Yeni evlenip borç içinde olan var mı?..:(

MeLiSimmm

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Haziran 2008
1.219
5
38
mrb henüz 4 aylık evliyim dünya kadar borca girip evlendik...20 bin ytl ye yakın borcumuz var...eşimin ailesi hiçbişeye el sürmedi...düğünde takılan altınlarım bileziklerim hepsi gitti...şimdide eşimin işleri ii gitmiyo...boğulmak üzereyim...sabahtan beri iş yerinde ağlamaktan gözlerim şişti...kimseye bişey anlatamıyorum ...ölücem kahrımdan...zaten depresyon rahatsızlığı geçirdim şiddetli...tekrar başa dönücem sanırım...kafamı yastığa koyduğumda rahat uyumayı özledim...haciz gelir herhalde yakında...üstelik borçlar hep benim adıma...ne yapacağımı bilemiyorum gerçi artık yapılacak bişeyde yok...bu borçlar evliliğimide yıkacak böle giderse...öle sevdikki birbirimizi ama daha bi defa yemek yiyemedim eşimle dışarıda...her günümüz hesapla geçiyor...oda bende yorulduk...çare aramak için yazmadım sadece paylaşmak için yazdım...eşimin ailesini bekleseydik ayrılırdık bekleyemedik...hoş bekleseydikte bişey yapmayacaklardı...çok canım sıkkın ya...kabusta gibiyim...bıktım artık mücadele etmekten...

Son düzenleyen: Moderatör:
canin ne yaptiniz böle neden bukadar abartiya gittiniz kesenize göre neden hareket etmedinizzz :KK43: yorganiniza göre ayağinizi eden uzattamadiniz:KK43:

canım bizim de çok borcumuz vardı, eşyalarımızın taksidini evlendikten sonra ödedik hep. ama planımızı yapmıştık. ve ilk sene çok yoğun çalışmıştık, inan ben de evliliğimin ilk yılı=çalışmak olarak görüyorum.
biz de sosyal hayatımızı çok kısıtlamıştık. yemeği falan düşünme şimdi. inş eşin de işlerini toparlar kısa sürede. altınların gitmesine de üzülme,yerine gelirler. sağlığına dikkat et yeter ki.
yakın akraba ya da dost varsa ; acil ödemeleriniz için onlardan borç alabilirsiniz.alırken de ödemenin gecikeceğini söyleyerek alın. ailelerin,kardeşlerin durumu uygunsa onlardan da borç almayı deneyin.
Allah yardımcınız olsun.

canin ne yaptiniz böle neden bukadar abartiya gittiniz kesenize göre neden hareket etmedinizzz :KK43: yorganiniza göre ayağinizi eden uzattamadiniz:KK43:

dinlemediler beni...dinlemediler...kayınvalidemin gösteriş merakından oldu bunlar...neymiş gelin evi şöle olurmuş...gelin evi böle olurmuş...erkek evladı 5 bin le evlendiren gördünüzmü hiç siz...5 binden bir kuruş fazla ödemedi...düğün yapıcam die tutturdu oysa ben nikah olsun die davetiyeleri bile bastırmıştım...gitti salon tuttu onunda parasını biz ödedik...kuaförü ben vericem ben vericem dedi beni arkadaşına götürdü...bana kimseyi alma yanına dedi...kendi bütün yeğenlerini aldı yaptırdı...düğünden sonrada telefon açtı oğluna kuaför parası verilecek die...

canım bizim de çok borcumuz vardı, eşyalarımızın taksidini evlendikten sonra ödedik hep. ama planımızı yapmıştık. ve ilk sene çok yoğun çalışmıştık, inan ben de evliliğimin ilk yılı=çalışmak olarak görüyorum.
biz de sosyal hayatımızı çok kısıtlamıştık. yemeği falan düşünme şimdi. inş eşin de işlerini toparlar kısa sürede. altınların gitmesine de üzülme,yerine gelirler. sağlığına dikkat et yeter ki.
yakın akraba ya da dost varsa ; acil ödemeleriniz için onlardan borç alabilirsiniz.alırken de ödemenin gecikeceğini söyleyerek alın. ailelerin,kardeşlerin durumu uygunsa onlardan da borç almayı deneyin.
Allah yardımcınız olsun.

ama artık insanlardan para istemek ağırıma gidio ya...öle bi zamanki herkes yok dio...:KK43:

Canım, evlenip de borca girmeyen bir tane çift zor bulursun herhalde. Herkesin vardır borçları sanma ki bi tek siz bu durumdasınız. Ama 20 bin de pek bi fazlaymış. Keşke biraz daha hesaplı gitseydiniz diyeceğim ama artık olan olmuş. Güvendiğiniz bildiğiniz birileri yok mu acaba borç alabileceğiniz? Çalışır düzenli olarak ödersiniz geri. En azından haciz korkunuz kalmaz. Allah yardımcınız olsun. Zor bu devirde.

canım benim hemen öyle koyverme kendini. kendini de eşini de mutsuz etme. daha kötü hissetmen için demiyorum ama inan bu borç meselesi yeni evlendiğin için olmuyor yani sadece yeni evlilerin başına gelmiyor. hayatın ve evliliğin her döneminde bu borçlar olacak. napalım hayat bu, Allah güç kuvvet versin , öncelikle de sağlık versin, bi şekilde üstesinden gelirsiniz, Allah yardımcınız olsun canım....

