2013 Mart Anneleri Paylaşım Alanı

Bizim...

• Ankete Katılan
    472
Ben yaklaşık iki aydan beri diyet yapıyorum(bebeğim 5 aylık). Neredeyse hiçbirşey yemiyorum. Peynir, süt, yoğurt, tereyağı, kuruyemişler, yumurta beyazı, hazır gıdalar gibi. Ek gıdaya başlamadım daha. Bence bir çocuk alerji uzmanına götürün size yemek listesi verecektir. Gerçekten neler çekiyor bebişler hiç bilemiyoruz, çünkü bağısakları sindiremiyor süt proteinini ve çok kıvranıyorlar. Geçmiş olsun bebeğinize.

Size de çok geçmiş olsun. Süt ürünlerini anladım da yumurta beyazı , kuruyemiş niçin yasak ki?çoklu gıda alerjisi mi var bebeğinizin yoksa sadece inek sütü alerjisi mi?

Son düzenleme:
Bu dediğin unları normal aktardan bulup karistirabilir miyiz acaba, 7 tahıllı un diye duymuştum ben de. Söke unun hazır karışımı var ama onun için de katkı da var sanırım. Bir de nasıl kavuruyorsun, biraz bilgi verirsen sevinirim. Geçmiş olsun bu arada yavruya..

Evet Cnm eğer güvendiğin bir aktar varsa alabilirsin. Tazeliği önemli çünkü yulaf unu çabuk acıyor. Ben bu karışımı buzdolabında muhafaza ediyrm.pirinç unu hariç diğer unları kısık ateşte hafif çiğliği gidecek kadar kavuruyorum.

Akşam 10 dan sabah 7 ye kadar uyanmıyor mu? MaşAllah :nazar::nazar::nazar: Benimki yatmadan ne kadar yerse yesin, gece için tahıllı mamalardan da yedirsem en az 2- 3 defa mamaya olmak üzere ekseri toplamda 7-8 kez uyanıyoruz. Önce her seferinde mama yapıyordum, çünkü mama vermeden uyumuyordu. 10-20 ml yiyip uyuyakalıyordu. Şimdi uyandığında önce su içiriyorum sonra emziğini veriyorum, bir süre sonra uyuyor. Aradan bir kaç saat geçmişse mama veriyorum. Ve saat 5 dedik mi ayaktayız artık.

biz de 5 te uyanıyoruz maaleseff

merhaba arkadaşlar.
Sürekli okuyordum ama telden cevap yazamıyordum. Artık işe başladım, tüm gün bilgisayar başındayım. Cevap da yazarım.

Beni hatırlayan var mııı :)))

o zaman ben daha eskilere gideyim
gebelik zehirlenmesi tehdidi ve yüksek tansiyon

kızlar selamlar benide inş hatırlıyosunzdur koptuk giremedik bi türlü meriç inançla ilgilenmekten :)

bizde dişlerle uğraşıyoruz çıkcak galiba.bi çıksada rahatlasa yavru ya.aşırı hareketli ve sanırım emeklemeside yakındır o çabada şuan.

bu aada eşimle 4 yıldır tayin bekliyoduk oldu şükürler olsun :) 1 aydır ankaradayız ank ekibi buluşma ayarlarsanız kesinlike varız gerçi yeni taşındık yerlşmeye çalışıyoruz ama yerleşince mutlaka varım.

papatya geçen sormuştum bi yazmadım işe başlamadım kasım 11 de başlıyorum inş.sen başladın dimi ? ikizler nasıl ? çok zorlanıyomusun ?

dbb, canım batuhan nasıl ?

kızlar tek tek yazamıyorum nasılsınız iyimisiniz ? bebişler nasıl ? diş çıkaranlar oldu mu ?

ben başladım canım işe
hadi gel artık özledim seni

kızlar bunalımdayım. başımda dolaşan kara bulutlardan kurtulurum inşallah. boşanmanın eşiğindeyim. ya da kocam benimle bir daha asla ilişkiye giremeyecek. ne yapacağımı bilmiyorum. işin garibi hiç canım yanmıyor. yoksa artık sevmiyor muyum onu.

hayırdır canım?

evet arkadaşlar madem geldim size son doktor görüşmemizi anlatayım.

