Bebek Beslenmesi İştahsız bebek anneleri

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
fatoşçum hergün vermiyorum canım bugün verdim sadece çok aç kalıcak tı yoksa
normalde aralarda hiçbişey yemiyor mamada içmiyor
rutin sabah kahvaltı sonra meyva öğleden sonra yemek artı yoğurt (yoğrutsuz yemek yemiyor)
akşamda muhallebi yani 4 öğün koca gün sabah kahvaltıdan önce mama içerse 5 öğün
ama çoğunlukla içmiyor en son gece birde içtiği sütle sabah 9 a kadar kalıyor
muhallebiyide 3-4 gündür yiyor yoksa aç yatıyordu

ayrıca önerilerin içinde çok sağol hiç düşünme yanlış anlıcak filan diye
daha çok sevinirim canım burda birbirimize yardımcı olabiliyorsak ne mutlu

çiğdemcim dide nin mama olayına bi çözüm bulamadık valla
artık kardelende içmiyor gündüzleri ağzına sürmüyor
sadece gece içerse bide sabah tasarruflu bizim kızlar :KK70:
yeme konusuna gelince kardelende bitiremiyor bir kase yarısında
doyuyorda ben yine bikaç kaşık daha sokuşturuyorum ağzına
nasıl olsa ölede mızırdıyo böylede :))

Arkadaşlar 2 gündür kızım biraz daha iyi yiyiyor, yine çok yemedi ama yerken keyif alıyordu namnam diye ses çıkarıyordu...bir de ben 1 aydır yemese de zorlamamaya çalıştım, biliyorum bazı bebeklerde işe yaramıyor ama ben iyice yemekten soğumasın diye öle ağlarken falan ağzına sokuşturmaya çalışmıyorum, hala az yiiyor ama 1 ay öncesine göre yine de daha iyi, yavaş ilerliyoruz ama en azından ilerleme var. bu sabah biraz muz ( 1 muzun 1/4ü ) biraz trabzon hurması ( 1 hurmanın yaklaşık 1/5 i) 2 tane bebe bisküvisi, 1 tatlı kaşığı pekmez, 1 dolu çay kaşığı labne peyniri karışımını çok severek yedi. bu miktar normal bir bebek için fazla olmayabilir ama bizim için çok önemli bir miktar..özellikle de severek yemesi beni o kadar mutlu etti ki... siz de meyve olarak hurmayı da deneyin isterseniz, çok faydalı zaten.

Arkadaşlar 2 gündür kızım biraz daha iyi yiyiyor, yine çok yemedi ama yerken keyif alıyordu namnam diye ses çıkarıyordu...bir de ben 1 aydır yemese de zorlamamaya çalıştım, biliyorum bazı bebeklerde işe yaramıyor ama ben iyice yemekten soğumasın diye öle ağlarken falan ağzına sokuşturmaya çalışmıyorum, hala az yiiyor ama 1 ay öncesine göre yine de daha iyi, yavaş ilerliyoruz ama en azından ilerleme var. bu sabah biraz muz ( 1 muzun 1/4ü ) biraz trabzon hurması ( 1 hurmanın yaklaşık 1/5 i) 2 tane bebe bisküvisi, 1 tatlı kaşığı pekmez, 1 dolu çay kaşığı labne peyniri karışımını çok severek yedi. bu miktar normal bir bebek için fazla olmayabilir ama bizim için çok önemli bir miktar..özellikle de severek yemesi beni o kadar mutlu etti ki... siz de meyve olarak hurmayı da deneyin isterseniz, çok faydalı zaten.

canım benim anlatmaya çalıştığım olay buydu işte yanii bebeklerimizi beslemeye çalışmak olmamalı yaptığımız şey beslenme alışkanlığı olmalı 1 ay boyunca belki 3-5 kasşık yer belki o ay hiç kilo almaz belki 100 150 gr alır ama hiç bişey kaybetmez bununla ama öteki türlü kaybedeceklerini bir düşünmemiz lazım zorla ite kaka nereye kadar olurki az yesin istekli yesin bunu analtmaya çalıştım belki b,ir kaç ay sonra zorla yediği 3 kaşık severek yediği 5 kaşık olacak ki böyle olacağından da eminim ben bende bu dönemleri atlattım çünkü ama şimdi kaşığın içinde ne olursa olsun kaşık görünce ağzını açması gerektiğini öğrendi ve direk kendi açıyor ağzınıo 1 haftadırda yiyecekleri çiğnemeye başladı emin olunki zorlamadan aç kalıpta bu ay kilo alamadı endişesi yaşamadan sabırla devam ederseniz bir kaç ay sonra gerçekten sizlerinkide yemeye başlıycak çünkü ben bu yönteme çok inandım saatlere çok talıkmamam gerektiğini biliyorum ve sadece bebeğe yapısına göre 2-3 saatten belki 4 saate kadar iyice acıkma fırsatı verilirse azdan başlayarak yemeye başlıyacağına çok inanıyorum bana göre en doğru yöntem bu gibi geliyor bütün bebi,şlere bol iştahlı günler olsun inşallah.