20 Bin ytl diyor kızlar!! beyaz eşya mobilya düğün gelinlik vs...derken bu tutarı bulması çok normal!!
Canım üzüldüm keşke sana birşeyler diyebilsem...
Bizde çok borçlanmjıştık ama taksitlendirdik ve yavaş yavaş ödüyoruz...
Ailesinden asla yardım görmedik düğünümüzü eşyamızı hep kendimiz aldık
Belkiş böylesi daha iyi oldu...
Bizde çoğu zaman dışarı çıkamadık yada canımızın istediğini alamadık
Ama zamanla oturuyor inan
borçları taksitlendirirsiniz mesaiye falan kalırsınız
rahatlıyana kadar..sonra artık kendiniz için çalışırsınız...
Kimseden fayda bekleme boşuna,yüzüne bile bakmıyolar..
Gerçi artık ben umursamıyorum
Allaha şükür Dağ gibi eşim var
Elimiz ayağımız tutuyor...

Güçlü olmaya çalış sende pes etme...Borçsuz kimse yok canım..
Düğün yapmak kolay değilki..
Rabbim hakkında hayırlısını versin cnm

kvaliden de anne gibi anne olsaydı
gelin evi öyle olur böyle olur diyen kendisiyse şayet kendi yapsaydı
yazık ettı sıze çok yazık
borç içinde yasamanın ne demek olduğunu bilirim Allah yardımcın olsun
kredi alıp bütün borcunuzu ödeseniz tek yere borcunuz olsa
ailelerden biri buna adım atmazlar mı
aileler neden devreye girmiyor anlamış değilim paylaşmadınız mı onlarla?

canım, madem eşyalarınıza kadar karıştılar o zaman sizin adınıza kredi çeksinler,yavaş yavaş ödersiniz.
''neymiş gelin evi şöle olurmuş...gelin evi böle olurmuş'' diyorlarsa, yeni gelin evine haciz gelmesini de istemezler sanırım.

üzülme o kadar canım. bu zamanda çocuklarını evlendiren aileler sayılı. benim eşimin ailesi o kadar da harcamadı. sadece düğündeki bileziklerimi taktılar, o kadar.

dinlemediler beni...dinlemediler...kayınvalidemin gösteriş merakından oldu bunlar...neymiş gelin evi şöle olurmuş...gelin evi böle olurmuş...erkek evladı 5 bin le evlendiren gördünüzmü hiç siz...5 binden bir kuruş fazla ödemedi...düğün yapıcam die tutturdu oysa ben nikah olsun die davetiyeleri bile bastırmıştım...gitti salon tuttu onunda parasını biz ödedik...kuaförü ben vericem ben vericem dedi beni arkadaşına götürdü...bana kimseyi alma yanına dedi...kendi bütün yeğenlerini aldı yaptırdı...düğünden sonrada telefon açtı oğluna kuaför parası verilecek die...

ALLAH ISLAH ETSİN O KADINII :eek:klava:

ama artık insanlardan para istemek ağırıma gidio ya...öle bi zamanki herkes yok dio...:KK43:

Zaman kötü haklısın, ama isterken de utanmana hiç gerek yok.
Hibe etsinler istemiyorsun, borç olarak istiyorsun.
Allah güç, kuvvet, sağlık versin ödenir.
Siz birbirinizle kötü olmayın bu yüzden ama. Yazık etmeyin evliliğinize.
Bu kadar sıkıntıyı bir hiç için çekmiş olmayın.

benimde ablam haziranin 22 sinde evlendive eniştemin ailesi hiç bir şeye ellerini sürmediler düğüne bile gelemdiler ve herşeyi eniştemin birikimi ve babam üstlendi çoğunu babam yapti biz erkek evlat aldik ve erkek evlendirdik gözüyle baktik babam kredi çekti bankadan ve şuan kred iborcumuz var nedimki canim yaa allah yar ve yardimciniz olsun

