Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

merhabalar..
babam 2010 yılında vefat etti.. babamın ise şuan mütayitte olan dairesi var ve annem bu mütayitte olan daireyi benim üzerime, kardeşlerimin de imzasını alarak TAPUSUNU bana verecek..
kardeşlerim de bunu kabul ettıler.. Çünkü benim durumum olmadığından, eşimin de sürekli beni dövüp dışarı atmasından dolayı bunu kabul ettiler.. fakat ilerde kardeşlerim bu dairenin tapusunu bozabilirler mi? Öyle bir sorunla karşılaşmamak için nasıl bir evrak hazırlamalıyız, bunu nerde yapmam lazım lütfen beni aydınlatır mısınız.. TEŞEKKÜRLER...

merhaba..
Biz 6 kardeşiz.. Babam 2010 yılında etti.. Vefat etmeden önce, şuan mütaitte yapılmakta olan dairenin, kardeşlerimin de imzasını alarak, annem tapusunu bana verecek fakat benim evliliğim, şimdiye kadar hep benim çabamla ayakta kaldı.. Ama bunun da sonu yok biliyorum.. Eğer ayrılırsak, eşim, annemin bana vereceği dairede hak sahibi olur mu? Olmaması için nerde, nasıl bir evrak hazırlamalıyız? Lütfen bana yol gösterin..
Bir de bu dairenin vekaleti yapılması için mütaite verildi.. Daire bitince, mütait daireyi anneme tekrar satış yapacak.. Tapunun mütaitten direk satışı bana yapılması mı dogru olur ya da tapuyu annemin üzerinden mi alsam dogru olur?
annemin tapuyu ne şekilde benim üzerime vermesi lazım ki, eşim, boşandığım zaman, babamın olan bu dairede hak sahibi olmasın.. Lütfen yardımcı olun..

Merhaba avukat arkadaşlar bana da yardım edermisiniz lütfen ?

Işyerimizde yapılan sayımda çok fazla sayıda eksik mal çıktı ve şirket
eksik mallardan bizi sorumlu tutuyor.ellerinde hiç bir kanıt olmadığı halde
hakkımızda şikayette bulundu bizim ifadelerimiz alındı ve savcılığa gönderildi
bu nasıl oluyor nasıl ellerinde hiç bir kanıt olmadan bunu yapıyorlar ifadelerimizin alındığı
gün iş feshimiz yapılmış 2 gün sonra evlere haklı yere işten çıkarıldınız diye ihbarname geliyor
işsizlik maaşı alamayalım diye en ağır suçu atıyorlar bu nasıl bir düzen nasıl bir dünyadır
kaç gündür düşün düşün kafayı yicem ben hakkımı kimseye yedirmem şimdşi benim öncelikle ne yapmam gerekir karşı tarafa hangi davaları açabilirim acil yardım lütfen:KK43:

merhaba..
Biz 6 kardeşiz.. Babam 2010 yılında etti.. Vefat etmeden önce, şuan mütaitte yapılmakta olan dairenin, kardeşlerimin de imzasını alarak, annem tapusunu bana verecek fakat benim evliliğim, şimdiye kadar hep benim çabamla ayakta kaldı.. Ama bunun da sonu yok biliyorum.. Eğer ayrılırsak, eşim, annemin bana vereceği dairede hak sahibi olur mu? Olmaması için nerde, nasıl bir evrak hazırlamalıyız? Lütfen bana yol gösterin..
Bir de bu dairenin vekaleti yapılması için mütaite verildi.. Daire bitince, mütait daireyi anneme tekrar satış yapacak.. Tapunun mütaitten direk satışı bana yapılması mı dogru olur ya da tapuyu annemin üzerinden mi alsam dogru olur?
annemin tapuyu ne şekilde benim üzerime veresi lazım ki, eşim, boşandığım zaman, babamın olan bu dairede hak sahibi olmasın.. Lütfen yardımcı olun..

