım bir pişirimlik bakliyattan artanlarıda buzdolabında saklıyorum yine olmuyor.üzerinden 3-4 ay geçti yine tek tük kelebek var ortalarda .araştırınca kapaklı cam kavanozlardaki nane -kekik gibi baharatların içine girmişler.yine dolaşıyorlar.bu öyle kötü durumki kapalı paket makarnaların bile birşekilde poşetini delip yavruluyorlarönce beyaz nokta gibi yavruluyorlar,sonra bakliyat içinde topaklanarak içinde kurtlanma oluşturuyor sonrada kelebekleşiyor.bir büyük marketler zincirinde ince bulgur bakarken paketin içinde bunları görünce market görevlisinide çağırdım uyardım.kurtulamadım birtürlü,sinirlerim bozuldu..
ben de arada makarna paketinin içinde minik toz gbi şeyler görüyorum ama hareketsiz.. makarna kırıntısı olduğunu tahmin ediyodum. sen öyle diyince huylandım:18:

evini sürekli havalandır o nem bide rütübetten geliyo aynısı bizdede olmustu temizledıkten sonra o odanın camını hiç kapatma 1 güne yok olurlar

Tùm evi boyat tatlım ben o şeklde kurtuldum yoksa yumurtalarını her yere yaptıklarından bir sure sonra tekra:KK30::KK30:r çıkıyorlar.

Çok zor canım birde kurt daha da tiksindiricidir işe başlayacağın zaman kısmet işte çok zor olmuştur Allah bir daha göstermesin inşaallah. Bizimkinin en kötü yanı kimse ne olduğunu neden olduğunu söyleyemiyor bu nasıl ürer nasıl yayılır nedir sebebi bilse insan ona göre hareket eder beni rahatsız eden bu zaten.

Merhabalar arkadaşlar, bende güve problemime çare bulmaya çalışırken kendimi burada buldum:) ve konuyu görünce yıllar önce başıma gelen olayın aynısı olduğunu gördüm ve ben o beyaz toz gibi ama canlı böceklerin ne olduğunu çok iyi bildiğimden size de söyleyeyim belki yardımı olur diye düşündüm. Konuyu açalı yıllar olmuş ama belki hala neden olduğunu keşfedememiş ve hala aynı sorunla uğraşıyor olabilirsiniz...

Bundan yıllar önce bir gün dışarı çıktığımda siyah montumun kolunda beyaz beyaz tozlar gördüm, sirkelemeye çalıştım baktım gitmiyorlar, iyice yakından baktım ki canlılar :KK43: ıyyyy çok korkmuştum ve iğrenmiştim. Hemen eve geldim üzerimi çıkardım sonra kollarıma baktım ki, kollarımda yürüyorlar :KK43: yüzümde de gördüm :KK43: ne olduklarını anlayamadım, neyseki ablama söyledim ve gösterdim, bizde evde başladık bunlar ne diye aramaya....

evde araştırma yaparken kolum buzdolabına değdi birde baktım ki kolum bembeyaz, bizde buzdolabının altını üstüne getirdik, ve sonunda ne olduğunu bulduk :) şimdi belki bazılarınız bilir ki hani annelerimiz yufka açar da onu sacda pişirir sonra onlar böyle kuru kuru olur koparır yersin, annemde onlardan yapıp bir kısmını buz dolabının üzerine koymuş, ve onlar bir şekilde belkide yemek buharından bilemiyorum ıslanmışlar, yufkaları bir indirdik aman Allahım rengi tamamen griye dönmüş, koskoca yufka büyüklüğünde koloni yaşıyor orada, baktığınızda bozulmuş gibi görünebilir ama dikkatli bakınca binlerce canlı olduğunu anlayabiliyorsunuz.....

Yani arkadaşlar bunlar un böceği... una eğer bir damla bile su değse anında canlanıyorlar :) bizde tabiki önce o yufkaları sonra da evde ki bütün unu attık, baştan aşağı heryeri çamaşır suyuyla temizledik... Bu arada insanların üzerinde de olabiliyor kaşındırıyor:KK43: o kadar çok böceği görünce korkudan bütün vücudumu birden kırmızı lekeler kapladı cildiyeye gidip ilaç aldım falan filan ve geçti......