Kızım 6 ay 10 günlükken doktora gittik. Eda 8.5 kilo ve 69 cm olmuş. Gelişimi önde gidiyor, %90'lık persentilde. Ama zaten iri bir bebek olarak doğmuştu (maşallah)

Ek besinleri konuştuk. 11 gibi meyve püresi, 15 gibi sebze püresi ve 18 gibi de yoğurt veriyordum. Doktoru kahvaltıyı eklememizi söyledi. Yumurta ve tuzu alınmış peynir ile başlayalım dedi. Önce nohut kadar yumurta sarısını hergün arttırarak vermemi istedi. 1 haftada tam yumurta sarısı. Peynir de 1/4 kibrit kutusu. 1 haftada 1 kibrit kutusu. Yumurtaya alışınca kıymaya başlayın dedi. 1 hafta sonra da tavuğa. Tavuk baget yumuşak olduğu için bebeklere daha uygunmuş. Balığa 8. ayda başlayacakmışız. 9. aydan sonra da biz ne yersek onu yinecekmiş.

Kefiri Mercan'ın isteği üzerine sormuştum. Çok faydalı ama içmeyebilir dedi. Eğer kefir veriyorsanız yoğurt vermeyin dedi.

Yumurtayı her gün veriyorsanız kıyma-tavuk haftada 3 verin dedi. Eğer hergün kıyma-tavuk veriyorsanız da yumurtayı gün aşırı verin dedi.

Kabak yemeği, semizotu yemeği gibi yemekler yapın değiştire değiştire verin dedi. Ben hala patates-havuc-kabak ezmesi veriyordum.
Corba olarak yoğurt corbası, tarhana sehriye vs verin dedi. Çorba dediğime bakmayın, bol kalorili olsun diye yoğun kıvamlı olsun dedi.

İrmik, pirinc, şehriye vs verin hepsine alıştıktan sonra kırmızı mercimek, en son da yeşil mercimek verin dedi.

Blenderdan geçirdiğimi söyledim. Geçirin ama bızzzzt bızzzttt diye bir kaç sefer yapın dedi. Oyle upuzun geçirmeyin dedi. Taneli kalsın dedi. Kahvaltı için de isterseniz bulamaç yapın ama 8. aydan sonra bulamacı bırakmanız gerekiyor dedi. Tek tek verin tadını alsın dedi.

Aklıma gelenler bu kadar.

kızlar bebeğine demir ilacı dokunan varmı???2 gündür veriyorum cok huysuz mutsuz aglıyor uyumuyor kuzu gibiydi hep gülerdi normalde...bu ilaçtanmıdır??yoksa aşılardan dolayımı böyle oldu???sizlerde varmı aşı sonrası huyu değişen....

bebelac devam sütü aldım denemek için...üzerinde muhallebi yapabilirsiniz yazıyor nasıl yapılıyor devam sütüyle muhallebi??ben bilmiyorum

Bu cocuklar bi acaip ya. Kizim sabahlari 7-8 arasi uyanip baslar basimda sarki soylemeye, biraz daha uyuyalim kizimmmm derim ama yok tepine tepine kalkariz. Gecen sabah isim vardi, 8de evden cikmam gerekti, bi turlu uyanmadi, ben uyandirip karnini doyurdum mecbur. Bu sabah da kahvaltiya gidicez, saat 10da bulusalim dedik arkadaslara ama bu saat oldu kizim horul horul uyuyor. Uyansin diye yaninda sesli konusuyoruz, bi kipirdanip arkasini donup uyumaya devam ediyor. Isimiz olmasa coktan uyandirmisti bizi bu saate:)))

bebelac devam sütü aldım denemek için...üzerinde muhallebi yapabilirsiniz yazıyor nasıl yapılıyor devam sütüyle muhallebi??ben bilmiyorum

Canim 1 su bardagi suyla 1 tatli kasigi pirinc unu pisir sogumaya yakin 6 8 olcek mama. Doktorumn verdigi listede bu sekilde. Bu arada bizde ek gidaya yeni gectik kati olarak yemedi muhallebiyi bende sivi yapıp biberonla veriyim dedim biberon almıyor alıştırma bardagiyla deneyin diyorlar bi de onu denicem.

Kızım 6 ay 10 günlükken doktora gittik. Eda 8.5 kilo ve 69 cm olmuş. Gelişimi önde gidiyor, %90'lık persentilde. Ama zaten iri bir bebek olarak doğmuştu (maşallah)

Ek besinleri konuştuk. 11 gibi meyve püresi, 15 gibi sebze püresi ve 18 gibi de yoğurt veriyordum. Doktoru kahvaltıyı eklememizi söyledi. Yumurta ve tuzu alınmış peynir ile başlayalım dedi. Önce nohut kadar yumurta sarısını hergün arttırarak vermemi istedi. 1 haftada tam yumurta sarısı. Peynir de 1/4 kibrit kutusu. 1 haftada 1 kibrit kutusu. Yumurtaya alışınca kıymaya başlayın dedi. 1 hafta sonra da tavuğa. Tavuk baget yumuşak olduğu için bebeklere daha uygunmuş. Balığa 8. ayda başlayacakmışız. 9. aydan sonra da biz ne yersek onu yinecekmiş.

