polikistik over doğumdan sonra devam edermi?

doktor hanım bişey daha kafama takıldı da; okuyorum da pco çok farklı bir hastalık. yani herkeste değişik şekillerde görülüyor sanırım. bana da pco dendi ama benim adetim nadiren 10 gün gecerdi yaşadığım en büyük gecikme bu, o da senede 2-3 defa bu gecikmeyi yaşardım ve her ay adet görüyorum. tüylenme sorunum da yok denecek kadar az, mesela yüzümde hiç yok. kilom fazla değil ve kendi kendime hamile kaldım. hamile kalınca pcolu oldugumdan şüpheye bile düştüm. sanırım çok farklı varyasyonları var bu hastalığın.pco görünümlü yumurtalıklar da varmış diye duydum doğru mu? doğruysa pcolu olup olmadığı tahlillerden mi anlaşılır?

tabii bu bir sendromdur herkes de farklı şiddetlerde görülür. adet 3. gün kan tahilileri, ultrason ve sizin az önce saydığınız şikayetler bir araya koyularak değerlendirilir.

saolun doktor hanım siz diane 35 ve yasmin dediniz. bu pco teşhisini koyan doktor da mirenova diye bi ilaç tavsiye etmişti. o da kullanılıyor mu pco da?

saolun doktor hanım siz diane 35 ve yasmin dediniz. bu pco teşhisini koyan doktor da mirenova diye bi ilaç tavsiye etmişti. o da kullanılıyor mu pco da?

mirnova denilen ilacın progesteron yapısı benim bahsettiğim ilaçlardan farklı ve bu duruma özel değil. o yüzden tercih olarak yasmin ya da diane de ısrar ederim:))

merhaba aytun hanım bende 15 yaşından beriş pko luyum ve tüp bebek yoluyla ikiz bebeklerim oldu.şimdide yasmin doğum kontrol hapıyla korunuyorum..fakat son 2 aydır. adetim ya olmuyor yada sadece 1 gün oluyor.. dr gitmedim..cevabınız için tşk

merhaba aytun hanım bende 15 yaşından beriş pko luyum ve tüp bebek yoluyla ikiz bebeklerim oldu.şimdide yasmin doğum kontrol hapıyla korunuyorum..fakat son 2 aydır. adetim ya olmuyor yada sadece 1 gün oluyor.. dr gitmedim..cevabınız için tşk

bazen polikstik hastalarında doğum kontrol haplarının uzun süre kullanılması rahim iç duvarında aşırı incelmeye neden olabiliyor. böyle durumlarda hastalarıma tavsiyem bir iki ay ilaca ara vermek sonra tekrar başlamaktır. siz de öyle yapabilirsiniz ancak mutlaka ek korunma yöntemi kullanın.

dr hanım bana multikistik overlerin var doğum kontrol hapı kullanmalısın dediler ama tolere edemedim.yasmin kullnadım önce,aşırı bir mide bulantısı yaptı,gece öğürmelerle uyandım,dışarı çıkamadım,sonra ginera deneyelim bir de dedi doktor,yine aynı şey oldu,1 hafta denedim ama ölüm gibiydi.başka da birşey yapamayız dediler.gerçekten başka bir yolu yok mudur?progesteron ilaçları veriyorlar diye okudum çocuk isteyen kadınlara adetleri düzenli olsun diye,böyle bir çözüm olamaz mı?

dr hanım bana multikistik overlerin var doğum kontrol hapı kullanmalısın dediler ama tolere edemedim.yasmin kullnadım önce,aşırı bir mide bulantısı yaptı,gece öğürmelerle uyandım,dışarı çıkamadım,sonra ginera deneyelim bir de dedi doktor,yine aynı şey oldu,1 hafta denedim ama ölüm gibiydi.başka da birşey yapamayız dediler.gerçekten başka bir yolu yok mudur?progesteron ilaçları veriyorlar diye okudum çocuk isteyen kadınlara adetleri düzenli olsun diye,böyle bir çözüm olamaz mı?

selam evet haklısnız doğum kontrol hapları dışında adetin 16-25. günleri arasında 10 gün sabah akşam duphaston önerilebilir. ancak doktounuzla bu iacı konusup ona göre değişikliğe gidin. sevgiler.

slmlar hepinize. aranıza yeni katıldım.20 yaşından beri pko var bende şuanda 25 yaşındayım.1 yıllık evliyim bebek için korunmasız 1 ay geçirdim.doktora hemen gitmelimiyim yoksa bikaç ay daha denemeli miyim????????