Seni çok iyi anlıyorum çünkü kardeşimde aynı hataları yaptı.Eniştem ve kardeşim kendi düğünlerini yaptılar.Eniştemin ailesi çok vurdum duymaz birileri idi ve hiç bir şey yapmadılar.Eniştem ailesinin takıcakları bilezikleri bile kendisi borş para ile aldı ve ailesine verdi düğünde bunları takarsınız diye.
Hiç istenmeyen bir gelin oldu kardeşim ama eşini çok seviyordu hemde deli gibi.Zorlada olsa evlenebildiler şu an 16 ay oldu..
Halen borçlarını ödeyemediler,toplanan bütün altınlarını eşine verdi ki ben hep hata yaptığını söylüyorum kardeşime ama kendini müdafa ediyor (eşi sıkıntı içindeyken ben o bilezikleri zaten takamazdım diyor)ama ne yaptı eniştem tuttu bütün biriken altın,para ne varsa eski borçlarını kapatmak için gitti ama şimdi yine aynı eskiye döndüler batağın içindeler.(kardeşim çok pişman keşke vermeseydim bankaya yatıraydım diyor.)Haklıda çünkü eşi esnaf ve ailece çalışıyorlar o firmada(kayınbabası ve kaynı)yani canım bunları yaşayan bir tek sen değilsin.
Rabbim hepinizin gönlüne versin,kardeşim daha 10 günük evliydi iki gözü iki çeşme her gün ağlıyordu.55 kiloluk kız kardeşim 44 kiloya kadar düşmüştü.
Zamanla herşey oturuyor sende ilk zamanların vermiş olduğu bir sıkıntı yaşıyorsun.Daha çok eşine destek ol hem çalışıyormuşsunda ne güzel.Kardeşime söylediklerimi sanda söylüyorum ne kadar kötü düşünürsen hayatın o kadar zından olur.Güzel şeyler düşünki sonu güzel bitsin..Sevgiler...

canım dediğin doğru yeni evlenipte borçsuz evlenen nadirdir.biz evlendik 1sene oldu daha yeni bitirdik borçlarımızı eşimin aliesinden debişey görmedim allaha şükürkendi ailem hep destek oldu faturlarımızı ödeyemediğimzide hep kendi ailem koştu sende bi ailene danışsan paylaşsan el ele olsanız böyle zamanlarda belli oluyo herşey inşallah herşey daha iyiye gider banda kredi almanız daha mantıklı geliyor tekbiryere borcunuz olur onu ödersiniz allah yardımcınız olsun

herkes öyle evleniyor genelde biz de herşeyimizi kendimiz aldık 1 yıl içinde ödedik borçlarımızı ilk yıl öyle oluyor sıkma canını ama 20 ytl biraz fazla olmuş gibi geldi bana altınlar da gitmesine rağmen yani, biz o kadar açılmamıştık kayınvaliden yüzünden oldu diyorsun bir de allam insan oğlunu düşünmez mi sen istesen onun engel olması gerekir bence ödeyemezsiniz diye ama sakın evliliğim bitecek falan diye düşünme yaa geçer bu günler de zor günlerde eşine destek olursan daha çok bağlanırsınız birbirinize

Geçmiş olsun ama birazda hata sende niye kendi üstüne yaptınki borçları bu borcun altına niye girdin madem öyle kayınvaliden beğendi aldı çekilseydiniz kenarıya bizde evlenirken kımse yardım etmedi hatta kayıpederim hamama giren terler dedi oğluna nişan günümüzde herkesin içinde benden bi şey beklemeyin ben bir şey almam alacaksa oğlum ben bilmem dedi bizde ona göre davrandık yavaş yavaş eşim eşyaları aldı borcunu bitirdi.Madem bunların sorumlusu birazda kayınvalıden gidin sizde halinizi anlatın öyle her şeyi almakla oğlan evlendirilmiyor herkes bilir her şey almayı ama önemli nasıl ödenecek bu borçlar

20 Bin ytl diyor kızlar!! beyaz eşya mobilya düğün gelinlik vs...derken bu tutarı bulması çok normal!!
Canım üzüldüm keşke sana birşeyler diyebilsem...
Bizde çok borçlanmjıştık ama taksitlendirdik ve yavaş yavaş ödüyoruz...
Ailesinden asla yardım görmedik düğünümüzü eşyamızı hep kendimiz aldık
Belkiş böylesi daha iyi oldu...
Bizde çoğu zaman dışarı çıkamadık yada canımızın istediğini alamadık
Ama zamanla oturuyor inan
borçları taksitlendirirsiniz mesaiye falan kalırsınız
rahatlıyana kadar..sonra artık kendiniz için çalışırsınız...
Kimseden fayda bekleme boşuna,yüzüne bile bakmıyolar..
Gerçi artık ben umursamıyorum
Allaha şükür Dağ gibi eşim var
Elimiz ayağımız tutuyor...

Güçlü olmaya çalış sende pes etme...Borçsuz kimse yok canım..
Düğün yapmak kolay değilki..
Rabbim hakkında hayırlısını versin cnm

çok saol cnm...eşimin işi yada benim işimde mesai yokki olsa...keşke olsa...yetmiyo ...aslında yeticekti aldığımız paraya göre..ama artık üst üste geldi birikince daha zor...

X