tam anlıyamadım demek istediğinizi ancak miras yoluyla ya da herhanği bir şekilde karşılıksız kazanma yolu ile elde ettiği malvarlığı değerleri, Medeni Kanuna göre kişisel mal olarak sayılmıştır.Dolayısıyla eşiniz boşansanız dahi bunda hak iddia edemez.Ancak mütahitin size satış yapması karşılıksız kazanıma girmediği için o durumda hak sahibi olabilir.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

merhaba, biz ev almaya karar verdik fiyatta da anlaştık ama dairenin tapusunu belediyede gösterdiğimizde binanın yüzde 90'ı yapılmış olarak görünüyor yani dosyası kapanmamış dediler. şimdi sorun olmaz ama iskanı alınınca karşınıza çıkar dedi. nasıl bir sorun çıkar acaba karşımıza? yıkım ihtimali mi olur yoksa para cezası mı? ayrıca daire kat irtifaklı. en kısa zamanda cevaplarsanız memnun olurum. şimdiden teşekkürler...

merhabalar benim de bir sorum olacak.Kuzenim yaklaşık 20 senelik evli fakat eşi sürekli aldatıyor kötü davranıyor bir kaç kere şiddete başvurmuş kuzenim de boşanmayı düşünüyor ama korkuyor çünkü eşi çok varlıklı bir adam kuzenimin üstüne bir kaç tane ev dükkan var bunları boşanırlarsa alabilirmi? mallar yarı yarıya ayrılıyor dediler doğrumu kuzenim eşinin mallarından da talep edebilirmi? 2010 ağustos ayında kuzenime silah çekmiş çocukları annesi şahitmiş onların şahitliği mahkemede geçerli olurmu? eşi kumar oynuyor sabıkası da pek temiz değil bir kaç kere cezaevine girip çıkmışlığı var çocukları babaya vermezler dimi? bir de tazminat davası açsa kazanırmı ? lütfen yardımcı olun çok zor durumda çünkü:KK14: şimdiden çok teşekkürler..

merhabalar benimde bir sorum olucak....eşimin 2. eşiyim...
ilk evliliğinden 2 çocuğu var...eşim annesine köyde ev yaptıracak ve taksitlerini beraber ödeyeceğiz..
evin tapusu kocamın adına çıkacak bundan çocuklarının faydalanmaması için ne yapmam lazım..
çünkü zar zor ödeyeceğiz ve bundan başka güvencem yok...ne yapmalıyım yardım edin lütfennnnnnnn

merhabalar benimde bir sorum olucak....eşimin 2. eşiyim...
ilk evliliğinden 2 çocuğu var...eşim annesine köyde ev yaptıracak ve taksitlerini beraber ödeyeceğiz..
evin tapusu kocamın adına çıkacak bundan çocuklarının faydalanmaması için ne yapmam lazım..
çünkü zar zor ödeyeceğiz ve bundan başka güvencem yok...ne yapmalıyım yardım edin lütfennnnnnnn

çocukların faydalanmamasından kastınız miras durumunda mı daha açık yazarsanız yardımcı olabilirim

merhabalar benim de bir sorum olacak.Kuzenim yaklaşık 20 senelik evli fakat eşi sürekli aldatıyor kötü davranıyor bir kaç kere şiddete başvurmuş kuzenim de boşanmayı düşünüyor ama korkuyor çünkü eşi çok varlıklı bir adam kuzenimin üstüne bir kaç tane ev dükkan var bunları boşanırlarsa alabilirmi? mallar yarı yarıya ayrılıyor dediler doğrumu kuzenim eşinin mallarından da talep edebilirmi? 2010 ağustos ayında kuzenime silah çekmiş çocukları annesi şahitmiş onların şahitliği mahkemede geçerli olurmu? eşi kumar oynuyor sabıkası da pek temiz değil bir kaç kere cezaevine girip çıkmışlığı var çocukları babaya vermezler dimi? bir de tazminat davası açsa kazanırmı ? lütfen yardımcı olun çok zor durumda çünkü:KK14: şimdiden çok teşekkürler..