Kefiri Mercan'ın isteği üzerine sormuştum. Çok faydalı ama içmeyebilir dedi. Eğer kefir veriyorsanız yoğurt vermeyin dedi.

Yumurtayı her gün veriyorsanız kıyma-tavuk haftada 3 verin dedi. Eğer hergün kıyma-tavuk veriyorsanız da yumurtayı gün aşırı verin dedi.

Kabak yemeği, semizotu yemeği gibi yemekler yapın değiştire değiştire verin dedi. Ben hala patates-havuc-kabak ezmesi veriyordum.
Corba olarak yoğurt corbası, tarhana sehriye vs verin dedi. Çorba dediğime bakmayın, bol kalorili olsun diye yoğun kıvamlı olsun dedi.

İrmik, pirinc, şehriye vs verin hepsine alıştıktan sonra kırmızı mercimek, en son da yeşil mercimek verin dedi.

Blenderdan geçirdiğimi söyledim. Geçirin ama bızzzzt bızzzttt diye bir kaç sefer yapın dedi. Oyle upuzun geçirmeyin dedi. Taneli kalsın dedi. Kahvaltı için de isterseniz bulamaç yapın ama 8. aydan sonra bulamacı bırakmanız gerekiyor dedi. Tek tek verin tadını alsın dedi.

öncelikle maşallah bebeğine canım, teşekkürler paylaştıkların için, 6 ay 3 günlük kızım da bugün biz de doktora gidicez, yazarım ben de tavsiyelerini doktorumuzun...

kızlar bebeğine demir ilacı dokunan varmı???2 gündür veriyorum cok huysuz mutsuz aglıyor uyumuyor kuzu gibiydi hep gülerdi normalde...bu ilaçtanmıdır??yoksa aşılardan dolayımı böyle oldu???sizlerde varmı aşı sonrası huyu değişen....

biz demir ilacı kullanmıyoruz kan sayımı yapılıcak ona göre verecekler, aşılarımız da bugün olacak, bikaç gün içinde paylaşırım durumu...

ben bu devam sütünün ne olduğunu hala anlamadım, mama yerine kullanılan bişey mi yoksa mamaya ilave kullanmamız gereken bişey mi ne zaman ne kadar kullanılmalı, bugün sorucam hepsini doktora, biz sadece günde toplam 600 cc kadar aptamil 1 numara mama, 1 çay bardağı kadar meyve püresi ve 1 çay bardağı kadar sebze püresi ve bir kase pirinç unlu muhallebi yiyoruz 1 gün içinde, yeterli ve doğru besleniyo muyuz bilmiyorum bugün hepsini sorucam doktora...

öncelikle maşallah bebeğine canım, teşekkürler paylaştıkların için, 6 ay 3 günlük kızım da bugün biz de doktora gidicez, yazarım ben de tavsiyelerini doktorumuzun...

biz demir ilacı kullanmıyoruz kan sayımı yapılıcak ona göre verecekler, aşılarımız da bugün olacak, bikaç gün içinde paylaşırım durumu...

ben bu devam sütünün ne olduğunu hala anlamadım, mama yerine kullanılan bişey mi yoksa mamaya ilave kullanmamız gereken bişey mi ne zaman ne kadar kullanılmalı, bugün sorucam hepsini doktora, biz sadece günde toplam 600 cc kadar aptamil 1 numara mama, 1 çay bardağı kadar meyve püresi ve 1 çay bardağı kadar sebze püresi ve bir kase pirinç unlu muhallebi yiyoruz 1 gün içinde, yeterli ve doğru besleniyo muyuz bilmiyorum bugün hepsini sorucam doktora...

Canım mamayla devam sütü aynı şeyler zaten 2 numaraya geçince devam sütü deniliyo daha çok

ha birde tatildeyken oğlum sünnet oldu.tam 6 aylıkken.
şimdi 6 buçuk aylık olduk..iyileşti bile minik erkeğim :KK16:
artık aklı erdiği zaman sünnet töreninide yaparız inşallahh :)

Hayırlı uğurlu olsun canım Allah büyük mürüvetlerinide göstersin inşallah :) Bizde düşünüyoruz sünnet ama bir türlü cesaret edemiyoruz nasıl oldu cnm lokal mi genel mi iyileşmesi filan kaç gün sürdü daha ayrıntılı anlatabilirsen çok sevinirim..

