CHP'li Taşdelen: Bizim savaşımız İslam'la

weiss

Hayr-ül a-bı dıde
Kayıtlı Üye
7 Mart 2012
3.387
428
Cumhuriyet Halk Partisi'nin Çankaya eski Belediye Başkanı Doğan Taşdelen, yerel seçim öncesi yaptığı toplantıda 30 Mart yerel seçimler için, "Bu seçim İslam cumhuriyeti ile laik Atatürk Mustafa Kemal'in seçimidir" dedi.

Taşdelen "Bu seçimde eğer başarılı olursak; ki olacağız Kemal Kılıçdaroğlu'nun da Başbakanlığa doğru gidişi olacaktır" şeklinde konuştu.

"DEVRİMCİ TÜRKÜLER SÖYLEYECEĞİZ"

"O sıkıntıların bitmesi için omuz omuza verip, el ele tutuşup güneşe doğru yürüyeceğiz" ifadesini kullanan Doğan Taşdelen "Solun, devrimin en güzel şarkılarını, türkülerini söyleyeceğiz ve o gün sandıklarda bizim bayrağımız olacak" dedi.

http://www.ulkehaber.com/videogaler...izim-savasimiz-islamla_4490.html#.Uybz1YVrvSg

Videodaki konusmalarin yazili metni..

http://www.spothaber.com/guncel/chpli-dogan-tasdelen-savasimiz-islam-devleti-ile-179340.html

Iste hep bu yapildi, büyük bir kesimin inancina savas acildi, sonrasinda halkin inancini savunan partiler ortaya cikinca "din siyasete alet ediliyor" denildi.
Halk hep bir secim yapmak zorunda birakildi.
Ve secimini yapti.
Bugün neden 11 yildir bir türlü deviremiyoruz diye merak ediyorsaniz dönüp yaptiklariniza bir bakin.
Halki yok sayarak, secme hakkina bile müdahale edip, oyunun gecersiz oldugunu vurgulamak icin " dagdaki coban, bidon kafali, göbegini kasiyan adam" denildi.
Bugün bu halk ile aranizda olusan duvarlarin mimari sizsiniz!

Bir kişinin düşüncesini tüm gruba yayma mantığından giderseniz emin olun AKP bu konuda zararlı çıkar :KK34:

Ayrıca, halkın dini diyorsunuz da siz halksınız da diğerleri ne, samimi olarak soruyorum, diğerleri ne? İşte sizin sıkıntınız da bu. Kendinizi tüm halkmışsınız gibi görüyorsunuz, diğerleri ne? HİÇ. Onlar dış mihraklar, onlar CHP yandaşları, onlar "cemaatten :KK52: ", onlar gavur, onlar vatan düşmanı, onlar münafık(buna siz karar verebilirmişsiniz gibi).

Ben de sizin gibi konuştum, nasıl? Oldu mu, sevdiniz mi? Şahsen ben hiç beğenmedim.

Artık kendinizi halk ve diğerlerini de "diğerleri" olarak görmekten vazgeçin. AKP seçmeninden daha az da olsalar onlar varlar, bunu da siz kabul edin.

Son düzenleme:
Ben dinimi savunan parti istemiyorum şahsen, kime cüret benim dinime el kol olmak. Onlar olmadan yolumu, ışığımı bulamayacak mıyım?
Ayrıca kim kimin inancına savaş açmış? Ne olmuş yani camilere mi gidilememiş? Kendimi bildim bileli okuduğum okullarda öğretmenler ders saati öğrencileri bırakıp cumaya gidecek kadar özgürlerdi misal. He dine savaş açmak diye sadece baş örtüsü kastediliyorsa şahsen benim din olarak nitelendirdiğim tek şey yahut en önemli şey başörtüsü değildir.

Bir de ülkelerin dini olmaz, olmamalı bence. İnsan hakları olmalı, adalet olmalı, herkese islami özgürlük değil de kendi dinlerince özgürlük getirilmeli getirilebiliyorsa. O zaman ayakta alkışlarım işte.