1 ocak 2002 den önce edinilmiş mallar için iki taraf da birbirinden herhangi bir talepte bulunamaz.Yani kuzeninizin evi ,dükkanı 2002 senesinden önce alınmışsa bu kuzeninizindir yarı yarıya ayrılmaz.Aynı şekilde eşinin malları da ayrılmaz.1 ocak 2002den sonra edinilmiş mallar içinse malın nasıl kazanıldığı önemlidir.Yani eğer mallar karşılıksız kazanılmışsa,örneğin miras kalmış veya bağışlanmışsa bu durumda da mallar ayrılmaz karşı taraf talepte bulunamaz.Ancak çalışarak,bir emek karşılığı alınan mallar kaba tabiriyle yarı yarıya bölüşülür.Aile bireylerinin şahitliği mahkemede geçerlidir.Anlattığınız durumda eşin ağır kusuru vardır tazminat davası açsa kazanır,kendisine bağlanacak nafaka da daha yüksek olacaktır.Anlattığınız durumlardan daha ağır kusurlar kuzeninizde bulunmuyorsa çocukların velayeti babaya verilmez.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.Sorularınız varsa elimden geldiği kadar cevaplarım.

benimde bi sorum olacak işsizlik ödeneği almıştım 2007 dee hamileydim bana işkurdan işe davet gelmiş elime öğle bişey geçmedi geçsede gidemezdim 8 aylık hamileydim işe icabet etmediğinizden dolayı adınıza yatan parayı geri ödeyin yoksa icra takibi başlıcak diye biyazı geldi gittim doğum belgelerini de götürdüm kabul etmediler 2 taksit halinde ödedim böyle bi hakları varmı paramı geri ala bilirmiyim taksidin 2.sini 0607 2011de ödedim evrakları teslim etcem ödediğime dair bide neden 4 sene sonra mı ortaya çıkı böyle bişey parayı yatır sonra kabul edilirse geri alırsın diye baştan savdılar nereye gitmem lazım parayı alabilmem için

1 ocak 2002 den önce edinilmiş mallar için iki taraf da birbirinden herhangi bir talepte bulunamaz.Yani kuzeninizin evi ,dükkanı 2002 senesinden önce alınmışsa bu kuzeninizindir yarı yarıya ayrılmaz.Aynı şekilde eşinin malları da ayrılmaz.1 ocak 2002den sonra edinilmiş mallar içinse malın nasıl kazanıldığı önemlidir.Yani eğer mallar karşılıksız kazanılmışsa,örneğin miras kalmış veya bağışlanmışsa bu durumda da mallar ayrılmaz karşı taraf talepte bulunamaz.Ancak çalışarak,bir emek karşılığı alınan mallar kaba tabiriyle yarı yarıya bölüşülür.Aile bireylerinin şahitliği mahkemede geçerlidir.Anlattığınız durumda eşin ağır kusuru vardır tazminat davası açsa kazanır,kendisine bağlanacak nafaka da daha yüksek olacaktır.Anlattığınız durumlardan daha ağır kusurlar kuzeninizde bulunmuyorsa çocukların velayeti babaya verilmez.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.Sorularınız varsa elimden geldiği kadar cevaplarım.

çook teşekkür ederim. yani aslında tam olarak sormak istediğim şu kuzenimin üstündeki malları da eşi kendi kazanarak aldı ama eşinin üzerine yaptı yani bunların hepsini kuzenimden alabilirmi? yoksa üzerine yaptığı için hepsini alamazmı? eşi gereğinden fazla varlıklı bir bey fakat ailesine ilgisi hiç yok kumarı var eve geç geliyor bazen hiç gelmiyor bunların hepsi mahkemede göz önünde bulundurulur değilmi? sicili de pek temiz değil cezaevine bir kaç kere girmişliği var eğer eşi boşanmak istemezse ki istemeyecektir o zaman mahkeme çok uzarmı bu kadar çok olumsuz etken varken?çocuklarının hepside boşanmalarından yana çünkü huzurları yok mahkemede çocukların düşüncesi önemlimidir?kuzenim de bayan olduğu için mağdur kalırım üstümdeki malların hepsini alır diye korkuyor o yüzden karar veremiyor.çocuklarından biri reşit okuyor ona bakma zorunluluğu devam edermi okuduğu süre boyunca?