kızlar elif dilayı sabah emzirmedim 50 cc tahıllı ballı kahvaltı yedi bir dolu çay kaşığı da labne sonra da uyudu. ama uyurken emerek uyurdu emmeden uyudu.. kalkınca da elma püresi yapıp yoğrtla vericem.. yarın 8. ay kontrolü var inşallah 7 kilo olmuştur artık

fatoşçum hergün vermiyorum canım bugün verdim sadece çok aç kalıcak tı yoksa
normalde aralarda hiçbişey yemiyor mamada içmiyor
rutin sabah kahvaltı sonra meyva öğleden sonra yemek artı yoğurt (yoğrutsuz yemek yemiyor)
akşamda muhallebi yani 4 öğün koca gün sabah kahvaltıdan önce mama içerse 5 öğün
ama çoğunlukla içmiyor en son gece birde içtiği sütle sabah 9 a kadar kalıyor
muhallebiyide 3-4 gündür yiyor yoksa aç yatıyordu

aslında öğün sayısı bana göre az değil Kardelenin Sevgicim ikrada ortalama 4 öğün yiyyor ama şu fark olabilir ikra 1 çorba kasesi yiyyor belki Kardelen 3-4 kaşık yiyyordur birde ikra her yediği şeyin arkasından mutlaka emmek istiyor bırak zorlamadan 3-4 kaşık yesin ama isteyerek yesin belki 1 hafta sonra 5 kaşığa çıkarır miktarını kendinede çok stres sıkıntı yapma canım biliyorsun ki bizim stresimiz bile yedi yemedi şeklinde bebekelre yansıyor o yüzden biraz olatyı akışına bırakıp rahat ol arkadaşım emin ol ki aşacaksınız bu zamanı..

çok sevindim senin adına onlar bir kaşıkta yese bizler havalara uçuyoruz
ben de zorlamıyorum canım zaten zorlayınca benle inatlaşıyor hiç yemiyor
bizim sorun birazdaha farklı benim kızım 2 kaşıktan sonra mızırdanıyor ağlamıyor
eğer yedirmeyi bırakırsam aç kalıcak mamda içmiyor çünki

fatoşçum şimdi kardelene elma rendesi yedirdim
sabah 10:30 gibi kahvaltı etmişti
aslında kardelen yemek istiyor yani kaşığı verdiğimde ağzını açıyor
ilk verdiğimde açmasada ikincide yiyeceğin tadını alınca açıyor
ama yerken hep bi mızırdanma olayı var anlamış değilim neden
her kaşığa ağzını açıyor verdiğimi yutmayada başladı ama mızırdanıyor
oyalamaya çalışıyorum oynatıyorum ama hemen sıkılıyor yine başlıyor
neden olabilir acaba