Ha bu arada videoyu izleyemiyorum tam olarak "Bizim savaşımız İslamla" dedi mi, yoksa "Bu seçim İslam cumhuriyeti ile laik Atatürk Mustafa Kemal'in seçimidir" mi dedi? Bunu netleştirebilir miyiz?

''omuz omuza verip, el ele tutuşup güneşe doğru yürüyeceğiz''
bu sözü söylemek için çok geç kaldılar...
2007 seçimlerin de sadece 31 ilde miting yapmışlardı ve en önemlisi sivas ın doğusuna geçmemişlerdi.
neden geçmediler acaba ?
ben o dönemler de babamın görevinden dolayı sivasın doğusunda bir ildeydim.
chp li bir çok arkadaşım tanıdığım eşim dostum vardı, ama bizi yok sayıp gelmediler !!
aynı tarihte akp 54 ilde miting yaptı evet çok büyük rakam değil ama en azından tüm bölgelere ayak basmıştı..
2011 yılında miting sayısını arttırdılar sivasın doğusuna da geçtiler ama tren kaçtı işte...
başta kucaklamayan insan sonra kucaklıyorum dese ne olur ki
güven sarsıldı bi kere..
Eskiden derlerdi ki, efendim Cumhuriyet Halk Partisi vatandaş için ne düşünüyor bilmezdik.

Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi hep eleştirir derlerdi. Söyledikleri de doğruydu...
bu söz bizzat sn. Kılıçdaroğlunun söylediği bir sözdür...
k bakmasınlar ayrımcılık yapıldığından şikayet edip kendisi de yıllarca yapmış bir parti olarak omuz omuza elele yürüyeceğimizi hiç zannetmiyorum..

Bakin ben ne demisim;

Iste hep bu yapildi, büyük bir kesimin inancina savas acildi

"Büyük bir kesimin inanci"

Siz ne diyorsunuz

Ayrıca, halkın dini diyorsunuz da siz halksınız da diğerleri ne, samimi olarak soruyorum, diğerleri ne? İşte sizin sıkıntınız da bu. Kendinizi tüm halkmışsınız gibi görüyorsunuz, diğerleri ne? HİÇ. Onlar dış mihraklar, onlar CHP yandaşları, onlar "cemaatten :KK52: ", onlar gavur, onlar vatan düşmanı, onlar münafık(buna siz karar verebilirmişsiniz gibi).

Yani benim söylemedigim seyleri, söylemisim gibi yansitip birde ona karsi savunma yapmissiniz:)))

Büyük bir kesimin inancina karsi acilan savastan bahsediyorum, halki secim yapmak zorunda birakan ve araniza duvar ören sizlersiniz diyorum.

Ayrica bir kisinin fikrini hepsine maletmeyin diyorsunuz da.
Ben daha önce bu görüsün bir kisiden ibaret olmadigini bircok örnekler vererek aciklamistim, o mesajimi bulup okuyun tekrar yazmayacagim.

Bu arada cevap yazdiginiz sey acilan konu degil, konu altina yazdigim benim düsüncelerim.
Benim düsüncelerime cevap yazmanizda tartismaya sebep olur zira hep öyle oldu, bu nedenle lütfen basliga yorum yapin, kisinin kendisine ait oldugunu düsünüyorsanizda, yanlis oldugunu düsünüyorsanizda, dogru oldugunu düsünüyorsaniz acilan konuyu yorumlayin benim düsüncelerimi degil!

Bir kişinin düşüncesini tüm gruba yayma mantığından giderseniz emin olun AKP bu konuda zararlı çıkar :KK34:

Ben de sizin gibi konuştum, nasıl? Oldu mu, sevdiniz mi? Şahsen ben hiç beğenmedim.

Artık kendinizi halk ve diğerlerini de "diğerleri" olarak görmekten vazgeçin. AKP seçmeninden daha az da olsalar onlar varlar, bunu da siz kabul edin.

Bakin ben ne demisim;

"Büyük bir kesimin inanci"

Siz ne diyorsunuz

Yani benim söylemedigim seyleri, söylemisim gibi yansitip birde ona karsi savunma yapmissiniz:)))

Büyük bir kesimin inancina karsi acilan savastan bahsediyorum, halki secim yapmak zorunda birakan ve araniza duvar ören sizlersiniz diyorum.