çocukların faydalanmamasından kastınız miras durumunda mı daha açık yazarsanız yardımcı olabilirim

evet ilerde miras durumunu demek istemiştim. 2 çocuğuda erkek....
bi sorum daha olacak.eşimin eski eşi hep nafaka yükseltmek için dava açıcam diyor.
fakat 2 çocuk için ayda 500 nafaka artı pc ve net masrafları var...dava açabilirmi?
açarsa bizim ne yapmamız gerek? şimdiden çok tşklerr

Öncelikle selamlar.bir kaç sorum olacak...Uzun yazarsam affola.Ama ancak böyle anlatabilirim sanıyorum....1 Temmuz'da abim vefat etti istanbul'da..Bekardı...Antika bir arabası vardı,kendi üzerine...Çok eski bi araba 50 model...Sağlığında benım uzerime yapmak istemişti ama arabasından başka birşeyi yok diye kabul etmemiştim...

Bekar olduğu için babama kalması gerekiyor sanırım şu an...Bir tane daha abim var o da istabul'da...şu an hayatta olan küçük abim arabayı aldı tabi...Onda şu an...Vefat eden abimin ölüm belgesini de sakladılar bizden...Vermeyi bırakın göstermediler bile...

Ben,annem ve babam ist'da yaşamıyoruz,ve hayatta olan abim bizle zaten konuşmadığı için arabayı aldı ve kaldı öyle...Şu an buyuk abımın kalan tek hatırası o araba...Ömrü boyunca satmadığı onun olan tek şey...Ve ben onlara bırakmak istemıyorum...Gözümün önünde olsun,sadece dursun istiyorum...Sormak istediklerim...
1-Eve kağıt falan geliyor mu abımden kalan bu miras için?
2-Dava açmamız gerekecek mi?
3-Dava açmamız halinde ölüm belgesi istenecek mi bizden? (çunku yok,vermezler)
4-Nasıl bir yol izlemeliyim,çunku benım için gerçekten çok önemli bi durum...nolur yardım

arkadaşlar bu babam adına gelmiş karaladığım yerde onun bilgileri yazıyordu adres vs.
babam mobilyacı ve mal alırken genelde çek kullanıyor düzenli bi şekilde de öder yani bu konuda bi sıkıntısı olmadı daha önce ama son zamanlarda yapılan bi değişiklikten haberi olmadığı için şimdi bununla karşı karşıya kaldık.bu nasıl sonuçlanır onun hakkında bilgi verebilir mi birisi?yani cezası nedir en azından babamın içini rahatlatıcı birşeyler söylemeliyim yoksa mahkemeye kadar diken üstünde olacak:KK50:
$Adsız.jpg

çook teşekkür ederim. yani aslında tam olarak sormak istediğim şu kuzenimin üstündeki malları da eşi kendi kazanarak aldı ama eşinin üzerine yaptı yani bunların hepsini kuzenimden alabilirmi? yoksa üzerine yaptığı için hepsini alamazmı? eşi gereğinden fazla varlıklı bir bey fakat ailesine ilgisi hiç yok kumarı var eve geç geliyor bazen hiç gelmiyor bunların hepsi mahkemede göz önünde bulundurulur değilmi? sicili de pek temiz değil cezaevine bir kaç kere girmişliği var eğer eşi boşanmak istemezse ki istemeyecektir o zaman mahkeme çok uzarmı bu kadar çok olumsuz etken varken?çocuklarının hepside boşanmalarından yana çünkü huzurları yok mahkemede çocukların düşüncesi önemlimidir?kuzenim de bayan olduğu için mağdur kalırım üstümdeki malların hepsini alır diye korkuyor o yüzden karar veremiyor.çocuklarından biri reşit okuyor ona bakma zorunluluğu devam edermi okuduğu süre boyunca?

Kuzeninizin üzerine olan malları alamaz eşinin çalışarak kazanmış olması birşey değiştirmez.2002 yılından sonra kazanılmış mallar için evlilik boyunca kazanılan mallar ortaktır.Yani kuzeniniz kendi üzerine olan mallarda da eşinin çalışarak kazandığı mallarda da yarı yarıya hak sahibi olur.Kumar ve eve geç gelmeleri kanıtladğınız sürece mahkemede ilk sıralarda göz önünde bulundurulur.Mahkemenin uzaması karşı tarafın öne süreceklerine bağlıdır ve bu kadar olumsuz etkene rağmen de çok uzayan davalar da mevcuttur.Çocukların düşüncesinin önemi olarak değil de çocukların şahitliği evdeki huzursuzluğun kanıtlanması açısından önemlidir.Reşit çocuğa söylediğiniz gibi okuduğu sürece nafaka bağlanır.Bence kuzeniniz korkmasın ancak eşi söylediğiniz gibi varlıklı ise ve boşanmak istemiyorsa bir avukatla kendini savunacak ve çeşitli yollar deneyecektir bu nedenle kuzeninizin de bir avukata gitmesi sonuç almasını kolaylaştıracaktır.Kuzeninizin bir avukata zaman kaybetmeden danışması ve gerekli işlemleri başlatması benim size tavsiyemdir.