Merhaba Aytun hanım, benim de bu konuda kafam çok karışık. Şu an 6 aylık bir bebeğim var. Ancak 5 yıllık uzun uğraşlar sonucu oldu bebeğimiz. Eşimin sperm sayısı iyi ama morfolojisi %4lerde idi. Tam tüp bebek yaptırmaya karar vermiştik ki çok şükür hamile kaldım. (Hatta lucrine başlamıştık bile)

Yalnız bu süreçte sadece son gittiğim bir jinekolog ve bir radyolog ultrasonda bakarak bana pkolusun dedi. Adet düzensizliğim ve kilo sorunum hiç olmadı. Sadece tüylenme sorunum var. Adetin 3. günü yapılan testte fsh normal çıktı. Hem Türkiyede hem de ABD'de defalarca doktora gittim. Tabii defalarca da ultrasona girdim. Bu iki dr dışında pkolusun diyen olmadı. Şimdi ben ikinci bebeği istediğimde sıkıntı yaşar mıyım sizce yine? Bebek ister istemez denemeye başlamadan doktora mı gitmeli???

Cevabınız için şimdiden teşekkürler...

slmlar hepinize. aranıza yeni katıldım.20 yaşından beri pko var bende şuanda 25 yaşındayım.1 yıllık evliyim bebek için korunmasız 1 ay geçirdim.doktora hemen gitmelimiyim yoksa bikaç ay daha denemeli miyim????????

selam genellikle 1 yıl denemenizi öneririz. ancak bilinen bir adet düzensizliği probleminiz olduğundan daha erken doktora başvurmanızda ve küçük yardımlar almanızda bir sakınca yok. bu isizin bebeği ne kadar hızlı istediğinizle de alakalı. sevgiler bol şans

Merhaba Aytun hanım, benim de bu konuda kafam çok karışık. Şu an 6 aylık bir bebeğim var. Ancak 5 yıllık uzun uğraşlar sonucu oldu bebeğimiz. Eşimin sperm sayısı iyi ama morfolojisi %4lerde idi. Tam tüp bebek yaptırmaya karar vermiştik ki çok şükür hamile kaldım. (Hatta lucrine başlamıştık bile)

Yalnız bu süreçte sadece son gittiğim bir jinekolog ve bir radyolog ultrasonda bakarak bana pkolusun dedi. Adet düzensizliğim ve kilo sorunum hiç olmadı. Sadece tüylenme sorunum var. Adetin 3. günü yapılan testte fsh normal çıktı. Hem Türkiyede hem de ABD'de defalarca doktora gittim. Tabii defalarca da ultrasona girdim. Bu iki dr dışında pkolusun diyen olmadı. Şimdi ben ikinci bebeği istediğimde sıkıntı yaşar mıyım sizce yine? Bebek ister istemez denemeye başlamadan doktora mı gitmeli???

Cevabınız için şimdiden teşekkürler...

selam daha ikinci bebek için çok erken acele etme. ancak ikinci bebek düşüncesi ciddi başladığında üremeyle ilgili doktor ya da merkezlere başvurmanda fayda var. bu ille sana tüp bebek yapılacağı anlamını taşımaz sadece daha profesyonel bir kadrodan daha hızlı ve etkin öneri ve tedaviler almanı sağlar. bir kere çocuk doğrumuşsun üstelikte kendi başına gebe kalarak senin için şans her zaman daha yüksektir. sevgiler.

merhaba aytun hanım bende pco luyum yaklasık bır ay once ogrendım ve diane 35 kullanmaya basladım benım sıze bır kac sorum olacak kusura bakmayın ben 20 yasındayım ve bekarım adet duzensızlıgım yoktu benım dermatologa sac dokulmesı nedenıyele gıtmıstım ve ultrasyondan bakıldıgında polıkıstık over oldugumu soyledı ama bana ıyıce acıklamadı bu hastalıgı ben daha cok ınternette ogrendım neyse benım tuylenme ve sac dokulmesı sorunlarım var sadece ama cok korkuyorum bu hastalıktan saclarımın tamamen dokulmesınden kel kalmaktan ve ılerıde cocuk olmazsa sız bana bıraz bılgı verebılır mısınız saç dokulmesı gecer mı benım saclarım eskıden cok sıktı sımdı seyrek lütfen yardım edın bana kendıme guvenım kalmadı