Ayrica bir kisinin fikrini hepsine maletmeyin diyorsunuz da.
Ben daha önce bu görüsün bir kisiden ibaret olmadigini bircok örnekler vererek aciklamistim, o mesajimi bulup okuyun tekrar yazmayacagim.

Bu arada cevap yazdiginiz sey acilan konu degil, konu altina yazdigim benim düsüncelerim.
Benim düsüncelerime cevap yazmanizda tartismaya sebep olur zira hep öyle oldu, bu nedenle lütfen basliga yorum yapin, kisinin kendisine ait oldugunu düsünüyorsanizda, yanlis oldugunu düsünüyorsanizda, dogru oldugunu düsünüyorsaniz acilan konuyu yorumlayin benim düsüncelerimi degil!

İşte benim burda demek istediğim buydu, teşekkürler desteklediğiniz için :KK34:

Dediğiniz doğru, konuya yorum yapmam gerekirdi. Şimdi bir de konuya yorum yapayım ama öncelikle bu sorumu yanıtlayabilirseniz sevinirim çünkü bence 2 cümle arasında fark var, ona göre cevap vereceğim.

Ha bu arada videoyu izleyemiyorum tam olarak "Bizim savaşımız İslamla" dedi mi, yoksa "Bu seçim İslam cumhuriyeti ile laik Atatürk Mustafa Kemal'in seçimidir" mi dedi? Bunu netleştirebilir miyiz?

Bu son mesajim, insanlarin polemik yaratma cabalarina cevap vermiyorum cünkü SIKILDIM artik.

Ilk olarak hayir ayni seyi söylememissiniz, ben orada kesinlikle insanlari biz ve digerleri diye ayirmadim.
Zira özellikle belirttim ki BYÜK BIR KESIMIN INANCI diye.
Ama nasil algilamak istiyorsaniz öyle algilayin gercekten SIKILDIM zira.

Illede cevap verin dediginiz soruya benim cevap vermeme gerek yok, haberi buraya ekledigim ilk linke tiklayin orada var baslik, bende oradan aynen kopyaladim zira daha önce konu acarken haberde baslik nasilsa aynen yazmak konusunda uyari yapildi anlatabildim mi?

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Çankaya eski Belediye Başkanı Doğan Taşdelenin söylediklerine katılmıyorum.
Ülkenin yönetim şekli bellidir o da Cumhuriyet.
İslami Cumhuriyet demekle neyi kastettiğini pek anlayamadım. Kastettiği şeriat yönetimiyse çoğunluğun bunu istemedeğini düşünüyorum.

Bu son mesajim, insanlarin polemik yaratma cabalarina cevap vermiyorum cünkü SIKILDIM artik.

Ilk olarak hayir ayni seyi söylememissiniz, ben orada kesinlikle insanlari biz ve digerleri diye ayirmadim.
Zira özellikle belirttim ki BYÜK BIR KESIMIN INANCI diye.
Ama nasil algilamak istiyorsaniz öyle algilayin gercekten SIKILDIM zira.

Illede cevap verin dediginiz soruya benim cevap vermeme gerek yok, haberi buraya ekledigim ilk linke tiklayin orada var baslik, bende oradan aynen kopyaladim zira daha önce konu acarken haberde baslik nasilsa aynen yazmak konusunda uyari yapildi anlatabildim mi?

Hanımefendi beni başkalarıyla karıştırmayın zira polemiklere girmek hiç tarzım değildir. Videoyu izleyemediğim için size gayet basit bir soru sordum neden böyle bir tepki verdiğinizi anlamadım, ayrıca forumun kurallarını bilip bilmediğinizi ben nereden bilebilirim? Videoyu izleyemiyorum dedim ve izleyebilen birileri varsa evet demiştir ya da dememiştir şeklinde bir yanıt bekledim, bu kişi siz de olabilirsiniz, sonuçta konu sahibisiniz videoyu yeniden izlemeden bile bir cevap verebilirsiniz diye düşündüm. İçerikte böyle bir söz geçmediyse kişinin sözüymüş gibi kanaatlerin kaderini değiştirebilecek hatta hedef gösterecek bir başlık atılması bence düşündürücü o yüzden yanlış anlamış olmamak kimseye haksızlık etmemek adına ille de cevap istedim, sizi sıkıştırmak sinir etmek değildi amacım dediğim gibi sadece yanlış bir yorum yapmış olmak istemedim.