şimdi size önerim bunları çamaşır suyuyla falan temizleyince gidiyor bir daha olmuyor, ama evde un tutmayın, yapacağınız kadar un alın, tabiki eve aldığınız ekmeklerde de olabilir, eminim fırınlarda bu böceklerden çok çok vardır.... bir çoğumuz da bence bunları farkında olmadan yiyoruz... ben o günden sonra ekmek yemiyorum, eve de hiç ekmek veya un sokmuyorum.....

temizleme işleminize rağmen bunlar hala evinizde çıkıyorsa, sebebi, unlu şeylerdir.....

umarım yardımcı olabilmişimdir..... sevgiler hepinize....

En güzeli bocek.ilaci eczaneden.al.heryere sık kapat camlarinida sende annene falan git aksam geldiginde ac camlari havalansin hic bisey kalmaz..benim.tavanimda vardi şuan yok

Eğer bizlm gibi akdeniz ikliminde yaşıyorsanız her şeyi buzdolapta
bulundurun un,nescafe,bakliyat
öyle süslü kavanozlarda dışarıda saklayamazsınız buralarda böcek,sinek,yılan çok birde yeşilliğin çok olduğu yerdeyseniz
sumak,kırmızı biber bunlarda kurtlanıyor sıcaktan en iyisi az almak burda zaten az almak geçerli , patateste,soğanda
dayanmıyor hep kurtlanıyor

Konu 2010 . 4 yil geçmiş

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Böcekler için tek çare iyi bir ilaçlama şirketi. Ben daha evli değildim annemler yazlıktaydı ben çalışıyordum evde tek kalıyordum. Evi kocaman iğrenç hamamböcekleri bastı bende ağladım o böcekler yüzünden. Her an her yerden çıkabiliyorlardı. İlaçlattım evi birde evde dört kedi var işe giderken kedileri kapattım balkona iyice ilaçladı adam evi. Gece bir geldiydimki salonun her yerinde ölü koca koca böcekler. Nefret ediyorum böceklerden.
Bir daha olursa bir daha ilaçlat evi. Süpürgeyle falan gitmez onlar.

Günaydın kızlar ben yeni evli sayılırım bii süre önce kabuklu ceviz ve fındık almıştık mutfakta masamın altında poşette duruyordu ben tabi tecrübesiz olduğumdan aklıma böcekleneceği gelmedi dün akşam poşeti alıp cevizleri kırmak istedim ancak bir batım ki bütün poşeti beyaz kepek büyüklüğünde böcekler sarmış ceviz fındık beyaz o böceklerin içinde görünmüyor etrafı incelemeye başladım bütün mutfağı sarmış meğerse ama küçük ve beyaz olduklarından zor görünüyor akşam bi şeyler yaptım temziledim olmadı şimdi eşim işe gitti arkasında etrafı inceledim bütün holde kapılarda banyoda varlar dikkatli inceleyince görünüyormuş oturdum ağlıyorum ne olur yardım edin bunlar nedir bilen var mı ne yapsam bilemiyorum

Sizi cok iyi anlıyorum bizede bahçeden nar gelmişti balkona koydum Allah'ım almaya gittim akrep gibi böcekler tepsiyi fırlattım zangır zangır titriyorum kusacam ağlıyorum korkudan falan ama annem iyice sildi yere basamıyordum korkudan ama sizinki kurt gibi evi ilaçlatsanız iyi olur yoksa eşyalarınızıda yiyebilir tahta kurusu gibi

4 yıllık konu yaa.
Biraz dikktli baksanız tarihe falan
:KK20:

Dikkat ederseniz konu 2010 da açılmış ama 2013 e kadar devam etmiş !... eminim yazan herkes tarihin farkındadır!...

tarihe dikkat etsenize yazısı çok gereksiz oldu, sonuçta insanlar deneyimlerini paylaşıyor... yıllar geçmiş olabilir ama sorun aynı sorun... bu konuda yazacak bir şeyiniz varsa cevaplayın lütfen.... aksi takdirde insanları dikkatsiz ve sizden daha az zeki yerine koymanın bir anlamı yok .... kendi güdülerinizi tatmin etmiyorsanız tabi :)