evet ilerde miras durumunu demek istemiştim. 2 çocuğuda erkek....
bi sorum daha olacak.eşimin eski eşi hep nafaka yükseltmek için dava açıcam diyor.
fakat 2 çocuk için ayda 500 nafaka artı pc ve net masrafları var...dava açabilirmi?
açarsa bizim ne yapmamız gerek? şimdiden çok tşklerr

Evin tapusu kocanızın adına çıkarsa yapabileceğiniz bir şey olmaz.Tapuyu ikinizin adına ortak tapu olarak çıkarttırırsanız kendi hisseniz miras durumunda bölüşülmez ancak eşinizin hissesi yine bölüşülür.Bölüşülmemesi için yapabileceğiniz tek şey kendi adınıza tapu çıkarttırmaktır.
Eski eşi dava açabilir ancak eşinizin maddi durumunu,eşinizin eski eşinin maddi durumunu çocukların öğrenim görmelerine göre masraflarını bilemediğim için ve hakim de bunları göz önüne alarak karar vereceği için yorum yapamayacağım.

arkadaşlar bu babam adına gelmiş karaladığım yerde onun bilgileri yazıyordu adres vs.
babam mobilyacı ve mal alırken genelde çek kullanıyor düzenli bi şekilde de öder yani bu konuda bi sıkıntısı olmadı daha önce ama son zamanlarda yapılan bi değişiklikten haberi olmadığı için şimdi bununla karşı karşıya kaldık.bu nasıl sonuçlanır onun hakkında bilgi verebilir mi birisi?yani cezası nedir en azından babamın içini rahatlatıcı birşeyler söylemeliyim yoksa mahkemeye kadar diken üstünde olacak:KK50:
Eki Görüntüle 231072

Öncelikle geçmiş olsun.Talihsiz bir durum ve aynı sebeple açılmış çok fazla davar var ve maalesef kanunu bilmemek mazeret sayılmadığı için babanızın bilmiyordum savunması dinlenmeyecektir.Ancak hakimler de ortada kast olmadığının farkında ama kanun açık olduğu için beraat kararı veremiyor.Suçun cezası 1 yıla kadar hapis cezasıdır.Eğer benzer suçlardan adli sicil kaydı yoksa büyük ihtimalle hakim hükmün açıklanmasını geri bırakır ve babanız ceza almayabilir.Ancak hakimin takdirine kalmıştır.Ceza alınan emsal davalara baktığımızda da cezalarda indirim yapılarak 1 ay veya para cezası verildiği görülmüştür.Yani hakimin takdirindedir ancak hakimler takdirini olumlu yönde kullanmaktadır.Babanızın içini belki böyle rahatlatabilirsiniz.Tekrar geçmiş olsun umarım olumlu karar çıkar.

MERHABALAR..

Netten duyulmuş bir tesettür firmasından pardesü aldım fakat üründen kaynaklanan problemler yaşadım bana geri göndermemi istediler fabrikaya yollayacaklarmış artık orda karar verilecek değişime...faturamı kaybettim fakat sistemde ordan aldığım ortada ...eğer değiştirmezlerse tüketici mahkemesine gitme hakkım var mı

MERHABALAR..

Netten duyulmuş bir tesettür firmasından pardesü aldım fakat üründen kaynaklanan problemler yaşadım bana geri göndermemi istediler fabrikaya yollayacaklarmış artık orda karar verilecek değişime...faturamı kaybettim fakat sistemde ordan aldığım ortada ...eğer değiştirmezlerse tüketici mahkemesine gitme hakkım var mı

kredi kartıyla mı aldınız?

X