Son düzenleme:
0-6 ay arasında kullanılan 1 numaralı mamaya bebek sütü, 6 aydan sonrasına da devam sütü deniliyor genelde (üzerlerinde yazan öyle) Yani mama ile aynı şey.
formül mama=devam sütü :KK66:

Bu arada biz 2 numara mamaya geçtik. :)

yoğurt mayalamayı beceremedim ya:KK43: önceden hiç yapmamıştım ama yapamıyorum şimdi de...

canim 1 su bardagi suyla 1 tatli kasigi pirinc unu pisir sogumaya yakin 6 8 olcek mama. Doktorumn verdigi listede bu sekilde. Bu arada bizde ek gidaya yeni gectik kati olarak yemedi muhallebiyi bende sivi yapıp biberonla veriyim dedim biberon almıyor alıştırma bardagiyla deneyin diyorlar bi de onu denicem.

sagol canım normalde zaten kaşık mama yaptıgımda içine ekliyordum devam sütü..malum benim kız devam sütü içmiyor hiç,biberonda almıyor...mecburen kaşık mama muhallebi yapıp içine katıyorum devam sütünü....alıştırma bardagı denedım onuda almadı :KK43:

kızlar bebeğinde alerjik egzama/atopik dermatit olan var mı? hangi bakım ürünlerini kullanıyosunuz? benim oğlumun gene azdı kızarıklıkları, doktor kesin alerjik egzama dedi :KK25:

oğluşum ishal oldu, salgın varmış
tahlil verdik, babası birazdan alcak sonuçları, bugün öğlenden sonra yarım saat içinde 3 yada 4 bez değiştim
üstelik ben birini atmaya gidiyorum, gelip alt açma bezini falan toplıyacam, bakıyorum yine yapmış :KK50:

tahlil verdik, babası birazdan alcak sonuçları, bugün öğlenden sonra yarım saat içinde 3 yada 4 bez değiştim
üstelik ben birini atmaya gidiyorum, gelip alt açma bezini falan toplıyacam, bakıyorum yine yapmış :KK50:

geçmiş olsun dikkat et bebişe bol su ve su ver ishal ihmale gelmez okullarda açılıyo bu zamanda dahada çok mikrop kapma riskleri var okulla ne alaka dicen benim büyük oğlan okula gittiği için okuldan mikrop taşıyo eve

paylaşımın çok iyi olmuş sağol bende yarınki aşımızdan sonra ete geçicem

cuma günü aşılarımızı olduk ateş olmadı o gunde sorun cıkarmadı ertesı gunde ıyıydı ama son 2 gündür cok fazla huysuzlaştı hep ağlıyor bagırıyor sürekli kolunu acıp benı istiyor memeye saldırıyor meme dıye aglıyor...karnını doyursamda aglıyor delircem gece gunduz hep aglayıp uyumuyor mızmızlanıyor :KK43: aşının etkisi olabilirmi???birde demire başladım 2 gündür onun etkisi olabılırmı??

kızlar bebeğinde alerjik egzama/atopik dermatit olan var mı? hangi bakım ürünlerini kullanıyosunuz? benim oğlumun gene azdı kızarıklıkları, doktor kesin alerjik egzama dedi :KK25:
bn oglumda vardi kipkirmiziydi yuzu putur putur sivilceler cikmisti bi kac krem denedik ama yine oluyodu drun biri kepek suyu surdurdu sabahina bisey kalmadi dene istersen. oglumda ondan bu yana olmuyor olsada cok az ve hemen gecio.

oglumun 2 hafta surdu isali sonrasinda disimiz geldi. dis cikariyor da olabilir

geçmiş olsun, inşallah ciddi birşey çıkmaz sonuçlarda...

cuma günü aşılarımızı olduk ateş olmadı o gunde sorun cıkarmadı ertesı gunde ıyıydı ama son 2 gündür cok fazla huysuzlaştı hep ağlıyor bagırıyor sürekli kolunu acıp benı istiyor memeye saldırıyor meme dıye aglıyor...karnını doyursamda aglıyor delircem gece gunduz hep aglayıp uyumuyor mızmızlanıyor :KK43: aşının etkisi olabilirmi???birde demire başladım 2 gündür onun etkisi olabılırmı??

aşıdan sonra bizimde aynıydı canım, yazmıştım buraya da kolay kolay ağlamayan kızım herşeye bağır çağır ağlıyordu ama bizim ateşide çok yüksekti. en sonunda hastaneye yattık. o zaman doktora sormuştum huyu mu değişti noldu bu çocuğa herşeye ağlıyor diye, o da geçer o, eski haline döner dedi. çok şükür geçti, keyfi yerine geldi ama 10gün sürdü ağlama krizleri. şimdi iyiyiz, sizinde geçer inşallah huysuzluğunuz ama biraz sabredeceksin.

X