Sevgi aslına bakarsan ikrada bizim gibi mama sandalyesine oturupta hanım hanımcık yemiyo:hulya:r inanki buraya gelipte bir görsen yemek yeme halimizi heralde hatta eminimki senden hiç farklı değiliz şimdi ilk önce çok acıkıyor ya yarım kaseye kadar gayet güzel yiyyor bu arada unutmadan bir parantez açayım bizim yemek yeme faslımızda öyle 10 dk falan değil 30 dk ile 45 dk arasında dğişiyor ve yemeğin sonunda artık ben içimden sabır çekmekten dişlerimi sıkmaktan bi gün ortadan ikiye yarılıvercenm valla fenalık geçiriyorumkafamçokkarıştıkafamçokkarıştıkafamçokkarıştı artık ama hemen fikir değiştirip kendimi telkin etmetye çalışıyorum sakin ol sen ona beslenme alışkanlığını kazandırmak zorundasın :bbo:diye bacım bir değil 2 değil her gün kaç öğün cebelleşiyoruz bu sıpalara yemek yedirebilmek için neyse yarım kaseyi yedikten sonra bu 10 dk falan alıyor kalan 20 30 dk yı sen hesab et artık başlıyor oyuncaklar atılmaya yanımda bir leğen dolusu oyuncak halihazırda bulunuyor biliyorumki o oyuncakların hepsi 3 dk evirilip çevirildikten sonra yere atılacak ve nitekimde her seferinde öyle oluyor ondan sonra ayaklar eller hop hop hiç durmuyor elleriyle ayaklarını tutmaya çalışıyor bu arada elinin biriyle yenmek kasaesine yada kaşığa saldırmaya çalışıyor poposuyla kaya kaya oturma durumundan yatma pozisyonuna geçiyor hadi kalk onu tekrar düzelt tekrar oturma durumuna getir yani sevgicim görmen lazım hayal bile edemezsin bir kasde yemeği yedirmek için ne şekillere girdiğimi birde benimki yemek yemeği seven bir bebek düşün artık sizinki nasıldır saç baş üst baş yemek içinde kalıyor 5 tane mama önlüğüm var her öğüne 1 tanesi anca yetiyor düşün artık sonra yemek bittikten sonra silmeyle falan çıkmıyor zaten ağzı yüzü çeşmede ağzını boynunun oraları ellerinin bir güzel yıkıyoruz öyle temizleniyor yanbi senin anlıyacağın yemek bitesiye napcağına şaşırıyor çocuk bende öyle yediriyorum merak etme heralde henüz dikkatlerini toplayıpta uzun bir süre belli bir yerde sabit kalamadıkları için böyle yapıyorlar ben öyle düşünüyorum biraz daha büyüyüp akılları erse hani biraz laf söz anlıycak çağa gelseler işimiz biraz daha kolaylaşırda biraz bir süre daha sabır etmemiz gerekiyor arkadaşım napalım mecburuz kaydirigubbakcemile2buna malum ki annelik zor zannat..işte böyle bizim yemek faslımızda göründüğü gibi kolay olmuyor bazen eşime diyorum az kaldı bu çocuğa yemek yedircem diye yakında kafama bir huni takıp şuralarda gezersem hiç şaşma diye.laelaelaelaelaekafamçokkarıştı.

fatoşçum şimdi kardelene elma rendesi yedirdim
sabah 10:30 gibi kahvaltı etmişti
aslında kardelen yemek istiyor yani kaşığı verdiğimde ağzını açıyor
ilk verdiğimde açmasada ikincide yiyeceğin tadını alınca açıyor
ama yerken hep bi mızırdanma olayı var anlamış değilim neden
her kaşığa ağzını açıyor verdiğimi yutmayada başladı ama mızırdanıyor
oyalamaya çalışıyorum oynatıyorum ama hemen sıkılıyor yine başlıyor
neden olabilir acaba

Bak aslında Sevgi şöyle bir 1 ay öncesini düşünürsen aslında Kardelende ne kadar büyük gelişmeler var önceleri ağzına kaşık sokamıyordun sen onun maşallah 3-5 kaşığı bile isteyerek ağzını açarak yemesi bile bence büyük bir gelişme seninde bu konuda emeklerin boşa gitmemiş baksana çaban işe yaramaış şimdi aynı şekilde devam edersen belkide 1 ay sonra daha iyi gelişmeler olcak belki daha iyi yemeye başlıycak bence büyük gelişmeler katetmiş durumdasın bir kaç ay öncesine göre sen devam et sabırla eminimki daha güzel şeyler olcak ve Kardelen severek güzel güzel yemeğe başlıycak canım ..

FATOŞCUM ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSIN TŞK VALLA.SEN ANLATMIŞSIN BENDE KENDıME DES ÇIKARDIM BENıM KIZ ÇOK EMıYOR NERDEUSE HER SAAT BAŞI O YÜZDEN EK GIDAYI KABUL KESıNLıKLE KABUL ETMıYOR BENıM ıKı SEÇENEĞıM VAR O ZAMAN EMZıRMELERı SENıN GıBı UYKU ÖNCESıNE ÇEKıP ÖĞÜNLERıNı YEMESıNı SAĞLIYCAM YADA ALABıLıDĞı KADARINI VERıCEM EMZıRME DÜZENıNı BOZMADAN AMA NAPSAMMMkafamçokkarıştı

haklısın fatoşçum dediğin gibi kardelen bir ay öncesine kadar bırak ağzını açmayı kaşığı görünce
kıyamet kopuyordu bütün gün mama içiyordu bende çareyi mamanın içine kaşık maması karıştırarak buldum sanırım damak tadı oşekilde alıştı sonra birden bire yemeye başladı şimdide mamayı içmiyor
kardelen çok seciçi beni emerkende mamayı içmiyordu meme mama yapamadık hiçbizaman emzirdiğim zaman mamayı içmiyordu süt bitince mamaya alıştı ek gıdayı istemedi şimdi maşallah kırkbinkere
azda olsa yiyor bu seferde mama içmiyor napalım idare edicez bişekilde büyücekler