Konu eski ama anlatmadan geçemeyeceğim hayatımda iz bırakan böceklerimden.
Yıl 2011 temmuz. Evimden çok uzakta başka bir şehire atandım, giriş katı bir daire tuttum. O sıra nişanlıyım 3 ay sonra düğünüm var ama eşimle 14 saat mesafemiz olacak evlenince. Psikolojim bozuk yani.Bir tane bile insan tanımadığım hiç bilmediğim bir şehirde evimi kalorifer böcekleri bastı. Ama öyle böyle değil. Muftağın ışığını açtığımda ortada en az 15 tane fırıl fırıl gezen böcek görüyorum. Buzdolabıma giriyorlar, çatal kaşıkların, tokalarımın, kitaplarımın, çantamın içinden heryerden kocaman sarı iğrenç böcekler fışkırıyor. Yatağımın içinde bile varlardı. taşınayım dedim eşyalarla fayda etmez dediler, ilaçlatıyorum evi ama apartmanda olduğu için fayda etmiyor. Yönetime söylüyorum apartman sakinleri para vermemek için bizde böcek yok diyorlar. Orası rutubetli ve insanlar böyle şeylere aldırmıyorlar.
Ztn psikolojim bozukken bu böcekler beni duman etti. Gece rüyalarımda kafam boyunda böcekler üstüme saldırıyordu. Yazın sıcağında kafama kadar pike çekerdim. Çünkü üstümde yürüdükleri olmuştu. Yalnızdım birde çok yalnız. Başucumda raidle yatıyordum, hergün ağlıyordum. Gidecek bir yerim yoktu, yardım edecek kimsemde yoktu. İnternetten bi ton ilaç siparişi vermiştim. harcadığım paranın haddi hesabı yok. Korkmuyordum tiksiniyordum. Bir bardak su içmek için önce temiz bardağı yıkamam gerekiyordu. Bacaklarımı kaşımaktan yara olmuştu. Dışardan yemeye başladım. eylüle kadar böyle geçti. Sonra düğün için izne çıktım, ekimde döndüğümde ne ölüsü ne dirisi vardı hiçbirinin. O kdr böceğe noldu bilmiyorum. Sonraki sene yeşil çekirge türedi evde, onlara duacı oldum kalorifer böceğinden sonra. Apartmanda 3 tane fare gezdi, 2 ay kimse sallamadı. Kapının altına bezler seriyodum, rüyamda fareler evi basıyordu. Diğer yaz salonda hemen yanı başımda akrep buldum. Allahtan o sıra eşim yanımdaydı. salonda kendi başına takılıyodu akrepcağız. Bi arada kara fatmalar balkonumda gezdi, ama allahtan içeri gelmediler. Yine kaşınmaya başladım. Evimin arkasında çay bahçesi vardı, yani ham çayların yetiştirildiği araz, ondan dolayı bu kadar haşere vardı. Tabi nem, apartmanın pisliği falan. Tayinim çıktı kurtuldum. Şuan evimde minicik bir böcek görsem 1 hafta huylanıyorum ya evimi basarsa diye. Yine kaşınmaya başladım.