merhaba aytun hanım bende pco luyum yaklasık bır ay once ogrendım ve diane 35 kullanmaya basladım benım sıze bır kac sorum olacak kusura bakmayın ben 20 yasındayım ve bekarım adet duzensızlıgım yoktu benım dermatologa sac dokulmesı nedenıyele gıtmıstım ve ultrasyondan bakıldıgında polıkıstık over oldugumu soyledı ama bana ıyıce acıklamadı bu hastalıgı ben daha cok ınternette ogrendım neyse benım tuylenme ve sac dokulmesı sorunlarım var sadece ama cok korkuyorum bu hastalıktan saclarımın tamamen dokulmesınden kel kalmaktan ve ılerıde cocuk olmazsa sız bana bıraz bılgı verebılır mısınız saç dokulmesı gecer mı benım saclarım eskıden cok sıktı sımdı seyrek lütfen yardım edın bana kendıme guvenım kalmadı

selam eğer hormonal sorunlar nedeniyle saç dökülmen varsa sana tavsiye dilecek ilaçlarla dökülme durcakır. bazen yapısal ya da beslenme eksikliği mevsimsel nedenle işin içine girip durmu şiddetlendirebilir. dermatoğoğun ve kadın doğumcunun seni birlikte takip etmelerinde fayda var. hem ilaçlar hem de topikal saça sürülecek ilaçlar önerebilirler.

Ben 28 yaşındayım ve 3 yıllık evliyim.maalesef pcoluyum.yalnız benim adetlerim oldukça düzenli.kilo problemim var.aşırı derecede tatlıya düşkünüm.hocam hormon testlerim ve şeker değerlerim hepsi normal.eşim de 2 ay önce varikosel ameliyatı oldu.ameliyattan önceki değerleri de düşük değildi ama şansımızı arttırmak istedik.7 aydır korunmuyoruz.1 haftadır glucophage kullanıyorum ama ben de mide bulantısı ve iştahsızlık yapmadı.biraz daha zaman geçmesi mi gerekir?yumurta takibi yaptırıyorum.doktor herşeyin normal olduğunu ve beklememiz gerektiğini söyledi.sizin önerileriniz neler acaba?
şimdiden teşekkürler....

Ben 28 yaşındayım ve 3 yıllık evliyim.maalesef pcoluyum.yalnız benim adetlerim oldukça düzenli.kilo problemim var.aşırı derecede tatlıya düşkünüm.hocam hormon testlerim ve şeker değerlerim hepsi normal.eşim de 2 ay önce varikosel ameliyatı oldu.ameliyattan önceki değerleri de düşük değildi ama şansımızı arttırmak istedik.7 aydır korunmuyoruz.1 haftadır glucophage kullanıyorum ama ben de mide bulantısı ve iştahsızlık yapmadı.biraz daha zaman geçmesi mi gerekir?yumurta takibi yaptırıyorum.doktor herşeyin normal olduğunu ve beklememiz gerektiğini söyledi.sizin önerileriniz neler acaba?
şimdiden teşekkürler....

merhaba şeker yükleme testi ve insülin testi değerleriniz normal ise glucophage ilacı çok etkili değildir. yumurta takipleriniz yapılsın eğer ilaç yardımıyla yumurta gelişimi oluyor ise bir kaç ay böyle deneneir. sonra sizin rahim filminiz çekilir tüplerde de sorn yoksa aşılama tedavisine geçilir. bunlar yavaşyavaş gidilmesi gereken tedavilerdir. sabırlı olmanızı öneriririm. bol şans.

merhaba şeker yükleme testi ve insülin testi değerleriniz normal ise glucophage ilacı çok etkili değildir. yumurta takipleriniz yapılsın eğer ilaç yardımıyla yumurta gelişimi oluyor ise bir kaç ay böyle deneneir. sonra sizin rahim filminiz çekilir tüplerde de sorn yoksa aşılama tedavisine geçilir. bunlar yavaşyavaş gidilmesi gereken tedavilerdir. sabırlı olmanızı öneriririm. bol şans.

teşekkürler doktor bey.şeker yükleme testi yapılmadı .sadece açlık ve tokluk şeker değerlerime bakıldı.onlar da normaldi.şeker yükleme testi yaptırmalı mıyım sizce?yumurtlamam normal koşullarda oluşuyor.ilaç kullanmıyorum.tekrar teşekkürler.

ben 28 yaşındayım, adetlerim düzenli her ay oluyo ama çok az.. kıllanma sivilce ve kilo problemim yok denebilir.. FSH 4.99 LH 8.81 İlaç kullanmamam durumu ilerletir mi, doktor yasmin verdi, kaç ay kullanmalıyım...