Sizi kırdıysam özür dilerim. Önemli olan birbirimizi anlayabilmemiz benim daha fazla istediğim bir şey yok.

Özür dilenecek birsey yok, kirilmadim.
Artik nasil konu acalim sasirdim yani.
Daha önce acilan konuya hic yorum katmadan acilmasi icin uyari oldu
Sonra kendi istedigimiz gibi baslik acilinca, haberdeki ayni basligi kullanacaksiniz diye uyari oldu.

Konu actim, videoyu ekledim, haberdeki basligi aynen kopyaladim, birde videoyu izleyemeyen olur diye özellikle arayip haberin yazili metnini buldum ekledim hala insanlari biz halkiz digerleri degil gibi ayristirmakla itham edilince konuyu uzatmak istemedim.

Eminim ki site yönetimide bu önlemleri tartisma, polemik olmasin diye aliyordur ama bu önlemlere sebep yine buradaki üyeler.

Islam inancindakiler halk digeleri halk degil gibi bir düsünce benim aklimin ucundan bile gecmedi.

Zira insanlarin din, dil, irk gibi konularda ayristirilmadan, özgür bir sekilde hangi dine inaniyorsa öyle yasamasi gerektigini, kimsenin dinine, irkina, diline hakaret edilmemesini savundum hep.

Ama burada bir inanca sahip insanlara karsi bir tutum var.
Benim bunu burada dile getirmem aslinda hatadan ders almak isteyen bir parti icin cok önemli.
Zira ancak yapilan hatalar düzeltilirse bir yol katedilir, kaosla, darbeyle, krizle amaca ulasilmaz, ulasilsa bile cok kisa sürer.
Aslolan nerede hata yaptigini bulup düzeltmektir.

Son düzenleme:
Valla Chp den birinin dediklerini cımbızla çıkartıyorsunuz da, öbür ötekileştirilen % 50 sizin deyiminizle chp li kesimi inançsız, dinsiz yapıyorsunuz. Açın net eliniizn altında bir de dürüstçe yansız olarak Başbakanın 11 seneyi geçtim şu son 6-7 aydır dediklerine bir bakın Allah aşkına ya bu ülkede asıl tüm Atatürk taraftarı insanlar dinsiz, sarhoş sayıldı, benim başörtülü bacım dendi ama benim genç kızım, ne kıyafette ne şekilde olursa olsun benim halkım demedi. Kız Erkek ayırmaya kadar gitti. O kadar inançları var madem keşe Allah katına bırakabilselerdi bazı şeyleri. Ben dinimi savunacak, dinimle bana gelecek parti istemiyorum ya akp yokken dinimizi yaşayamıyor muyduk. Ben oldum olası orucumu tutarım ibadetimi yaparım ama siyasi meydanlara malzeme olacak bir konu değildir bu Allah ile kulu arasında olan birşey. Günah işliyorsa da kendine sevap işliyorsa da kendine kimse yönlendiremez, dayatamaz kendi kurallarını. Kaldı ki başlık öyle atılmış ki tüm akp li kesimlerde bu başlığı gördüm sanki islama dümşanlarmış gibi öyle birşey dediği yok. Tekrar tekrar izleyin iki kesimin savaşı haline gelmiştir demekte. Ama öbür tarafı dinsiz yapmıyor bu. Bu savaşı başlatan Erdoğan zaten. İki kesimi en başta ayıran kendisi değil mi. Biz oy vermeyenler vatandaşı değiliz zaten. Muhafazakar demokrat tabirini de Erdoan kendisi bizzat kullanmıştır buradan yola çıkarak bu kişinin dedikleri de Erdoğan gibi neden karşı çıkıyorsunuz Erdoğan söylerken benim yüzde ellim derken hiç sesiniz çıkmıyor ama neyse..