Konu eski ama anlatmadan geçemeyeceğim hayatımda iz bırakan böceklerimden.
Yıl 2011 temmuz. Evimden çok uzakta başka bir şehire atandım, giriş katı bir daire tuttum. O sıra nişanlıyım 3 ay sonra düğünüm var ama eşimle 14 saat mesafemiz olacak evlenince. Psikolojim bozuk yani.Bir tane bile insan tanımadığım hiç bilmediğim bir şehirde evimi kalorifer böcekleri bastı. Ama öyle böyle değil. Muftağın ışığını açtığımda ortada en az 15 tane fırıl fırıl gezen böcek görüyorum. Buzdolabıma giriyorlar, çatal kaşıkların, tokalarımın, kitaplarımın, çantamın içinden heryerden kocaman sarı iğrenç böcekler fışkırıyor. Yatağımın içinde bile varlardı. taşınayım dedim eşyalarla fayda etmez dediler, ilaçlatıyorum evi ama apartmanda olduğu için fayda etmiyor. Yönetime söylüyorum apartman sakinleri para vermemek için bizde böcek yok diyorlar. Orası rutubetli ve insanlar böyle şeylere aldırmıyorlar.
Ztn psikolojim bozukken bu böcekler beni duman etti. Gece rüyalarımda kafam boyunda böcekler üstüme saldırıyordu. Yazın sıcağında kafama kadar pike çekerdim. Çünkü üstümde yürüdükleri olmuştu. Yalnızdım birde çok yalnız. Başucumda raidle yatıyordum, hergün ağlıyordum. Gidecek bir yerim yoktu, yardım edecek kimsemde yoktu. İnternetten bi ton ilaç siparişi vermiştim. harcadığım paranın haddi hesabı yok. Korkmuyordum tiksiniyordum. Bir bardak su içmek için önce temiz bardağı yıkamam gerekiyordu. Bacaklarımı kaşımaktan yara olmuştu. Dışardan yemeye başladım. eylüle kadar böyle geçti. Sonra düğün için izne çıktım, ekimde döndüğümde ne ölüsü ne dirisi vardı hiçbirinin. O kdr böceğe noldu bilmiyorum. Sonraki sene yeşil çekirge türedi evde, onlara duacı oldum kalorifer böceğinden sonra. Apartmanda 3 tane fare gezdi, 2 ay kimse sallamadı. Kapının altına bezler seriyodum, rüyamda fareler evi basıyordu. Diğer yaz salonda hemen yanı başımda akrep buldum. Allahtan o sıra eşim yanımdaydı. salonda kendi başına takılıyodu akrepcağız. Bi arada kara fatmalar balkonumda gezdi, ama allahtan içeri gelmediler. Yine kaşınmaya başladım. Evimin arkasında çay bahçesi vardı, yani ham çayların yetiştirildiği araz, ondan dolayı bu kadar haşere vardı. Tabi nem, apartmanın pisliği falan. Tayinim çıktı kurtuldum. Şuan evimde minicik bir böcek görsem 1 hafta huylanıyorum ya evimi basarsa diye. Yine kaşınmaya başladım.

Çok geçmiş olsun, bende nefret ediyorum böceklerden, hem tiksiniyorum hem korkuyorum :KK43: benimde şuan evimde güve var bir sürü :KK43: hep minicik oluyordu ama dün büyüklerinden gördüm 3 tane. 2 si öldü ama biri kayıp :KK43: bunlar yumurtlayıp duruyor :KK43: bende eve ilaç aldım her yeri ilaçladım şimdi ölülerini buluyorum.... apartmanın alt katındayım , yanda depo var oraya kağıt eski dolap falan koymuşlar sanırım oradan geliyor, gerçi oraya da girip baktım bir tane bile uçan güve yok ama sanırım yiyecek bir şey olmadığından evlere giriyorlar :KK43: bende dış kapımı ilaçladım, sabah kapının dışında da ölü güveler buldum:KK43: evimde eşyalarımda mutfağımda yuva yapmamışlar çok şükür ama evde sürekli uçan bir şeylerden tik oldum, sürekli kaşınıyor ve duş alıyorum devamlı temizlik yapıyorum :KK43:

arkadaşlar konu çok eski farkındayım ama konu böcekler olunca danışmak istedim lütfen birisi cevap versin. bugün kızımın çamaşırlarını dolabına yerleştirirken bir baktım 1 yıldır dolabında duran lavanta keselerinden toz akmış sanki içi boşalmış neyse sidim attım keseleri sonra bir baktım lavanta keselerinin yanındaki battaniyelerde larva var ama ölmüş gibi battaniye yünlüde pamukluda değil naylon sentetik yani böcek yiyemez. lavantanın yanısıra sabunda var dolapta böcek gelmez benim bildiğim lavanta ve sabuna şimdi battaniyeyi ve yanındaki yelekler var onları balkona koydum güneşe yıkayacağım birazdan dolabın başka yerinde de yok. koca dolabı yıkayayım mı? birde bu güvemidir nedir ölüydü ama bözek ve larvalar minnacık birşey. hergünde ev silerim toz alırım bunu fark etmedim yeni olmuş heralde çıldırıcam ya o kadar dikkat ediyorum .....

