Nohut Ve Fasülye Pişirmenin Püf Noktaları

verdinaaz

hedef 65
Kayıtlı Üye
17 Ocak 2009
1.865
116
Hepimiz nohut ve fasulye pişirirken 1 gün önceden ıslatırız...Bi çözüm buldum...a.s

Nohutu yıkayıp düdüklü tencereye koydum üzerine suyunu ekledim kaynamaya başlayınca 15 dakika kaynattım...Düdüklünün havasını almadan yarım saat beklettim... Düdüklüyü açtığımda nohutlar çok güzel şişmişti...:1rolleyes:
Ve yemeğimi yaptım 40 dakika kaynadı ve nohut pişmişti...

Aynısını fasulye içindde deneyebiliriz...:1rolleyes:

bende aynı şekilde pişiririm....dediğin gibi 15 dk'da olay tamamdır..:)

Hepimiz nohut ve fasulye pişirirken 1 gün önceden ıslatırız...Bi çözüm buldum...a.s

Nohutu yıkayıp düdüklü tencereye koydum üzerine suyunu ekledim kaynamaya başlayınca 15 dakika kaynattım...Düdüklünün havasını almadan yarım saat beklettim... Düdüklüyü açtığımda nohutlar çok güzel şişmişti...:1rolleyes:
Ve yemeğimi yaptım 40 dakika kaynadı ve nohut pişmişti...

Aynısını fasulye içindde deneyebiliriz...:1rolleyes:

bu benım ıslamdıgım zman her zman yaptıgım bı şeydır...

uzun zmanda pişmiş 40 fazla geldi bana..:1no2:

Bende düdüklüde haşlarım Buzluğa atarım.
İstediğimde hemencicik yaparım..

bu benım ıslamdıgım zman her zman yaptıgım bı şeydır...

uzun zmanda pişmiş 40 fazla geldi bana..:1no2:

O benim nohutumdan kaynaklanıyodur eminim :1rolleyes: İkinci defa pişirdim nohutu ilk pişirdiğimde 2 gün suda beklettim 1 saaten fazla pişirdim ama pişmedi...Nasıl bir nohuttuysa :1rolleyes: ayrıcada nohutu ıslatmadan denedim...

Son düzenleme:
O benim nohutumdan kaynaklanıyodur eminim :1rolleyes: İkinci defa pişirdim nohutu ilk pişirdiğimde 2 gün suda beklettim 1 saaten fazla pişirdim ama pişmedi...Nasıl bir nohuttuysa :1rolleyes: ayrıcada nohutu ıslatmadan denedim...

hımm anladıım ıslatmadan pişiriyosun sen???????*

arkadaşlar düdüklü tencere kullanmayana nasıl bir öneriz var ıslattığım zaman bile ertesi gün 2 saat te yine pişmiyor kısık ateşte mi yoksa yüksek ateştemi pişiriyonuzzz yemeği yaparkennnn

ben bir gün önceden ıslatıyorum. akşam yemeğimi hazırlarken nohut yada fasulyeyi yıkayıp kaynatıyorum.
Yemeğimizi yiyene kadar haşlanıyor.
Sonra o suyunu döküyorum ve üzerine tekrar kaynamış su koyarak yaklaşık 20 dakika haşlıyorum
ocaktan alıp ağzı kapalı olarak o gece bekletiyorum .
Ertesi gün akşam eve geldiğimde soğanı salçayı varsa eti kavurup üzerine suyuyla birlikte haşlanmış bakliyatı koyuyorum.
sadece 15 - 20 dakikada ben salatayı yapıp masayı kurana kadar yemeğim pişmiş oluyor..
Ve çok lezletli olduğu söylenir. Naçizane tavsiyem ıslatılarak yapılan yemeklerde ıslatma suyunu dökmeyin.
Çünki tüm tat o suya geçmiş oluyor. Daha önce bende pratik olsun diye 1- 1,5 kilo bakliyatı haşlayıp dondurucuya atıyordum
ee haşlama suyu dökülmüş olduğu için o yemek çok tatsız oluyordu. artık dondurucudaki nohutları sadece pilav için kullanıyorum.

arkadaşlar düdüklü tencere kullanmayana nasıl bir öneriz var ıslattığım zaman bile ertesi gün 2 saat te yine pişmiyor kısık ateşte mi yoksa yüksek ateştemi pişiriyonuzzz yemeği yaparkennnn

Düdüklü tencere olmadan hiç pişirmedim ama nohutu ıslat bi gün beklet pişirmeden önce nohutu 15-20 dakika haşla tencerenin kapağını iyice kapat hava almasın yarım saat beklet...İyice şişsin sonra pişir...

güzel paylaşım canım sana katılıyorum....:lepi:
birde yeni öğrendim tuzu fasulye ve nohut pişince koymak lazımmış düdüklüye...
pişmeden başlangıçta koyulursa ne nohut ne fasulye pişmezmiş..
( bunu 1 düdüklü tencere kaybettikten sonra öğrendim)
kaydirigubbakcemile3

Haşladığınız kuru fasulyenin kabukları çıkıyorsa kaliteli bir fasulye değilmiş aklınızda bulunsun-tatlicadiarzu-

çok güzel canım ama dipnot( ben ıslatma işlemini pişmesi için değil gazını almak için yapıyorum) akşamdan ıslatırım gelgit suyunu süzer kaynar su eklerim pişireceğim ana kadar ziraaa 2 kişi aynı odada uyuyamıyoruz yawww:roflol:

Ben geceden suya koyuyorum ve şişen bakliyatı buzluğa atıyorum yani haşlamıyorum.Buzluktan çıktıktan sonra ise hemen yemek yapıyorum yani haşlaman gerekmiyor ayrıca yumuşacık oluveriyor fasulyede nohutta...

nohutları düdüklüde unutup yaktım..
hadi bakalım nolcak şimdi...
oooooooooooooooofffffffffffffffff unutkan salağın tekiyim ben....

Sizlere bir pif noktasi vereyim: nohutu islattirken icine ilave edeceginiz tuz onu daha cabuk kivama getirmeye yarar. Ayrica cok daha guzel pisiyor.

X