Merhaba doktorunuz tarafından başlanmış ilacın kullanım süresini de kendisiyle konuşmanız doğru olacaktır. Hormon değerleriniz normal sevgiler.

ben 28 yaşındayım, adetlerim düzenli her ay oluyo ama çok az.. Kıllanma sivilce ve kilo problemim yok denebilir.. Fsh 4.99 lh 8.81 ilaç kullanmamam durumu ilerletir mi, doktor yasmin verdi, kaç ay kullanmalıyım...

Aytun Hanım Merhaba,

ben genç kızlığımdan beri pko hastasıyım hem doğum kontrol hapları kullandım en son yazz kullanıyordum bebek düşünmeye karar verdiğimizde bıraktım 6 ay hamile kalamadım duphaston kullandım o dönemde aşılama yaptırdım hamile kaldım yediz bebeklere o arada çok ağır ohss oldum sırtımdan ve karnımdan toplamda 13 lt. su aldılar ardından tromboz emboli oldum yoğun bakımda kaldım 3 gün bebeklerden ikisinin kalbi kendiliğnden durdu 16. haftada bebeklerden birinin kesesi açıldı 1 ay hastanede yattım sürekli crp kont. vs. 1 ay evde yattım 24. haftada sancı başlamasıyla sezeryana aldılar erken doğum yaptım bebekleri kaybettik :KK43: henüz 20 gün oldu doktorum korunmamıza gerek olmadığını söyledi size sormak istediklerim

1-korunmamıza gerek var mı?

2-pko doğumdan sonra 3-4 ay düzeliyormuş doğru mu?

3.Bundan sonra tedaviye ihtiyacım olursa direk tüp bebek yaptırmayı düşünüyorum(eşimde ileri hızlı hareket sorunu var)

4.6 ayı ya da 1 yılı beklemesemdikişlerimde sorun olur mu (bebekler küçük olduğu için küçük bir bölüm)

5.ıspartada yaşıyorum tüp bebek için ist. gelmeyi düşünüyorum tek emb. mu 2 emb mu koydurmalıyım

şimdiden cvbınız için çok teşekkür ederim.

Merhaba neler gelmiş başınıza çok çok geçmiş olsun öncelikle. Vucudunuzu ve psiklojinizin yerine gelmesi gerekiyor. Sezeryanla doğum yaptırılmış isze bu bekleme sürecinizi biraz uzatır. Acele etmeyin önemli olan sağlıkla canlı bir bebeğe kavuşmanız. Başınıza gelenlere bakın ve sabırlı olun. Korunmanızı mutlaka öneriririm. Tüp bebek yaptıracaksanız da yaşınız 35 altındaydaysa ilk 2 denemede tek embriyo transfer hakkınız vardır. Unutmayın önce sizin sağlığınız, güzel günlerde haberlşemek üzere sevgiler.

aytun hanım merhaba,

ben genç kızlığımdan beri pko hastasıyım hem doğum kontrol hapları kullandım en son yazz kullanıyordum bebek düşünmeye karar verdiğimizde bıraktım 6 ay hamile kalamadım duphaston kullandım o dönemde aşılama yaptırdım hamile kaldım yediz bebeklere o arada çok ağır ohss oldum sırtımdan ve karnımdan toplamda 13 lt. Su aldılar ardından tromboz emboli oldum yoğun bakımda kaldım 3 gün bebeklerden ikisinin kalbi kendiliğnden durdu 16. Haftada bebeklerden birinin kesesi açıldı 1 ay hastanede yattım sürekli crp kont. Vs. 1 ay evde yattım 24. Haftada sancı başlamasıyla sezeryana aldılar erken doğum yaptım bebekleri kaybettik :KK43: henüz 20 gün oldu doktorum korunmamıza gerek olmadığını söyledi size sormak istediklerim

1-korunmamıza gerek var mı?

2-pko doğumdan sonra 3-4 ay düzeliyormuş doğru mu?

3.bundan sonra tedaviye ihtiyacım olursa direk tüp bebek yaptırmayı düşünüyorum(eşimde ileri hızlı hareket sorunu var)

4.6 ayı ya da 1 yılı beklemesemdikişlerimde sorun olur mu (bebekler küçük olduğu için küçük bir bölüm)

5.ıspartada yaşıyorum tüp bebek için ist. Gelmeyi düşünüyorum tek emb. Mu 2 emb mu koydurmalıyım

şimdiden cvbınız için çok teşekkür ederim.

X