Selam konu açılalı epey olmuş ama, ben aynı dertten yeni muzdarip olduğum için ve olabilecekler için yazmak istedim. Sırf bu konu için siteye üye oldum, yaklaşık 1 ay önce ana konu olan o minnacık un tozu gibi böceklerin bir gecede tüm mutfağımı sarmasıyla şoka girerek, internette ararken burayı da görmüştüm. Ne yaptıysam başa çıkamadığım, tüm gece bütün mutfağı yıkadığım ama sabah hepsini yerli yerinde bulduğum bu minnacık canavarların çözümünü aynı gece bir tesadüf eseri buldum. Ve belki bundan sonrası için faydası olur düşüncesi ile yazayım dedim. Öncelikle bu minik haşerelerin yumurtladığı yeri mutlaka bulmalısınız, ahşap, sunta vs gibi yerlere konuşlanıyorlar. Bunu nasıl anlayacağız derseniz temizlik yaptıktan sonra sıkı takip gerekiyor. Yumurtladıkları yerden yağmur yağar gibi çıkıyor. Bir yerde okuduğuma göre bir dişi 100 civarı yumurta bırakıyormuş gerisini siz düşünün. Bulduğunuz çıkış noktasına herşeyi göze alıp kullanım dışı bir alan ve zarar görmeyeceğiniz bir yer ise saf tarım ilacı dökmenizi tavsiye ederim. Bildiğiniz deney yaptım sulandırılmış tarım ilacının içinde yürüdüklerini gözümle gördüm :KK43: Benim mutfak rafımın suntalarına yerleşmişlerdi, mutfak eşyası değen bir yer değildi ve damlalıkla damlattım buralara. Asıl olan kalanların başka yerlere yerleşmeden yok olmasını sağlamak. Siz bişeyi yıkarken onlar öteki şeylerin üzerine yerleşiyorlar. Ve o kadar küçüklerki mutfakta heryere nüfuz edebiliyorlar. Bu yaratıklardan kurtulma çabası içindeyken tiksindiğim için durmadan ellerimi yıkayıp kolonyalarken birden aklıma geldi ve bir kabın içinde dolanan minik yaratıkların üzerine kolonya döktüğümde hareketsiz kaldıklarını gözlerimle gördüm. Ertesi gün şişe şişe kolonya alıp fıs fısın içine doldurarak bütün mutfağı en ufak deliklere kadar kolonya ile yıkadım resmen :) burada biraz sabır gerekiyor. Siz her yere ulaştı sansanız bile aradan dereden çıkanlar olabiliyor. Onun için ben bir hafta boyunca sabah ve akşam tüm mutfağımı kolonya ve fısfıs ile ( ilk gün yerlere ve pervazlara şişe ile boşaltmıştım) kolonyaladım. Şu an hepsinden kurtulmuş durumdayım. Dilerim kimsenin başına gelmez ve başına gelende bu yazıyı okuyup çare bulabilir kendine ...

4 yıllık konu yaa.
Biraz dikktli baksanız tarihe falan
:KK20:

Dikkat ederseniz konu 2010 da açılmış ama 2013 e kadar devam etmiş !... eminim yazan herkes tarihin farkındadır!...

tarihe dikkat etsenize yazısı çok gereksiz oldu, sonuçta insanlar deneyimlerini paylaşıyor... yıllar geçmiş olabilir ama sorun aynı sorun... bu konuda yazacak bir şeyiniz varsa cevaplayın lütfen.... aksi takdirde insanları dikkatsiz ve sizden daha az zeki yerine koymanın bir anlamı yok .... kendi güdülerinizi tatmin etmiyorsanız tabi :)

Aynen ya bazilari kendisini cok zeki zannediyor.

Milletin derdi ortak ki konu devam etmis... Sanki kimse anlamadi tarihi... Hey Allahim...

X