huzurcum süt yetiyorsa yeterli kilo alıyorsa bırak bence birazdaha emsin canım
anne sütü mucize gerçekten ama malesef her anne ve bebek bu mucizeye dahil olamıyor
ben 4 ay zor emzirdim :KK43:((

yalnız çiğnemeyi öğrendiği ay olan 8. ve 9. ayı kaçırmaman lazım bence huzurcum ilk seçeneği bir dene bakalım önce yani emzirme aralarını oyunla oyuncakla nebileyim kuçağına alıp biraz gezdirmekle aç bakalım iyice bir acıksın daha sonrada sevdiği ne varsa zorlamadan bir kaç kaşık vermeyi bir dene ve bir kaç kaşıktan sonra yemeyi reddediyorsa daha sonra emzirmeyiş denersin belki bu yol bir çözüm olabilir bellimi olur sonuçta bizlerde deneye deneye buluyoruz en doğru olanı öyle değilmi?senin dr bu aradan son zaman zarfında ne dedi hala ek gıda veme mi diyor birde bebişin hala kusuyormu huzurcum?

:sinifsinif:
Birşey sorucam, çiğnemeye alıştırmaya nasıl başladınız? yani benim kızım meyve püresini falan yutabiliyor, küçük taneli tarhana çorbası gibi şeyleri yiyebiliyor ama henüz köfte gibi yiyecekler denemedim, biraz korkuyorum açıkçası, aslında sanki çiğnemeye istekli gibi görünüyor... köfte gibi çiğnenebilecek yiyecekleri nasıl yapıyorsunuz ve mesela ne kadar veriyorsunuz ağzına? eline birşey veriyor musunuz yemesi için? çünkü özellikle yurtdışında bizim gibi uğraşmıyolar bu bebeklerle, koyuyolar önlerine artık ne yerlerse, yavaş yavaş istedikleri gibi yiyiyor bebekler de, ben de meyve filesi diye birşey almıştım içine koyduğum şeyleri kemirmeyi seviyor ama bir süre sonra fileden sıkılıyor sanırım, belki direkt eline birşeyler versem daha çok hoşuna gidecek ama henüz onun için küçük olduğunu düşünüyorum. ( 7 buçuk aylık ) Mesela pilav gibi şeyleri kendileri yemeye çalışsa döke saça oyunla karışık yarısını yere atsa yarısını ağzına götürse, böyle birşey denemek istiyorum ama zamanlamayı bilemiyorum...10 aylık falan mı olması gerekir acaba? annem diyor ki benim kardeşim 7 aylıkken hemen hemen herşeyi çiğneyip yiyebiliyomuş, ağzında iyice ezip yutuyormuş, ama ben bu işi anca 3 yaşında başarmışım :sinifsinif: yani bizim bebeklerimiz de öyle olmasın, bu konuda yapabileceğimiz birşeyler varsa vaktinde yapalım.

kontrol b'r dhak' aya doktora g'rmed'k daha ama o 3 ayda 750 gr almasi yeterl' ded' alirsa 2 ya;ina kadar b'le g'der anne s]t]yle ded' .ok k'lo almasin ama anne s]t] alsin ded' canim ben ;u an zorlamiyorum el'mel felan besl'yorum yada yed'[' kadar ver'yorum o y]zden kusmuyor klavyem bozuk umarim okuyab'l'rs'n

Benim kızımda bi çoğunuzunki gibi yemiyor.Nerdeyse 8 aylık oldu ama hala ek gıdaya alıştıramadım.Her öğün başka bir eziyet.Zaten bizde öğün diyede bişey yok.Yatma kalkma saatleri birbirini tutmuyor ki.Gece uykusu yok,yemek yemek yok,sadece emiyor.Dün 3 saat hiçbirşey vermedim ama 3 saatin sonunda yinede bişey yemedi.Sadece beni emiyor gece gündüz o kadar.Kıpır kıpır 5 dak. yerinde durduğuda yok ki kilo alsın.Her öğün saç baş yolduruyor banakafamçokkarıştı .Hepinizden öğrendiklarimi uygulamaya çalışıyorum ama nafile:1no2:.Olmuyor ben yemek işini beceremiyorumsenağlama.8 ayda 8 yıl yaşlandım valla:çok üzgünüm:

Bide siz nasıl sakinleşiyorsunuz.Ben o yemedikçe çıldırıyorum :1no2: Elimdende bişey gelmiyor çaresiz her seferinde ağlıyorum senağlama

X