Videoda adamın ağzından "bizim savaşımız İslam'la" diye bir cümle çıkmıyor.Haberdeki başlık uydurma yani

Ben Türkiye Cumhuriyetinin islam devleti oldugunu bilmiyordum:)

Biri islam devleti kurduda bizim mi habaerimiz yok.

Islam devleti ile savas nereden cikti, son dönemde, basörtünün serbest birakilmasi,iste efendim, Türkiye yi yöneten Basbakanin, Cumhurbaskanin esinin basörtülü olmasi su bu.
Buda islamla savasmaktir zaten zira o kisiler dininin geregini yerine getiriryor.

Yillardir yurtdisindayim, bogazina hac kolyesi takan yada basina kipa takan kisilerle mücadele edildigini bunuda Atatürk cumhuriyetimi, islam cumhuriyeti mi gibi bir secimle ortaya koydukalarina sahit olmadim.

Son düzenleme:
site yönetiminin kuralları gereği haber başlığı aynen yazılmalı.
yani uydurma da olsa kaynaktan aynen almak zorundalığı var değiştirme şansı yok.

Bildiğim kadarıyla site kurallarına göre yalan haber paylaşmak da yasak.

Burada adamın ağzından çıkmayan bir şey çıkmış gibi çarpıtılmaya çalışılıyor.Türkiye islam cumhuriyetine doğru mu gidiyor,islam cumhuriyeti mi kurulmaya çalışılıyor vs. bunlar tartışılabilecek konular.Ama adam belli ki böyle bir gidişat olduğunu düşünüyor ve buna engel olmak istediğinden bahsediyor.Ve ülkenin islam cumhuriyeti olmasına karşı çıkmak islamla savaşmak değildir.Ve o kişinin de ağzından kesinlikle böyle bir cümle çıkmıyor.

Son düzenleme:
Özür dilenecek birsey yok, kirilmadim.
Artik nasil konu acalim sasirdim yani.
Daha önce acilan konuya hic yorum katmadan acilmasi icin uyari oldu
Sonra kendi istedigimiz gibi baslik acilinca, haberdeki ayni basligi kullanacaksiniz diye uyari oldu.

Konu actim, videoyu ekledim, haberdeki basligi aynen kopyaladim, birde videoyu izleyemeyen olur diye özellikle arayip haberin yazili metnini buldum ekledim hala insanlari biz halkiz digerleri degil gibi ayristirmakla itham edilince konuyu uzatmak istemedim.

Eminim ki site yönetimide bu önlemleri tartisma, polemik olmasin diye aliyordur ama bu önlemlere sebep yine buradaki üyeler.

Islam inancindakiler halk digeleri halk degil gibi bir düsünce benim aklimin ucundan bile gecmedi.

Zira insanlarin din, dil, irk gibi konularda ayristirilmadan, özgür bir sekilde hangi dine inaniyorsa öyle yasamasi gerektigini, kimsenin dinine, irkina, diline hakaret edilmemesini savundum hep.

Ama burada bir inanca sahip insanlara karsi bir tutum var.
Benim bunu burada dile getirmem aslinda hatadan ders almak isteyen bir parti icin cok önemli.
Zira ancak yapilan hatalar düzeltilirse bir yol katedilir, kaosla, darbeyle, krizle amaca ulasilmaz, ulasilsa bile cok kisa sürer.
Aslolan nerede hata yaptigini bulup düzeltmektir.

Aklınızın ucundan geçmemiştir buna inanırım, çünkü benim de aklımdan geçmeyenlerle suçlandığım çok olmuştur. Siz de "büyük bir kesimin inancina savas acildi" sözünü söylerken aslında biraz da oraya zoraki kondurmuşsunuz gibi göründü bana, benim gibi düşüneceklere bir önlem gibi. Yanılmışımdır, olabilir, hakkınızı helal edin.

Son paragrafınıza da katılıyorum, bunları dile getirmeniz evet hatalardan ders almak isteyen bir parti için kesinlikle çok önemli ve ben CHP'nin oy oranları anlamında bu yükselişini ve kendisine bir çeki düzen verme çabalarını(başarılı olur olmaz bilemiyorum) ya da seçmeninin bu konuda daha talepkar olmasını AKP'ye bağlıyorum. Ama bu demek değil ki AKP süper, AKP hatasız. Bana kalırsa AKP de aynı hataya düşüyor, birilerini ötekileştirme hatasına yani (kabul edersiniz ya da etmezsiniz).

Konunu aslına dönecek olursak Taşdelen'in konuşmasında savaşımız İslam'la diye bir söz geçmiyor yönünde yorumlar gelmiş. İşte burada olay çok farklı boyutlara taşınır. Bu durumda 2 şeye cevap vermem gerekiyor.

1.si haberin başlığı. Bir kere "Bizim savaşımız İslamla" cümlesi ciddi kötü sonuçlar doğurabilir. Bunu başlığı yazanın taraflı olduğu izlenimini ben çok net aldım. Bu başlık kaynağın yorumudur ayrıca hedef göstermektir. İslam'la savaşmak ile İslamiyet kurallarına göre yönetilen bir devleti istemeyip şu anki rejimin devamını istemek arasında ben ciddi fark görüyorum. İslam'la savaşmak ondan tamamen kurtulmayı istemek demektir ki bunu istediğini açık açık söyleyen bir siyasetçinin ben çok acil koruma falan tutması gerektiğini düşünürüm, o kadar tahrik edici bir başlık yani. Ama şu anki rejimin devamlılığının yanında, İslam inancında olan bireylerin de haklarını gözetmek mümkündür. Ha Taşdelen İslam düşmanı da olabilir ona ben bir şey diyemem ama eğer öyle düşünmüyorsa bu başlık ciddi manada haksızlıktır.

2.si de Taşdelen'in belirtilen sözleri.

"Bu seçim İslam cumhuriyeti ile laik Atatürk Mustafa Kemal'in seçimidir"
"Bu seçimde eğer başarılı olursak; ki olacağız Kemal Kılıçdaroğlu'nun da Başbakanlığa doğru gidişi olacaktır"
"DEVRİMCİ TÜRKÜLER SÖYLEYECEĞİZ"
"O sıkıntıların bitmesi için omuz omuza verip, el ele tutuşup güneşe doğru yürüyeceğiz"
"Solun, devrimin en güzel şarkılarını, türkülerini söyleyeceğiz ve o gün sandıklarda bizim bayrağımız olacak"

Söylediği sözleri düşündürücü buldum. İnsanları ayrışmaya itecek sözler. Bilemiyorum, hitap ettiği kişileri gaza getirmek de istemiş olabilir ama bana kalırsa yanlış. Bu sözlerinden sonra kalkıp da biz her kesime hitap ediyoruz diyemez kendisi, zira kendisiyle çelişmiş olur.

Son düzenleme:
yalan haber paylaşmanın yasak olduğu doğrudur..
lakin haber aynen bir haber sitesinden alındığı için burdaki suçlu haber sitesi olması gerek mantıken.
ama yine de bilmiyorum mune aydınlatırsa bu konuda çok iyi olur..

Iste hep bu yapildi, büyük bir kesimin inancina savas acildi, sonrasinda halkin inancini savunan partiler ortaya cikinca "din siyasete alet ediliyor" denildi.
Halk hep bir secim yapmak zorunda birakildi.
Ve secimini yapti.
Bugün neden 11 yildir bir türlü deviremiyoruz diye merak ediyorsaniz dönüp yaptiklariniza bir bakin.
Halki yok sayarak, secme hakkina bile müdahale edip, oyunun gecersiz oldugunu vurgulamak icin " dagdaki coban, bidon kafali, göbegini kasiyan adam" denildi.
Bugün bu halk ile aranizda olusan duvarlarin mimari sizsiniz!

Bidon kafalı, cahil, köylü gibi terimleri ben ilk olarak başbakanın kızının bir tiyatrocuya yazdığı mektupta okudum valla.

X